Sergiler (Arşiv)

Selim Süme’nin “Transit” sergisi Versus Art Project’te

Selim Süme’nin “Transit” başlıklı kişisel sergisi, 10 Şubat – 19 Mart tarihleri arasında Versus Art Project’te izleyiciyle buluşuyor.

Süme bu sergide fotoğraf çalışmalarıyla günlük ve sıradan olanı merkezine alıyor. Rastlantı ve kurgu arasındaki opak alanda salınan sergi, gündelik olanın estetize ve(ya) dramatize edilmesini araştırıyor.

SÜME,FOTOĞRAF ÇALIŞMALARIYLA GÜNLÜK VE SIRADAN OLANI MERKEZİNE ALIYOR

Fotoğraf çekmenin aynı zamanda bir şeyi çekmemek/göstermemek, kadrajın dışında bırakmak olduğuna işaret eden Süme, “Transit” başlıklı kişisel sergisi, 10 Şubat – 19 Mart tarihleri arasında Versus Art Project’te izleyiciyle buluşuyor. Süme bu sergide fotoğraf çalışmalarıyla günlük ve sıradan olanı merkezine alıyor. Ra” serisinde uzun zamandır bakmaktan vazgeçtiği konulara tekrar odaklanıyor. 

25 YIL ÖNCEKİ ÜRETİM BİÇİMİNE GERİ DÖNÜŞ

Süme, 25 yıl önce lens odaklı işler üzerine çalışmaya başladığında kullandığı üretim biçimine geri dönüş olarak tanımladığı bu seride bas-çek (şipşak) pratiğini kullanıyor. Kompakt filmli bir makinenin imkânlarından yararlanmaya çalışan seri ile mümkün olabildiğince ham, samimi ve sade estetiğin peşinde bir dil kurmaya çalışıyor. Fotoğraflarıyla hafızanın kaydını günlük tutma pratiğiyle ele alıyor ve bunları kendi ifadesiyle “izleyiciyi kör etmeden” göstermeye çalışıyor. 

Selim Süme’nin “Transit” sergisi Versus Art Project’te

AHMET GÜNTAN’IN ŞİİRİNDEN ALINAN ESİN

Süme’nin Şair Ahmet Güntan‘ın “Parçalı Ham” manifestosundan ilham alan fotoğrafları “Transit” başlığı altında bir araya geliyor.

“Şiiri yaratma, yavaşça ara.

İçeride değil, dışarıda – somutta.

Beyin kimyana ihanet etmeden bak. Nasılsa seni kimse takmıyor.

Gözlemlemediğin, dokunmadığın şeyi şiire sokma.

Görmediğin coğrafyaları, yaşamadığın tarihi yazma. (Kitaplardan somut bilgiyi ham olarak alabilirsin.)

Sıfatlardan kaçın.

Dize kurma.

İlgili Makaleler

Kafiye yapma.

Söz sanatlarından sakın.

Gizli gönderme yapma. Okuyucunun donanımına ihtiyaç duyma.

İmgeyi bilgi vermek için kullan.

Tıfıl Garson’u unutma.”

Ahmet Güntan, “Parçalı Ham” manifestosu

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.