Foto Galeri

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor

Orta Afrika’nın kalbindeki Mbomo bölgesi, geniş Kongo Havzası içinde yer almaktadır. Dünyanın en büyük ikinci tropik yağmur ormanı olan Basin, 500 milyon dönümlük bir alana yayılır ve harika güzelliği içinde yaşayan insanlar üzerinde silinmez bir iz bırakır.

Kongo Havzasında yer alan çok sayıda kültürün çevrede iç içe olmasına rağmen, alan çok az ilgi görüyor.

Kongo Masalları, bu kırılgan ekosisteme ışık tutması ve kaybolma tehlikesi altında olan sözlü bir tarihi korumak için Mbomo halkının zengin mirasını kullanmak için bir multimedya çalışmasıdır. Beş yıl boyunca, bir grup yazar, araştırmacı ve fotoğrafçı, Kongo’ya saygı göstermek için olumlu bir iletişim aracı kullanmak üzere bir araya geldi. Grimm Kardeşler’den ilham alan Kongo Masalları, Mbomo’nun ahlaki ve kültürel temellerini oluşturan efsaneleri ve mitleri kaydeden bir sanat eseridir.

Bu proje, Hollandalı film yapımcısı Eva Vonk‘in beyni olan Tales of Us’un ilk projesi. Topluluk aktivistleri, öğretmenler ve yerel radyo yapımcıları editörü Stefanie Plattner ile birlikte Vonk, üç yıl boyunca, mitolojileri kaydederek Kongo Cumhuriyeti’nde üç yıl geçirdi. Genellikle ilişkiler ve çevre ile ilgilenen masallar daha sonra Kongolu kardeşler Wilfried N’Sondé, yazar ve S.R. Bir filozof olan Kovo N. Sondé.

Congo Tales Pieter Henket 7

Çalışma, bu hikayelerin çoğunun daha önce hiç kaydedilmediğini ve topluluklarda yaşlılar geçerken kaybolma riski altında bulunduğunu düşündüğü zaman daha kritik. Plattner, “Masallar, bir AGA’nın yanında mum ışığında okurken veya bir tablette gün ışığında okuduğunuzda güçlü” diyor. “Hikayeler, insanları önemli konular etrafında bir araya getirme yeteneğine de sahip. Bu projenin, hikayelerin büyüsü ile dünyanın uç noktalarından çocukları bağlayacağına inanıyorum. ”

Bu geleneksel masallara görsel ışık getirmek için, güzel sanatlar portre fotoğrafçısı Pieter Henket gemiye dahil edildi. (Sinematik tarzıyla tanınan Henket, Mary J. Blige, Lady Gaga ve Kristen Stewart gibi ünlülerin fotoğrafını çekti.) Mitlerin küratörlüğünü yaptıktan sonra, Henket ekibi ile birlikte uçtu ve hikayeleri yerel gönüllülerin yardımıyla yeniden canlandırdı.

İnanılmaz fotoğrafları, Mbomo’yu oluşturan hikayelere vatanseverlik ve önem kazandırıyor. Henket, ışık ve sahnelemede kullanıldığını gösteren, Rembrandt gibi 17. yüzyıl ustalarının büyük ölçekli tablolarından büyük ölçüde etkilenir. Samimi siyah beyaz portrelerde veya karmaşık çok karakterli kompozisyonlarda, Mbomo halkı rollerini ciddiye alır. Gurur gözlerinde parlıyorken, bu kutsal hikayeleri en dolulukla yerine getirme konusundaki katkıları farkedilmez.

Congo Tales Pieter Henket 14

Henket, “Çekimlerimiz sırasında, insanlar yeni, daha zengin masallar yarattıkça resimler daha fazla katman kazandı.” Diyor. “Herkes inanılmaz derecede misafirperver ve cömert idi ve kendi aile hikayelerinin böylesi bir“ epik ”biçimde yakalanmasına duyulan heyecan mürettebatımız için olumlu motive edici oldu.”

Kongo Masalları, Mbomo halkı tarafından dünyaya bırakılan mirasta inanılmaz bir bakış. Kongo Havzası’nın en büyüğü ve en büyüğü olan Odzala-Kokoua Milli Parkı’nın kenarında yaşayanlar, doğal dünyalarının inanılmaz bekçileri olarak kaldılar. Avcılarla asla giriş yapmamış ya da istila etmemiş, Odzala-Kokoua’nın bozulmamış doğası, bu toplulukların çevreleri için gösterdikleri saygı için bir kanıtıdır. Sadece bunun için halk, geleneksel hikayelerinde verilen derslere dikkat çekmek için iyi iş çıkarır.

Kongo Masalları, daha önce kaydedilmemiş efsanelere ve Mbomo bölgesinde yaşayan insanların efsanelerine çarpıcı bir bakış.

Congo Tales Pieter Henket 3
Congo Tales Pieter Henket 8
Congo Tales Pieter Henket 2

Eser, Pieter Henket’in fotoğrafıyla birlikte Kongo Havzasında bulunan zengin kültürü vurgulamaktadır.

Congo Tales Pieter Henket 12
Congo Tales Pieter Henket 10

Üç yıldan fazla bir süre geleneksel gönüllüler toplamak için harcandı ve bunlar daha sonra yerel gönüllüler tarafından yeniden hayata geçirildi.

Congo Tales Pieter Henket 5
Congo Tales Pieter Henket 4
Congo Tales Pieter Henket 6

Kongolu efsaneleri, topluluğun çevre ile yakın ilişkilerini vurgulamaktadır.

Congo Tales Pieter Henket 11
Congo Tales Pieter Henket 15
Congo Tales Pieter Henket 9

Eser, dünyanın taarruz bölgelerini aydınlatmak için hikaye anlatıcılığını kullanmayı amaçlayan Tales of Us’un bir parçası.

Congo Tales Pieter Henket 16
Congo Tales Pieter Henket 18
Congo Tales Pieter Henket 17

Kongo Masalları Prestel tarafından basıldı ve gelecekteki projeler için para toplamak amacıyla kitabın fotoğrafları 13 Ocak 2019 tarihinde Christie’de açık artırmaya çıkarıldı.

Congo Tales cover

Kongo Masalları: Website | Facebook | Instagram

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.