Satın Alma Rehberi

Hangi Orta Format Aynasız Sistemi Seçmelisiniz?

Onlarca yıldır orta format film, profesyonel fotoğrafçılık çalışmaları için standarttı, bu nedenle, tam kareden daha büyük çözünürlüğü, sığ alan derinliği ve sihirli tonalitesinin bugün bile profesyoneller ve meraklılar tarafından aranması şaşırtıcı değil.

Daha önce, aynasız kameraların DSLR’lerden daha hızlı değer kaybettiğini , hangi Leica-M donanımının en hızlı sattığını ve hangi Micro Four Thirds sisteminin zaman içinde daha iyi dayandığını araştırmıştık .

Bu yazıda, önde gelen iki orta format aynasız sistemi karşılaştıracağız.


Bu hikaye, şirketin kamera ekipmanı satın alma, ticaret ve satışındaki en son trendlere ilişkin özel verileri ve benzersiz bilgileri paylaştığı KEH’in Eğim Kaydırma Raporunun bir parçasıdır .


Hangi Orta Format Aynasız Sistemi Seçmelisiniz?

Eğim

Onlarca yıldır orta format film, profesyonel fotoğrafçılık çalışmaları için standarttı, bu nedenle, tam kareden daha büyük çözünürlüğü, sığ alan derinliği ve sihirli tonalitesinin bugün bile profesyoneller ve meraklılar tarafından aranması şaşırtıcı değil.

Tabii ki, sektörünün büyük oranda tamamen filmden uzak taşındı ( biz var ve bir on yıl ya da daha sonra DSLR uzayda oynayan, orta format geçenlerde saflarına katıldı ve onu Vazgeçmeyeceğiz asla – – hala seviyorum, gerçi) son 5 yılda aynasızlığa sıçradı.

Özellikle iki marka, aynasız orta format yarışının ön saflarında yer aldı – Fujifilm ve Hasselblad . Tabii ki, her iki üreticileri formatı ile uzun bir geçmişe sahip – dan 500cm için GF670 – iki cephede de uzmanlık ve mükemmeliyet onlarca var.

Her iki marka da 2016 yılında kendi sistemlerini ( Fujifilm GFX ve Hasselblad X) duyurdu ve o zamandan beri sürekli olarak kameralar, lensler ve aksesuarlar piyasaya sürüyor.

Peki, şu ana kadar hangi sistemin daha iyi bir yatırım olduğu kanıtlandı? Konuya biraz ışık tutmak için verilerimize hızlıca bir göz atalım.

Vardiya

Konuya girmeden önce bunun özellikler, ergonomi veya dayanıklılık karşılaştırması olmadığını belirtelim. Bu konularda zaten yazılmış çok şey var ve her iki sistemi de oldukça kapsamlı bir şekilde çektim, her ikisi için de görüntü kalitesinin ve kullanılabilirliğinin mükemmel olduğunu garanti edebilirim.

Dolayısıyla, bu tür ürünler için pazardaysanız, gerçekten yanlış bir seçim yoktur ve hangisinin sizin için en iyi olduğunu görmek için dalmadan önce ikisini de denemenizi tavsiye ederim.

Burada, yan yana nasıl biriktiklerini görmek için bu sistemler için zaman içinde kullanılan ortalama alış ve satış fiyatlarına bakacağız.

Bu nasıl yardımcı olur, soruyorsun? Sistemlerin genel sağlık ve uzun ömürlülüğünün gerçekten iyi göstergeleri olan satın alma fiyatı ve yeniden satış değerindeki eğilimler gibi şeyler hakkında size bir fikir verebilir. Sonuçta, iyi bir miktar değişime yatırım yapacaksanız, geçmişin, şimdinin ve geleceğin nasıl göründüğüne dair bir fikir edinmek iyidir.

Her zaman olduğu gibi, Tilt-Shift Raporu, KEH’nin bu ürünlerle ilgili tescilli verileri üzerine kurulmuştur. Alış/satış fiyatlarımız KEH içindeki ve dışındaki talebe ve arza dayalı olduğundan, burada görülen eğilimler, ister özel satışlar, açık artırma siteleri veya diğer satıcılar olsun, piyasada bir bütün olarak neler olup bittiğini yansıtır.

İlk olarak, son üç yıldaki ortalama vücut satın alma fiyatına bakalım.

Avg Body Buy Price 800x458 1
Hangi Orta Format Aynasız Sistemi Seçmelisiniz?

Gördüğünüz gibi, her iki sistem için gövde fiyatları son üç yılda düşüyor, Fujifilm’in %29’luk bir düşüş ve Hasselblad’ın %47’lik daha büyük bir düşüş görmesiyle birlikte.

Genel olarak, bu, en azından satın alırken biraz para biriktirmek söz konusu olduğunda, erken evlat edinmemenin bir yararı olduğunun bir göstergesidir. Amortismanın ağırlığını her zaman gövdeler alır, bu nedenle sürpriz olmaz. Bunu söyledikten sonra, Hasselblad gövdeleri zamanla fiyatta daha büyük bir düşüş gördü.

Diğer taraftan, aynı zaman diliminde ortalama vücut satış fiyatlarına bakalım.

Orta Format Aynasız
Hangi Orta Format Aynasız Sistemi Seçmelisiniz?

Burada düşüş benzer, Fujifilm Hasselblad’ın %42’lik düşüşüne kıyasla %49 düştü. Yani Hasselblad alış fiyatında daha büyük bir düşüş görmüş olsa da, en azından gövdeler söz konusu olduğunda, yeniden satış değerini Fujifilm’den biraz daha iyi tutmayı başardılar.

Fujifilm’in bu süre içinde daha fazla gövde piyasaya sürmesi ve ürün hatlarını daha sık güncellemesi, tüketicilere daha fazla satın alma seçeneği sunması ve dolayısıyla eski ürünlerde piyasa değerini düşürmesi olabilir.

Ardından, lensler için aynı verilere bakalım. İşte ortalama lens satın alma fiyatı.

Avg Lens Buy Price 800x458 1
Hangi Orta Format Aynasız Sistemi Seçmelisiniz?

Markalar arasında biraz daha belirgin bir fiyat farkı var. Fujifilm lensleri genellikle Hasselblad’ın lenslerinden daha uygun fiyatlıdır, ancak trend çizgileri değer açısından tersine çevrilir.

Fujifilm lenslerin fiyatları zaman içinde %19 artarken Hasselblad lensler %13 azaldı. Bu boşluk birkaç nedenden dolayı azalıyor olabilir, ancak bunun çoğunlukla her bir ilgili ürün hattını zaman içinde doldurma konusundaki farklı stratejilerden kaynaklandığını düşünüyorum.

Bakalım bu trendler ortalama satış fiyatlarına da yansıyacak mı?

Avg Lens Sell Price 800x457 1
Hangi Orta Format Aynasız Sistemi Seçmelisiniz?

Büyük ölçüde, burada da benzerler. Fujifilm lenslerinin ortalama geri alım değeri son üç yılda %22 artarken Hasselblad’s %23 azaldı. Bu, belki de genel olarak daha fazla fotoğrafçının sistemi kullanması nedeniyle Fujinon lenslerine daha fazla talep olduğu anlamına gelebilir.

Bir sisteme yatırım yapmak söz konusu olduğunda önemli olan tek şey gövdeler ve lensler değildir – peki ya aksesuarlar? Piller, parasoleyler ve kayışlar gibi şeylerin maliyeti hızla artıyor.

İşte nasıl yığıldıkları.

Avg Accessory Buy Price 800x458 1
Hangi Orta Format Aynasız Sistemi Seçmelisiniz?

Burada her iki marka için de büyük bir değişiklik değil. Fujifilm aksesuarları son üç yılda ortalama %5 arttı ve Hasselblad %3 azaldı.

Sıradaki ortalama alış fiyatlarına bakalım

Avg Accessory Sell Price 800x457 1
Hangi Orta Format Aynasız Sistemi Seçmelisiniz?

Yine, burada çok önemli bir şey yok. Her iki marka da Fujifilm %5 ve Hasselblad %11 düşüş yaşadı. Genel olarak, fark fazla bir şey ifade etmez, ancak bu bir şeydir.

Genel olarak, aynasız orta formata geçmeyi bekliyorsanız, şu anda fiyatların piyasaya sürülmesinden daha lezzetli bir aralığa doğru biraz düştüğü için şu anda ikinci el satın almak için iyi bir zaman olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca, fiyatlar da şu an için görünüşte istikrara kavuştu, bu nedenle muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir değişiklik olmayacak.

Hangi sistemin daha sağlıklı göründüğüne gelince, Fujifilm’in muhtemelen hafif bir avantajı olduğunu söyleyebilirim. Ve lens al/sat fiyatlarına bakılırsa, satış verileriyle tutarlı olan, daha fazla insanın benimsediği bir sistem gibi görünüyor. Ancak bu, Hasselblad’ın kamburlaştığı anlamına gelmiyor ve genel olarak, X-mount ürünlerinin kullanım ve yapım kalitesini tercih etme eğilimindeyim.

Sonuç olarak, aynasız orta formata geçiş yapmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Soru, daha çok, çok yetenekli tam çerçeve aynasız sistemlere karşı nasıl biriktiğiyle ilgili. Geçiş yapmaya değer mi? Ama bunlar başka bir günün soruları.


Yazar hakkında: Luca Eandi, Brooklyn merkezli bir sokak fotoğrafçısı, KEH Camera‘nın yaratıcı yönetmeni  ve kurul onaylı bir insandır. Yakın zamanda Tokyo bölgesindeki Japon sokak tabelalarını resimli olarak belgeleyen uzun vadeli bir fotoğraf projesi olan “Signs of Japan”ı yayınladı . Günlük sokak fotoğrafçılığı çalışmalarını  Instagram profilinde yayınlıyor . Bu yazı burada da yayınlandı .

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu