fbpx
Satın Alma Rehberi

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi

DSLR fotoğraf makinesi almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları bu yazıda bulabilirsiniz.

DSLR olarak adlandırılan modellerin artık kompakt gövdeler içinde sunulmaya başlamasıyla ve farklı özellikler kazanmasıyla birlikte fotoğrafçılığa olan ilgi de haliyle artış gösterdi. Halihazırda fotoğraf çekmekten keyif alanların yanı sıra fotoğrafa ilgi duyan (Instagram dışında) ancak bir şekilde hep uzak kalmış olan kullanıcıları da fotoğrafçılığa ısıtan DSLR makineler, sadece deklanşöre basıp fotoğraf çekmek yerine enstantane, ISO ve diyafram kavramlarıyla yoğrulmak isteyenlere hitap ediyor. Bunun yanı sıra kolay çekim teknikleri ile amatörler tarafından da tercih edilebilecek yapıda olan DSLR’ler, fotoğraf konusunda zamanla ustalaşmak için ideal. Zira şimdilerde en üst seviyedeki profesyonel modeller bile kendi içinde pek çok kategori bulunduruyor. Artık kompakt boyutlarda DSLR’lar ve Micro Four Thirds (4/3) adını verdiğimiz yeni bir kategori var. Bu kategori fiyatları itibariyle de uygun olmasıyla fotoğrafa ısınmak için iyi bir fırsat veriyor. Ancak DSLR fotoğraf makinesi satın almak için pek çok kriter bulunuyor. Özellikle bu işe yeni başlayanlardansanız bazı kavramlara aşina olmalı ve satın alacağınız makineyi temelde bunlara göre değerlendirmeniz gerekli.

Ne tür çekim yapacaksınız?

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 2

Az önce de söylediğimiz gibi DSLR fotoğraf makineleri içinde pek çok kategori bulunuyor. Ancak bunları hesaba katmasak bile piyasada halihazırda giriş, orta ve üst seviye kullanımlara yönelik profesyonel makineler sizleri bekliyor olacak. O nedenle kavram karmaşalarına girmeden önce ilk etapta ne çekmek istediğinize karar vermeniz ve buna göre bir makine arayışına girmeniz en doğrusu. Eğer profesyonel çekimler yapmak istemiyor ve sadece anı görüntülemek istiyorsanız bakmanız gereken kategori kompakt fotoğraf makineleri olacaktır. Aksi halde bir sonraki adımda yer verdiğimiz kategoriler arasından seçim yapabilirsiniz.

Seviyenizi belirleyin

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 3

Giriş seviyesi değiştirilebilir lensli kamera

Kompakt fotoğraf makinesinden daha iyi kalitede fotoğraflar çekebilen ve daha hızlı işlem gücüne sahip bir fotoğraf makinesi arıyorsanız giriş seviyesi değiştirilebilir lensli kameralar sizin için uygun kategori olabilir. Kompakt fotoğraf makineleri kadar küçük boyutlara sahip olan bu cihazlar, değiştirilebilir lenslerinin yanı sıra otomatik ve manuel fonksiyonları bir arada kullanmasıyla da dikkat çekiyor. Fotoğraf kalitesiyle giriş seviyesi DSLR‘la karşılaştırılabilir ölçüde olan bu cihazları, video kalitesiyle de beğenmeniz mümkün.

Giriş seviyesi DSLR

Yine bir önceki kategoride olduğu gibi kompakt fotoğraf makinelerine oranla hız ve kalite anlamında daha iyi durumda olan bir fotoğraf makinesi arayanların bakabileceği bir kategori olan giriş seviyesi DSLR’lar, aynı zamanda optik vizör kullanarak çekim yapmak isteyenler için de ideal. Bu tür makineler diğerlerine oranla daha büyük yapıda olmalarının yanında APS-C sensör ile değiştirilebilir lensleriyle dikkat çeken modellere sahip. Yine manüel ve otomatik modlarıyla çekim imkanı sunan bu cihazlar, fotoğraf kalitesiyle bir üst kategoriye göre daha başarılı sonuçlar üretebiliyorlar. Ancak video kalitesi konusunda markadan markaya farklılık gösterdiğini de söyleyelim.

Orta seviye değiştirilebilir lensli kamera

Fotoğraf ve video çekimi yapmaktan keyif alan ancak mütevazı bir makine arayan kullanıcılar tarafından tercih edilebileceklerin bakabileceği bu kategori, lens ve ayarlara boğulmak isteyen kullanıcıların beklentilerini karşılayacak türde modeller içeriyor. Orta seviye DSLR fotoğraf makineleriyle kıyaslanabilir fotoğraf kalitesi sunan bu makineler, fotoğraf konusunda profesyonelleşmek isteyenler için iyi bir adım olabilir.

Orta seviye DSLR

Fotoğraf konusunda tecrübesi bulunan kullanıcıların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek ürünlere ev sahipliği yapan bu kategori, hız ve kalite açısından olduğu kadar bütçe anlamında da önceki kategorilere göre fark gösteriyor. Manüel kullanım için tasarlanmış modelleri, nispeten büyük APS-C veya Full-Frame sensörleri ile TTL optik vizörleri ile dikkat çeken bu cihazlar, iddialı fotoğraf kalitesi sunuyorlar. Bu makineleri hareketli sahneleri fotoğraflamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Profesyonel DSLR

Büyük gövdeleri ve yüksek fiyatlarıyla dikkat çeken bu cihazlar, sağlamlık ve dayanıklılık özellikleriyle öne çıkarken, aynı zamanda tamamen ayarlanabilir olmalarıyla da profesyonellere hitap ediyorlar. Yüksek performans beklentisi içinde olan kullanıcılar tarafından tercih edilen profesyonel DSLR’ler, fotoğraf kalitesinin yanında video kayıt ihtiyaçlarını da tam olarak karşılıyor.

Ne kadar bütçeniz var?

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 4

Herhangi bir kategoriye dahil olmadan önce elbette ilk bakmanız gereken nokta ayırabileceğiniz bütçe seviyesi olacaktır. Zira piyasada geniş fiyat aralığında ürünler bulabilmeniz mümkün. Ayrıca işiniz DSLR fotoğraf makinesi aldıktan sonra da bitmiyor. Fotoğraf makinesini satın aldıktan sonra ona uygun aksesuarları da toplamanız gerekiyor. Taşıma çantası ile hafıza kartı ilk sırada yer alan aksesuarlar olsa da, onu takip edenler arasında filtre, tripot, flaş, pil ve hatta bazen sualtı kılıfı da geliyor. Yüksek modellerde özellikle lens fiyatlarıyla el yakan DSLR’lar, sadece gövde fiyatlarıyla da bütçe yorabiliyorlar. Piyasada 1.000 TL civarında DSLR bulabileceğiniz gibi 9.000 TL‘lik ve hatta bunun çok üstü modellere de rastlayabiliyorsunuz.

Çözünürlük sorunu…

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 5

Her ne kadar fotoğraf makinesi seçiminde çözünürlük önem taşısa da, daha fazlası fotoğrafın kalitesini belirlemede büyük etki yaratan algılayıcıda gizlidir. Algılayıcı ne kadar büyükse ve ne kadar ciddi bir teknoloji içeriyorsa o denli iyi sonuçların alınabildiğini söyleyelim. Ayrıca elbette objektifin de önemi büyük. Kalitesiz bir objektifin renk kayıpları ve keskin olmayan hatlar oluşturacağını unutmamakta fayda var. Özellikle DSLR sınıfının çoğu zaman vazgeçilmez olmasının sebebini de bu unsur oluşturuyor. Konuya dönecek olursak, gerçeğe en yakın ve doğal fotoğraflar çekebilmek adına yapılan yatırımı hak eden DSLR’de de, kompakt fotoğraf makinelerinde de çözünürlük ne kadar yüksekse o kadar iyi fotoğraf çekilebileceğine ilişkin bilgi pek doğru değil. Çözünürlük en azından iyi fotoğrafa ulaşmada tek başına yeterli değil. Aksi halde yüksek çözünürlüklü kameralara sahip akıllı telefonların bu denli yaygın olduğu bir ortamda, fotoğraf makinelerinin büyük kayıp vermesi gerekirdi. Ancak çözünürlükle ilgili size şu tavsiyeyi verebiliriz: Fotoğraf makinesi satın alırken optik çözünürlüğü göz önünde bulundurmanız daha iyi olacaktır.

Optik zoom mu, dijital zoom mu?

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 6

Optik zoom ve dijital zoom olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkan zoom konusu, özellikle dijital zoom değeriyle aslında büyük bir kandırmacadan ibaret. Temelde fotoğrafın kalitesini bozan bir etken olan dijital zoom, fotoğrafın kalitesini bozmak uğruna görüntüye daha fazla yakınlaşma imkanı sağlar. Farklı bir deyişle görüntüde yer alan karelerin çözünürlüğünü değiştirmeden büyütülmesini sağlayan dijital zoom değerini, bu sebeple satın alma aşamasında çok fazla ciddiye almamanız iyi olacaktır. Zoom konusunda dikkat etmeniz gereken değer optik zoom olmalı. Zira optik zoom değeri yükseldikçe satın almayı düşündüğünüz fotoğraf makinesinin fiyatı da doğru orantılı olarak yükselecektir. Diğer yandan bu değer makinenin gerçek yakınlaştırma değeri için önem taşımaktadır. Misal 3x optik zoom‘lu bir cihaz aldığınızda, 30 metre mesafedeki bir objeye zoom yaptığınızda 10 metre mesafeye kadar yakınlaşabiliyorsunuz ve bu sırada bir görüntü kaybıyla karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca yüksek zoom değerine sahip DSLR satın almayı düşünüyorsanız mutlaka aksesuar olarak tripot almayı da unutmayın.

ISO her zaman önemli

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 7

Kısaca optik algılayıcının ışığa duyarlılığı olarak tanımlanabilen ISO, yüksek kalitede fotoğraflar çekebilmek için oldukça önemli bir kavram olarak DSLR satın alma aşamasında karşımıza çıkan bir diğer nokta. Işığın yetersiz olduğu koşullarda da fotoğraf çekebilen DSLR‘lar, ISO değerini yükselttiğinizde almak istediğiniz kareyi size verebiliyor. Ancak yüksek kalitede fotoğraflar çekebilmek için ISO konusunda başarılı bir fotoğraf makinesi tercih etmeniz gerekiyor. Zira ISO’yu yükselttiğinizde görüntü kalitesi düşebiliyor, fotoğraflarınızda kumlama efekti belirebiliyor. DSLR’lar bu konuda başarı gösteren yegane platformdur. Ancak elbette farklı modeller ve farklı fiyat seçenekleri dolayısıyla yine de beklentinizi karşılamayan modellere rastlayabilirsiniz. Bu nedenle cihazı satın almadan önce mutlaka ISO başarımını yakından incelemeniz gerekiyor.

Diyafram ve odak uzaklığı

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 8

Fotoğraf makinelerinde diyafram olarak tabir edilen kavrama da en az ISO kadar dikkat edilmesi gerekiyor. f değeri ile ifade edilen diyafram değeri, makinenin yine düşük ışık koşullarında iyi fotoğraflar üretebilmesini sağlamaktadır. f değeri ne kadar düşükse, objektif içeri daha fazla ışık alarak sizi ISO’yu yükseltme mecburiyetinde bırakmıyor. Böylece düşük ışık koşullarında ISO’yu açarak fotoğraf kalitenizin düşme ihtimaliyle karşılaşmıyorsunuz. O nedenle diyaframı düşük cihazlara yönelmeniz düşük ışık koşullarındaki çekim performansınızı arttıracaktır.

Diyaframın yanı sıra bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise elbette odak uzaklığı konusu. Odak uzaklığı kadrajın ne kadar genişlikte bir alanı kapsayacağını ortaya koymaktadır ve odak uzaklığı değeri kapsama alanıyla ters orantılıdır. Yani odak uzaklığı arttıkça görüş açısı azalır, odak uzaklığı azaldıkça görüş açısı artar. DSLR satın alma aşamasında hangi odak uzaklığını tercih etmeniz konusunda karar vermeniz gerekiyor. Nasıl bir kadrajdan bakmak istiyorsanız piyasada ona uygun bir model bulmanız mümkün durumda. Odak uzaklığına ilişkin şöyle bir sınıflandırma yapılmış durumda:

Ultra ultra geniş açı: 12 – 16 mm
Ultra geniş açı: 17 – 21 mm
Geniş açı: 24 – 35 mm
Standart: 44 – 58 mm
Kısa Tele: 58 – 135 mm
Tele: 135 – 300 mm
Süper Tele: 300 mm’nin üzeri

Video kalitesine dikkat

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 9

Belki akıllı telefonların fotoğraf çekim kalitesi fotoğraf makinelerini öldürmedi ama DSLR’ların video konusundaki başarısı video kameralarını yakın bir gelecekte tarihin tozlu sayfalarına gömebilir. Zira video çekimi konusunda video kameralardan çok daha başarılı işler yapan DSLR’lar, 1080 piksel çözünürlükte, yani Full HD kalitede 24, 30, 50 ve 60 FPS değerinde videolar çekebilen modellere ev sahipliği yapıyorlar. Ancak unutmayın ki başarılı bir video performansı için okuma ve yazma hızı iyi bir hafıza kartına da sahip olmanız gerekiyor. Uzun süreli videolar çekebilmek içinse yine geniş bir hafıza kapasitesine ihtiyaç duyacağınızı da söyleyelim.

Son tavsiyeler

DSLR fotoğraf makinesi satın alma rehberi 10

Beraberinde dahili flaş getiren modellerin de görüldüğü gibi, DSLR’ların daha profesyonel olanları dahili flaş bulundurmuyor. Flaş gece çekimlerinizdeki en büyük yardımcınız, ancak siz DSLR seçimi yaparken çekim performansını flaşlı çekimlere göre değil, doğal ışık koşullarına göre değerlendirin. Ayrıca Li-on pille çalışan DSLR’ları satın alırken mutlaka yedek bir batarya almayı da unutmayın ve alacağınız bataryanın orijinal olmasına özen gösterin. Paradan kaçarken orijinal olmayan bataryayla binlerce liralık fotoğraf makinenize zarar vermek istemezsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.