Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar8 Mart

Leica Kadın Foto Projesi Ödülü Kazananlar Kadın Gücünü Kutluyor

Leica, çalışmaları ıslah, dayanıklılık ve yeniden doğuşu bünyesinde barındıran fotoğrafçıları kutlayarak beşinci yıllık Leica Kadın Foto Projesi Ödülü’nün dört alıcısını belirledi.

Bu yılın kazananları geçen yıl olduğu gibi ABD, Kanada, Meksika ve Birleşik Krallık’tan geliyor. Hepsine birer Leica SL2-S kamera, Vario-Elmarit-SL 24-70mm f/2.8 ASPH lens ve 10.000$ nakit ödül verilecek.

Ödül alanlar arasında Amerikalı fotoğrafçı Camille Farrah Lenain, Kanada’dan Stasia Schmidt, Meksikalı fotoğrafçı Luvia Lazo ve Birleşik Krallık’tan Dola Posh olarak da bilinen Adenike Sogsbesan yer alıyor.

Kazananlar, aralarında Leica Galerileri’nin dünya çapındaki yöneticisi Karin Rehn-Kaufmann’ın ve National Geographic, The Washington Post , CNN gibi önde gelen yayınların fotoğraf editörlerinin de bulunduğu, beğenilen foto muhabirleri ve uluslararası fotoğraf topluluğunun üyelerinden oluşan bir panel tarafından seçildi. New York Times ve çok daha fazlası.

Karin Kaufmann, ” Bu yılki Leica Kadın Fotoğraf Projesi için , başvuru sahiplerini ıslah, dayanıklılık veya yeniden doğuşla ilgili görsel hikayeler paylaşmaya teşvik ettik” diyor. “Leica Kadın Foto Projesi, bu mercekler aracılığıyla, bu derin anlatıları yakalayan sesleri güçlendirmeye ve güçlendirmeye devam ediyor; kolektif görsel dokumuza derinlik katarken, görsel hikaye anlatımının gücünü kutlamaya olan bağlılığımızı da yansıtıyor.”

Lafı fazla uzatmadan bu yılın Leica Kadın Foto Projesi Ödülü’nün kazananlarını açıklayalım.

Camille Farrah Lenain

Fransız-Cezayir kökenli Camille Farrah Lenain, toplumsal ve kültürel önyargılara, stereotiplere, kolektif hafızaya ve kimliğe meydan okuyan uzun vadeli projelere odaklanan bir belgesel ve portre fotoğrafçısıdır.

Leica Kadın Foto Projesi Ödülü Kazananlar Kadın Gücünü Kutluyor
Camille Farrah Lenain

New Orleans’taki Tulane Üniversitesi’nde fotoğrafçılık öğretmeden önce, Belçika’daki l’ESA’da ve New York City’deki Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nde fotoğrafçılık becerilerini geliştirdi.

CamilleFarrahLenain MOSF 2
Kacim, Lyon, 2022
CamilleFarrahLenain MOSF 3
Bouchta, Marsilya, 2022
CamilleFarrahLenain MOSF 4
CamilleFarrahLenain MOSF 5 1
Rizlaine, Paris, 2022
CamilleFarrahLenain MOSF 1
Akdeniz, 2020

Lenain’in önceki ödülleri ve başarıları arasında geçen yıl Aperture Portföy Ödülü’ne aday gösterilmek ve The New York Times , Rolling Stone ve Elle Magazine gibi müşterilerle birlikte çalışmak yer alıyor. Ayrıca Ogden Güney Sanatı Müzesi ve Arap Dünyası Enstitüsü’nde de sergilendi.

CamilleFarrahLenain MOSF 6
Habibitch, Paris, 2020
CamilleFarrahLenain MOSF 7
Lalla Rami, Boulogne, 2020
CamilleFarrahLenain MOSF 8
CamilleFarrahLenain MOSF 9
Amina, Marsilya, 2022
CamilleFarrahLenain MOSF 10
Bouchta, Marseille, 2022

Repertuarındaki özellikle dikkate değer projelerden biri , Fransa’daki Müslüman kültüründe yanlış anlaşılan ve gözden kaçırılan LGTBQIA+ deneyimiyle boğuşan Made of Smokeless Fire’dır. Lenain’in güzel ve güçlü görüntüleri bu deneyimlerin incelikli ve dokunaklı bir temsilini sunuyor.

Luvia Lazo

Meksika’nın Oaxaca kentinde doğan Zapotech yerli fotoğrafçısı Luvia Lazo, yerli kimliğin özüne, kuşak değişimine, acıya ve insanlar ile mekanları arasındaki ilişkiye, özellikle de bu mekan kültürel ve manevi öneme sahip olduğunda bakıyor.

Luvia Lazo portrait
Fotoğrafçı Luvia Lazo

Küçük yaşlardan itibaren yeteneğiyle dikkat çeken Lazo, daha önce Meksika’daki Ulusal Kültür ve Sanat Fonu (FONCA) tarafından Genç Yaratıcılar programını ve prestijli 2021 Yerli Fotoğraf ödülünü almıştı. Çalışmaları Mexico City, New York City ve Barselona dahil olmak üzere dünya çapında sergilendi.

Mom at the market
‘Annem pazarda’
Mother and sisters
‘Annem ve Kız Kardeşlerim’
Jewerly from Agua Fria
‘Agua Fria’dan Takılar’
Flor Ita Savi from the coast
‘Flor, Ita Savi, Sahilden’
Gold maker gold weaver gold woman
‘Altın Yapıcı, Altın Dokumacı, Altın Kadın’

Lazo’nun kazanan projesi Bulutlardan Gelen Kadınlar , geniş bir yaş aralığındaki çağdaş yerli kadınların hikayelerinden oluşan bir mozaiktir. Fotoğrafçının amacı yerli kadınların çeşitli deneyimlerine ilişkin daha zengin bir anlayış yaratmaktır.

Stasia Schmidt

Kanadalı fotoğrafçı Stasia Schmidt, Calgary, Alberta, beğenilen bir güzel sanatlar fotoğrafçısıdır. Kendi kendini yetiştirmiş sanatçı, öncelikle doğal ortamlardaki sürrealizme odaklanıyor ve kompozisyonlarda form kullanımıyla dikkat çekiyor.

SelfPortrait StasiaSchmidt
Stasia Schmidt’in otoportresi

Kazanan projesi Ephermality, kadınlık ve erkekliğe ilişkin toplumsal normları ele alıyor. Schmidt, kadınsı konuları vahşi doğa ve diğer macera dolu yerler gibi geleneksel olarak erkeklerin egemen olduğu alanlara yerleştirerek izleyicileri kadınlar ve sağlam güç hakkındaki düşüncelerini yeniden düşünmeye teşvik ediyor.

FloeHR StasiaSchmidt
‘Floe’
LumenHR StasiaSchmidt
‘Lümen’
BasaltHR StasiaSchmidt
‘Bazalt’
RunoffHR StasiaSchmidt
‘İkinci tur’
StrataHR StasiaSchmidt
‘Strata’
IcefallHR StasiaSchmidt
‘Buz şelalesi’
MissingHR StasiaSchmidt
‘Eksik’
RemnantHR StasiaSchmidt
‘Kalan’
SpectreHR StasiaSchmidt
‘Hayalet’
DuneDriftHR StasiaSchmidt
‘Kumul Kayması’
UnearthedHR StasiaSchmidt
‘Gün ışığına çıkarıldı’

Adenike Sogbesan, diğer adıyla Dola Posh

Nijerya doğumlu İngiliz fotoğrafçı Dola Posh’un çalışması, güzel portreler aracılığıyla öz kimliğe ve doğum sonrası depresyona bakıyor. Dola, atış yapmadığı zamanlarda ruh sağlığı ve doğum sonrası depresyonla ilgili atölye çalışmaları düzenlemek için NHS ile birlikte çalışarak kadınların bu zorluklarla başa çıkmasına yardımcı oluyor.

Dola Posh Portrait 4x5 1
Fotoğrafçı Dola Posh

Dola’nın fotoğrafları kadınları, sağlığı ve teknolojiyi yaratıcı yollarla birleştiriyor ve Siyah kadınların ve annelerin deneyimlerini sergiliyor. Kazanan “Çocuğum” anlamına gelen Omo Mi serisi, anne olmanın daha büyük yolculuğunu ele alıyor ve kendini keşfetmeye ve kadınsı güce odaklanıyor.

01Dola Posh care
‘Bakım’ | Bu fotoğraf 2023 yılında Birleşik Krallık’taki tüm reklam panolarını süsledi ve Dola’yı evde kızının saçını tararken gösteriyor.
02Dola Posh selfportraitbreastfeeding
‘Otoportre Emzirme’
03Dola Posh Sleep
‘Otoportre Emzirme’
04Dola Posh Carry my child
‘Çocuğumu taşıyın’
05Dola Posh Adornblue
‘Maviyi süsle’
06Dola Posh Washing her feet
‘Ayaklarını yıkıyor’
07Dola Posh Postpartum story
‘Doğum sonrası hikayesi’ otoportresi
08Dola Posh Mothers Day Year 3
‘Anneler Günü 3. Yıl’
10Dola Posh Bola and Derin
Bola (31 yaşında) ve Derin’in (5 aylık) portresi
09Dola Posh Emi and Adeolu
Emi (38 yaşında) ve oğlu Adeolu’nun (2 yaşında) portresi
11Dola Posh Tola and Moranu
Tola (39 yaşında) ve Moanu’nun (7 haftalık) portresi

Leica Kadın Foto Ödülü’nden daha fazlası

Leica Kadın Foto Ödülü, 2019’daki başlangıcından bu yana, daha çeşitli görsel hikayelerin paylaşılmasına yardımcı olmak için çok ihtiyaç duyulan ve çok saygı duyulan bir platform sağladı. Ödül, fotoğrafçılık yoluyla daha fazla katılım yaratmaya odaklanıyor.

Bu yılın ödülleri, Kadın Sokak Fotoğrafçıları kapsamında 12 Nisan’dan itibaren New York’ta üç günlük bir festivalde sergilenecek.

Önümüzdeki haftalarda SanalSergi bu yılın kazananlarıyla sohbet edecek ve onların daha fazla çalışmalarını ve hikayelerini sergileyecek.


Resim kredisi: Leica Kadın Foto Projesi Ödülü, 2024

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.