fbpx
Foto Galeri

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor

Orta Afrika’nın kalbindeki Mbomo bölgesi, geniş Kongo Havzası içinde yer almaktadır. Dünyanın en büyük ikinci tropik yağmur ormanı olan Basin, 500 milyon dönümlük bir alana yayılır ve harika güzelliği içinde yaşayan insanlar üzerinde silinmez bir iz bırakır.

Kongo Havzasında yer alan çok sayıda kültürün çevrede iç içe olmasına rağmen, alan çok az ilgi görüyor.

Kongo Masalları, bu kırılgan ekosisteme ışık tutması ve kaybolma tehlikesi altında olan sözlü bir tarihi korumak için Mbomo halkının zengin mirasını kullanmak için bir multimedya çalışmasıdır. Beş yıl boyunca, bir grup yazar, araştırmacı ve fotoğrafçı, Kongo’ya saygı göstermek için olumlu bir iletişim aracı kullanmak üzere bir araya geldi. Grimm Kardeşler’den ilham alan Kongo Masalları, Mbomo’nun ahlaki ve kültürel temellerini oluşturan efsaneleri ve mitleri kaydeden bir sanat eseridir.

Bu proje, Hollandalı film yapımcısı Eva Vonk‘in beyni olan Tales of Us’un ilk projesi. Topluluk aktivistleri, öğretmenler ve yerel radyo yapımcıları editörü Stefanie Plattner ile birlikte Vonk, üç yıl boyunca, mitolojileri kaydederek Kongo Cumhuriyeti’nde üç yıl geçirdi. Genellikle ilişkiler ve çevre ile ilgilenen masallar daha sonra Kongolu kardeşler Wilfried N’Sondé, yazar ve S.R. Bir filozof olan Kovo N. Sondé.

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 2

Çalışma, bu hikayelerin çoğunun daha önce hiç kaydedilmediğini ve topluluklarda yaşlılar geçerken kaybolma riski altında bulunduğunu düşündüğü zaman daha kritik. Plattner, “Masallar, bir AGA’nın yanında mum ışığında okurken veya bir tablette gün ışığında okuduğunuzda güçlü” diyor. “Hikayeler, insanları önemli konular etrafında bir araya getirme yeteneğine de sahip. Bu projenin, hikayelerin büyüsü ile dünyanın uç noktalarından çocukları bağlayacağına inanıyorum. ”

Bu geleneksel masallara görsel ışık getirmek için, güzel sanatlar portre fotoğrafçısı Pieter Henket gemiye dahil edildi. (Sinematik tarzıyla tanınan Henket, Mary J. Blige, Lady Gaga ve Kristen Stewart gibi ünlülerin fotoğrafını çekti.) Mitlerin küratörlüğünü yaptıktan sonra, Henket ekibi ile birlikte uçtu ve hikayeleri yerel gönüllülerin yardımıyla yeniden canlandırdı.

İnanılmaz fotoğrafları, Mbomo’yu oluşturan hikayelere vatanseverlik ve önem kazandırıyor. Henket, ışık ve sahnelemede kullanıldığını gösteren, Rembrandt gibi 17. yüzyıl ustalarının büyük ölçekli tablolarından büyük ölçüde etkilenir. Samimi siyah beyaz portrelerde veya karmaşık çok karakterli kompozisyonlarda, Mbomo halkı rollerini ciddiye alır. Gurur gözlerinde parlıyorken, bu kutsal hikayeleri en dolulukla yerine getirme konusundaki katkıları farkedilmez.

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 3

Henket, “Çekimlerimiz sırasında, insanlar yeni, daha zengin masallar yarattıkça resimler daha fazla katman kazandı.” Diyor. “Herkes inanılmaz derecede misafirperver ve cömert idi ve kendi aile hikayelerinin böylesi bir“ epik ”biçimde yakalanmasına duyulan heyecan mürettebatımız için olumlu motive edici oldu.”

Kongo Masalları, Mbomo halkı tarafından dünyaya bırakılan mirasta inanılmaz bir bakış. Kongo Havzası’nın en büyüğü ve en büyüğü olan Odzala-Kokoua Milli Parkı’nın kenarında yaşayanlar, doğal dünyalarının inanılmaz bekçileri olarak kaldılar. Avcılarla asla giriş yapmamış ya da istila etmemiş, Odzala-Kokoua’nın bozulmamış doğası, bu toplulukların çevreleri için gösterdikleri saygı için bir kanıtıdır. Sadece bunun için halk, geleneksel hikayelerinde verilen derslere dikkat çekmek için iyi iş çıkarır.

Kongo Masalları, daha önce kaydedilmemiş efsanelere ve Mbomo bölgesinde yaşayan insanların efsanelerine çarpıcı bir bakış.

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 4
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 5
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 6

Eser, Pieter Henket’in fotoğrafıyla birlikte Kongo Havzasında bulunan zengin kültürü vurgulamaktadır.

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 7
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 8

Üç yıldan fazla bir süre geleneksel gönüllüler toplamak için harcandı ve bunlar daha sonra yerel gönüllüler tarafından yeniden hayata geçirildi.

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 9
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 10
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 11

Kongolu efsaneleri, topluluğun çevre ile yakın ilişkilerini vurgulamaktadır.

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 12
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 13
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 14

Eser, dünyanın taarruz bölgelerini aydınlatmak için hikaye anlatıcılığını kullanmayı amaçlayan Tales of Us’un bir parçası.

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 15
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 16
Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 17

Kongo Masalları Prestel tarafından basıldı ve gelecekteki projeler için para toplamak amacıyla kitabın fotoğrafları 13 Ocak 2019 tarihinde Christie’de açık artırmaya çıkarıldı.

Çarpıcı Fotoğraflar, Kongo’nun Efsaneleri ve Efsanelerinin Öykülerini Anlatıyor 18

Kongo Masalları: Website | Facebook | Instagram

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı