Satın Alma Rehberi

Hangi M43 Sistemi Değerini Daha İyi Tuttu, Olympus mu, Panasonic mi?

Daha önce, Sony’nin tam çerçeve aynasız fotoğraf makinelerinin hangi serisinin en popüler olduğuna baktık . Ondan önce, hangi DSLR sisteminin zaman içinde değerini daha iyi koruduğunu kontrol ettik . Bu sefer, iki Micro Four Thirds şirketinden (Olympus ve Panasonic) gelen verileri araştırıyoruz ve hangi sistemin zaman içinde daha iyi dayandığını görüyoruz.


Bu hikaye, şirketin kamera ekipmanı satın alma, ticaret ve satışındaki en son trendlere ilişkin özel verileri ve benzersiz bilgileri paylaştığı KEH’in Eğim Kaydırma Raporunun bir parçasıdır .

Eğim

Küçük bir arka plan ile başlayalım.

Olympus ve Panasonic, DSLR için orijinal Four Thirds sistemini temel alan Micro Four Thirds aynasız sistemini ortaklaşa geliştirdi. Sensör boyutu bir sistemden diğerine değişmedi – 18 mm’ye 13,5 mm’de kaldı – ancak DSLR form faktöründen uzaklaşıldığından beri flanş mesafesi önemli ölçüde azaldı. Bu, daha küçük doğal lenslerin yanı sıra eski manuel netleme camını bu yeni aynasız kamera gövdelerine kolayca uyarlama becerisine izin verdi.

İlk M4/3 aynasız fotoğraf makinesi gövdesi, Lumix G1, 2008 yılının Ekim ayında piyasaya sürüldü ve bunu Nisan 2009’da Olympus E-P1 takip etti. Bu fotoğraf makineleri bir başarıydı, taşınabilirlikleri ve yeni teknolojileri ile ödüllendirildi ve piyasaya sürülmesine yardımcı oldu. M4/3 ana akım haline geldi. İki üreticinin bir lens yuvasını paylaşması, piyasada daha fazla cam seçeneği ve üçüncü taraf aksesuarlarla daha tek tip uyumluluk anlamına geliyordu.

Şimdi, yaklaşık 13 yıl sonra, kamera pazarında çok şey oldu ve M4/3 bir yol ayrımında.

Sony, Canon, Nikon ve hatta Panasonic gibi üreticiler yeni standart olarak tam kareyi benimsediler, Fujifilm ise ikili APS-C/orta format pazar stratejisiyle başarıya ulaştı.

Micro Four Thirds şu anda kendisini görünüşte kazanamayacağı zorlu bir savaşın içinde buluyor – sensör boyutu, çözünürlük ve otomatik odaklama performansı gibi faktörler şu anda fotoğrafçılar için çok önemli ve M4/3 bu zeminlerde rekabet edemiyor.

Vardiya

Çay yapraklarını okuyan Olympus, 2020’de görüntüleme bölümünü risk sermayesi şirketi Japan Industrial Partners’a satarak kamera işinden tamamen çıktı ve hikayeli Olympus markasının geleceğini sorguladı. Bu yıl piyasaya sürülmesi planlanan birkaç ürün var, ancak bunlar büyük olasılıkla satış öncesi geliştirildi ve yeni mülkiyetin Ar-Ge’ye veya yeni ürün gruplarına yatırım yapacağına dair bir işaret yok.

Daha önce bahsettiğim gibi Panasonic, Leica ve Sigma ile L-mount Alliance adlı yeni kurulan lens ortaklığının yardımıyla 2019’da tam çerçeveye sıçradı. Her ne kadar yakın zamanda birkaç yeni M4/3 gövdesini duyurmuş olsalar da – şu anda her gün piyasaya sürülmesi planlanan üst düzey GH5 Mk II ve şu anda geliştirilmekte olan GH6 – ne kadar olduklarına dair bir haber yok. gelecek için M4/3’e yeniden bağlıyız.

Bu önemli anda dengede on yıldan fazla M4/3 geçmişiyle, bazı dahili verilerimize göz atmak ve hangi markanın değerini daha iyi koruduğunu görmek için iyi bir zaman.

Terminolojimize ilişkin kısa not—aşağıdaki grafiklerin başlıklarında göreceğiniz gibi “Satın Alma Fiyatı”, müşterilerin bu ürünleri KEH’den hangi fiyattan satın aldıklarını gösterir. “Satış Fiyatı”, müşterilerin bu ürünleri KEH’e sattığı ortalama tutardır.

Öncelikle, M4/3 Olympus ve Panasonic kamera gövdelerinin son üç yıldaki ortalama fiyatı:

Hangi M43 Sistemi Değerini Daha İyi Tuttu, Olympus mu, Panasonic mi?

Yukarıda görebileceğiniz gibi, fiyatlar 2018’den sonra bile vardı, ancak Olympus M4/3 kamera gövdeleri, her iki markanın da dengelenmesinden ve son zamanlarda hafif bir artış görmesinden önce 2019’a kadar daha da düştü. Genel olarak, Panasonic M4/3 kamera gövdeleri hafif bir avantaja sahip, son üç yılda yalnızca yaklaşık %8 değer kaybederken, Olympus gövdelerinde %13’lük daha büyük bir düşüş görüldü.

Şimdi mercek fiyatlarının nasıl değiştiğini görelim.

Olympus mu, Panasonic mi?

Panasonic, son üç yılda değerde tutarlı bir artışın yanı sıra Olympus’tan daha yüksek fiyatlar gösterirken, Olympus son zamanlarda Panasonic ile aradaki farkı toparlayıp kapatmadan önce 2019-20’de hafif bir düşüş yaşadı.

Genel olarak, Olympus M4/3 lenslerin değeri son üç yılda %14 arttı, bu sadece Zuiko camına yatırım yapanlar için iyi bir haber. Karşılaştırıldığında Panasonic M4/3 lensler sadece %6 arttı.

Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda, müşterilerin bize M4/3 lens sattığı fiyatlar aynı dönemde sabit kaldı ve benzer bir değer artışı gösterdi.

Panasonic mi?

Kamera gövdeleri ve lensler denklemin sadece bir parçası olsa da, aksesuarlara ve aydınlatmaya da bakalım.

M43
Average Lighting Buy Price 1024x570 copy 800x445 1

Yine Panasonic’in her iki kategoride de daha yüksek fiyatları var, ancak Olympus son üç yılda daha büyük bir genel artış gösterdi. Olympus aksesuarları %11, Olympus aydınlatma ekipmanlarının değeri ise %4 arttı.

Karşılaştırıldığında, aynı dönemde Panasonic aksesuarlarının fiyatlarında %8’lik bir artış görülürken, Panasonic aydınlatma ekipmanları %20 oranında düştü.

Özetlemek gerekirse, her iki markanın da Satın Alma ve Satış için her kategoride nasıl performans gösterdiği aşağıda açıklanmıştır:

Buy Price Change Since 2018 copy

Satın alma tarafında Panasonic, kamera gövdelerinde bir avantaja sahipken, Olympus lensler, aksesuarlar ve aydınlatma için daha iyi durumda. Satış tarafında, Panasonic lensler biraz daha iyi performans gösterdi, ancak bunun dışında, aynı hikaye.


Yazar hakkında: Luca Eandi, Brooklyn merkezli bir sokak fotoğrafçısı, KEH Camera‘nın yaratıcı yönetmeni  ve kurul onaylı bir insandır. Yakın zamanda Tokyo bölgesindeki resimli Japon sokak tabelalarını belgeleyen uzun vadeli bir fotoğraf projesi olan “Signs of Japan”ı yayınladı . Günlük sokak fotoğrafçılığı çalışmalarını  Instagram profilinde paylaşıyor . Bu yazı burada da yayınlandı .

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.