TeknolojiEditörün Seçimi

Artık Kimsenin Kullanmadığı Sevilen Fotoğraf Ekipmanları

Gelecek yıllarda birçok fotoğrafçının çantasında şüphesiz yer alacak tonlarca inanılmaz fotoğraf ekipmanının yer aldığı bir yıl olan 2023’ü tamamlarken, şunu merak etmeye başladık: “Geçmişteki hangi popüler fotoğraf ekipmanı şimdi çok daha az yaygın?”

PocketWizard: Her Yerde Bulunan’dan Nadir’e

Dahili tartışmalarımız PocketWizard ile başladı. Daha sonraki bir girişin aksine, şirket hala varlığını sürdürüyor ve spor fotoğrafçıları da dahil olmak üzere bazı fotoğrafçılar işlerinin bir parçası olarak hala PocketWizard uzaktan tetikleyicilerini kullanıyor. Ancak bu radyo tetikleyicileri eskiden her yerdeydi ve artık nadiren görülüyorlar. Şirketin son büyük donanım yazılımı yükseltmesi 2019’da gerçekleşti ve o zaman bile şirket, bir zamanlar fotoğraf endüstrisindeki güçlü kalesinin çoğunu kaybetmişti ve piyasaya sürülen yeni ürün damlama noktasına kadar yavaşlamıştı.

Ne oldu? Bir sürü şey. En önemli değişiklik, birçok flaşın entegre radyo tetikleme teknolojisini içermeye başlaması ve harici bir tetikleme sistemine olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltmasıdır. PocketWizard ürünleri de pahalıydı ve tek büyük oyuncu olduklarında bu sorun değildi. Ancak daha ucuz alternatifler ortaya çıktı ve PocketWizard on yıl önce bile büyük zarar gördü.

Kamera Şirketleri Artık Pek Çok Birinci Taraf Flaş Yayınlamıyor

Bununla bağlantılı olarak, Pocket Wizard’ın dramatik çöküşüne benzer nedenlerden dolayı, birinci taraf flaşları da bugünlerde çok daha az yaygın. Uygun fiyatlı, zengin özelliklere sahip üçüncü taraf aydınlatma seçenekleri şüphesiz kamera üreticilerini etkiledi. Godox, Nissin ve Profoto gibi markalar ve diğer pek çok marka, flaş alanındaki kamera şirketlerinin yerini aldı.

Örneğin, Nikon’un DSLR günlerinde şirket sık sık yeni SB flaş flaşlarını piyasaya sürüyordu. Nikon’un mevcut amiral gemisi hızlı flaş birimi SB-5000, 2016’da piyasaya sürüldü. Tesadüfen, bu aynı zamanda Nikon’un entegre radyo tetikleyici içeren ilk flaşıydı.

Artık Kimsenin Kullanmadığı Sevilen Fotoğraf Ekipmanları
2016 yılında piyasaya sürülen ve halen 600 $ fiyatla satışa sunulan Nikon’un SB-5000 flaş ışığı, şirketin amiral gemisi flaşı olmaya devam ediyor.

Canon bir yıldan fazla bir süre önce yeni bir flaş ışığı olan EL-5‘i duyurdu. Bu, orijinal EOS R kameradan birkaç yıl sonra gelen, şirketin EOS R sistemi için ilk flaşıydı.

Bununla birlikte, birinci taraf flaşlar yakında Sony fotoğrafçıları için oldukça önemli olabilir, çünkü şirketin yakında çıkacak olan a9 III kamerası, flaşın göreve hazır olduğunu varsayarak flaşı herhangi bir deklanşör hızında senkronize edebilir.

Daha Hafif Lensler, Daha İyi IBIS ve Geliştirilmiş Yüksek ISO Performansı Monopodu Dodo’ya Dönüştürdü

Aynasız kamera sistemlerine uzun süren geçiş, birçok fotoğrafçının kitinin bir başka eski temel öğesi olan monopod’u da etkiledi. Aynasız kameralar ve lensleri küçülüp hafifledikçe ve gövde içi görüntü sabitleme geliştikçe, monopod artık en azından fotoğrafçılık için bir zamanlar olduğu gibi hayati bir denge aksesuarı değil.

monopod deposit photos
Bir zamanlar özellikle yaban hayatı koruma alanlarında ve amatör spor etkinliklerinin kenarlarında çok yaygın bir manzara olan fotoğrafçılık monopodları çok daha az yaygındır.

Diğer bir faktör ise modern görüntü sensörlerinin inanılmaz yüksek ISO yetenekleridir. Eskiden fotoğrafçıların ISO değerlerine çok dikkat etmeleri gerekiyordu ve bu da elbette kullanılabilir enstantane hızı aralığını etkiliyordu. Artık birçok kamerada ISO’yu 6.400, 12.800’e ve hatta daha yükseğe çıkarmakta herhangi bir sorun yok; bu, enstantane hızlarının daha yüksek kalabileceği ve kamera sarsıntısının çok daha az endişe verici olduğu anlamına geliyor.

Daha hafif lensler, daha iyi kamera stabilizasyonu ve gelişmiş ISO performansı arasında, hala monopod kullanan fotoğrafçılar yalnızca 400 mm f/2,8 ve 600 mm f/4 lenslerle çalışan kişilerdir; bu lensler, süper hafif, kompakt çağda giderek daha az yaygın hale gelmektedir. Daha yavaş diyafram açıklığına sahip telefoto lensler.

Kameralar Daha Fazla Özellik Kazandıkça Harici Aksesuarlar Değer Kaybediyor

Kamera teknolojisi ve özelliklerindeki ilerlemeler, en azından çoğu fotoğrafçı için harici aralık ölçerlerin de sonu anlamına geliyor. Zaman atlamalı çalışmalar yapmak veya bir dizi ardışık görüntüyü istiflemek isteyen fotoğrafçılar, bir zamanlar astrofotografi için düzenli olarak kullandığım yaklaşık 200 dolarlık Nikon MC-36 gibi pahalı, özel kablo serbest bırakma tetikleyicilerine ve aralık ölçerlere ihtiyaç duyuyordu.

nikon mc 36 shot
Adios, aralıkölçerler.
Burada görülen Nikon MC-36’nın yerini neredeyse tamamen daha iyi kamera özellikleri aldı.

Artık çoğu kamera, doğrudan menülere yerleştirilmiş gelişmiş aralıkölçer işlevleri içeriyor. Uzaktan kumandanın kamera sarsıntısını azaltan faydalarına gelince, artık bunun için uygulamalar var. Bazı istisnai kullanım durumları dışında veya daha eski bir kamera kullanıldığında, birçok modern dijital atıcı için kablolu deklanşör gereksizdir.

Kameralar ayrıca sırt çantamdaki başka bir eski yedek parçayı kaldırımın kenarına fırlatan entegre elektronik seviyelere de sahip: sıcak ayakkabı baloncuk seviyesi. Aynasız fotoğraf makinelerindeki yararlı çizgilerin artık doğal karşılanması kolay, ancak fotoğraf makinelerinin bu türden hiçbir şeye sahip olmadığı bir dönem vardı. Yıllar önce, çarpık ufuklardan kaçınmanın en iyi yolu, tripod başlığında veya kameranın kendisinde bir miktar su terazisi kullanmaktı. Ve evet, esasen kusursuz özelliklere rağmen, bazen hala çarpık fotoğraflar çekiyorum. Bir atı suya götürebilirsin, değil mi?

Daha Büyük ve Daha İyi Hafıza Kartları Gnarbox’ı Öldürdü

Bellek kartı teknolojisindeki ilerlemeler, “sahip olunması gereken” kamera donanımını da değiştirdi. Mevcut hafıza kartları, megabayt ve gigabaytlarla değil, terabaytlarla ölçülen şaşırtıcı kapasitelere sahiptir.

Okuyucular, mobil indirme, görüntüleme ve fotoğraf yedekleme sözü veren artık ölü bir şirket olan Gnarbox’ı hatırlayabilir. Mevcut kartlar o kadar hacimli ve uygun fiyatlı ki, sahada görüntüleri yedeklemenin bir aracı olabiliyorlar.

Eskilik Görenin Gözündedir

Açık olmak gerekirse, tartıştığımız ekipmanların herhangi birini kullanmak için pek çok zorlayıcı neden var. Eğer bir şey işinize yarayacaksa, o eski değildir; alet çantanızın hayati bir parçasıdır.

Ancak bu, çeşitli nedenlerle “temel” olmaktan çıkıp “nadiren hiç görülmemiş” hale gelen aksesuarların olduğu gerçeğini değiştirmiyor; bunun başlıca nedeni, kamera teknolojisindeki ilerlemeler nedeniyle belirli ekipmanlara olan ihtiyacın azalması.


Açıklama: Öne çıkan görsel, üretken yapay zeka teknolojisi kullanılarak oluşturuldu.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.