Foto GaleriMakaleler

Yüz Maskesi: Fotoğraflarda Koruyucu Donanımın Evrimi

Yeni koronavirüs salgını tüm hızıyla ve yerel eczanelerimizdeki yüz maskeleri sıkıntısıyla, bu gerçekten değerli nesne hakkında yeni bir şey öğrenelim.

John L. Spooner’ın “Cerrahi Yüz Maskelerinin Tarihi: Mitler, maskeler ve arkalarındaki erkekler ve kadınlar” başlıklı kitaba göre, yüz maskeleri ilk olarak 19. yüzyılın sonunda ortaya çıktı ve doktorlar tarafından ameliyat sırasında kullanıldı bakterilerin yaralara girmesini önlemek için.

1910’da Çin onları pnömonik vebanın yayılmasını durdurmayı kabul etti. O zamandan beri, tüm dünyadaki insanlar tarafından hava kirliliğinden veya hastalıklardan korunma aracı olarak kullanılıyorlar.

Yüz Maskesi: Fotoğraflarda Koruyucu Donanımın Evrimi
Hava saldırısı sırasında bir kız koruma olarak gaz maskesi takıyor. Hackney, İngiltere, 1938. (AP Fotoğraf)
Yüz Maskesi: Fotoğraflarda Koruyucu Donanımın Evrimi
Yüz maskesi, Batı Alman federal sivil savunma çalışma grubu tarafından 24 Nisan 1957’de Hamburg, Almanya’da radyoaktif serpintiye karşı koruma olarak önerilmektedir. (AP Photo)
Yüz Maskesi: Fotoğraflarda Koruyucu Donanımın Evrimi
Gaz saldırılarına karşı önlem olarak gaz maskesi ile donatılmış bir at. Londra, 27 Mart 1940 (AP Fotoğraf)
Yüz Maskesi: Fotoğraflarda Koruyucu Donanımın Evrimi
Kasım 1954’te Pekin’de çekilen maskeli çocukları gösteren fotoğraf. (AP Fotoğraf)
Yüz Maskesi: Fotoğraflarda Koruyucu Donanımın Evrimi
İngiliz hükümetinin teknik olarak bebek kaskı olarak bilinen iki yaşın altındaki bebekler için yeni gaz maskesi, ilk kez 13 Mart 1939’da Londra’daki Holborn Belediye Binasında gösterildi. (AP Fotoğraf)
6 73 1
Gaz maskelerinin bir gün topluluklarının gerekli bir parçası olabileceği ihtimaline baktığımızda, bu Detroit Üniversitesi öğrencileri 23 Haziran 1942 kampüsünde bir tatbikatta maskeler deniyorlar. (AP Photo)
7 65 1
Savaş gerginlikleri Manila’yı gaz maskeleri üzerinde deniyor. Maskelerin çoğu ABD’den ithal edilmektedir, bazıları yerel olarak üretilmektedir. Gösterildi, iyi giyimli Filipinli 5 Ağustos 1941 tarihinde Manila, Filipinler hava saldırısı sığınağına giderken ne giyecek. (AP Fotoğraf)
8 62 1
İngiliz bir bobby polisi, 5 Aralık 1962’de İngiltere’deki kükürtlü dumandan korunmak için ağzını ve burnunu bir maske ile kaplıyor.
9 57 1
Bir teneke kutu, mandal ve kimyasal olarak işlenmiş bazı emici malzemeler, 4 Haziran 1942’de Baltimore’da bir kimyager olan Vernon A. Bowers tarafından tasarlanan ve giyilen bu ev yapımı gaz maskesini oluşturur. (AP Photo)
10 54 1
1948 tarihli resim, II. Dünya Savaşı sırasında 06 Ağustos 1945 tarihinde ABD’nin nükleer bombalanmasından sonra harap olmuş Hiroşima kentinde kendilerini ışınlamaktan korumak için maske takan çocukları gösteriyor. (AP Fotoğraf)
11 47 1
Beatles, sisin etkilerine karşı maskeler takıyor. Liverpool – George Harrison, Ringo Starr, John Lennon ve Paul McCartney’den ünlü beat grubu, 7 Aralık 1965’te Ardwick, Manchester’da bir konser için maske takarken geldi. (AP Fotoğraf)
12 44 1
Eric Waltham, tahliye edilen Mississauga şehrine, Ont., Kanada, 12 Kasım 1979’a giden bir barikatın ötesine geçmeye çalışırken gaz maskesi takıyor. Maske, onu bildirilen olası göz ve solunum problemlerinden korumaktı. alanda. Kimyasal bir tren raydan çıkarma 220.000 kişinin tahliyesine neden oldu.
13 39 1
Anti-grip maskesi takan bir ofis çalışanı, 1 Ocak 1970’de Londra’daki yazı yazarına oturur. (AP Photo)
14 36 1
Sterilize maskeler takan hemşireler ve 1943 dolaylarında İngiltere’de bir yerde bir ordu kan ikmal depoda şişe kan tepesi. (AP Fotoğraf)
15 30 1
Onbeş yaşındaki Heidi Havens, 16 Mayıs 1980’de bir Spokane City otobüsüne binmeye hazırlanırken Allen Troup, 16, bir öpücük veriyor. (AP Fotoğraf)
16 29 1
Gaz maskeli bir Pace College öğrencisi, 22 Nisan 1970’de New York’ta Dünya Günü’nde City Hall Park’ta bir manolya çiçeği kokuyor. (AP Fotoğraf)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.