Hikayeler

Jérome Poulalier : Kuveyt’in Mimari Mirası

Fransız fotoğrafçı Jérome Poulalier, Basra Körfezi’nin bu isimsiz ülkesinin nesli tükenmekte olan mirasını belgeledi.

Kuveyt, petrolü, Körfez Savaşı, Daguet bölümü ve “Çöl Fırtınası” operasyonu ile tanınır . Ancak çoğu insanın bilmediği şey zengin tarihi, mirası ve mimarisidir. Nüfusun% 90’ından fazlasının başkenti Kuveyt Şehri’nde yaşadığı, pek çok tarihi mekanın yıkımının o kadar epik boyutlara ulaştığı bir ülkedir ki, yakında hiçbir tarih izi kalmayacak ve daha fazla yeniye yer bırakacak. binalar, alışveriş merkezleri ve diğer iş merkezleri. 2021, ülkenin bağımsızlığının 60. ve Körfez Savaşı’nın sona ermesinin 30. yıldönümü.

Aşağıdaki fotoğraflarla Jérome Poulalier, bizi Batılılar tarafından çok az bilinen bir mirasın kalbine sürüklüyor.

Jérôme Poulalier
© Jérôme Poulalier

Şeyh Abdullah Al-Jabir sarayı 1990 Irak işgali sırasında hasar gördü. Alan, Kuveyt ve komşu ülkeler arasındaki canlı kültürel ve sosyal alışverişin en önemli örneğidir. Bugün bu site bir harabe halinde olmasına rağmen, bölge halkının çeşitliliği ve değişimi benimseme yeteneğini temsil ederken, Kuveyt’in kültürel çok yönlülüğünü ve dünyayla sohbet ederken dinamizmini vurguluyor. Saray, 2014’teki başlangıcından bu yana UNESCO Dünya Mirası programına aday olması düşünülen dört yerden biridir.

Jerome Poulalier 002
© Jérôme Poulalier

Fahad Al Salem sarayı, Kuveyt şehrinin kalbinde, deniz kıyısına sadece birkaç metre uzaklıkta bulunan birkaç tarihi konut kompleksinden biridir. 2018 yılında hükümet, kompleksi yıkmayı ve Amiri Hastanesi için bir otopark uzantısına dönüştürmeyi planlayan Sağlık Bakanlığı’na mülkü teslim etmeyi onayladı. Kuveyt mirasının korunmasına güzel bir örnek olarak, NCCAL (Kuveyt Ulusal Kültür, Sanat ve Edebiyat Konseyi) mülkiyet üzerinde güç ve hak kullandı ve iki yıl önce binanın tam restorasyonuna başladı.

Jerome Poulalier 003
© Jérôme Poulalier

Kuveyt Kuleleri, Kuveyt’teki Körfez Yolu üzerindeki en önemli dönüm noktasıdır. Danimarkalı mimar Malene Bjorn tarafından tasarlandı ve 26 Şubat 1977’de açıldı. Su, geleneksel Arap parfüm kaplarını taklit eden heykelsi bir formda yer alıyor. Proje, sivri kulelere asılan dev küreleriyle şehrin ve Kuveyt eyaletinin simgesi haline geldi.

Jerome Poulalier 004
© Jérôme Poulalier

1950’lerde inşa edilen Fahad al-Salem caddesi, Körfez’deki ilk modern ticari caddeydi. Cadde boyunca, 30’dan fazla beton bina, dört katlı dairelere sahipti ve zemin katta çeşitli restoranların yanı sıra kumaş mağazaları ve ithal mal satıcıları sunuyordu. 1980’lerde, binalar yaşamaya elverişli olmadığı tespit edilerek hızla ticari ofislere dönüştürüldü ve mağazalar daha iyi yerler ve daha yeni yapılar için terk edildi.

Jerome Poulalier header
© Jérôme Poulalier

500’den fazla daireden oluşan 60 dönümlük konut kompleksi, Maliye Bakanlığı’nın talebi üzerine 2019 yılında yıkıldı. 1981 yılında inşa edilen Al Sawaber, nispeten yeni bir inşaattı, ancak başlangıçta bir kolektif yaşam modeli olarak inşa edildi ve sert yaz güneşi ve kum fırtınaları için samimiyet ve korumaya izin verme gibi atalardan kalma teknikleri birleştirirken Kuveyt mimarisinin modernizasyonunu şekillendirmede rol aldı.

Yerel toplulukların, desteklerini ifade ederek ve sosyal medya aracılığıyla kentsel mirasla ilgili ilgilerini artırarak kompleksi denemek ve kurtarmak için bir araya gelmelerine rağmen, kiracıların% 70’i çabalarının hemen ardından hızla tahliye edildi ve yeniden yerleştirildi. Hükümet bölgenin geleceği için hiçbir zaman net bir vizyon açıklamamasına rağmen, bakım eksikliği ve arazi değerlerinin artması nihayet yıkıma yol açtı.Kompleks şimdi tamamen ortadan kayboldu ve Kuveyt Şehri’nin kalbinde muazzam bir boş alan bıraktı.

Jérôme Poulalier
© Jérôme Poulalier

Kuveyt Şehri’nin kalbindeki ünlü bir mülk olan House of Amin şimdi terk edildi çünkü üç aile mülkiyeti ilan etti ve dava benzersiz karmaşıklığı nedeniyle yıllarca açık kaldı. Çatılar kötüleşiyor, ancak geleneksel kerpiç yerine betondan inşa edilen ev, hala Kuveyt mirasının ve yeniliğinin önemli bir sembolü olarak duruyor.

Yazar: Hasan Ashkanani

Jérôme Poulalier hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .

Kaynak
Blind Magazine
Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.