İncelemeler

Photoshop Süper Çözünürlük vs Topaz Gigapixel AI

Adobe’nin yeni Süper Çözünürlük, fotoğrafçılar orijinal piksel sayısının dört katı kadar daha temiz ve yükseltilmiş görüntüler elde edebildiğinden sektörde büyük bir sıçrama yapıyor. Tacı Topaz Labs’ın Gigapixel AI’sından almak için gerçekten yeterince etkileyici mi?

Süper Çözünürlük, Adobe Camera RAW‘ın içinde bulunan yepyeni bir özelliktir ve aksi takdirde basit büyütme nedeniyle bulanıklaşabilecek keskin ayrıntıları korumaya çalışırken görüntülerin boyutunu artırmak için makine öğrenimini kullanır. Amaca benzer şekilde, Topaz Labs Gigapixel AI, makine öğrenimi / yapay zeka (AI) kullanımıyla görüntüleri yükseltmede uzmanlaşmış bağımsız bir yazılımdır. Gigapixel AI, 2018’den beri piyasada ve tüm hesaplara göre iş için en iyi ve en popüler ürün. Bu, Adobe’nin şimdi halkaya girmesiyle değişecek mi?

Bu karşılaştırma incelemesinde, daha fazla kırpma yapabilmek amacıyla her birinin genişleyen konuları nasıl ele aldığına özellikle daha yakından bakacağım. Bir kuş fotoğrafçısı olarak, kuşların rutinlerini bozmamak için daha etik olduğundan ve 600 mm’nin, konunuz birkaç santim uzunluğunda olduğunda neredeyse düşündüğünüz kadar önemli olmadığı için ağır kırpmanın kabul edilen bir uygulama olduğunu söyleyeceğim. Bunun için, konuların görünen boyutunu büyütme ve kaliteyi korurken, aynı zamanda bir posta pulu boyutunda bitmiş bir resimle bırakılacak kadar çok pikseli kırpmama ihtimalinden heyecan duyuyorum.

Photoshop Süper Çözünürlük vs Topaz Gigapixel AI

Özellikler ve İşlevsellik

Nihai sonuçlara geçmeden önce, oraya ulaşmak için sürecin nasıl bir şey olduğuna bir göz atmaya değer olduğunu düşünüyorum. Adobe Camera RAW ve Gigapixel AI içindeki Süper Çözünürlük paneli arasındaki genel yazılım tasarımını karşılaştırdığımızda, felsefede açıkça farklılıklar var.

Süper Çözünürlük ile, özelliği açıp kapatan bir onay kutusu bulunan basit bir “Önizlemeyi Geliştir” penceresidir. Onay kutusunun altında tahmini bir tamamlanma süresi gösterilir. Önizleme penceresine tıklamak, bir görüntüyü işlemeden önce farkı görmek için geliştirmeyi kapatır ve açar.

adobe camera raw enhance preview super resolution window 800x579 1
Adobe Camera RAW içindeki Süper Çözünürlük paneli

Gigapixel AI’ya bakıldığında, işleri başka bir seviyeye taşıyor. Süper Çözünürlük bir görüntünün uzunluğunu ve genişliğini yalnızca iki katına çıkarabilirken, Gigapixel AI’daki kullanıcılar herhangi bir özel miktarı orijinal boyutun altı katına kadar yükseltmeyi seçebilir.

Gigapixel AI’da Gürültüyü Bastırma, Bulanıklığı Kaldırma, Renk Akmasını Azaltma ve Yüz İyileştirme gibi daha fazla iyileştirme kontrolü vardır. Ayrıca çeşitli A.I. Standart fotoğraflar, Mimari, Sıkıştırılmış ve Sanat dahil olmak üzere içeriğin ne olduğuna bağlı olarak modlar. Bağımsız bir uygulama olarak, önizleme penceresi de Adobe penceresinden çok daha büyüktür.

topaz labs gigapixel ai software upscaling uprez options 800x410 1
Topaz Labs Gigapixel AI

Açıkça görülüyor ki, Gigapixel AI, istenenlere bağlı olarak aynı fotoğraftan farklı sonuçlar elde edebilecek çok daha tam özellikli bir araçtır. Ne yazık ki, ancak, burada hepsi gül değil. Bir görüntüyü dışa aktarırken işlem süresinde büyük bir fark vardır.

Bu karşılaştırma incelemesini yaparken, 2014 Apple iMac bilgisayarımda Gigapixel AI’de bir görüntüyü işlemek 10 ila 15 dakika sürdü. Daha fazla gürültü azaltma veya bulanıklık giderme istediğinize karar verirseniz, ayarlamanın yapılması 10 ila 15 dakika daha sürecektir. Neyse ki, uygulamadaki önizlemeler çoğunlukla nihai sonuç için doğruydu, bu yüzden bunları kullandığınızdan ve işleri ilk seferde doğru yaptığınızdan emin olun.

Öte yandan, Süper Çözünürlük’ün sürecini tamamlaması 10 saniyenin tamamını aldı.

sony a7s iii bird photography ryan mense 800x535 1
12,1 megapiksel Sony a7S III ile çekilmiş bir Beyaz göğüslü Nuthatch’in kırpılmamış bir fotoğrafı. Bu, harika görüntüler oluşturabilen, ancak olduğu gibi kırpma dostu olmayan bir kamera.

Pratikte bu, benim için Gigapixel AI’nın bir “uzaklaş ve sonra geri gel” süresi anlamına gelirken, Süper Çözünürlük bu akışta gerçek bir kesinti olmadan görüntüler üzerinde çalışmaya devam etmeme izin veriyor. Tek başına bu fark, Süper Çözünürlüğün kapsamlı Adobe araç setine gömülmesini etkileyici kılıyor, oysa Topaz Labs bunu tüm bir uygulamanın birincil özelliği olarak önden ve merkezden satıyor ve hız açısından hala geride kalıyor.

Fotoğraf Karşılaştırmaları

Şimdi ana etkinliğe geçelim: Hem Süper Çözünürlük hem de Gigapiksel AI tarafından işlenmiş birkaç görüntüden geçeceğim. Ek olarak, yan yana karşılaştırmalarda temel bir “ölçeklendirilmiş” gösteri olacak ve bu, Photoshop’ta hiçbir hile içermeyen bir fotoğrafın etkin bir şekilde büyütülmesidir.

Örnek 1: Kel Kartal

BAEA adobe super resolution vs topaz gigapixel ai edited
Tam görüntü – 6.324 x 4.216 piksel
BAEA adobe super resolution vs topaz gigapixel ai sr crop
Süper Çözünürlük – 12.648 x 8.432 piksel – %100 Kırpma
BAEA adobe super resolution vs topaz gigapixel ai gigapixel crop
Gigapixel AI – 12.648 x 8.432 piksel – %100 Kırpma
BAEA adobe super resolution vs topaz gigapixel ai comparison
Karşılaştırma – %100 Kırpma

Bu ilk iki örnek, zaten tamamen düzenlenmiş görüntüleri bunlara beslemekten olacak ve geri kalanı orijinal RAW dosyasını temel alacaktır. Bu fotoğraf için onu Sony A1 ile çektim ve düzenlenmiş versiyon için kırptım. Sonuç olarak 26 megapiksele sahip olmak oldukça iyi olsa da, daha samimi bir son görünüm için kartalı çok daha sıkı kırpmak istemiş olabilirim.

Bana göre, görüntüyü 106 megapiksel yapmak için temel ölçeklendirme, Süper Çözünürlük ve Gigapiksel AI arasındaki farkları görmek zor. Ölçekleme ve Süper Çözünürlük arasında, ikincisi ile keskinlikte hafif bir kenar vardır. Daha sonra Süper Çözünürlük ve Gigapixel AI arasında, daha belirgin bir etkiye sahip gibi görünen Gigapixel AI’dır. Gigapixel’i gagayı ve gözü daha iyi netleştirmek için bulsam da, yüzde 100 mahsulde bazı çirkin eserler eklemeden olmaz.

Örnek 2: Çizgili Baykuş

BDOW adobe super resolution vs topaz gigapixel ai edited
Tam görüntü – 5.828 x 3.885 piksel
BDOW adobe super resolution vs topaz gigapixel ai sr crop
Süper Çözünürlük – 11.656 x 7.770 piksel – %100 Kırpma
BDOW adobe super resolution vs topaz gigapixel ai gigapixel crop
Gigapixel AI – 11.656 x 7.770 piksel – %100 Kırpma
BDOW adobe super resolution vs topaz gigapixel ai comparison
Karşılaştırma – %100 Kırpma

Bu aynı zamanda daha sonra AI büyütücülere yerleştirilen son düzenlenmiş bir görüntüdür. Yine, bulduğum şey, temel ölçeklendirmeden biraz daha keskin olduğu için Süper Çözünürlüğe doğru bir avantaj, ancak fark neredeyse düşündüğüm kadar belirgin değil. O zaman Gigapixel yapay zekası bir adım yukarı çıkıyor ama benim zevkime göre biraz fazla agresif olma pahasına.

Bununla birlikte, bunlar yüzde 100 mahsuller ve düzenli bir görüntüleme çözünürlüğüne geri dönmek, daha sert kusurları gizler ve Gigapixel AI versiyonunun daha keskin ve bana daha iyi görünmesini sağlar.

Örnek 3: Hooded Merganser

HOME adobe super resolution vs topaz gigapixel ai a7s original
Tam görüntü – 4.240 x 2.832 piksel
HOME adobe super resolution vs topaz gigapixel ai a7s sr crop
Süper Çözünürlük – 8.480 x 5.664 piksel – %100 Kırpma
HOME adobe super resolution vs topaz gigapixel ai a7s gigapixel crop
Gigapixel AI – 8.480 x 5.664 piksel – %100 Kırpma
HOME adobe super resolution vs topaz gigapixel ai a7s comparison
Karşılaştırma – %100 Kırpma

Bu fotoğraf Sony a7S III ile çekildi ve bu nedenle, başlangıçtan itibaren yalnızca 12 megapiksel ile çalışan kırpma potansiyelini sınırlıyor. Üç varyasyon üzerinden geçtikten sonra, Süper Çözünürlüğün ayrıntıların korunmasında ölçeklendirmeyi geçtiği ve Gigapixel AI’nın Süper Çözünürlüğü yenmesinin genel netlik ve gürültü işleme olduğu açıktır.

Adobe’nin savunmasında bunlar, RAW dosyasından çıkan sonuçlar ve şimdi Süper Çözünürlük düzenlemesine girmemi ve Gigapixel ile aynı oyun alanına girmek için daha fazla gürültü azaltma ve keskinleştirme eklememi engelleyen hiçbir şey yok.

Örnek 4: Northern Shrike

NRSH adobe super resolution vs topaz gigapixel ai original
Tam görüntü – 5.168 x 3.448 piksel
NRSH adobe super resolution vs topaz gigapixel ai sr crop
Süper Çözünürlük – 10.336 x 6.896 piksel – %100 Kırpma
NRSH adobe super resolution vs topaz gigapixel ai gigapixel crop
Gigapixel AI – 10.336 x 6.896 piksel – %100 Kırpma
NSHR adobe super resolution vs topaz gigapixel ai comparison
Karşılaştırma – %100 Kırpma

Bu karşılaştırmayı ilk kez bir araya getirmeye başladığımda, aklıma hemen üzerinde çalışmak zorunda olduğum resim aşağıdadır. Eğlenceli gerçek: Bu, Instagram’daki en sevdiğim fotoğrafın düzenlenmemiş hali. Sırrım, orada yayınladığım şeyin Instagram’ın 1080 piksel genişliğindeki tam fotoğraf boyutlarına kırpılması. Biri bir kopyasını satın almak isterse, biraz yükseltme olmadan şanssız kalacaktı.

Süper Çözünürlük ve Gigapiksel AI arasında, biraz iki yöne gider. Genel olarak Gigapixel AI sürümü harika olurdu, ancak kaçınamadığım lekeli gürültü azaltma ile sonuçlandı. Süper Çözünürlük daha yumuşaktır, ancak üzerinde biraz daha çalışma yapılarak kazanan olabilir.

Örnek 5: Çam Siskin

PISI adobe super resolution vs topaz gigapixel ai original
Tam görüntü – 5.168 x 2.912 piksel
PISI adobe super resolution vs topaz gigapixel ai sr crop
Süper Çözünürlük – 10.336 x 5.824 piksel – %100 Kırpma
PISI adobe super resolution vs topaz gigapixel ai gigapixel crop
Gigapixel AI – 10.336 x 5.824 piksel – %100 Kırpma
PISI adobe super resolution vs topaz gigapixel ai comparison
Karşılaştırma – %100 Kırpma

Bunun düzenlenmiş görüntüsünü Instagram’a gönderdiğimde, aynı hikaye 1.080 piksel genişliğinde ve yüzde 100 kırpılmıştı. Dal vücuda girerken, bunu çerçeveden çıkarmak ve bu karanlık, dramatik sahneden bir şeyler kurtarmak için kafasına sıkı bir ekin seçmek istedim.

Genel olarak, Gigapixel AI’nın bunu en iyi şekilde yakaladığını düşünüyorum. Anladığım kadarıyla, bunda çekiciliğini yitirmesine neden olan tuhaf eserler yok.

Örnek 6: Saz Çalıkuşu

SEWR adobe super resolution vs topaz gigapixel ai original
Tam görüntü – 6.000 x 4.000 piksel
SEWR adobe super resolution vs topaz gigapixel ai sr crop
Süper Çözünürlük – 12.000 x 8.000 piksel – %100 Kırpma
SEWR adobe super resolution vs topaz gigapixel ai gigapixel crop
Gigapixel AI – 12.000 x 8.000 piksel – %100 Kırpma
SEWR adobe super resolution vs topaz gigapixel ai comparison 2x
Karşılaştırma 2x – %100 Kırpma

Daha sonra kırpmak için bir sahnenin daha fazlasını yakalamanın bir başka harika kullanımı, uçuş halindeki küçük, öngörülemeyen kuşlardır. Bu karşılaştırmayla, Gigapixel AI’nın en iyi işi yaptığını, ancak hatasız olmadığını görüyorum. Beni rahatsız eden bazı gürültü lekeleri var, ancak bir kez yüzde 100 mahsulden geri çekildiklerinde fark edilmesi zor.

Bonus olarak, bu fotoğrafı Süper Çözünürlük ile iki kez çalıştırdım ve bunu ayarlarda 4x’e ayarlanmış Gigapixel AI’nin yanı sıra ölçekli bir sürümle karşılaştırdım. Adobe, kullanıcıların aynı fotoğraf üzerinde iki kez Süper Çözünürlük gerçekleştirmesini engellemeye çalışır, ancak bu kolayca aşılabilir. Çıktısını aldığı ilk DNG Süper Çözünürlük fotoğrafının bir TIFF’ye dönüştürülmesi ve Adobe Bridge aracılığıyla Adobe Camera RAW’da yeniden açılması gerekiyor.

SEWR adobe super resolution vs topaz gigapixel ai comparison 4x
Karşılaştırma 4x – 24.000 x 16.000 piksel – %100 Kırpma

Performansa Karşı Güç

Sonunda, öğrendiğim şey, Gigapixel AI’nın daha güçlü bir araç olduğu (bazen çok güçlü), ancak Super Resolution, performansı aracılığıyla güçlü bir canlılığı koruduğu.

Gigapixel AI içindeki ayarlar, kurcalamama ve en iyi sonucu elde etmeme izin veriyor; bu, genellikle çok fazla gürültü ve düzensiz gürültü azaltma veya ince ayrıntıları ve aşırı keskinleştirme arasındaki tatlı noktaları bulmaktır. Ancak önizlemede çevrildiğinde, geçen işlem süresi gerçek bir sıkıntıdır.

Süper Çözünürlük, çevik olmanın yanı sıra çılgın eserlerle asla aşırı işlenmemiş olmanın avantajına sahiptir. Bunun dezavantajı, Gigapixel AI ile görüldüğü gibi her zaman aynı pozitif potansiyele alınmamasıdır. Süper Çözünürlük ile düşünmek yok: sadece yapmak – ama bunun tamamen kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yaratıcı bir ruh halindeyken görmek istediğim son şey 10 dakikalık bir bekleme ekranı ve Süper Çözünürlük bundan kaçınıyor.

Bundan sonra bu araçlardan yalnızca birini kullanabilseydim, Süper Çözünürlüğü seçerdim. Doğrudan özelliklerden yoksun olanlar, Adobe Camera RAW içindeki diğer yollarla yine de iyileştirilebilir ve çıktısı alınan DNG dosyası herhangi bir fotoğraf düzenleyiciye getirilebilir. Genel olarak sonradan işlemede olduğu gibi, çok sert olmaktansa çok ince olmak her zaman daha iyidir ve bu, Süper Çözünürlüğü mükemmel bir şekilde özetler.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.