Foto Galeri

Tesadüf Sanatı: Özel Rastlantısal Anların Sokak Fotoğrafları

Bir çoğumuz sokakta fotoğraflar çekiyor veya sokak fotoğrafçılığına ilgi duyuyor. Ishay (Jesse) Lindenberg‘in yakalamış olduğu “Tesadüf Sanatı” olarak nitelendirebileceğimiz işte o fotoğraflar…

Tesadüf Sanatı

Fotoğrafçılık kendimi bildim bileli yanımdaydı. Çocukluğumda babamın eski bir Zorki kamerası, Rus Leica II klonu vardı ve karanlık odada yaptığımız gezilerden film geliştirme alışkanlığı vardı. Alışık olmadığım kokuların ve maddelerin olduğu o yerin benim için eşsiz bir cazibesi vardı.

Boş kağıdın bir görüntüye dönüşmesini görmek benim için büyülü olduğu için her zaman orada olmayı ve film geliştirme sürecini kendim öğrenmeyi istedim. Daha sonra Sanat Fakültesine kabul edildim ve analog fotoğrafa odaklandım.

Yıllar geçtikçe neredeyse tamamen dijitale geçtim, ancak film ve analog hala kalbimde özel bir yer tutuyor.

Tesadüf Sanatı: Özel Rastlantısal Anların Sokak Fotoğrafları
Tesadüf Sanatı: Özel Rastlantısal Anların Sokak Fotoğrafları
Tesadüf Sanatı: Özel Rastlantısal Anların Sokak Fotoğrafları
Tesadüf Sanatı: Özel Rastlantısal Anların Sokak Fotoğrafları
Ishay Jesse Lindenberg frida sp 800x483 1
Tesadüf Sanatı: Özel Rastlantısal Anların Sokak Fotoğrafları

Sokak fotoğrafçılığı içerisinde buldum kendimi. Normalde editorial ve “kurgulanan” fotoğraflar yapmayı da sevmeme rağmen, nereye gidersem gideyim yanımda bir kamera taşıdığım için kendimi etrafımdaki her şeyi çekerken buluyorum. Yolda her zaman özel anlar bulurum. Bana göre bu anların sosyal, insani ve / veya görsel değerleri var ve bu yüzden onları yakalamak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

ishay jesse lindenberg artofcoincidence015 512x800 1
Ishay Jesse Lindenberg Jupiter sp5 800x524 1
Ishay Jesse Lindenberg nowandthen sp3 565x800 1
Ishay Jesse Lindenberg patterns sp6 800x558 1
Ishay Jesse Lindenberg SP03 531x800 1
Ishay Jesse Lindenberg sp19 800x595 1
Ishay Jesse Lindenberg EyeContact sp 2 800x517 1

Tesadüflerle çevrili olduğumuz için bunlara dikkat etmemiz genellikle zordur. Kamera, anı korumak ve zaman perspektifinde ona ek anlamlar katmak için harika bir araçtır. En iyi anların sürekli çevremizde olduğuna inanıyorum. Gerçek en iyi yönetmen olduğundan, ileriyi planlamak zor bir şey.

Ishay Jesse Lindenberg sp18 496x800 1
Ishay Jesse Lindenberg sp7 800x597 1
Ishay Jesse Lindenberg Thematrix sp1 e1605195069593 633x800 1
Ishay Jesse Lindenberg Throw me a mask sp2 800x592 1

Sokak fotoğrafçılığı yaparken belli bir noktada durabilir ve belirli bir “mükemmel” yerleşimi bekleyebilir ve yine de bir saniye sonra olacaklara şaşırabilirsiniz. Klişe gibi görünse de en iyi fotoğraflar gerçekten tesadüfen meydana geldi.


Yazar hakkında : Ishay (Jesse) Lindenberg, İsrail’de doğmuş ve Berlin’de yaşayan bağımsız bir fotoğrafçı ve sanatçıdır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Lindenberg’in daha fazla çalışmasını web sitesinde ve Instagram’da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.