Ulusal Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

Memleketimden İnsan Manzaraları Ulusal Fotoğraf Yarışması

Memleketimden İnsan Manzaraları Ulusal Fotoğraf Yarışması son katılım tarihi 21 Mayıs 2023’dür ve yarışmaya başvurmak ücretsizdir.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, doğumunun 121’nci yılında, evrensel şair Nâzım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinden hareketle düzenlediği bu yarışma ile büyük ustanın başyapıtındaki edebî zenginliğin, güçlü imge repertuarının, etkileyici portreler yelpazesinin, toplumun sosyo-ekonomik görünümlerine yansıyan sınıfsal perspektifin günümüz sanatçılarının gözünden fotoğrafa yansıtılması hedefleniyor, günümüz Türkiye’sinin görsel belleğine katkıda bulunacak bir görsel toplam oluşturulması amaçlanıyor.

Memleketimden İnsan Manzaraları Fotoğraf Yarışması’nda katılımcılar, ülkemiz sınırları içinde çekilmiş beş fotoğraftan oluşan bir seri ile, Nâzım Hikmet’in eserlerinin yarattığı moral değerleri, toplumsal ve siyasal etkiyi günümüz Türkiye’sinden hareketle görsel hikayeler üzerinden yansıtmayı hedefleyecekler.

Fotoğrafçıların birbirlerinden bağımsız duran tekil fotoğraflar üretmesindense; bir meseleyi, öyküyü, hassasiyeti, meramı, hikâyeyi aktaran seri fotoğraflar üretmesi beklenmektedir. Bu fotoğraf serisinin fotoğrafçının ele aldığı konuyu farklı yönleriyle göstermesi, derinlemesine bir bakışa sahip olması, yaratıcı bir yaklaşım içermesi, anlatımcı bir dil kurması beklenir. Nâzım Hikmet’in eserlerindeki imge gücü bu serideki fotoğraflara da yansımalı, görsel anlatının içeriği şairin toplumsal perspektifiyle örtüşür olmalıdır.

Fotoğrafçı ele aldığı konuyu anlattığı fotoğraf serisinin yanı sıra projesinin yola çıkış noktasını, sürecini, amacını anlatan bir metni de çalışmasına eklemelidir. Bu metin en fazla 180 kelime=1500 karakter (yarım A4 sayfası) kadar olmalıdır.

Memleketimden İnsan Manzaraları Ulusal Fotoğraf Yarışması

Memleketimden İnsan Manzaraları Ulusal Fotoğraf Yarışması

Seçici Kurul

  • Coşkun Aral
  • Laleper Aytek
  • Murat Germen
  • Özcan Yurdalan
  • Zeynep Altıok Akatlı

Ödüller – Sergilemeler:

Birincilik : TFSF Altın Madalya + 15.000 TL (Onbeşbin Türk Lirası)
İkincilik : TFSF Gümüş Madalya + 10.000 TL (Onbin Türk Lirası)
Üçüncülük : TFSF Bronz Madalya + 5.000 TL (Beşbin Türk Lirası)
Mansiyon (3 adet) : TFSF Mansiyon
Sergileme (En fazla 30 adet) : Sergileme için gerekli satın alma /telif (kullanım) bedeli Nâzım Hikmet kitaplarının hediye olarak verilmesiyle karşılanacaktır.


Yarışma Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak ve Yarışmaya Katılmak için Burayı Tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.