Ulusal Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

Diyanet-Sen 2. Uluslararası “Din ve Toplum” Fotoğraf Yarışması

Diyanet-Sen’in düzenlediği 2. Uluslararası “Din ve Toplum” Fotoğraf Yarışması başvuruları başladı. 16 Ocak tarihinde başlayan başvurular 1 Eylül 2021 tarihinde sona erecek.

Yarışma, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF), Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) onayı ile gerçekleştiriliyor. Müslümanları konu almasıyla da dünyada ilk ve tek FİAP onaylı Fotoğraf yarışması olma özelliğini taşıyor.

Sendikal çalışmalarının yanında sosyal ve sanatsal faaliyetleri ile de farklılığını ortaya koyan Diyanet-Sen 2. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması ile bu etkinliklerine bir yenisini daha ekledi.

Daha önce düzenlediğimiz 1.Ulusal ve Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışmalarının ardından 2. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması ile etkinliklerimize fotoğraf sanatı ile görsellik katmayı amaçladık.

Fotoğraf, hiç şüphesiz günümüzün en etkili iletişim araçlarından biridir. İletişim teknolojilerinde meydana gelen baş döndürücü gelişmelerin de etkisiyle, hızla yayılan ve toplumun bütün katmanları arasında fazlasıyla ilgi gören fotoğrafın günümüz yaşamının en canlı amatör-profesyonel uğraşısı, hobisi ve sanat etkinliği olduğu bir gerçektir. Fotoğrafçılar, yaşadığı coğrafyayı merak eden, araştıran ve sahip çıkan, yaşamda ayrıntıları gören ve gösteren, sosyal duyarlılık oluşturma konusunda sıra dışı özgür insanlardır.

Din ve Toplum
Diyanet-Sen 2. Uluslararası “Din ve Toplum” Fotoğraf Yarışması 3

Diyanet-Sen olarak düzenlediğimiz 2. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması’yla, Yaşayan İslam, İslam kültür ve medeniyetinin izdüşümleri, Müslümanlar ve sanat eserlerinin görüntülenmesini istedik. Yarışma, İslam’ın yeryüzünde sahip olduğu kültürel, tarihi, sanat ve mimari varlıkları; bunların insanlar ve doğayla olan ilişkilerini, Müslümanların dini eylem ve hareketlerinin, kültür varlıklarıyla birlikteliğini ortaya koymayı hedeflemektedir.

Müslümanların yaşadıkları coğrafyayı, çevreyi, belde ve şehirleri nasıl anlamlandırdıkları ve mamur hâle getirdiklerini kaliteli fotoğraflarla toplumlara tanıtıp, İslam kültür ve medeniyetinin, tarihi ve kültürel varlıklarının ne denli değerli olduklarının farkındalığını artırarak sanatsal kaygılarla fotoğraflanmasıdır. Yarışmanın konusu, yaşayan İslam kültür ve medeniyetinin çeşitli coğrafya ve beldelerdeki izdüşümleri ile insanların bunlarla olan ilişkileridir.

Fotoğraf sanatına gönül vermiş amatör, profesyonel tüm sanat severleri yarışmamıza katılmaya davet ediyoruz.

Yarışma Hakkında Detaylı Bilgi Almak ve Yarışmaya Katılmak için tıklayın…

KATILIM İÇİN TIKLAYINIZ İNGİLİZCE

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.