Kütüphane

Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir?

Anamorfik “Anamorphic” objektif geniş bir görüş açısındaki görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdıran objektif türüdür.

Optik yapısı oval biçimdedir. Yakın tarihe kadar popüler olan sinemaskop filmler de bu objektiflerle çekilmektedirler. Daha sonra göstericiye takılan bir parça ile görüntünün perdeye yayılması sağlamakta ve tüm perdeyi kaplamaktadır. İlk kaydedilen görüntü basık şekildedir, normal objektifle izlenen görüntülerdeki objeler basık ve ince uzun görünür. 35mm film standartında 2,35:1 – 2,39:1 – 2,40:1 boy oranlarındadır. Elde edilen 17X24mm ebadındaki görüntü ters işlemle çok geniş panoramik görüntü elde edilmesi, 1950-60’lı yıllarda çok ilgi çekici olmuştu.

Elde mevcut Anamorfik objektiflerin “Flanş odak mesafesi” 45mm civarında olduğundan güncel DSLR gövdelerde objektif bağlantısını yaparak değişik görüntüler kaydedilebilir. Anamorfik “Anamorphic” objektiflerin bir başka özelliği diyafram açıklıklarının az olmasından dolayı işıklı ortamlarda kullanılmasıdır.
Günümüzde çok geniş açılı objektifler bu kadar işleme gerek olmadan en kaliteli görüntüyü DSLR kullanıcısına sunmaktadır.

Tüm formatlarda olduğu gibi genel fotoğrafçılıkta kullanılan objektifler Full Frame 24X36mm ve Crop sensör 16X24mm için imal edilen objektifler dahil olmak üzere tamamı “circular” dairesel yapıdadır. Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi Anamorfik “Anamorphic” objektifler ise elips oval yapıdadır. Genel kullanıcılar bazen şüpheye düşmekte geniş açılı objektiflerdeki optik bükülme ile tele objektiflerdeki optik yığılma Anamorfik “Anamorphic” objektiflerdeki basık veya yayvan görüntü ile karıştırılmaktadır.

Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir?
Anamorfik Lens Ornek 11

Anamorphic “Anamorfik” objektif geniş bir görüş açısındaki görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdıran objektif türüdür. Optik yapısı oval biçimdedir. Yakın tarihe kadar “Cinemascope” geniş panoramik 2.35:1 – 2.39:1 – 2.40:1 oranındaki görüntü elde edilen avantajlı bir yapı türüdür. Ama bazı kullanıcılar optik dizilim arasına oval biçimli şablon yerleştirerek “Anamorphic bokeh” elde etmektedirler. “Anamorphic Lens” ile “Anamorphic bokeh” birbirine karıştırmamak gerekir. Anamorphic Lens ile efekt birbirinden ayrılırsa bilinçli bir birikim olur.

Anamorfik Lens Ornek 12
Anamorfik Lens Ornek 13
Anamorfik Lens Ornek 14
Anamorfik Lens Ornek 16

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.