Foto Galeri

Michael Prince: Manzara ve Sessizlik

Ansel Adams bir keresinde “Fotoğraf çekmezsin, yaparsın” demişti. Michael Prince son yirmi yılda fotoğraf kağıdına koyduğu en orijinal, şaşırtıcı ve gerçekten güzel görüntüler üretiyor.

Prince, İskoçya’da yaşayan bir fotoğrafçı ve film yapımcısıdır. Asıl ilgi alanı manzara ve ışık olmasına rağmen, çalışmaları manzara, portre ve photo-journalism arasında değişmektedir. Orta ve geniş formatlı film kameralarıyla çalışıyor ve son zamanlarda 10 × 8 iğne deliği kamera ile denemeler yapıyor.

Kızılötesi’den klasik Ilford ve Kodak siyah-beyaz filmlere kadar çeşitli film stokları kullanıyor.

Filmi takmaktan, karanlık odamda gümüş jelatin baskıları işlemeye ve üretmeye kadar tüm süreçten zevk alıyorum

Prince, Leicester Polytechnic’te grafik tasarım eğitimi aldı. (Hons). STV, BBC ve Kanal 4 için yönetime ve prodüksiyona geçmeden önce İskoç televizyonunda grafik tasarımcı oldu. Bu süre zarfında Prince, gördüğü hemen hemen her şeyin fotoğrafını çeken bir kamera elinde olmadan nadiren görüldü.

İlk fotoğraf kitabı ve sergisi Good Night George, Glasgow’daki Buchanan Caddesi’ndeki ‘efsanevi’ George Hotel’in son günlerini belgeledi. Daha sonra portre ve manzara fotoğrafları üretmeye başladı çalışmalarının çoğu sergilere, kataloglara ve kitaplara dahil edildi

Prens’in en son sergileri Workhorse – Flanders Moss’un Clydesdale ve Slow Light’ı Prens’in 4 × 5 iğne deliği manzara fotoğrafları oldu.

Peyzajda yeni bir yer bulma zorluğu ile yalnız çalışmak cazibe merkezinin büyük bir parçasıdır. Her zaman dinlerim, hep ararım. Genellikle bir bakış açısının veya kompozisyonun benim için işe yarayıp yaramayacağını hızlıca söyleyebilirim. Daha sık değil.

İlginç koşulları beklerken, konuyu izole edip edemeyeceğimi tercih ederim – bir ağaç, eski bir çiftlik binası, bir kaya oluşumu, manzaradaki bir Clydesdale atı. Daha seçici ve disiplinli olmayı öğrendim – filmin etkisi var – daha fazla bakmak, daha az çekim yapmak, eve daha yakın kalmak.

Michael Prince: Manzara ve Sessizlik

Michael Prince: Manzara ve Sessizlik
Michael Prince: Manzara ve Sessizlik 25

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.