Hikayeler

Rüya Gibi Fotoğraflar, 1970'lerde Kaliforniya'da Kaykayın Doğuşunu Gösteriyor

1970’lerin ortalarında kaykay, bugün Olimpiyatlar tarafından tanınan bir spor haline gelmeye başlamıştı ve fotoğrafçı Hugh Holland, heyecan verici yeni sahnenin ortaya çıktığı sırada Kaliforniya’da orada olacak kadar şanslıydı.

1975’ten 1978’e kadar Hollanda, Kaliforniya’da gelişen kaykay alt kültürünü ölümsüzleştirdi; Los Angeles sokaklarında, San Fernando Vadisi’nin bazı kısımlarında, Venice Plajı’nda ve San Francisco ve Baja California kadar uzak yerlerde genç kaldırım sörfçülerini fotoğrafladı.

Dört kısa yıl içinde, resmi olarak onaylanmadan ve ticarileşme, marka sponsorlukları ve kask ve dizlik gibi güvenlik önlemleriyle kalıcı olarak değiştirilmeden önce sporun yükselişini belgeledi. Geriye dönüp baktığımızda, bu dönemin Hollanda’nın güzelce yakaladığı vahşi ve özgür bir masumiyeti barındırdığını görüyoruz.

1970'lerde Kaliforniya'da Kaykayın Doğuşu
Hugh Holland 1

Banliyö arka bahçelerinden onları birbirine bağlayan asfalt sokaklara kadar olan görüntüleri, efsanevi Dogtown ve Z-Boys kaykaycılarının yeni başladığı bu zaman ve yerin önemli bir belgesi olarak hâlâ yankılanıyor.

Gerekli açık sarı saçları, bronzlaşmış vücutları, tüp çorapları ve Vans spor ayakkabılarıyla bu genç yabancılar, bazen sert ama her zaman güneşli Güney Kaliforniya manzarasında ustaca yakalanıyor.

rediscovered photos of the 70s hollywood skate scene
SkateShooter 2

Şimdi, Hollanda’nın tanınmış ve sevilen ikonik görsellerini sergileyen ve aynı zamanda görülmemiş mücevherleri ortaya çıkaran yeni bir kitabın yayınlanması bekleniyor.

Yazın Son Günleri, uluslararası üne sahip sanatçı Shepard Fairey’nin Hollanda’nın çalışmalarının kültürel öneminden bahseden bir önsözünü içeriyor ve yazar Nick Owchar’ın Hollandalılarla ve aralarında efsanevi Danny Kwock ve Ed Templeton’un da bulunduğu tanınmış kaykaycılar ve görsel sanatçılarla yaptığı kapsamlı röportajlar bu konunun altını çiziyor. Kaliforniya gençlik kültürünün bu fotografik zaman kapsülü bugün hala nasıl ilham veriyor?

Solo 2
0006 Replace

The Malestrom’a verdiği röportajda Holland , ilk kez 1975’te sokağında kaykaycıları fark etmeye başladığını ve onları yağmur kanallarında veya boş havuzlarda dikey olarak giderken gördüğünü ve fotoğraf çekmeye başladığını söyledi.

“Onları Hollywood tepelerindeki bir drenaj çanağının içinde yukarı aşağı inerken gördüm ve bunun gerçekten ilginç göründüğünü düşündüm” dedi.

“Park edecek bir yer buldum, kameramla oraya yürüdüm ve bu her şeyin başlangıcı oldu. O günden sonra otuz yıl boyunca boş zamanlarımda fotoğraf çekmeyi bırakmadım. O zamanlar bu bir fenomendi ve ne kadar olduğunun farkında bile değildim. Kimsenin bunu yaptığını sanmıyorum, sadece oluyordu.”

Rick Red Austin

Hugh Holland’ın yazdığı Yazın Son Günleri, Eylül 2024’te Chronicle Chroma tarafından yayınlanacak. Amazon ve Edelwiess‘ten temin edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.