Görüşler

Fotoğrafçılığınız İçin İlham Bulmanın 6 Yolu

Fotoğrafçılık veya başka herhangi bir yaratıcı arayış, sürekli olarak yaratıcı olmamızı gerektirir, bu da güvenilir bir ilham kaynağından yararlanmamız gerektiği anlamına gelir.

Bazen duş alırken aklımıza inanılmaz bir fikir gelir ki bu her gün duş almak için iyi bir nedendir ama buna her zaman güvenemeyiz. Çoğu zaman ilham bulmak, yaratıcılığımıza yardımcı olan tutarlı bir uygulama ve alışkanlıklara sahip olmakla ilgilidir.

İlham her yerden gelebilir. Belki bu makalede veya en sevdiğiniz fotoğrafçıların neler yaptığına bakarak bir fikir bulabilirsiniz. Anahtar, yaratıcı bir pratiğin parçası olarak geri dönebileceğiniz alışkanlıklara, rutinlere, numaralara ve tekniklere sahip olmaktır.

Bugün fotoğrafçılığınız için ilham almanın 6 yolundan bahsedeceğim.

#1. Bunun Bir Alıştırma Olduğunu Unutmayın

İlham bulmak söz konusu olduğunda hatırlanması gereken ilk şey, yaratıcılığın bir pratik olduğudur. Öylece oturup ilhamın gelmesini bekleyemeyiz. Bunun yerine, elimizde bir anahtarla fırtınaya doğru yola çıkmalıyız.

Sabah rutinlerinin çok revaçta olmasının bir nedeni var; bu, kendinizi ilham alacak bir konuma getirmekle ilgili. İlham her yerde, bizim sorunumuz çok meşgul olmamız, dağınık olmamız, stresli olmamız veya dikkatimizin dağılmış olması. Bu nedenle, yaratıcılığa açık bir zihniyet içinde olmamızı sağlayan bir rutin oluşturmamız gerekiyor.

Ek olarak, her gün yaratmamız gerekiyor. Yaratanlarla yaratamayanlar arasındaki fark ilham değildir. Aradaki fark, işi yapmak, yaratmak için zaman planlamak ve kötü bir şey yapma riskini göze almaktır.

Fotoğrafçılığınız İçin İlham Bulmanın 6 Yolu

#2. Temel Bilgilere Geri Dönün

Çoğunlukla o kadar yeni ve devrim niteliğinde bir şey arıyoruz ki çıtayı çok yükseğe koyuyoruz. İlhamın baskısı görüşümüzü engelleyebilir. Bu olduğunda, temellere geri dönmeyi faydalı buluyorum.

Unuttuğunuz bazı klasik fotoğrafçılık teknikleri nelerdir? En son ne zaman bir silüet çektiniz veya fotoğrafınızın ön planını düşündünüz mü? Yaratıcılık birdenbire ortaya çıkan yepyeni bir ilhamla ilgili değildir, bazen aynı eski şeyleri yepyeni şekillerde birleştirmekle ilgilidir.

Konunuzu çekin ve ardından farklı bir şekilde deneyin. Yaklaşın veya uzaklaşın, lensleri değiştirin, enstantane hızınızı düşürün. Bunlar bazen denemeyi hatırlamanın zor olduğu basit şeylerdir.

Fotografciliginiz Icin Ilham Bulmanin 6 Yolu 002

#3. Hedef Belirleyin ve Yeni Beceriler Öğrenin

Kötü bir şey yapmaktan bahsetmişken, bazen kendini zorlayarak ilham bulursun. Ve bazen kendinizi sınırlarınızın ötesine veya konfor alanınızın dışına itmeniz gerekir. İndiğiniz yer her zaman varmak istediğiniz yer olmayabilir ama bir şeyler öğrenmeniz garanti.

Yeni bir teknik, fotoğrafçılık türü veya beceri kombinasyonunu deneyin. Yeni bir şey öğrenmek için bir hedef belirleyin ve üzerinde çalışın, bazen yaratıcı bir monotonluktan kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey bu odaklanmış bağlılıktır. Yeni beceri, rutininize eklediğiniz bir şey olabilir veya olmayabilir.

Hedefiniz veya beceriniz, yeni teçhizatı denemeyi içerebilir. Belirli bir kompozisyon tekniğine odaklanmak gibi bir şey olabilir. Üzerinde çalışacak ve üzerinde çalışacak bir şeye sahip olmak, hem kısa vadede ilham verici hem de gelecekte yapabileceğiniz şeyler için olasılıklar yaratabilir.

Fotografciliginiz Icin Ilham Bulmanin 6 Yolu 003

#4. Diğer Satış Noktalarından Çekin

Yaratıcılık rutininden kurtulmanın bir başka yolu da kendi türünüz, uzmanlığınız veya sektörünüzün dışına çıkmaktır. Fotoğrafçılığınız için en sevdiğiniz müzisyenlerden veya yemeklerden ve hatta resim içermeyen kitaplardan ilham alın. Bağlantı kurduğunuz hikayeler veya deneyimler nelerdir, size neden ilham verdiklerini belirleyebilirseniz, bunu işinizde kullanabilirsiniz.

Değerlerinizi ve ilgi alanlarınızı düşünün, zamanınızı ve paranızı nasıl harcıyorsunuz? İlgilendiğiniz ve tutkulu olduğunuz şeyler neler? Ardından, bu şeyler ve fotoğrafçılığınız arasındaki bağlantıları ve bağlantıları bulun.

Bazen güçlü fotoğrafçılık, karmaşık bir fikirden yaratıldığı için bizimle daha derin bir düzeyde bağlantı kurar. Karmaşık fikirler, daha önce bağlamayı düşünmediğiniz iki noktayı birleştirmek kadar basit olabilir.

Fotografciliginiz Icin Ilham Bulmanin 6 Yolu 004

# 5. Dışarı Çık ve Vücudunu Hareket Ettir

Her şey başarısız olduğunda, dışarı çıkın ve vücudunuzu hareket ettirin. Hepimiz temiz havanın ve egzersizin bize iyi geldiğini biliyoruz ama yine de bahsedeceğim. Sağlığımız, mutluluğumuz ve yaratıcılığımız için de iyidir.

Belki doğada bir yürüyüş, çözmeye çalıştığınız yaratıcı bir sorunun noktalarını birleştirebilmeniz için stresinizi atmanıza yardımcı olur. Sorun hakkında düşünmeniz veya kendinizi dinlenmeye bırakmanız ve tamamen başka bir şeye odaklanmanız gerekebilir. Odaklanmış bir egzersiz, işinize yenilenmiş olarak geri dönmenizi sağlayabilir.

Doğa hakkında sevdiğim şeylerden biri de etrafımızı saran sayısız ders. Her yerde, tüm duyularımız aracılığıyla bizimle konuşan küçük hikayeler var. Dışarı çıkamıyorsanız, ortamda bir değişiklik arayın veya sahip olduğunuz ortamı bazı sesler, kokular veya görüntülerle değiştirmenin yollarını bulun.

#6. Tüket veya Bağlantıyı Kes

Bu sonraki bir ya-ya da. Ruh halinize bağlı olarak, diğer kaynaklardan ilham almanız gerekebilir. Ya da aşırı içerik bağlantısını kesmeniz gerekebilir.

Fotoğrafçıları sosyal medyada takip ettiğinizde nasıl hissettiğinize dikkat edin ve herkesin ne yaptığını takip etmeye çalışın. Size ilham veriyor ve size yeni fikirler veriyor mu? Yoksa sürekli karşılaştırma ve aşırı bilgi yükünden dolayı bitkin mi hissediyorsunuz?

Farklı insanlar, sürekli bağlantıya erişim konusunda farklı görüşlere sahiptir. Tavsiyem bilinçli olmanızdır. Neyin yararlı ve sağlıklı hissettirdiğine bağlı olarak bir seçim yapın.


Yazar hakkında : Brenda Bergreen, Bergreen Photography’de kocasıyla birlikte çalışan Colorado’lu bir düğün fotoğrafçısı , kameraman, yoga öğretmeni ve yazardır. Misyonları ve mantraları ile “aşk. maceralı bir şekilde.” kendilerini güzel yerlerde maceralı hikayeler anlatmaya adamıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.