Hikayeler

Josh Forwood : Close-Up Bees

Vahşi yaşam kamerası ve insansız hava aracı operatörü Josh Forwood , “hepsinin ne kadar farklı göründüğünü gösteren” arıların büyüleyici yakın çekim portrelerini çekti.

Çalışmaları Netflix, Disney, BBC, Nat Geo ve PBS’de yer alan Forwood, işten döndükten sonra Bristol’da evinde karantinaya alırken arı portreleri çekmeye karar verdi. Dünya Arı Günü’nü kutlamak için bu hafta fotoğraflarını yayınlamaya karar verdi.

beeportrait 1 800x800 1
© Josh Forwood

Dünyada bilinen 20.000’den fazla arı türü vardır, ancak çoğu insanın bilmediği şey, arıların büyük ölçüde kovanlarda ve kolonilerde yaşamadıklarıdır – arıların% 90’ının yalnız olduğu tahmin edilmektedir.

Forwood, “Sadece% 10’u kovanlarda yaşıyor, ancak onları ilişkilendirdiğimiz şey bu çünkü çoğu insanın arılara geçişi baldan geçiyor” diyor.

Ve birçok arı etrafta dolaşırken aynı görünse de, onlara çok yakından bakmak, yüzlerinin ne kadar farklı olabileceğini ortaya koyuyor.

beeportrait 6 800x800 1
© Josh Forwood
beeportrait 3 800x800 1
© Josh Forwood

Forwood, “Yalnız arılar, poleni güvenli bir şekilde depolamak için bacaklarında polen torbaları kullanmadıkları için bal arılarından bile daha etkili tozlayıcılardır” diye açıklıyor. “Sonuç olarak (bu fotoğrafların bazılarında görebileceğiniz gibi), polenlerle kaplanırlar ve beslenirken farklı bitkilere geçme olasılıkları artar.”

beeportrait 2 800x800 1
© Josh Forwood
Josh Forwood
© Josh Forwood

Forwood, bu projeyi çekmek için bahçesinde bambu tüpler içeren bir “arı oteli” inşa etti.

İnsanların başlamasına yardımcı olmak için yukarıdaki kısa videoyu oluşturan Forwood, “Arı otelleri, bölgenizdeki yalnız arılar için bir yuva sunmanıza yardımcı olabilir ve inşa etmeleri son derece kolaydır” diyor. “Kendi arı otelinizi yapmak çok kolay. Kendi başınıza veya çocuklarınızla hafta sonu yapabileceğiniz harika bir proje. Kendinize ait bir bahçeniz olmasa bile, belki de evinizin onu sığdırabileceğiniz bir dış duvarına sahip olabilirsiniz ya da belki bir arkadaşınız onun bahçesi için bir tane yapmanıza izin verirdi. “

beeportrait 4 800x800 1
beeportrait 5 800x800 1

Fotoğraflar eski bir Panasonic GH5s , 100 mm Canon makro lens (bir Metabones adaptörüyle monte edilmiş) ve bir saha monitörü kullanılarak çekildi. Portrelerin bazıları tekli pozlardır, diğerleri ise daha fazla alan derinliği için çoklu pozlarla odaklanır.

Forwood, “Hepsi doğal ışıkla çekiliyor” diyor. “Yaban hayatı çalışmalarımda neredeyse hiç ışık kullanmıyorum, yalnızca nesnenin öngörülemez doğası nedeniyle zaten uygulanabilir olmuyor, aynı zamanda çoğu zaman gerekli değil. Bu adamların hepsi arı otellerimden birinde bambu tüplere oturdular, bu nedenle oldukça dramatik ışıklandırma. “

beeportrait 7 800x800 1
beeportrait 8 800x800 1

Forwood’un daha fazla çalışmasını web sitesinde , Facebook’ta ve Instagram’da bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.