Hikayeler

Fotoğraflar, Katı Bir Ahlak Kuralına Göre Yaşayan ve Çalışan Amerikalı 'Hobo'nun Tarihini Ortaya Çıkarıyor

Hobo History01
Amerikalı bir hobo, 1920 dolaylarında Kaliforniya’nın Napa kentinde bir çitin üzerinde oturuyor.

Bu büyüleyici tarihi fotoğraflar, yirminci yüzyılın başlarında Amerika’daki göçmen işçilerin veya “hoboların” nispeten bilinmeyen tarihini ortaya koyuyor.

Amerikan hoboları, geçici yaşam tarzları ve pek çok gazinin yerinden edildiği ve işsiz kaldığı İç Savaş sonrası dönemde başlayan demiryollarıyla olan ilişkileriyle karakterize edilen, ülke tarihinde benzersiz bir figür.

Hobo History02
Hoboken, New Jersey, 1910 civarı.
Hobo History03
Kaplumbağa çorbası yapımı, Minneapolis, Minnesota, 1939 civarı.
Hobo History04
1915 dolaylarında New York’ta berduşlar ve gezici işçilere yönelik bir otel olan Hotel de Gink’te çalışan bir berber.

Bu adamların çoğu, bulabildikleri herhangi bir kısa süreli el emeği işi bulmak için ülkeyi dolaşıyor, çoğunlukla ulaşım için güvendikleri demiryollarında ücretli işler buluyorlardı.

Böylece hobo yaşam tarzı başladı ve bu adamlar, başıboş ama asil yaşam tarzlarıyla gurur duyuyorlardı. 1889’da Missouri’de ülke çapında bir hobo topluluğu kuruldu ve katı bir etik kural oluşturdu.

On altı kural şu ​​ilkeleri içeriyordu: “Kendi hayatınıza karar verin, başka birinin sizi yönetmesine veya yönetmesine izin vermeyin”; “Şehirdeyken her zaman yerel kanunlara ve yetkililere saygı gösterin”; “Geçici de olsa daima iş bulmaya çalışın”; ve “Aptal bir sarhoş olmanıza izin vermeyin”.

Hobo History05
İki hobo demiryolu rayları boyunca yürüyor. Biri tarihi bilinmeyen bir brindle taşıyor.
Hobo History06
James Eads Howe, hobolara yönelik bir yardım topluluğu olan Uluslararası Kardeşlik Refah Derneği’nin kurucusu. Howe, zengin bir St. Louis ailesinde doğdu ancak bunun yerine hayatını bir hobo olarak yaşamayı seçti.
Hobo History07
1939’da gecekondu kampındaki göçmen bir çocuk, üçüncü yıldır Washington’daki Yakima Vadisi’ne şerbetçiotu toplamak için koşarak gelmişti. Annesi ‘Bu çocuğun neyi seçebildiğine şaşıracaksın’ dedi. Fotoğraf Dorothea Lange tarafından çekilmiştir.
Hobo History08
Bu adamın 25 yılı aşkın süredir madenlerde, kereste kamplarında ve çiftliklerde çalışan bir hobo olduğu söyleniyordu, Aralık 1938, yeri bilinmiyor.
Hobo History09
Boksör Lou Ambers, bir çubuğun üzerindeki teneke kutuyu kullanarak kamp ateşinde yemek pişiriyor. Ambers, dünya hafif sıklet boks şampiyonuydu ancak ondan önce, 1929 dolaylarında dul annesi için biraz para kazanmak amacıyla ‘kaçak müsabakalarda’ yarışmak için Amerika’yı dolaştı.

Ulusal Hobo Konvansiyonu her yıl Britt, Iowa’da devam ediyor – 1900’de başlayan bir festival. Bir zamanlar berduşlar için kurulmuş “Hotel de Gink” adında ülke çapında bir hanlar zinciri vardı. Her ne kadar otel olarak adlandırılsa da daha çok evsizler barınağı gibi çalışıyordu.

1900’lerin ilk döneminde, göçmen işçilerin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmak için “hobo kodu” olarak bilinen tam bir dil yaratıldı. Hoboların kullandığı görsel işaretler genellikle kömür ve kömürden oluşuyordu. Bu kod, diğer yolcuların geceyi geçirmek için güvenli bir yer bulmasına, sıcak bir yemek sunabilecek bir ev bulmasına ya da kötü bir köpeğe karşı uyarıda bulunmasına yardımcı olacak.

Hobo History10
Yük treniyle seyahat eden aile, Yakima Vadisi, Washington, Ağustos 1939. Fotoğraf Dorothea Lange tarafından çekilmiş.
Hobo History11
Bir hobo, California’daki Imperial Valley’de bir ağıl kenarındaki yatağından sabah erkenden uyanıyor, 1939.
Hobo History12
Erkekler, New York’ta hobolar ve gezici işçilere yönelik bir otel olan Hotel de Gink’te bulaşık yıkıyor. 1915.
Hobo History13
Ağustos 1939’da Klamath Havzası’ndaki patates hasadı için Tukelake, Kaliforniya’ya gelen bir hobo.

1930’ların Büyük Buhran döneminde berduşların sayısı büyük ölçüde arttı. Evde iş olmadığından ve hiçbir umutları olmadığından pek çok erkek, hatta bütün aile, yük treniyle bedava seyahat etmeye ve şanslarını başka yerde denemeye karar verdi. Bu dönem, Dorothea Lange‘nin Oklahoma’nın Dust Bowl bölgesinde göçmen aileleri yakaladığı ve Kaliforniya’da ünlü Göçmen Anne fotoğrafını çektiği dönemdir.

Geleceğin dünya hafif sıklet boks şampiyonu Lou Ambers, bu ekonomik krizin ardından raylara girip çalışmak zorunda kaldı. “Milyoner Hobo” lakaplı zengin varis James Eads Howe gibi diğerleri ise gönüllü olarak tek kişi olarak yaşamayı seçti. Hobolara yönelik bir yardım topluluğu olan Uluslararası Kardeşlik Refah Derneği’ni finanse etti.

Hobo History14
İkonik Büyük Buhran fotoğrafında rol alan ve “Göçmen Anne” olarak da bilinen Florence Owens Thompson, Nipomo, Kaliforniya’daki bir bezelye toplayıcı kampında derme çatma bir çadırda oturuyor, 1936. Fotoğraf Dorothea Lange tarafından çekilmiş.
Hobo History15
Erkekler, 1915 dolaylarında New York’ta hobolar ve gezgin işçilere yönelik bir otel olan Hotel de Gink’te ünlü bir Hobo yemeği olan Mulligan Yahni’yi hazırlıyor.
Hobo History16
Takım elbiseli bir grup adam, 1912’de Cincinnati, Ohio’da bir hobo kongresinde yiyeceklerle dolu bir masanın etrafında toplanıyor.

Hobo kelimesinin modern yorumu büyük ölçüde değişti ve artık “serseri” veya “berduş” ile birlikte hakaret olarak kullanılması daha muhtemel. Ancak hobolar, yaşamayı arzuladıkları standartlar dizisiyle kendilerini “serserilerden” veya “berduşlardan” ayırıyorlardı.


HOBO

boş gezenin boş kalfası

Makale içerisinde Hobo kelimesini olduğu gibi kullanmak istedim. Anlamı çok geniş ve son paragrafta da okuduğunuz gibi birden fazla anlama çıkıyor. Yine de merak edenler için şuraya bırakıyorum:

Hobo ne demek?

Hobo, göçmen işçi ya da evsiz avare gezen beş parasız kimse. Terim ABD’de batıda, büyük olasılıkla kuzeybatıda 1890 yılında ortaya çıkmıştır. Serserilerin aksine hobolar seyyar işçilerdir.

Hobo terimleriAçıklama
Konaklama arabasıyük vagonu
Angellinagenç deneyimsiz çocuk
Kötü yolbazı hoboların kötü davranışlarından işe yaramaz hâle gelen tren yolu
Banjo(1) küçük taşınabilir kızartma tavası; (2) kısa saplı kürek
Barnacle (Yabankazı)bir işi bir ya da daha uzun yıllar yapan kimse
Beachcomber (Okyanus dalgası)bir liman veya rıhtım etrafında dolaşan hobo
Büyük evhapishane
Bindle stickeşyaların bir araya getirilip beze sarılıp sopaya takılması, çıkın yapma a collection of belongings wrapped in cloth and tied around a stick
BindlestiffÇıkın taşıyan
Camda üfleyensamimi güvenilir birisi
‘BoBir hobonun diğerini tanımlamak için kullandığı söz: “Geçen bahar Bangor yolunda bir Bo ile tanıştım”
Kaynatmakgenellikle, bitleri ve yumurtalarını öldürmek için elbiseleri kaynatmak
Kemik parlatıcıköpek
Kemik bahçesimezarlık
Boğatrenyolu görevlisi
Mermilerfasulyeler
BuckKatolik rahip
Burgerbugünün öğle yemeği
C, H ve DBir kişinin üşüdüğünü, acıktığını ve susadığını gösterir
Kaliforniya battaniyesigazeteler, banklarda yatak olarak kullanılmaları nedeniyle

Hobolar hayatlarının belirsizliği nedeniyle bir sembol sistemi ya da görsel kod sistemi geliştirmişlerdir. Hobolar diğer “kardeşlerine” yön, bilgi ve uyarı sağlamak için tebeşir veya kömür kullanarak bu kodları yazarlar. Bir sembol, “burada sağa dönün”, “düşman trenyolu polisinden kaçın”, “tehlikeli köpek”, “yiyecek mevcut” gibi anlamlara gelmektedir. Bazı sık kullanılan işaretler:

  • haç işareti: “melek gıda” yani vaazdan sonra hobolara ikram yapılıyor.
  • ellerin olduğu bir üçgen: ev sahibi silahlı.
  • yatay bir zigzag: havlayan bir köpek
  • üst kenarı eksik kare: güvenli kamp yapılabilir.
  • üst şapka ve üçgen: zenginlik
  • bir mızrak ucu: kendini koru.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.