Satın Alma Rehberi

Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi

Fotoğraf makinesi almak aslında otomobil almaya benzer biraz. Bir fotoğraf makinesi almaya karar verdiğinizde önünüze yüzlerce seçenek çıkıyor.

Hele bir de Dslr bir makine almaya karar verdiyseniz işiniz daha da zorlaşıyor. Gövde seçimi, Objektif seçimi, filtre vs. gibi aksesuarların seçimi kafanızı iyice karıştırıyor. Bu yazımızda bir fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca özetlemeye çalışacağız.

İlk olarak ne çekmek istiyoruz. Eğer profesyonel çekimler yapmayı düşünüyorsanız tabi ki Dslr’e makinelere bakmanız gerekir. Ancak amacınız hatıra tarzı fotoğraflar çekmekse kısacası fotoğraftan sanatsal ve teknik bir beklentiniz yoksa bakmanız gereken makineler kompakt ve Slr- Like fotoğraf makineleridir.

İkinci olarak bütçenizi belirlemelisiniz. Çünkü 50 TL’ye Analog bir fotoğraf makinesi alabileceğiniz gibi 90.000 TL yede orta format bir makine alabilirsiniz. Kompakt bir makinede olsa Dslr’e bir makinede olsa ilk belirlemeniz gereken şeylerden biride bütçeniz. Aslında kompakt bir makine alırsanız çok fazla aksesuar vs. almanıza gerek kalmıyor. Bir çanta bir hafıza kartı vs. kompakt bir makine sahibinin ihtiyaç duyacağı aksesuarlar arasında. Ancak Dslr’e bir makine almaya karar verdiyseniz işiniz daha zor. Sadece gövde almakla iş bitmiyor çünkü. Alacağınız gövdenin yanında Objektif, hafıza kartı, filtre, çanta, tripod vs. gibi aksesuarlara da ihtiyaç duyuyorsunuz. Tüm bu seçeneklerde sizin bütçenizle doğrudan orantılı olarak hangi ekipmanları alacağınızı etkiliyor.

Aşağıda fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine başlıklar halinde değinmeye çalıştık.

Çözünürlük

Görüntü, piksel adı verilen ışık noktacıklarından oluşur. Megapiksel ile ifade edilen bu durum sayı ne kadar yüksek olursa çözünürlükte o kadar yüksek oluyor anlamına geliyor. Ancak burada önemli bir nokta var ki oda yüksek megapiksel yüksek görüntü kalitesi anlamına gelmiyor. Çözünürlük görüntü kalitesini etkilese de tek başına görüntü kalitesinin mükemmel olmasını sağlamıyor. Burada size verebileceğimiz tavsiye şu olur. Bir fotoğraf makinesi satın alırken optik çözünürlüğü yani sensörün yakalayabileceği piksel sayısını göz önünde bulundurun.

fotograf makine secimi 6
Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi 7

ISO

Iso fotoğraf makinesinin bir görüntüyü doğru pozlandırmak için gerek duyduğu ışık miktarının standart ölçü birimidir. Eğer yüksek görüntü kalitesinde fotoğraflar istiyorsanız düşük ISO da fotoğraflar çekmelisiniz. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Düşük ışık koşullarında ise ISO değerini yükselttiğinizde fotoğraflarda kumlanma olarak tabir edilen ve görüntü kalitesini düşüren durum ortaya çıkar. Peki, bu anlattıklarım fotoğraf makinesi alırken bizi neden ilgilendirir. Çünkü yüksek kalitede fotoğraflar istiyorsak ISO başarımı iyi olan bir fotoğraf makinesi almalıyız. Unutmayın ki Dslr olarak tabir edilen fotoğraf makineleri daha yüksek ISO başarımı sağlar. Alacağınız fotoğraf makinesinin ISO başarımını mutlaka göz önünde bulundurun.

Objektifin Özellikleri

Kompakt, Slr – Like ya da Dslr bir fotoğraf makinesi sahibi olmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada objektifin özelliği olmalı. Bir fotoğrafı oluşturan temel etkenlerden biri ışık olduğuna göre alacağımız objektifte maksimum seviyede ışık alabilmeli. Diyafram adıyla adlandırılan bu durum f değeri ile ifade edilir. F değeri ne kadar düşükse (örneğin 1.8 ) objektif daha fazla ışık içeri alır. Aynı zamanda düşük f değeri fe düşük ışık koşullarında daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlar. Çünkü objektif içeri daha fazla ışık alacağı için ISO’yu yükseltmenize gerek kalmaz buda daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlar.

fotograf makine secimi 2
Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi 8

Flaş

Fotoğraf makinesi üzerindeki dahili flaş çoğu amatör kullanıcı için yeterli seviyede. Ancak bazı profesyonel seri makinelerde (Canon Eos 5d – 5d Mark II – Mark III ) gibi dahili flaş bulunmaz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta makinenizin performansını flaşlı çekimlere göre değil doğal ışık ortamında gösterdiği hassasiyete göre seçin.

sony hvl f42am 4fa90bda44add

Video

günümüzde pek çok dijital kamera sesli ve görüntülü olarak video kaydı yapabiliyor. Fotoğraf makinesi seçerken bu noktayı da atlamamalısınız. Alacağınız makinenin video performansını da göz önünde bulundurun. Aynı zamanda video çekebilen bir fotoğraf makinesinde iyide bir hafıza kartı olmalı. Hafıza kartının okuma ve yazma hızının yüksek olmasına dikkat edin. Ayrıca uzun videolar çekmeyi planlıyorsanız alacağınız hafıza kartının hafızası da yüksek olmalı. Bunun dışında pil ömrünü de göz önünde bulundurarak yedek pil yâda batarya almanızı da tavsiye ederim.

fotograf makine secimi 4

Pil

Alacağım makinenin pili AA mı olsun yoksa şarjlı mı olsun derseniz; size tavsiyem kompakt bir makine alıyorsanız AA pil beslenen bir makine tercih etmelisiniz. Çünkü bu tip pilleri her yerde bulabilirsiniz ve makinenizde ki pil bittiğinde yolda kalmazsınız. Ancak profesyonel bir makine alacaksanız. Zaten Li-on pillere muhtaçsınız demektir. Makinenizle birlikte yedek bataryada almanızı da tavsiye ederim. Burada dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız bataryanın yan sanayi olmaması. Şahsen ben Canon Eos 5d mark II de orjinal bir batarya kullanıyorum. Unutmayın ki yan sanayi piller her ne kadar makinenize zarar vermez dense de yada ben uzun zamandır kullanıyorum hiç zararını görmedim diyenler olsa da 3.000 TL verdiğim makinede şahsen ben 50 TL lik yan sanayi pil kullanmam. Makineniz zarar gördüğü gibi garantisi varsa bu garanti devre dışı da olabilir.

fotograf makine secimi 5

Manuel mi? Otomatik mi?

Kompakt fotoğraf makineleri ve Fotoğraf çekebilen cep telefonlarında çoğu zaman manuel ayarlar bulunmaz. Fotoğraf makinesi tüm ayarları yapar ve size sadece çekmek kalır. Eğer ilerde daha üst düzel makine almayı düşünmüyorsanız bu tip makineler işiniz görecektir. Ancak fotoğrafçılığı hobi olarak görüyorsanız ve ilerde daha üst düzey bir makine kullanırım diyorsanız alacağınız makinenin manuel ayarlarda yapabilmesine dikkat etmelisiniz. Bütçeniz yeteli değilse size Slr – like olarak tabir edilen ve objektifi değiştirilemeyen fotoğraf makinelerini tavsiye edebilirim. Bu tip bir makine başlangıç için kâfi gelecektir. Ancak yeterli bir bütçeniz varsa giriş seviyesinde Dslr’e olarak birçok makinenin de uygun fiyata bulunabildiğini belirtmeliyim.

Peki Satın Alacağım Fotoğraf Makinesinde Hangi Özellikleri Araştırmalı ve Dikkat etmeliyim ?

1. Megapixel:
Fotoğraf makinesinin megapixel değerinin büyük olması o makinenin fotoğraf kalitesinin iyi olacağı anlamına gelmez. Megapixel değeri fotoğrafn büyüklüğünü temsil etmektedir. Aynı zamanda çekilmiş bir fotoğrafta bulunan pixel sayısını temsil etmektedir. Örneğin; 5 mp birde 3.2mp özelliğine sahip iki fotoğraf makinesinde çekilen resimlerde ki tek fark ebattır. 5mp özelliği olan makine ile çekilen resim , 3.2 mp özelliği olan makine’den çektiğimiz resime göre ebat olarak büyüktür.
(Profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşmayanlar için gereksiz bir özelliktir.)

2. Dijital Zoom ve Optik Zoom:

Fotoğraf makinesi alırken dijital zoom yerine Optik zoom’ a dikkat edilmelidir. Dijital zoom’ un görevi makinenin arkasında bulunan LCD ekranda zoom yaparak çekilmiş resmi büyüterek ayrıntıları görmektir.
Optik Zoom ise; belirlenen görüntünün fotoğrafını çekerken zoom yaparak yakınlaşıp yada uzaklaşarak görüntüyü istediğiniz ölçüde yakalamanızı sağlar. Optik zoom değeri ne kadar yüksek ise o kadar kullanışlıdır. Fotoğraf kalitesinde en önemli etkenlerden biridir.

3. Optik Lens Kalitesi:
Fotoğraf makinesinin, fotoğraf kalitesini belirleyen en önemli faktör optik lens kalitesidir. Fotoğraf makinesi alırken megapixeli büyük olanı tercih etmek yanlıştır. Fotoğraf kalitesini belirleyen megapixel değeri değil makinenin kullanmış olduğu optik lenstir. Optik lenslerini kendileri üreten markalar : Canon, Nikon, Sony, Olympus, Kodak, Fuji, Minolta, JVC markalarıdır.

4. Fotoğraf makinesi alırken Flaş fonksiyonu önemlidir.
Fotoğraf çekerken flaş patladığında kuvvetli ışık insan gözünün içinde ve en arkasında bulunan kılacak damarlardan yansıyan kırmızı bir renk verir. Bu da fotoğraflarda gözlerin kırmızı görünmesine yol açar. Bunu engellemek için fotoğraf makinesi alırken Red Eye Reduction özelliği olan makineleri tercih etmek gerekir.

5. Sensör fotoğraf kalitesini etkiler.
İki adet sensör vardır: CMOS ve CCD sensörleri.

CCD eski tip makinelerde  ve Bazı üst düzey makinelerde (D-SLR) kullanılmaktadır.Kalite bakımından CCD sensör daha iyidir ancak CMOS sensöre göre daha pahalıdır. 
CMOS sensör ise yeni nesil makinelerde kullanılmaktadır. Daha yaygın olarak kullanılmasının nedeni üretim maliyetinin düşük olması yani ucuz olması ve İso başarımının CCD sensöre göre nispeten iyi olmasıdır. Ancak CCD sensör her zaman cmos sensörden iyi olmaya devam edecektir. Fotoğraf makinesi üreticilerinin CCD sensör kullanmayı bırakmasının nedeni araştırma, geliştirme ve üretim maliyetinin yüksek olmasıdır. 

CCD sensörlü makineleri tercih etmeniz fotoğraf kalitesi bakımından etkili olmaktadır. CCD kullanan makineler günümüzde oldukça pahalıdır. Hasselblad H4D60 40.2 x 53.7mm CCD sensör kullanır. Buna  mukabil Nikon D4s Cmos sensör kullanmaktadır. 

6. Deklanşör Gecikmesi
Fotoğraf çekilirken poz verdiniz ve fotoğrafı çeken kişi de deklanşöre bastı. Bu basma işleminden fotoğrafın yakalanabilmesine kadar geçen süre deklanşör gecikmesidir. Bu gecikme ne kadar fazla ise poz durumu da o kadar uzun sürmektedir. Bu sebeple makine alırken deklanşör gecikmesi 2 saniyeyi geçmeyen makineleri tercih etmeniz daha iyi bir tercihtir.

7. Pil ve Hafıza ünitesi kullanım açısından önemlidir.
Makinelerin pil süresinin uzun olması iyi bir özelliktir. Makine alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Şarj edilebilir kalem pil ile çalışan makineler daha avantajlıdır.
Makine ile gelen hafıza ürün boyutu da önemlidir. Ne kadar hafıza varsa o kadar fotoğraf kaydı yapabilirsiniz. Yüksek hafızalar avantaj sağlar.
Dikkat edilmesi gereken diğer özellik ise USB çıkışının olmasıdır. Çekmiş olduğunuz resimleri USB bağlantısı ile PC’ ye aktarabilirsiniz.

8. Kutu İçeriği:
Alacağınız markaya ait kutu içeriğini mutlaka kontrol ediniz.
Fotoğraf makinesi alırken marka/modele göre kutu içerisinde olması gerekenleri kontrol etmelisiniz. Kullanım klavuzu, Hafıza Kartı, Bilek yada boyun askısı, Garanti Belgesi, Lens kapağı, Piller, Şarj Aleti, USB bağlantı kablosu vb. marka/modele göre değişmektedir. Bunlara mutlaka göz atınız.

Yukarıda ki yazımızda size bir fotoğraf makinesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Unutmayın ki asıl önemli olan sizin ihtiyaçlarınız ve bütçeniz. Bir fotoğraf makinesinde kullanmayacağınız bir özelliğe para vermenin bir anlamı yok. O nedenle önce ihtiyaçlarınızı, sonrada bütçenizi belirleyin, daha sonra karar verdiğiniz model için vereceğiniz para gönül rahatlığıyla cebinizden çıkacaktır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu