Fotoğraf Projeleri

Vadim Sherbakov : Moskova Metro

Vadim Sherbakov : Yeni Moskova Metro
© Vadim Sherbakov

Rus fotoğrafçı ve film yapımcısı Vadim Sherbakov, Moskova metro istasyonlarının güzel mimarisini öne çıkaran yeni bir kişisel proje yayınladı.

Moskova’nın Görkemli Metro Sistemi

Moskova’nın metro sisteminin tarihi, bir asırdan fazla bir süreye, Rus İmparatorluğu yıllarına kadar uzanan uzun bir tarihe sahiptir. Savaşlar ve devrimler Moskova Metro sisteminin başlamasını geciktirdikten sonra, nihayet 1923’te Moskova Kent Konseyi’nin Moskova Kentsel Demiryolları Kurulu’nun bir parçası olarak Yeraltı Demiryolu Tasarım Ofisi’ni kurmasıyla ilerleme kaydedildi ve ön çalışmalar ve planlama ciddi bir şekilde başladı. 1928’de ilk rotanın Sokolniki’den Moskova şehir merkezine gitmesi kararlaştırıldı.

Haziran 1931’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi metro sisteminin inşasına başlamaya karar verdi. Ertesi yılın Ocak ayına gelindiğinde, ilk hatlar onaylandı ve ertesi yıl, rayların toplamı yaklaşık 80 kilometre olacak şekilde 10 güzergahtan oluşan revize edilmiş bir plan onaylandı. Metro sistemi resmi olarak 1935 yılının Mayıs ayında açıldı.

vadim sherbakov new moscow metro Metro02A
© Vadim Sherbakov

Sherbakov Evinin Güzelliğini Sergiliyor

Onlarca yıl süren iyileştirmeler ve yeni inşaatların ardından bugünlerde, Moskova Metro sistemi 330’dan fazla istasyona ve yaklaşık 800 km’lik yola sahip. Sherbakov, son projesinde merceğini en ilginç mimariye sahip en yeni istasyonlara çevirdi ve sonuçlar muhteşem.

Proje, Sherbakov’un Moskova’nın güzelliğini ilk kez yakaladığı zamandan çok uzak. 2018’de şehrin zamanla harmanlanmış muhteşem bir kompozit fotoğraf serisini sundu. Bu fotoğraflar için, uzun pozlamalar şehirleri ve yoğun metro istasyonlarını, yani insanları fotoğraflamanın önemli bir sorununun üstesinden gelmeye yardımcı oldu.

vadim sherbakov new moscow metro VADL0285
© Vadim Sherbakov
vadim sherbakov new moscow metro VADL0844
© Vadim Sherbakov

Yapay Zeka Şaşırtıcı Şekillerde Yardımcı Olur

Yeni seride fotoğrafçı bunun yerine gelişmiş yazılım teknolojisine, özellikle de Adobe Photoshop’taki yapay zeka destekli Üretken Doldurma özelliğine güvendi. “Photoshop AI (üretken dolgu), öğeleri kaldırmak için harika. Metro istasyonlarında, hatta yenilerinde bile, orada burada kareye giren birkaç kişi var,” diye açıklıyor Sherbakov.

“Geçmiş yıllarda, kaldırılması gereken kameranın yakınında duran insanların bulunduğu mimari çekimler yapmakta tereddüt ederdim, ancak [yeni] yapay zeka aracı sayesinde, kameraya giren bazı rastgele insanlardan daha rahatım ve mimariye odaklanıyorum. çerçeve, çünkü bunların silinmesinin sorun olmayacağını biliyordum.

vadim sherbakov new moscow metro VADL0449
© Vadim Sherbakov
vadim sherbakov new moscow metro VADL0383
© Vadim Sherbakov
vadim sherbakov new moscow metro VADL0425
© Vadim Sherbakov

Çekimi kamera önünde doğru bir şekilde yapmak elbette önemlidir, ancak artık Sherbakov pozlama, kompozisyon ve odaklama konusunda ara sıra kadrajda dolaşan bir yabancıdan daha fazla endişe duyabilir.

Geç Geceler ve Zorlu Elde Taşınabilir Fotoğrafçılık

Pozlamadan bahsetmişken, fotoğrafçı ara sıra parlak noktalar için basamaklama yapar ve sahnenin dinamik aralığını yakalamak için kompozitler oluşturur. “Temel olarak, vurgulama için ara sıra basamaklamayla çekimleri basamaklandırıyorlar. Beş basamaklı çekimden çoğunlukla tek pozlama. Çekim süreci, hafta sonları gece geç saatlerde tüm bu istasyonlara seyahat etmeyi içeriyordu. Nispeten yeni istasyonlar olmasına rağmen hafta içi yoğun… Kalabalıklardan uzak durmam gerekiyordu. Bu nedenle hafta sonları gece geç saatlerde, yani 23.00 ile 12.00 arası olması gerekiyordu” diye açıklıyor Sherbakov. Moskova Metrosu’nun günlük ortalama yolcu sayısı yaklaşık 7,5 milyondur.

vadim sherbakov new moscow metro VADL0758
© Vadim Sherbakov
vadim sherbakov new moscow metro VADL0794
© Vadim Sherbakov

Photoshop, insanları fotoğraflardan kaldırmanın yanı sıra, Sherbakov’un metro istasyonlarının süper temiz ve bozulmamış görünmesine de yardımcı oluyor, ancak yapay zeka bile tüm karışıklığı çözemiyor.

vadim sherbakov new moscow metro VADL0669
© Vadim Sherbakov

“Moskova’da kış olduğu için kirli kar içeri girebilir… Yapay zeka araçlarıyla bile saatler sürecek olan (hepsini) temizlemeyi önlemek için zemini karartmak amacıyla parlaklığı manuel olarak azaltmak zorunda kaldım.”

vadim sherbakov new moscow metro VADL0628
© Vadim Sherbakov
vadim sherbakov new moscow metro VADL0163
© Vadim Sherbakov

Fotoğrafçının ayrıca son işlem sırasında çizgileri düzeltmek ve perspektif düzeltmesi yapmak için çalışması gerekir. Fotoğrafçı, Moskova Metro sisteminde tripodların yasak olduğunu, dolayısıyla tilt-shift lenslerin “söz konusu olmadığını” açıklıyor.

vadim sherbakov new moscow metro VADL0325
© Vadim Sherbakov
vadim sherbakov new moscow metro Metro03
© Vadim Sherbakov

Sherbakov, şunları söyledi : “Aklımda bu durumda bana yardımcı olacak özel bir lens vardı; Canon EOS R5 cihazım için Irix 21mm f/1.4 EF lens. “17 mm f/4 TS-E lens kadar geniş değil ama 24 mm kadar da uzun değil. İkisinin arasında bir şey.”

vadim sherbakov new moscow metro VADL0360
© Vadim Sherbakov

“Süper hızlı. Sahip olduğum en hızlı lenslerden biri (çoğu zaman tripod üzerinde çekim yaptığınız için mimari ve iç mekan fotoğrafçılığında hızlı [diyafram] bir zorunluluk değildir). Bu yüzden bu Irix lensi kullanıyorum ve her şeyi elde çekiyorum ve post prodüksiyon çalışmalarını daha sonra yapıyorum” diye açıklıyor.

Sherbakov’un muhteşem bina dış cepheleri, muhteşem hava çalışmaları ve muhteşem manzara fotoğraflarını içeren diğer çalışmalarından bazılarıyla karşılaştırıldığında, yeni Moskova Metrosu serisi çok farklı bir estetik ve genel hissiyata sahip.

vadim sherbakov new moscow metro VADL0549
© Vadim Sherbakov

“Bunun tamamen [yeni seride] bulutlar gibi doğal unsurların bulunmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu nedenle görüntüler oldukça farklı” diye açıklıyor fotoğrafçı. “İstasyonların simetrik mimarisini gerçekten seviyorum ve bunu vurgulamak istiyorum. İstasyonun çevresini yakalamak için oldukça geniş bir mercekle gittim. Bence mimari, serinin görünümüne çok şey kattı.”

vadim sherbakov new moscow metro VADL0534
© Vadim Sherbakov
vadim sherbakov new moscow metro VADL0620
© Vadim Sherbakov
vadim sherbakov new moscow metro VADL0344
© Vadim Sherbakov

Simetri ve Modern Mimari

Yeni inşa edilen istasyonların simetrisi ve fütüristik havası başlangıçta Sherbakov’u yeni projeye çekti. “Metroyu kullanıyorum, dolayısıyla bana yabancı bir kavram değil. Ancak metro ya da trenler öncelikli ilgi alanım değil. Önce mimari. Mimarların bu istasyonlarda harika bir iş çıkardığını düşünüyorum ve bunu gün ışığına çıkarmak istiyorum.”

vadim sherbakov new moscow metro TerehovoMetroIII 1
© Vadim Sherbakov

Yeni istasyonlardaki daha soğuk tonlara gelince, Sherbakov bunların tam olarak böyle göründüğünü ve bunun da fütürist havalara uygun olduğunu söylüyor. “Beyaz dengesini çok fazla değiştirmedim. Aslında neredeyse hiç değişmediğini düşünüyorum. Yeni istasyonlar, aslında daha sarımsı ve daha sıcak tonlara sahip olan eski istasyonlarla o kadar tezat oluşturuyor ki, yeni istasyonlar gerçek hayatta daha parlak ve daha mavi.”

vadim sherbakov new moscow metro Metronew
© Vadim Sherbakov

Fotoğrafçı Vadim Sherbakov’dan daha fazla içerik

Yeni Moskova Metrosu serisi de dahil olmak üzere Vadim Sherbakov’un daha fazla fotoğrafını görmek için web sitesini ziyaret edin ve onu Instagram‘da takip edin.

Sherbakov’un ticari çalışmaları ayrı bir web sitesinde mevcuttur. Fotoğrafçının uzun müşteri listesinde HBO, Showtime, Netflix, DJI, Canon, Xiaomi, Hisense, Toyota ve çok daha fazlası gibi dev isimler yer alıyor.


Görsel katkıları: Tüm görseller © Vadim Sherbakov

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.