Kütüphane

Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir?

Anamorfik “Anamorphic” objektif geniş bir görüş açısındaki görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdıran objektif türüdür.

Optik yapısı oval biçimdedir. Yakın tarihe kadar popüler olan sinemaskop filmler de bu objektiflerle çekilmektedirler. Daha sonra göstericiye takılan bir parça ile görüntünün perdeye yayılması sağlamakta ve tüm perdeyi kaplamaktadır. İlk kaydedilen görüntü basık şekildedir, normal objektifle izlenen görüntülerdeki objeler basık ve ince uzun görünür. 35mm film standartında 2,35:1 – 2,39:1 – 2,40:1 boy oranlarındadır. Elde edilen 17X24mm ebadındaki görüntü ters işlemle çok geniş panoramik görüntü elde edilmesi, 1950-60’lı yıllarda çok ilgi çekici olmuştu.
Elde mevcut Anamorfik objektiflerin “Flanş odak mesafesi” 45mm civarında olduğundan güncel DSLR gövdelerde objektif bağlantısını yaparak değişik görüntüler kaydedilebilir. Anamorfik “Anamorphic” objektiflerin bir başka özelliği diyafram açıklıklarının az olmasından dolayı işıklı ortamlarda kullanılmasıdır.
Günümüzde çok geniş açılı objektifler bu kadar işleme gerek olmadan en kaliteli görüntüyü DSLR kullanıcısına sunmaktadır.

Tüm formatlarda olduğu gibi genel fotoğrafçılıkta kullanılan objektifler Full Frame 24X36mm ve Crop sensör 16X24mm için imal edilen objektifler dahil olmak üzere tamamı “circular” dairesel yapıdadır. Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi Anamorfik “Anamorphic” objektifler ise elips oval yapıdadır. Genel kullanıcılar bazen şüpheye düşmekte geniş açılı objektiflerdeki optik bükülme ile tele objektiflerdeki optik yığılma Anamorfik “Anamorphic” objektiflerdeki basık veya yayvan görüntü ile karıştırılmaktadır.

Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir? 7
Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir? 8

Anamorphic “Anamorfik” objektif geniş bir görüş açısındaki görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdıran objektif türüdür. Optik yapısı oval biçimdedir. Yakın tarihe kadar “Cinemascope” geniş panoramik 2.35:1 – 2.39:1 – 2.40:1 oranındaki görüntü elde edilen avantajlı bir yapı türüdür. Ama bazı kullanıcılar optik dizilim arasına oval biçimli şablon yerleştirerek “Anamorphic bokeh” elde etmektedirler. “Anamorphic Lens” ile “Anamorphic bokeh” birbirine karıştırmamak gerekir. Anamorphic Lens ile efekt birbirinden ayrılırsa bilinçli bir birikim olur.

Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir? 9
Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir? 10
Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir? 11
Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir? 12
Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı