Kütüphane

Damla Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Hiç damla fotoğraflarının nasıl çekildiğini merak ettiniz mi, ya da çekmeyi denediniz mi?

Yazı: Feridun Arslan

Her eğitim dönemimde öğrencilerimin ekipman kontrolünü denemek için yaptırmış olduğum bir uygulamadır. Ve öyle kareler çıkar ki, hayret edersiniz. Peki o zaman bu güzel çalışmalar nasıl yapılıyor, yapılırken nelere dikkat ediliyor ve hangi ekipmanlar kullanılıyor onları öğrenelim.

Büyüleyici Damlalar
Damla Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Objektifi değişen bir SLR makine tercihimizdir. Varsa makro objektifler bu çalışma için çok iyi sonuçlar verir. 90, 100, 105 veya 150 mm sabit odaklı lensler. Ayrıca sağlam bir tripoda ihtiyaç var. Keskin hatlara sahip olacak çalışmalar elde etmek için bu olmazsa olmazlardan olabilir. Elde çekim yapmak isteyen, kendine güvenen arkadaşlara sözümüz yok tabii ki. Uzaktan kumanda da bu çalışmanın bir parçası. Sarsıntı yaratmamak için kumanda denklanşör bize yardımcı olacaktır. Fon kartonu da değişik görseller elde etmek için gerekli malzemelerden bir tanesidir. Su damlalığı, suyu damlatmak için kurulacak sistemede ihtiyacımız olacak. Su kabı tercihini borcam veya cam fırın tepsisinden yana yapılırsa, görseller de bu malzemeler gibi berrak olacaktır. Yardımcı ışık kaynakları flaşlar ya da led lambalar.

damla 2 scaled 1
Damla Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Malzemeleri temin ettik ve geldik çekim aşamasına. Su üzerine düşen ve her damlası büyüleyen fotoğraflar çekmek için evdeki sehpa kullanılabilir. Sehpayı ters çevirdikten sonra damlalığı yukarı yerleştirip arka kısmına da fonu yerleştirdik mi, çekim başladı demektir.

damla 3 scaled 1
Damla Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Makine ayarlarına gelindiğinde; en iyi sonucu elde edebilmek için ISO’yu 100’e ayarlamalıyız ki fotoğraflar gren kurbanı olmasın. Çekim modu tercihi ise, manuel ya da enstantane öncelikli de olmalı. Çünkü damla fotoğrafı çekerken 1/250 enstantaneye ihtiyaç olacak. Net damla fotoğrafları ile hızlı bir enstantaneye ihtiyaç olacaktır.

damla 4 scaled 1
Damla Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Aynı zamanda damlaların net olarak görüntülenmesi için yüksek bir diyafram değerine de ihtiyaç var. Böylelikle daha geniş bir net alana sahip oluruz. Bunun aksi olduğunda ise, damlaların bir kısmı net, kalan kısmında da fluluklar gözlemlenecek. Odaklamanın manuel yapılması, damlanın istenilen yerlerinin net olmasında bize yardımcı olur. Arka fon olarak kullanılan kartonlarda ya da kumaşlarda göze hoş gelen objeler kullanır ve bu objeleri damlaların içinde yakalamayı başarırsanız, işte o zaman değme keyfime dercesine bu işten keyif alır ve bu anın keyfine doyamazsınız. O zaman ne yapıyoruz, hemen çalışmaya başlıyoruz.

Damla Fotoğrafı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.