İncelemeler

GIMP vs Photoshop : Hangisini Kullanmalı, Öne Çıkan Farklılıklar Nelerdir?

GIMP vs Photoshop karşılaştırması. Hangisi daha iyi fotoğraf düzenleme programı, hangisini kullanmalı ve öne çıkan farklılıkları nelerdir? Bu makalede her iki programın artılarını ve eksilerini gözden geçireceğiz ve umarız yazı sonunda fotoğraf düzenleme ihtiyaçlarınızda hangi seçeneğin sizin için doğru olduğunu bileceksiniz.

Öyleyse, ihtiyaçlarınıza en uygun fotoğraf düzenleme programını belirlemeye hazırsanız, gelin GIMP vs Photoshop karşılaştırması öncesi her iki programa genel bir bakış yapalım.

Gimp nedir? GIMP, ücretsiz ve açık kaynaklı bir fotoğraf düzenleme aracıdır. GIMP’in tam açılımı GNU Görüntü İşleme Programı’dır. Görüntü düzenleme ve rötuşlama, serbest biçimli çizim, fotoğrafları farklı biçimlere dönüştürme ve daha özel işler için kullanılır. Bu program GPLv3 + lisansları altında yayınlanmıştır ve macOS, Microsoft Windows ve Linux için mevcuttur.

Photoshop nedir? Photoshop, fotoğraf rötuşlama ve görüntü düzenleme için bir uygulamadır. Adobe tarafından Windows ve macOS için yayınlanmıştır. Bu araç, size sanat eserleri, resimler ve illüstrasyonlar oluşturmanızı, geliştirmenizi, düzenlemenizi sağlar. Adobe Photoshop, tasarımcılar, grafik sanatçılar, fotoğrafçılar, web geliştiricileri ve yaratıcı profesyoneller için önemli bir araçtır.

Photoshop, ücretli abonelik yoluyla edinilebilen özel bir yazılımdır. Bunun yanısıra GIMP ücretsiz, açık kaynak kodlu bir programdır. Gimp’i ücretsiz, Photoshop’u ise aylık belirli bir ücret karşılığında edinebilirsiniz. Bu sbeepten dolayı çoğu fotoğrafçı için GIMP kaçınılmaz olarak öne çıkamktadır. Bu aşamada bu iki program arasındaki temel farklılıklara bakmanızı tavsiye ederiz.

GIMP vs Photoshop : Öne Çıkan Farklılıklar Nelerdir?

GIMP vs Photoshop : Hangisini Kullanmalı, Öne Çıkan Farklılıklar Nelerdir?
GIMP vs Photoshop : Öne Çıkan Farklılıklar Nelerdir?

Mobil Versiyon ve Taşınabilirlik

Eğer sadece bir bilgisayarınız var ve tüm fotoğraf düzenleme işlemlerinizi orada yapıyorsanız, çalışma ortamınız değişmediğinden bu sizin için mobilite anlamında bir sorun olmayacaktır. Ancak fotoğraf ile uğraşan çoğu kişi farklı cihazlar üzerinde ortak dosya düzenlemesi yapmaktadır. Hele ki günümüz çağında akıllı telefon ve tabletler üzerinde fotoğraf düzenlemenin bilgisayar üzerinde ki kadar aktif ve yoğun olduğunu düşünürsek.

Bu açıdan bakıldığında bu iki program açısından ilk söyleyebileceğimiz Photoshop mobil iken GIMP’in daha taşınabilir olduğudur. GIMP’in bir mobil sürümü yok, bu da her akıllı telefonun bir kamerası olduğu günümüz dünyasında onu dezavantajlı bir konuma sokuyor. Ama diğer taraftan kulllanıcı açısından sizin ne kadar mobil olmaya ihtiyacınız var bunu sorgulamalısınız. Elbette, fotoğraflarınızı telefonunuzda ücretsiz olarak düzenleyebileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. Ancak, GIMP ile mobil düzenleme yapamazsınız. GIMP’in sahip olduğu şey taşınabilirliktir. Birden fazla bilgisayarda çalışmanız gerekiyorsa, GIMP’i istediğiniz kadar indirilebilir, hatta bir USB sürücüsüne bile yükleyebilirsiniz, böylece herhangi bir bilgisayarda indirmeye gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

Örneğin, fotoğraflarınızı bir üniversite kütüphanesinde, otelde veya bir toplantı salonunda düzenlemek istiyorsanız, GIMP sunduğu taşınabilirlik açısından mükemmel bir seçimdir. Photoshop programı ise yalnızca iki bilgisayara kurulabilir. Ayrıca, programın tam olarak yüklenmesi gerekir, yani harici sabit sürücülere yerleştiremezsiniz.

Ancak diğer taraftan Photoshop’un bir mobil sürümü vardır: Ücretli herhangi bir Photoshop aboneliği, iPad için Photoshop ile birlikte gelir. Ayrıca, akıllı telefonlar için Photoshop’un üç ücretsiz sürümü vardır. Tabi bunları kullanmak için ücretsiz bir Adobe hesabına ihtiyacınız olacaktır. Sonuç olarak hareket halindeyken fotoğraf düzenlemeniz gerekirse Photoshop kazanır. Birçok bilgisayarda ve istediğiniz kadar ve şekilde kullanmanız gerekirse GIMP kazanır.

GIMP artıları

 • Taşınabilirlik
 • Küçük boyut ve kolay indirme
 • Daha hızlı işlem
 • Özelleştirilebilir
 • Ücretsiz

Photoshop artıları

 • Akıllı Telefon ve Tabler ile Uyumluluk
 • Daha fazla araç
 • Daha fazla renk profilini işler
 • RAW ve diğer dosya formatlarını destekler
 • Kayıpsız, tahribat vermeden düzenleme
GIMP vs Photoshop : Hangisini Kullanmalı, Öne Çıkan Farklılıklar Nelerdir?
GIMP vs Photoshop : Öne Çıkan Farklılıklar Nelerdir?

Program Boyutu ve Hız

GIMP çok hafif bir programdır (sonuçta GIMP’i taşınabilir bir USB sürücüsünden kurabilir ve kullanabilirsiniz!). Photoshop ise sabit sürücünüzde oldukça fazla yer kaplar. Aynı zamanda çok fazla RAM kullanır. Dolayısıyla, bilgisayarınızın sınırlı işlemci kapasitesi varsa, Photoshop kullanmak kolay olmayacaktır. Bilgisayarınızı Photoshop kullanımı için optimize etmenin bazı yolları vardır, ancak sonuçta Photoshop her zaman GIMP’den daha yoğun kaynak kullanır.

Photoshop için 4 GB kullanılabilir sabit disk alanına ihtiyacınız vardır (ve yükleme için ek alan gerekir). GIMP, resmi kurulum için 200MB gerektirir. Bu alan, GIMP’i zaman içinde nasıl kullandığınıza bağlı olarak büyüyebilir. Adobe, bellek konusunda minimum 8GB ve tercihen 16GB RAM önerir. GIMP, yalnızca yaklaşık 20MB belleğe ihtiyaç duyar. Sonuç olarak hangi çalışma ortamı olursa olsun boyutu ve işleme gereksinimleri açısından bu konuda kazanam GIMP oluyor.

Dosya Formatları ve Renk Profilleri

Bildiğiniz gibi dijital fotoğraflar veya görüntüler bilgi içeren dosyalardır. Dosya biçimi bu bilgilerin kodlanmış ve depolandığı bir yoldur. Photoshop’un kendi yerel formatı vardır ve bu uzantı PSD veya Photoshop Belgesi olarak geçer. GIMP ise dosya formatı olarak XCF uzantısına sahiptir.

PSD, Photoshop’a özgü olsa da çok uyumludur; Adobe uygulamaları, CorelDRAW ve hatta GIMP tarafından açılabilir. Öte yandan, XCF dosya formatı diğer fotoğraf düzenleme programları tarafından desteklenmez. Bu, orijinal XCF dosyalarını paylaşmayı zorlaştırır ama bireysel tek başına çalışmalar, işler açısından bir dezavantaj değildir. Eğer önünüze sorun olarak gelirse geçici bir çözüm olarak, dosyayı JPEG veya TIFF gibi yaygın dosya biçimlerinden birini kullanarak dışa aktarabilirsiniz, ancak dosya alıcısının kendi düzenlemelerinizi oluşturmasını istiyorsanız, XCF desteğinin olmaması bu noktada bazı sorunlar ortaya çıkarır (tabi GIMPkullanmadıklarını varsayarsak).

Ayrıca, GIMP varsayılan olarak RAW dosyalarını açmaz. GIMP’de RAW dosyalarıyla çalışmak istiyorsanız, UFRaw adlı bir eklenti indirip yüklemeniz gerekirken, Photoshop’un RAW dosyalarını kolaylıkla işleyen yerleşik bir yardımcı programı olan Adobe Camera RAW bulunmaktadır. Dosya yönetimi söz konusu olduğunda, renk profili seçeneklerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Gimp yalnızca sRGB renk profilini işleyebilir, oysa Photoshop’un sunduğu seçenekler daha fazladır. Dosya formatları ve renk profilleri ile ilgili olarak Photoshop daha fazla seçenek sunar ve diğer programlarla daha uyumludur.

Öne Çıkan Farklılıklar

 • GIMP, ÜCRETSİZ bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır, Photoshop ise ÜCRETLİ bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır.
 • GIMP ve Photoshop çok sayıda eklenti içerir, ancak Photoshop eklentileri Phase One, Kodak ve daha fazlası gibi ünlü fotoğraf markaları tarafından tasarlanmıştır.
 • GIMP daha az araç içerirken, Photoshop üzerinde kullanılabilecek araçlar daha fazladır.
 • Akıllı telefondaki fotoğrafları düzenlemek için GIMP’i kullanamazsınız, ancak akıllı telefondaki görselleri düzenlemek için Photoshop kullanılabilir.
 • GIMP genel amaçlar için rahatça kullanılabilir ve Photoshop çoklu paylaşılan profesyonel işlerde kullanılır.

Değerlendirme

GIMP’i indirdiğiniz zaman herhangi bir maliyetiniz veya abonelik durumunuz olmaz. Ücretsiz bir fotoğraf düzenleme programı elde edersiniz. Photoshop aboneliği, düzenleme programını, bulut depolama alanını, Adobe Portfolio’da ücretsiz özelleştirilebilir web sitesini ve Adobe Fresco, Adobe Fonts ve Adobe Spark’a erişimi içerir. Fotoğrafçılık planını seçerseniz Adobe Lightroom’u da edinebilirsiniz.

GIMP, kelimenin her anlamıyla ücretsizdir ve mükemmel bir yazılım elde edersiniz. Photoshop için ücret ödemek zorundasınız, ancak düşük maliyet, yüksek kalite ve aldığınız ekstraların sayısı göz önüne alındığında, program paranızın tam karşılığınıda vermektedir.

GIMP indirmek için buraya ve Photoshop satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Umarız bu GIMP vs Photoshop karşılaştırması, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak sizin için doğru programa karar vermeniz için yeterli bilgi sağlamıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.