Foto Galeri

Sovyet Kaplıcaları ve Sanatoria

Sovyet Ütopyası: çalışkan devlet vatandaşlarını bir sağlık tatilinde imparatorluğun birçok sanatoryerinden birine gönderiyor.

Başlangıçta 1920’lerde tasarlanan bu SSCB sanatoryumu, termal banyolar ve kaplıcaların yanı sıra sağlık ve tıbbi faydaların bir bileşimini sundu. Bu kurumlar bir zamanlar çağın en yenilikçi binaları arasındaydı.

Sistem mükemmeldi: tatiller devlet tarafından finanse edilen bir kupon sistemi üzerinden yapıldı. Sanatoryum misafirleri kaldıkları süre boyunca sağlık çalışanları tarafından dikkatle izlenmiştir. Sovyet işçisi, iyi bir sağlık ve enerji dolu yenilenmiş güçle eve döndü.

Ex SovietSpaResorts 01

Anıtsal kemerler, eski bir sanatoryumun içindeki bu açık hava arıtma galerisini süslüyor. Tskaltubo, Gürcistan.

Bu 2018 ve bu sanatoryum eski SSCB’nin ilginç kalıntıları oldu. Birçoğu terkedilmiş. Artık başka bir dönemin izleri olmaktan başka bir amaca hizmet etmiyorlar.

Bu dizi için, Gürcistan’daki kalan sanatoryumların çoğunu fotoğrafladım. Kafkaslar, kaplıca merkezlerinin inşası için, özellikle sıcak mineral kaynakları ve radyoaktif izotoplar içeren suyun varlığı nedeniyle mükemmel bir yaşam sürdüler. Resorts, dolaşım, solunum ve akciğer hastalıkları olan kişileri tedavi etmek için balneoterapiye odaklandı. İnsanlar onu sevdi.

Ex SovietSpaResorts 02
İhmal edilen bir sanatoryumun içindeki büyük giriş holünde manzara. Bu bina lüks bir otele dönüştürülecek. Tskaltubo, Gürcistan.

Zirvede, sanatoryum yılda birkaç yüz bin ziyaretçi çekti. Rus Ordusu’ndan gelen yüksek rütbeli subaylar ve teğmenler bu tatil yerlerinde rahatlardı – sadece askeri personele hizmet eden özel askeri saraylar inşa edildi. Moskova’da bulunan SSCB liderlerinin çoğunluğuyla, bu kaplıca merkezlerini doğrudan bir tren hattıyla sermayeye bağladılar. Rusya’da, her şey mümkün. Stalin hamamlara defalarca uğruyordu ve komünist lidere adanmış bir türbe hâlâ o görkemli zamanları hatırlatıyor.

Ex SovietSpaResorts 03
Doğa bu güzel koridoru ele geçiriyor. Bu pasaj, ana termal spa tesislerini hasta ve misafirlerin özel odalarına bağlanıyordu. Tskaltubo, Gürcistan.

Sovyetler Birliği’nin dağılması

Ancak SSCB dönemi sona ermiştir. Bir zamanlar güçlü Sovyetler Birliği dağıldı. Doksanlılar ve sosyalist ulus, her biri bağımsızlık kazanıyor ve egemenlik kazanıyor. Rusları arayan sağlık arayışı durdu. Ziyaretçiler düştü. Muhteşem sanatoryum düştü.

Ex SovietSpaResorts 04
Sovyet elitinin bir araya geldiği, süslü kemerler ve güzel renklerin yer aldığı birçok yemek salonundan birinin içinde yer alması, dehşet içinde kalmıştı. Tskaltubo, Gürcistan.

Tek tek bu muhteşem binalar terkedildi. Bugün, kaplıca merkezlerinin sadece çok küçük bir kısmı aktiftir. Bu büyük binaların harabiyetlerini bu şekilde görmek dehşete düşürüyor. Ama onlar tamamen terkedilmiyorlar… bu yıkıcı kompleksler artık Abhaz-Gürcü savaşı sırasında evlerinden yerinden edilmiş mültecilere ev sahipliği yapıyor. Bu insanlar harabelerin enkazı arasında yeni bir ev yaptılar. Bazılarının suya erişimi vardır, bazıları elektriğe sahiptir, bazıları temel rahatlığa sahiptir, ancak bu mültecilerin sahip olmadığı bir şey vardır: geleceğin ne getireceğine dair net bir bakış. Bu arada, sürgünde kalırlar.

Ex SovietSpaResorts 05
Roma sütunları ve süslü bir tavan, eski bir sanatoryumun içindeki bu yemek salonunu süslemektedir. Parke zeminler, heykeller ve metaller gibi kurtarılabilir nesneler uzun zaman önce yok olmuştur. Tskaltubo, Gürcistan.

Gelecek

Bu sanatoryuma ne olacak? Ziyaretim sırasında, küçük şeylerin harekete geçtiğini görebiliyordum. Demiryolu istasyonları yenilenirken, onların çok kötü bir durumda olmasını bekledim. Yemyeşil bahçeleri ve manzaraları koruyan birçok bahçıvan gördüm. Hala aktif binalara göz kulak olduğumu fark ettim. Tüm ziyaretlerimde, beni, eski balo salonlarına, eğlence odalarına, verandalara ve özel odalara davet eden ve gösteren en nazik insanlar tarafından sıcak karşılandım. Açık havuz, temiz su vardı, birçok bina içinde ve çevresinde yollar yeniden asfaltlanıyordu.

Belki, belki de, ütopik rüya kaybolmaz.

Ex SovietSpaResorts 06
Eski bir kaplıca merkezinin girişinin önünde kurumuş küçük bir çeşme. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 07
Bir dış geçit, şifalı su tedavileri için popüler olan birçok hamamdan birine doğru yol alır. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 08
Termal kaplıca kasabası Tskaltubo’da terk edilmiş bir hamam bulunmaktadır. Su hala bu banyoların altından geçiyor ve bu da binaların daha da kötüleşmesine neden oluyor. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 10
Kırık cam ve soyulmuş boyalar – bu güzel geçiş, zamanın geçişiyle yavaş yavaş bozulur. Duvardaki mavi kutular, ısıtma sisteminin bir parçasıydı, bu nedenle hastalar ve misafirler kış bahçelerinde muhteşem bahçelerin manzarasının tadını çıkarabilirler. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 11
Bu eski Sovyet sanatoryumunun içinde çökmekte olan bir sarmal merdiven görülmektedir. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 12
Roma sütunları ve büyük bir merdiven, eski bir sanatoryumun giriş holünü süslemektedir. Bu bina şimdi Abhaz-Gürcü ve Rus-Gürcü ihtilafından mültecilere ev sahipliği yapıyor. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 13
Ana bina ile tiyatro bağlayan bu koridorun içinde beton çökmeye başlıyor. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 14
Eski Sovyet sanatoryumunun içindeki tiyatro kalıntıları. Ahşap sahne ve perdeler uzun zaman önce ortadan kayboldu. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 15
Roma sütunları ve büyük bir merdiven, eski bir sanatoryumun içinde bu salonu süslemektedir. Bu bina şimdi Abhaz-Gürcü ve Rus-Gürcü ihtilafından mültecilere ev sahipliği yapıyor. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 16
Bilardo masaları bu boş oda içinde çürümeye bırakılmıştır. Sanatoria Sovyet eliti ile oldukça popülerdi ve tatiller devlet tarafından finanse edilen bir kupon sistemi ile düzenlenmişti. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 17
Kalan birçok kaplıcadan birinin dış görünümü. Erkekler ve kadınlar ayrı ayrı banyo yaptılar ve bu durum hamamların ayna düzenini açıklıyor. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 18
Doğa, bir zamanlar yemek için kullanılan bu binayı yavaşça geri alıyor. Ana koridorun üstünde, sol tarafta bir açık hava terası görülür. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 19
Sahipsiz bir geçit, şifalı su tedavileri için popüler olan birçok hamamdan birine doğru yol alır. Tskaltubo, Gürcistan.
Ex SovietSpaResorts 21
Rus Rivierası’nın yanında eski bir Sovyet sanatoryuma etkileyici giriş koridoru. Daha sonra bir otele dönüştürüldü ancak Abhaz-Gürcistan çatışmasından bu yana terkedildi. Gagra, Abhazya.
Ex SovietSpaResorts 22
Rus Rivierası’nın yanında eski bir Sovyet sanatoryuma etkileyici giriş koridoru. Daha sonra bir otele dönüştürüldü ancak Abhaz-Gürcistan çatışmasından bu yana terkedildi. Gagra, Abhazya.
Ex SovietSpaResorts 23
Geçmiş ihtişam: Solunum problemi olan hastaların tedavi edildiği süslü bir odaya bakış. Eski Sovyet sanatoryumunun birçoğu, çok rafine ve tipik bir stile sahip olan açık mavi boyalar içeriyordu. Gagra, Abhazya.
Ex SovietSpaResorts 24
Rus Rivierası’ndaki bu etkileyici eski Sovyet sanatoryumunda mermer bir merdiven görülmektedir. Daha sonra bir otele dönüştürüldü ancak Abhaz-Gürcü ihtilafından bu yana terkedilmişti. Gagra, Abhazya.
Ex SovietSpaResorts 25
Karadeniz boyunca eski bir sanatoryumun terasından enfes manzara. Bu bölge, Rus Rivierasını heybetli günlerinde yeniden adlandırdı. Bu ayrılıkçı bölgeye yapılan ticari ambargo nedeniyle toplam kargo eksikliği veya diğer gemilerin eksik olduğunu lütfen unutmayın. Gagra, Abhazya.
Ex SovietSpaResorts 26
Rus Rivierası’nın yanında bir sanatoryumun kalıntıları. Alt tropikal iklimden yararlanan bu bölge, Sovyet elitleri için SSCB döneminde oldukça popülerdi. Bu özel sanatoryum 1900’lü yılların başlarında inşa edilmiş ve Abhaz-Gürcü çatışması sırasında bombardıman ve silah ateşiyle ağır bir şekilde kesilmiştir. Sokhum, Abhazya.
Ex SovietSpaResorts 27
Rus Rivierası’nın yanında eski bir sanatoryumun içinde çökmekte olan merdivenler. Alt tropikal iklimden yararlanan bu bölge, Sovyet elitleri için SSCB döneminde oldukça popülerdi. Bu özel sanatoryum 1900’lü yılların başlarında inşa edilmiş ve Abhaz-Gürcü çatışması sırasında bombardıman ve silah ateşiyle ağır bir şekilde kesilmiştir. Sokhum, Abhazya.

Reginald Van de Velde Kimdir?

Bilinmeyeni ve görünmeyenleri izler. Bir çöpçü gezgin olarak, tüm dünyayı dolaşarak, modern toplumun kargaşa ve baştan çıkarıcı tavırlarıyla rahatsız edilmeyen ihtişamın ivmesini yakalamaya çalışıyor. Kaybolan güzellik için unutulmuş bir ihtişamın kronikçisi. Çalışmasının daha fazlasını web sitesinde ve Instagram‘da bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.