Satın Alma Rehberi

2024 Yılında Micro Four Thirds Kameralar için En İyi Lensler

Fotoğrafçılık dünyasında ilginin büyük kısmı tam çerçeve ve APS-C ürünlerine odaklanmış olsa da – çoğu şirketin odaklandığı konular bunlar olduğundan pek de şaşırtıcı değil – Micro Four Thirds hala piyasadaki en iyi sistemlerden biri.

Olympus, uzun süredir hesaplama özelliklerini kameralarına tam olarak entegre eden tek şirketlerden biri olarak görülüyordu. OM Digital Solutions bu trendi OM System ile sürdürürken Panasonic, 2009’da GH1 ile başlayan bir trend olan video merkezli gövdeler sunmaya devam etti. Bugüne kadar Micro Four Thirds, sınıfında lider gövde içi görüntü sabitleme ve OM System kameralarındaki LiveND veya saniyede 50 kare gibi diğer sistemlerde bulamayacağınız şeyleri 2500 doların altındaki bir fiyat noktasında sunuyor. Başka hiçbir yerde kesinlikle küçük 120 mm tam çerçeve eşdeğeri makro lensleri veya 300-1200 mm tam çerçeve eşdeğeri yakınlaştırma lenslerini bulamazsınız.

On yılı aşkın bir süredir Micro Four Thirds kullanıcısı olarak neredeyse iki düzine Micro Four Thirds gövdesi ve sayısız Micro Four Thirds lensi kullandım. Bu lenslerin çok azına kötü, birçoğuna iyi, büyük bir kısmına da harika diyebilirim.

Bu nedenle, en iyi Micro Four Thirds lensler için seçim listemizi birkaç farklı kategoriye ayrılmış olarak sunuyoruz. Bu seçimler, görüntü kalitesi, çok yönlülük, kullanılabilirlik, yapı kalitesi ve fiyatın da aralarında bulunduğu çeşitli hususlara dayanmaktadır.

En İyi Geniş Açılı Zoom Lens: Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 Pro

2024 Yılında Micro Four Thirds Kameralar için En İyi Lensler

16-50 mm’lik tam çerçeve eşdeğeri odak uzaklığı sunan Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 Pro, manzaralardan sokak fotoğrafçılığına ve mimariye kadar her şeye ideal uyum sağlayan odak aralığına sahip inanılmaz derecede çok yönlü bir lenstir.

Profesyonel kullanım düşünülerek tasarlanan 8-25mm f/4 Pro, sağlam bir yapı kalitesine sahiptir; hava koşullarına tamamen dayanıklıdır; toza, sıçramaya ve donmaya karşı dayanıklılık sağlar, bu da onu zorlu hava koşullarında ve zorlu ortamlarda olağanüstü güvenilir kılar. Bu dayanıklılık, kompakt boyutuyla birleştiğinde, onu her türlü dış mekan fotoğrafçılığı için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Optik olarak lens yıldız niteliğindedir; iki asferik eleman, bir yüksek kırılma indeksi elemanı, bir süper yüksek kırılma indeksi elemanı, bir ekstra düşük dağılım elemanı, bir süper ekstra düşük dağılım elemanı ve bir ikili süper asferik eleman bir araya gelerek üstün bir performans sunar. Minimum bozulma ile yüksek çözünürlüklü görüntüler. Asferik elemanlar renk sapmalarını azaltmak ve genel keskinliği artırmak için çalışarak hem çerçeve hem de merceğin yakınlaştırma aralığı boyunca son derece tutarlı görüntüler elde edilmesini sağlar. Olympus 8-25 aynı zamanda 9,1 inçlik yakın minimum odaklama mesafesine sahip olup, kullanım alanını 0,21x maksimum büyütme (0,42x FF eşdeğeri) içerecek şekilde genişletmektedir.

olympus 8 25 2

Diğer Olympus ve OM System Pro lensler gibi, 8-25 mm’de de manuel odaklama kavraması bulunur ve bu, kullanıcıya her iki uçta sert duraklarla doğrusal bir manuel odaklama deneyimi sunmak için odaklama halkasının geri çekilmesine olanak tanır. Ayrıca birçok farklı ayara erişim sağlayacak şekilde özelleştirilebilen programlanabilir bir L-Fn düğmesi de bulunmaktadır.

Biraz daha geniş veya biraz daha hızlı bir şey istiyorsanız Olympus 7-14mm f/2.8 Pro harika bir seçenektir ancak 8-25mm’nin aksine, bombeli ön elemanı nedeniyle vidalı dairesel filtreleri kabul edemez. Bir de Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm f/2.8-4 ASPH var ; bu, vidalı filtreleri kullanabiliyor ancak 8-25 mm gibi çok daha çok yönlü odak aralığına sahip değil. geniş uç.

En İyi Geniş Açılı Prime Lens: Panasonic Leica DG Summilux 9mm f/1.7 ASPH

panasonic 9mm 1

Küçük, hızlı ve geniş bir ürün arıyorsanız Panasonic Leica DG Summilux 9mm f/1.7 ASPH hayal kırıklığına uğratmaz. 130 gramlık (4,6 ons) az ağırlığı ve yalnızca 500 dolarlık oldukça makul bir fiyat etiketiyle Panasonic 9mm f/1.7, kullanıcılara 18 mm’ye eşdeğer çok geniş bir görüş alanı sunarken aynı zamanda hızlı f/1,7 diyafram açıklığını yönetiyor , otomatik odaklama ve çok etkileyici 0,25x büyütme (1:2 FF eşdeğeri).

İki asferik eleman, iki ekstra düşük dağılım elemanı ve bir ultra yüksek kırılma indeksi elemanı dahil olmak üzere 9 grupta 12 elemandan oluşan bu lens, optik açıdan yıldız niteliğindedir. Köşeden köşeye çok iyi, hatta tamamen açık, f/2,8’den f/4’e kadar mükemmele yükseliyor. Bu lensi, gece astrofotoğrafçılığı için Ölüm Vadisi’ne yaptığım bir gezide aldım ve mükemmel koma performansı ve görüntünün dış çevresinde bile düşük astigmatizmi nedeniyle hoş bir sürpriz yaşadım. Namlu distorsiyonu mevcut ancak post prodüksiyonda (veya Panasonic gövdesi kullanılıyorsa kamerada) kolaylıkla düzeltilebilir ve renk sapmaları çok iyi bir şekilde düzeltilir. Aslında şikayet edecek pek bir şey yok.

panasonic 9mm 2
Bu lens çok küçük!

Manuel odaklamanın sakıncası yoksa birkaç harika alternatif var: Venus Optics Laowa 6mm f/2 Zero-D , Venus Optics Laowa 7.5mm f/2 , Venus Optics Laowa 9mm f/2.8 Zero-D ve Venus Optics Laowa 10mm f/2 Sıfır-D . Daha da eşsiz bir şey arzu ederseniz, Venus Optics Laowa 4mm f/2.8 Fisheye mükemmel (ve çok ucuz) bir dairesel balıkgözü lenstir; Olympus 8mm f/1.8 Fisheye Pro ise gerçekten inanılmaz optik kalite ve otomatik odaklamaya sahip diyagonal bir balıkgözüdür. bot.

En İyi Standart Zoom Lens: OM System M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 Pro II

om 12 40 2.8

OM System M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 Pro II, çok yönlülüğü ve mükemmel optik performansıyla bilinen, oldukça saygın Olympus 12-40/2.8 Pro’nun halefidir.

382 gram ağırlığında ve 84 mm uzunluğunda olan 12-40 mm f/2.8 Pro II, geniş diyafram açıklığı ve aralığı göz önüne alındığında kompakt ve nispeten hafiftir. 24-80 mm’lik tam çerçeve eşdeğeri odak uzaklığı sunarak, çeşitli çekim senaryolarının üstesinden gelebilecek çok yönlü mükemmel bir lens haline geliyor.

Optik olarak lens, yakınlaştırma aralığı boyunca sabit bir f/2,8 diyafram açıklığını korur. Objektif yapısı, sapmaları azaltmaya ve genel keskinliği ve netliği iyileştirmeye yardımcı olan çeşitli asferik elemanlar ve yüksek kırılma indeksi elemanları içerir. Daha net, kontrast açısından daha zengin görüntüler için mercek parlamasını ve gölgelenmeyi azaltmak amacıyla bir ZERO (Zuiko Ekstra Düşük Yansımalı Optik) kaplama uygulandı.

Otomatik odaklama performansı hızlı ve doğrudur; hem hızı hem de hassasiyeti artıran yükseltilmiş odaklama mekanizmasıyla donatılmıştır. Bu, odağı sorunsuz ve sessiz bir şekilde ayarlayarak video kaydı sırasındaki kesintileri en aza indirdiğinden, lensi hem fotoğraf hem de video için özellikle etkili kılar. Manuel odaklama halkası, Olympus 8-25/4 Pro’da olduğu gibi, kullanıcının sert duraklamalar ve doğrusal, tekrarlanabilir odaklama ile manuel odaklamaya kolayca geçiş yapmasına olanak tanıyan bir kavrama mekanizmasına sahiptir.

12-40 mm f/2,8 Pro II, IP53 sertifikasıyla birlikte toza, su sıçramalarına ve donma sıcaklıklarına karşı hava koşullarına karşı koruma özelliğine sahiptir.

Bu lens, yüksek kaliteli, çok yönlü bir zoom lensi arayan fotoğrafçılar ve kameramanlar için olağanüstü bir seçimdir. Mükemmel optik kalitesi, sabit diyafram açıklığı, hızlı otomatik odaklama özellikleri, hava koşullarına dayanıklılık ve dayanıklı yapısı, onu çok çeşitli koşullar ve uygulamalarda iyi performans gösteren güvenilir bir lense ihtiyaç duyanlar için vazgeçilmez kılıyor.

Alternatif olarak Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-35mm f/2.8 ASPH var , ancak odak kavraması, IP53 sertifikası ve uzun uçta 5 mm’den yoksun. Ancak optik olarak çok iyi bir lenstir.

En İyi Standart Prime Lens: Panasonic Leica DG Summilux 25mm f/1.4 II ASPH

panasonic leica 25mm 1

Panasonic Leica DG Summilux 25mm f/1.4 II ASPH, hızlı f/1.4 diyafram açıklığına sahip 50 mm tam çerçeve eşdeğeri bir lenstir; bu da onu portre, sokak ve düşük ışık fotoğrafçılığı için ideal kılar. Aynı zamanda genel günlük fotoğrafçılık için de harika bir seçenektir.

Lensin parlak f/1,4 maksimum diyafram açıklığı, düşük ışıkta mükemmel performans ve alan derinliği üzerinde kapsamlı kontrol sağlar. Optik tasarım, asferik elemanlar içerir ve gölgelenmeyi ve parlamayı en aza indirmek, zorlu aydınlatma koşullarında bile görüntü netliğini ve kontrastı artırmak için Panasonic’in Nano Yüzey Kaplamasını kullanır.

Otomatik odaklama performansı, sessiz çalışmayı sağlayan güncellenmiş sürücü sistemi sayesinde hızlı ve doğrudur; bu da onu hem fotoğraf hem de video çekimi için uygun hale getirir. Lensin yapı kalitesi sağlam olup birinci sınıf metal kaplamayla dayanıklı bir his sağlar. Ek olarak, hava koşullarına karşı korumayı içerecek şekilde güncellendi, böylece toza ve su sıçramalarına karşı daha dayanıklı hale getirildi ve böylece ideal olmayan hava koşullarında kullanılabilirliği genişletildi.

Yaklaşık 205 gram ağırlığında ve yalnızca 54,5 mm uzunluğunda olan lens kompakt ve hafiftir; bu da hareket halindeyken veya uzun süre çekim yaparken minimum donanım taşımayı tercih edenler için şüphesiz çekiciliğini artırmaktadır.

Yaklaşık olarak Four Thirds sensörün köşegenine eşit odak uzaklığına sahip biraz daha geniş bir şey istiyorsanız (tam çerçeve sensörler için 40-45 mm lensin yaptığı gibi) inanılmaz OM System M.Zuiko Digital ED 20mm f/1.4 var. Pro , IPX1 dereceli inanılmaz hava koşullarına dayanıklı yapı, ışık hızında otomatik odaklama, uçtan uca keskinlik ve neredeyse apokromatik düzeylerde renk sapması kontrolü özelliklerine sahiptir.

En İyi Telefoto Zoom Lens: OM System M.Zuiko Digital ED 40-150mm f/4 Pro

om system 40 150

OM System M.Zuiko Digital ED 40-150mm f/4 Pro, 80-300 mm’lik tam kare eşdeğer odak uzaklığı sunarak yaban hayatı, spor, portreler, manzaralar, sokak ve etkinlik gibi çeşitli konular için idealdir. fotoğrafçılık. 382 gram ağırlığında ve 99 mm’nin biraz üzerinde uzunlukta olan bu lens, odak aralığı ve hızı açısından son derece kompakt ve hafiftir; bu da onu harika bir seyahat lensi yapar.

Lens, zoom aralığı boyunca sabit bir f/4 diyafram açıklığını korur; bu, bu odak aralığına sahip lenslerde genellikle bulamayacağınız bir şeydir. Optik tasarımı, renk sapmalarını azaltan ve genel görüntü keskinliğini ve netliğini artıran bir dizi özel öğe içerir. Bu yapı, mükemmel renk doğruluğuna sahip yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlar.

Sessizce çalışan yüksek hızlı AF sistemi sayesinde otomatik odaklama hızlı ve hassastır; hem fotoğraf hem de video kaydı için uygundur. Manuel odaklama seçeneği sezgiseldir ve ayarlanması kolaydır, ancak diğer birçok OM Pro lensin sahip olduğu manuel odaklama kavramasına sahip değildir.

om system 40 150 2
Bu, başlıkla birlikte tamamen uzatılmıştır – lensin alabileceği kadar büyüktür!

OM System 40-150mm f/4 Pro’nun yapı kalitesi sağlamdır. Toza, sıçramaya ve donmaya karşı dayanıklı tasarımı, çeşitli çevre koşullarında güvenilirlik sağlar ve IP53 derecesine sahiptir.

Bu lensi ilk piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra aldım ve hala en çok kullandığım lenslerden biri; çok yönlü odak aralığı ve sabit f/4 diyafram açıklığı bu kadar küçük bir pakette inanılmazdır. Ancak belki daha da önemlisi lensin optik açıdan olağanüstü olmasıdır. Görüntüler her odak uzaklığında, hatta tamamen açıkken bile köşeden köşeye keskindir ve renk sapması aslında yoktur.

Daha hızlı bir şey istiyorsanız OM System M.Zuiko Digital ED 40-150mm f/2.8 Pro var , ancak oldukça daha büyük, daha ağır ve daha pahalı. Ayrıca f/4 versiyonunun optik olarak üstün olduğunu düşünüyorum, ancak bunu doğrulamak için kontrollü testler yapmadım.

En İyi Telefoto Prime Lens: Olympus M.Zuiko Digital ED 75mm f/1.8

olympus 75mm 1

Olympus M.Zuiko Digital ED 75mm f/1.8 lens, Micro Four Thirds kataloğundaki öne çıkan prime lenslerden biridir. Oldukça alışılmadık bir 150 mm tam çerçeve eşdeğeri odak uzaklığına sahiptir; bu, belirli kullanımlar için çok uzun olmasına neden olabilir, ancak özellikle çalışmak için bol miktarda alanın olduğu dış mekanlarda parlıyor. Portre çekimi en bariz kullanımı olabilir ama aynı zamanda sokak ve manzara fotoğrafçılığında da mükemmeldir.

Yaklaşık 305 gram ağırlığında ve 64 mm çapında ve 69 mm uzunluğunda olan bu lens, odak uzaklığı ve diyafram açıklığı açısından oldukça kompakt ve hafiftir. Sağlam metal yapısı ve ince dokulu odak halkası sayesinde Olympus 75 mm f/1,8’in kullanımı kolaydır. Lens yerleşik görüntü sabitleme özelliğine sahip değil ancak Olympus ve Panasonic IBIS’in mükemmel performansı göz önüne alındığında muhtemelen bunu kaçırmayacaksınız.

Optik olarak Olympus 75mm f/1,8, f/1,8’de tamamen açıkken bile olağanüstü keskinliği ve netliğiyle tanınır. Lens yapısı, renk sapmalarını en aza indiren ve üstün görüntü kalitesi sağlayan üç adet ekstra düşük dağılım ve iki adet yüksek kırılma indeksi elemanı içerir. Olympus’un ZERO kaplaması, mercek parlamasını ve gölgelenmeyi en aza indirmek için olağanüstü bir performans sergiliyor.

Bu, herhangi bir sistem için şimdiye kadar yapılmış en iyi lensler arasında olduğunu düşündüğüm lenslerden biri. Çerçeve boyunca keskin, neredeyse apokromatik ve görüntüleri kesinlikle sevdiğim bir tarafsızlık ve netlikle aktarıyor. Kendi “karakterini” yansıtmaz, yalnızca bir merceğin tam olarak yapması gereken şeyi yapar. Micro Four Thirds ekosisteminin gerçek mücevherlerinden biridir.

En İyi Hepsi Bir Arada Zoom Lens: OM System M.Zuiko Digital ED 12-100mm f/4 IS Pro

olympus 12 100

OM System M.Zuiko Digital ED 12-100mm f/4 IS Pro, 24-200 mm tam çerçeveye eşdeğer yakınlaştırma aralığına ve sabit f/4 diyafram açıklığına sahip son derece çok yönlü, hepsi bir arada bir yakınlaştırma lensidir. 561 gram ağırlığında ve 77,5 mm çapında ve 116,5 mm uzunluğunda olup, geniş yakınlaştırma aralığı göz önüne alındığında nispeten kompakttır. Bu lens, geniş açıdan telefotoya kadar geniş bir yelpazedeki fotoğrafçılık ihtiyaçlarını, lens değiştirmeye gerek kalmadan karşılayabildiği için büyük beğeni topluyor. Aynı zamanda, sabit diyafram açıklığına sahip tek 24-200 (eşdeğer) lens olduğuna inanıyorum (orijinal Sony RX10 gibi değiştirilemeyen lensli kameralar hariç).

Optik olarak lens, distorsiyonu ve renk sapmalarını azaltan, mükemmel renk doğruluğuna sahip keskin, net görüntüler sağlayan bir adet çift taraflı küresel olmayan eleman, üç adet küresel olmayan eleman ve beş adet ekstra düşük dağılım elemanı içerir. Ayrıca lens, zorlu ışık koşullarında çekim yaparken bile gölgelenmeyi ve parlamayı en aza indirmeye ve kontrastı artırmaya yardımcı olmak için ayrı ayrı öğelere uygulanan Olympus’un ZERO (Zuiko Ekstra Düşük Yansımalı Optik) Kaplaması ve Z Kaplama Nano’sundan yararlanıyor.

Lensin yüksek hızlı MSC otomatik odaklama sistemi sayesinde otomatik odaklama performansı hızlı ve doğrudur. Ayrıca oldukça sessiz olması lensi hem fotoğraf hem de video kaydı için uygun hale getiriyor. Birçok Olympus/OM System Pro lensi gibi 12-100/4 de doğrusal, tekrarlanabilir odaklama ve sabit duraklara kolay erişim sağlamak için manuel odaklama kavramasına sahiptir.

Olumsuz hava koşullarında kullanıma uygun hale getiren sağlam, hava koşullarına dayanıklı yapısıyla 12-100mm f/4 Pro’nun kullanımı mükemmeldir. Yapı kalitesi sağlamdır, Olympus’un Pro serisine özgüdür ve dayanıklılık ve güvenilirlik hissi sağlar. Bu lensin öne çıkan özelliklerinden biri, uyumlu Olympus fotoğraf makinesi gövdeleriyle birleştirildiğinde Senkronize IS ile 6,5 adıma kadar telafi sunan dahili görüntü sabitlemesidir. Bu, daha uzun odak uzaklıklarında veya düşük ışıkta bile elde çekimde son derece etkili olmasını sağlar.

Olympus 12-100mm f/4 Pro söz konusu olduğunda “ama” diye bir şey yok; çok yönlü, hepsi bir arada bir çözüm arayan fotoğrafçılar için ideal, özelliklerle dolu, yüksek kaliteli bir lenstir. Üstün optik performansı, güvenilir otomatik odaklaması ve mükemmel kullanım özellikleri, onu çok çeşitli fotoğraf uygulamaları için bir İsviçre Çakısı haline getiriyor.

En İyi Süper Telefoto Lens: Olympus M.Zuiko Digital ED 100-400mm f/5-6.3 IS veya Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400mm f/4-6.3 II ASPH Power OIS

olympus 100 400

Olympus M.Zuiko Digital ED 100-400mm f/5.0-6.3 IS lens, yaban hayatı ve spor fotoğrafçıları için tasarlanmış, 200-800 mm’lik inanılmaz bir tam kareye eşdeğer yakınlaştırma aralığı sağlayan bir süper telefoto yakınlaştırmadır. 1120 gram ağırlığında ve 3,4 inç çapında ve 8,1 inç uzunluğundadır.

Optik olarak lens, görüntü kalitesini artırmak ve sapmaları azaltmak için bir dizi özel öğe içerir. Yakınlaştırma aralığı boyunca f/5,0 ile f/6,3 arasındaki diyafram açıklığı, iyi aydınlatma koşulları veya daha yüksek ISO ayarları gerektirdiği anlamına gelir, ancak çok az sayıda karşılaştırılabilir yakınlaştırma lensi daha hızlı diyafram açıklığı sunar. Lens, daha etkili bir sabitleme için Olympus veya OM System gövdesindeki gövde içi sabitleme ile senkronize edilebilen, 3 adıma kadar görüntü sabitleme performansı sunan dahili görüntü sabitleme özelliğiyle donatılmıştır.

Otomatik odaklama, hem hızlı hem de sessiz, yüksek hızlı bir MSC (Film ve Fotoğraf Uyumlu) sistemi tarafından desteklenen, yetkin olmaktan çok daha fazlasıdır. OM Sistemi OM-1’deki kişisel kullanımımda, otomatik odaklama inanılmaz hızlıdır ve kameranın 25 fps hızına kolaylıkla ayak uydurur. OM Sistemi onu gerçekten bir “Pro” lens olacak şekilde güncellemelidir ki OM-1 ve OM-1 II’de 50 fps hıza ulaşabilsin ve aynı zamanda IP53 hava koşullarına karşı koruma sağlayabilsin.

Yapı kalitesi sağlamdır ve toza, su sıçramasına ve donmaya karşı dayanıklı olmasını sağlayan hava koşullarına dayanıklılık özelliği sayesinde zorlu çevre koşullarında kullanılmasına olanak tanır. Lens daha ağır olmasına rağmen kullanımı rahattır; tam çerçeve sensörler için yeniden markalanmış Sigma 100-400mm olduğu göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değildir. Ancak 800 mm’lik (eşdeğer) erişim göz önüne alındığında, şikayet edeceğim bir şey değil.

Bu lens , Olympus MC-14 1.4x Tele Dönüştürücü veya Olympus MC-20 2x Tele Dönüştürücü ile eşleştirilerek sırasıyla 280-1120 mm veya 400-1600 mm FF eşdeğerine dönüştürülebilir.

panasonic 100 400

Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400mm f/4.0-6.3 II ASPH Power OIS, Olympus ile aynı odak aralığını sunuyor. Yaklaşık 985 gram ağırlığında ve 83 mm çapında ve 171,5 mm uzunluğundadır, bu da onu Olympus’tan biraz daha hafif ve daha kısa yapar (muhtemelen ikincisinin yeniden markalanmış bir tam çerçeve lens olması nedeniyle, ancak fark hala çok büyük değildir).

Panasonic Leica 100-400mm, çeşitli optik bozulmaları ve sapmaları düzeltmek için çeşitli asferik ve ekstra düşük dağılım elemanları içeren optik yapısıyla tüm zoom aralığı boyunca çok keskindir. Nano yüzey kaplaması parlamayı ve gölgelenmeyi azaltarak görüntü netliğini daha da artırır. Kontrollü bir testte onu Olympus ile doğrudan karşılaştırmamış olsam da, her iki lensi de kullanmam, birinin diğerine göre görüntü kalitesi açısından belirgin bir avantajını göstermedi; esas olarak, görüntü kalitesini göz ardı edin ve aşağıdaki gibi diğer kriterlere göre seçim yapın: OIS ve IBIS’i kamera gövdeleri arasında senkronize etti.

Otomatik odaklama performansı hızlı ve etkilidir ve gelişmiş bir kontrast algılama sistemiyle kolaylaştırılmıştır. Olympus gibi, düşük ışıkta veya aşırı yakınlaştırma uzunluklarında odak arama konusunda zorluk yaşayabilir. Lens ayrıca, kamera sarsıntısını azaltmada son derece etkili olan ve tripod olmadan uzun mesafelerde çekim yapmak için bir nimet olan Panasonic’in POWER OIS (Optik Görüntü Sabitleme) özelliğine de sahiptir.

Lensin yapım kalitesi mükemmeldir ve olumsuz koşullarda güvenilirlik sağlayan kapsamlı hava yalıtımına sahiptir. Dikkatli ergonomi ve dengeli ağırlık dağılımı ile kullanım iyidir, ancak yine de boyutu, yakınlaştırma aralığı ve ek stabilite avantajları nedeniyle uzun süreli kullanım için bir monopod kullanılmasını tavsiye ederim.

Her iki lens de inanılmaz telefoto yetenekleri ve etkili sabitleme sunarak ikisini de yaban hayatı veya spor fotoğrafçılığı için ideal kılıyor. Hangisini almanız gerektiği, onu kullanacağınız kamera gövdesine bağlıdır – Olympus veya OM System gövdesinde Olympus’u ve Panasonic’te Panasonic’i alın. Bunun nedeni nispeten basittir: Hem Olympus hem de Panasonic, en etkili sonuçları elde etmek için optik görüntü sabitlemeyi ve gövde içi görüntü sabitlemeyi senkronize edebilir, ancak bu, Olympus gövdesindeki bir Panasonic lensle veya tam tersi şekilde yapılamaz. Panasonic’i Panasonic’le ve Olympus’u Olympus/OM ile eşleştirmenin otomatik odaklama faydaları da olabilir.

Alternatif olarak, en iyinin en iyisini istiyorsanız ve paranız varsa, OM System M.Zuiko Digital ED 150-400mm f/4.5 TC1.25X IS Pro‘nun görüntüsü ve yapım kalitesi açısından rakipsiz olması imkansızdır — sabit f/4,5 diyafram açıklığı bu odak aralığına sahip bir zoom lens için inanılmazdır ve dahili 1,25x tele dönüştürücü, lensi f/5,6 diyafram açıklığına sahip 375-1000 mm FF eşdeğerine dönüştürmenize olanak tanır. Micro Four Thirds ekosistemindeki en iyi süper telefoto lens olmasına rağmen 7.499,99 dolarlık fiyat etiketi onu çoğu kullanıcı için aşırı derecede pahalı kılıyor.

Daha fazla erişim istiyorsanız yeni OM System 150-600mm f/5-6.3 IS de var , ancak bu size 100-400mm lensin neredeyse iki katı fiyatına ve iki poundun üzerinde bir ağırlığa mal olacak. Çoğu kişi için Olympus veya Panasonic 100-400, belki de 1,4x tele dönüştürücüyle eşleştirilerek ideal tatlı nokta olacaktır.

En İyi Portre Lensi: Panasonic Leica DG Nocticron 42.5mm f/1.2 ASPH Power OIS

panasonic 42

85 mm’lik tam çerçeve eşdeğeri odak uzaklığı sunan Panasonic Leica DG Nocticron 42,5 mm f/1,2 ASPH Power OIS, mükemmel sıkıştırma ve sığ alan derinliğiyle nesneleri güzel bir şekilde izole etme yeteneği sunarak portre fotoğrafçılığı için mükemmeldir.

Lensin optik yapısı, sapmaları en aza indiren, çözünürlük ve kontrastı en üst düzeye çıkaran küresel olmayan öğeler ve ekstra düşük dağılım öğeleri içerir. Ek olarak, Panasonic’in Nano Yüzey Kaplamasının uygulanması, gölgelenmeyi ve parlamayı önemli ölçüde azaltarak görüntülerin arkadan aydınlatmalı koşullarda bile net ve keskin olmasını sağlar; bu, birçok portre fotoğrafçısının takdir edebileceği bir şeydir.

Otomatik odaklama performansı, kademeli bir motorla çalıştırılan dahili odaklama sistemi sayesinde hızlı ve sessizdir. Objektif çerçevesi üzerindeki bir diyafram halkası, f noktasının hızlı ve dokunsal şekilde ayarlanmasına olanak tanır, ancak bu yalnızca bir Panasonic gövdesiyle eşleştirildiğinde işe yarayacaktır.

Nocticron 42.5/1.2’nin yapı kalitesi, metal gövdesi ve optik performansına uygun lüks hissi ile sağlamdır. Lens ayrıca Panasonic gövdesindeki gövde içi görüntü sabitleme ile senkronize olabilen optik görüntü sabitleme özelliğiyle de donatılmıştır. Yaklaşık 425 gram ağırlığında ve yaklaşık 74 mm uzunluğunda olan lens, geniş diyafram açıklığı ve yüksek kaliteli yapısı dikkate alındığında nispeten kompakt bir profile sahiptir.

Nocticron 42,5 mm’nin hızlı f/1,2 diyafram açıklığı, 85 mm FF eşdeğeri görüş alanı, inanılmaz optik performansı, hızlı otomatik odaklaması ve sağlam yapısı, onu Micro Four Thirds ekosisteminde üst düzey bir portre lensi arayanlar için göze çarpan bir seçim haline getiriyor.

Buradaki alternatifler, Nocticron’un en yakın rakibi olan OM System M.Zuiko Digital ED 45mm f/1.2 Pro‘dan mükemmel (ve çok daha uygun fiyatlı) Sigma 56mm f/1.4 DC DN Contemporary‘ye kadar uzanmaktadır . Ayrıca Voigtlander Nokton 42.5mm f/0.95 de var , bu size Nocticron’da yaklaşık yarı fiyatına yarım duraktan biraz fazla bir duraklama sağlayacak, ancak yalnızca manuel odaklamayla sorun yaşamamanız gerekir.

En İyi Makro Lens: Olympus M.Zuiko Digital ED 60mm f/2.8 Makro

olympus 60 macro

Olympus M.Zuiko Digital ED 60mm f/2.8 Macro, Micro Four Thirds sistemindeki en iyi makro lenslerden biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda en iyi makro lenslerden biridir, dönem. Sadece 185 gram ağırlığında ve 56 mm çapında ve 82 mm uzunluğunda olduğundan olağanüstü hafif ve kompakttır. Bu lensin makro ve ayrıntılı ürün fotoğrafçılığında uzmanlaşan fotoğrafçılar tarafından sevilmesinin bir nedeni var; hafifliği ve optik netliği, son derece taşınabilir kalırken olağanüstü görüntüler elde etmesine olanak tanıyor.

Optik olarak lens, fotoğrafçıların nesnelerinin gerçek boyutlu (17x13mm) görüntülerini yakalamasına olanak tanıyan gerçek 1:1 büyütme oranı sunar. Optik tasarım, renk sapmalarını ve renk saçaklarını önemli ölçüde azaltan, tüm çerçeve boyunca yüksek çözünürlüklü ve kontrast açısından zengin görüntüler sağlayan ekstra düşük dağılımlı (ED) cam içerir. Bu lensi apokromatik olarak adlandıracak kadar ileri gittim; onu kullanırken hiçbir zaman eksenel renk sapması fark etmedim; bu, küçük boyutu ve çok uygun fiyatı göz önüne alındığında oldukça büyük bir başarı.

60 mm Makro’nun otomatik odaklama sistemi hızlı ve hassastır; bu, hafif hareketlerin bile odağı önemli ölçüde değiştirebildiği makro fotoğrafçılık için kritik öneme sahiptir. Lens ayrıca, kullanıcıların belirli mesafelerde çalışırken daha hızlı performans için odak aralığını kısıtlamasına olanak tanıyan bir odak sınırlayıcı anahtarı da içerir. Manuel odaklama sorunsuzdur ve ince ayarlamalar için dokunsal kontrol sunar.

Yapı kalitesi sağlamdır ve lens toza ve su sıçramasına karşı dayanıklıdır, bu da onu ideal olmayan hava koşullarında kullanıma uygun hale getirir. Hafifliği sayesinde manevra yapmayı kolaylaştıran ve elde çekim oturumları için ideal olan bu lensin kullanımı kolaydır. 120 mm’ye eşdeğer odak uzaklığı ve geniş çalışma mesafesi, onu çok yaklaşarak nesnelerini ürkütmek istemeyen böcek fotoğrafçılarının favorisi haline getiriyor.

Birkaç harika alternatif seçenek de var. Daha geniş bir seçenek istiyorsanız Olympus 30mm f/3.5 Macro ve Panasonic 30mm f/2.8 Macro ASPH çok uygun fiyatlı ve mükemmel seçeneklerdir (ve ilki 1,25x büyütme sunar). OM System M.Zuiko Digital ED 90mm f/3.5 Macro IS Pro olağanüstü bir lenstir ve şimdiye kadar yapılmış otomatik odaklamalı tek 2x (4x FF eşdeğeri) makro lenstir, ancak sonuç olarak oldukça büyük, ağır ve pahalıdır ve bazı kullanıcılar için çok uzun olabilir. Daha makul bir fiyatla daha fazla büyütme istiyorsanız ve manuel odaklamaya ihtiyacınız varsa, Venus Optics Laowa 50mm f/2,8 APO Makro’yu yenmek zordur.

Video için En İyi Cine Prime’lar: SLR Magic Microprimes

slr magic 50mm

SLR Magic Microprime Cine lensler benim en sevdiğim 1000 doların altındaki sinema lensleridir. Bazı modern sinema lenslerinin aksine, bunlar klinik değil; bana eski prime’ları hatırlatacak şekilde görüntü veriyorlar ama yine de odak dışı alanlarda çok hoş bir estetikle oldukça keskin olmayı başarıyorlar.

SLR Magic, Micro Four Thirds için Microprime Cine serisinde geniş açıdan telefoto aralıklarını kapsayan çeşitli odak uzunlukları sunar. Şu anda şirket şunları sunmaktadır: 20 mm’den 100 mm’ye kadar tam çerçeveyi kapsayan 10 mm T/2.1, 12 mm T/2.8, 17 mm T/1.5, 21 mm T/1.6, 25 mm T/1.5, 35 mm T/1.5 ve 50 mm T/1.4 eşdeğerler.

Sırasıyla T/2.1 ve T/2.8 olan 10 mm ve 12 mm seçeneklerinin yanı sıra tüm lensler T/1.4-1.6’dır, bu da onları düşük ışık ve/veya sığ alan derinliği için mükemmel kılar. Optik tasarımları minimum renk sapmasını sağlar ve seri boyunca tutarlı bir görünüm sağlar; bu, çekim sırasında lensleri değiştirirken hayati önem taşır. Lenslerin 82 mm’lik tek tip filtre boyutu ve 85 mm’lik tek tip dış çapı vardır; bu da mat kutu ve filtre değiştirmeyi çocuk oyuncağı haline getirir. Ayrıca, tüm lenslerin benzer boyutları ve ağırlıkları vardır, bu da onların bir gimbal üzerinde değiştirilmesini kolaylaştırır.

slr magic 10mm

SLR Magic Microprimes, her ikisi de dişli 0,8 MOD halkalara sahip, tamamen manuel odaklama ve iris kontrolü sunar. Bu, onları çoğu takip odaklı ve gimbal aksesuarlarıyla uyumlu hale getirir. Yapım kalitesi sağlamdır ve zorlu kullanıma dayanabilecek tamamen metal bir muhafazaya sahiptir (bunu şahsen doğrulayabilirim).

SLR Magic Microprime Cine lensleri bağımsız film yapımcıları, video içeriği yaratıcıları ve profesyonel iş akışına sorunsuz bir şekilde entegre olan güvenilir, yüksek kaliteli lenslere ihtiyaç duyan film prodüksiyonunda yer alan herkes için idealdir. Uygun fiyatlılıkları ve performansları, onları özellikle sinematografi alanına giren veya sınırlı bütçeyle çalışanlar için cazip kılıyor. 25 mm hariç tüm odak uzaklıklarından oluşan bir setim var ve bunları yalnızca bir ay önce Blackmagic Pocket 4K ve DJI RS 3 Pro ile eşleştirilmiş bir film çekiminde kullandım.

Sine lensler olarak SLR Magic Microprimes, otomatik odaklama veya görüntü sabitleme içermez. Bu, sinema lensleri için tipik bir durumdur (ancak yakında daha fazla otomatik odaklı sinema lensi görmeye başlayabiliriz). Video için iyi otomatik odaklama prime değerleri istiyorsanız Olympus/OM System Pro prime serisine bakın. Bunlar hızlıdır ve optik açıdan muhteşemdir ve birçoğu, ihtiyacınız olması halinde sert duraklamalarla odağın doğrusal manuel kontrolünü sağlayan kavrama odaklama mekanizmasına sahiptir.

Video için En İyi Yakınlaştırma Lensleri: Panasonic Leica DG Summilux 10-25mm f/1.7 ASPH ve Panasonic Leica DG Summilux 25-50mm f/1.7 ASPH

panasonic 10 25

Panasonic Leica DG Summilux 10-25mm f/1.7 ASPH, geniş açıdan standart odak uzunluklarına kadar 20-50 mm FF eşdeğeri aralık sunan benzersiz, yüksek hızlı bir zoom lenstir. Yaklaşık 690 gram ağırlığında ve 87,6 mm çapında ve 128 mm uzunluğundadır.

Optik olarak lens, bir zoom lens için son derece parlak olan ve mükemmel düşük ışık özellikleri ve alan derinliği kontrolü sağlayan sabit f/1,7 maksimum diyafram açıklığıyla öne çıkıyor. Lens yapısı, renk sapmalarını en aza indirmek ve tüm yakınlaştırma aralığı boyunca yüksek kontrast ve çözünürlükle keskin, ayrıntılı görüntüler sağlamak için birlikte çalışan birkaç küresel olmayan öğe ve ekstra düşük dağılımlı cam içerir. Ayrıca hoş bokeh topları için dokuz bıçaklı dairesel diyafram açıklığına da sahiptir.

Otomatik odaklama hızlı ve sessizdir. Verimli ve video çalışmaları için ideal olan, yumuşak odak geçişleri vaat eden bir adımlı motordan yararlanır. Manuel odak ayarlamaları, mükemmel bir video lensi olma durumunu daha da güçlendiren duyarlı odaklama kavrama mekanizmasıyla kolaylaştırılır.

Toza, su sıçramalarına ve soğuk sıcaklıklara karşı koruma sağlayan sağlam, hava koşullarına dayanıklı yapısıyla yapı kalitesi mükemmeldir. Lensin kullanımı sağlam ve dengelidir, ancak boyutu ve ağırlığı bazı kullanıcılar tarafından özellikle uzun süreli elde kullanım veya daha düşük taşıma kapasitesi olan gimballerde kullanım için önemli sayılabilir. Son olarak fiziksel bir iris kontrol halkası var ancak bu halka yalnızca Panasonic gövdelerde çalışacak.

panasonic 25 50

Panasonic Leica DG Summilux 25-50mm f/1.7 ASPH, aynı sabit f/1.7 diyafram açıklığını korurken odak aralığını orta telefoto uzunluklarına genişleterek daha geniş kardeşini tamamlıyor. Bu lens yaklaşık 654 gram ağırlığında ve 87,6 mm çapında ve 128 mm uzunluğundadır; bu da onu aynı boyutta ve şaşırtıcı bir şekilde biraz daha hafif yapar.

10-25 mm gibi bu lens de geniş diyafram açıklığıyla optik açıdan öne çıkıyor. Optik tasarım da aynı derecede gelişmiş olup, distorsiyonları ve sapmaları kontrol etmek için asferik ve ED elemanları içerir, doğru renklere ve yüksek kontrasta sahip keskin, net görüntüler sağlar. Bu lens ayrıca yuvarlak dokuz bıçaklı bir diyaframa sahiptir.

Bu lensle otomatik odaklama aynı zamanda hızlı ve çok sessizdir; hem fotoğraf hem de video çekimi için çok uygun olan gelişmiş bir kademeli motor kullanır. Manuel odaklama deneyimi, 10-25 mm’de bulunan aynı odaklama kavrama mekanizmasıyla geliştirilmiştir. Olumsuz koşullarda güvenilir çalışma için hava şartlarına karşı kapsamlı korumayla yapı kalitesi yüksek kalır.

Bu lenslerin her ikisi de kameramanlar düşünülerek özel olarak tasarlandı ve sundukları şeyi istiyorsanız (otomatik odaklama ve hızlı diyafram açıklığına sahip yakınlaştırmada mükemmel görüntü kalitesi) piyasadaki başka hiçbir şey rekabet edemez.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.