Fotoğraf Projeleri

Charles Brooks : Architecture in Music

Müzik aletlerinin iç işleyişiyle ilgilenen fotoğrafçı Charles Brooks , piyanoların, çelloların, flütlerin ve diğer enstrümanların iç yapılarını tamamen yeni bir bakış açısıyla gösteren bir fotoğraf serisi yarattı.

Yetenekli Bir Müzisyen ve Fotoğrafçı

Brooks, Auckland, Yeni Zelanda’da yaşayan deneyimli bir orkestra çellisti ve fotoğrafçıdır. İki yaratıcı tutkusu onu yan yana takip etti ve dünyaca ünlü müzisyenlerin portreleriyle sonuçlandı. Hatta, şirket kendisini 2018’de bu yeni amiral gemisi fotoğraf makinesini ilk kullananlardan biri olmaya davet ettiğinde Panasonic Lumix ile bir ortaklık kurdu.

Brook’un son projesi hem fotoğraf hem de müzikle evleniyor. Brook’un “Müzikte Mimari” (Architecture in Music) başlıklı fotoğraf serisi, piyano, saksafon, çello, flüt ve diğerleri gibi farklı müzik aletlerinin yapısının içine giriyor.

Charles Brooks : Architecture in Music
Fazioli Kuyruklu Piyano
Charles Brooks Architecture in Music 003
1940’lardan Selmer Dengeli Aksiyon Saksafonu
Charles Brooks Architecture in Music 004
Steinway Modeli D

Yıllarca müzik çalan Brooks, güvenilir araçlarının içinde neler olup bittiğini merak ediyordu. Colossal’a “Bazen, bir alet tamir edilirken, içine ender bir bakış atıyordunuz, bu her zaman heyecan verici bir deneyimdi,” diyor .

Charles Brooks Architecture in Music 005
Steinway Modeli D
Charles Brooks Architecture in Music 006
1780 dolaylarında Lockey Hill Çello
Charles Brooks Architecture in Music 007
14k Altın Flüt
Charles Brooks Architecture in Music 008
1980’ler Yanagisawa Saksafon

Serideki her fotoğraf, izleyiciye müzik aletlerinin yakın çekimlerini değil, kilometrelerce uzanan karmaşık binaları ve tünelleri seyrettikleri izlenimini vermek amacıyla bir illüzyon yaratıyor.

Charles Brooks Architecture in Music 009
Steinway Modeli D
Charles Brooks Architecture in Music 010
Fazioli Kuyruklu Piyano
Charles Brooks Architecture in Music 011
Fazioli Kuyruklu Piyano
Charles Brooks Architecture in Music 012
Fazioli Kuyruklu Piyano

Brooks, “Zihnimizin ölçeği iki boyutlu bir görüntüde nasıl yorumladığına ilişkin psikolojiyle her zaman ilgilendim,” diye devam ediyor. “Görüntünün bir kısmını bulanıklaştırarak büyük şeyleri küçük gösteren tilt-shift efektinden çok etkilenmiştim ve her şeyi keskin tutarak küçük şeyleri büyük gösterebilecek miyim bilmek istedim.”

Makro Prob Lensiyle Çekildi

Brooks, fotoğrafların “Laowa’dan özel bir 24 mm prob lensi kullanılarak özenle oluşturulduğunu” söylüyor. Objektifi daha da küçültmek için modifiye etti ve bir Lumix S1R kamera gövdesiyle kullandı.

Charles Brooks Architecture in Music 013
2021’den Selmer Balanced Action Saksafon
Charles Brooks Architecture in Music 014
Didgeridoo, Yeni Güney Galler, Avustralya’daki Wiradjuri kabilesinden Trevor Gillespie/Peckham tarafından
Charles Brooks Architecture in Music 015
Fazioli Kuyruklu Piyano
Charles Brooks Architecture in Music 001

“Tipik olarak bunun gibi yakın plan çekimler, çok sığ alan derinliği ile çoğunlukla bulanık olur. Onları önden arkaya keskin tutmak için odak istifleme adı verilen bir teknik kullandım.

Brooks, her son görüntü için yaklaşık 100 fotoğraf çekti ve her biri için odağı yavaşça ayarladı. Ardından, her fotoğrafın keskin kısımlarını birleştirmek için onları özel bir yazılım aracılığıyla çalıştırdı.

Brooks, “Sonuç, sizi enstrümanın kendi konser salonuymuş gibi yürümeye davet eden mağara gibi bir alan gibi görünüyor” diyor.

Brook’un çalışmalarının daha fazlasını kendi web sitesinde ve Instagram’da bulabilirsiniz .

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.