Hikayeler

Nat Geo’nun Görsel Gösterisi ‘İnanılmaz Hayvan Yolculukları’nın Yapılışı

National Geographic’in yeni televizyon dizisi İnanılmaz Hayvan Yolculukları, dünyanın her yerindeki hayvanların destansı göçlerini takip ediyor.

Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi
Kambur bir anne ve buzağı Hawaii’nin berrak mavi sularında yüzüyor.
(Disney/Kim Jeffries için National Geographic)

National Geographic‘in yeni televizyon dizisi İnanılmaz Hayvan Yolculukları, dünyanın her yerindeki hayvanların destansı göçlerini takip ediyor.

Ünlü aktör Jeremy Renner’ın seslendirdiği yeni dizi, yedi bölümden oluşuyor ve sonuçta insanların dünyanın en büyük kaşifleri olmadığını gösteriyor. National Geographic, “Milyonlarca hayvan, yüzyıllardır kullanılan yollardan her gün dünya çapında göç ediyor” diye yazıyor.

Şu anda Hulu ve Disney+’ta yayınlanan İnanılmaz Hayvan Yolculukları , iki yönlü göç yaptığı bilinen tek kelebek olan kral kelebeklerinden devasa kambur balinalara kadar, hem büyük hem de küçük çok çeşitli hayvanları gösteriyor.

Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 001
Bir hükümdar kelebeği, arka planda Oyamel Köknar ağaçlarıyla birlikte güneşin altında dinleniyor.
(Disney/Imogen Prince için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 002
Görüntü Yönetmeni Simon Niblett, El Rosario Tapınağı’ndaki kral kelebeklerini filme alıyor.
(Disney/Imogen Prince için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 003
Görüntü Yönetmeni Didier Noirot, solunum cihazında kambur balinanın çiftleşme dansını filme alıyor.
(Disney/Kim Jeffries için National Geographic)

SanalSergi, yeni serinin arkasındaki sualtı fotoğrafçılarından biri olan Kim Jeffries ile sohbet etti ve Jeffries, İnanılmaz Hayvan Yolculukları yapmanın önemli teknik zorluklarından birinin mutlaka çekimin belirli bir kısmı değil, hazırlık aşaması olduğunu açıkladı.

“Bir zamanlar bir dalış eğitmenim bana ‘İki birdir, bir ise hiçtir’ demişti ve bu tür bir özdeyiş her zaman kafamın arkasında dolaşan bir mantra olmuştur. Saha ekibi yola çıkmadan önce her zaman aylarca hazırlık yapılır ve karşılaşabileceğimiz sorunlara önleyici olarak çözümler bulmaya çalışırız, fazlalığı seviyorum,” diye açıklıyor Jeffries.

Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 004
Kambur bir anne ve buzağı Hawaii’nin berrak mavi sularında yüzüyor.
(Disney/Kim Jeffries için National Geographic)

“Bizi tuhaf saatlerde formalarla uğraşırken ve özel kamera donanımlarından zihinsel sağlık atıştırmalıklarına kadar her şeyde yaratıcı olduğumuzu görmek alışılmadık bir şey değil. Ekipteki herkes kendi alanında, rolünde ve ayrıca kullandıkları ekipmanlarda uzmandır. Kitleri sıklıkla yalnızca teknik özelliklere göre değil, aynı zamanda sahada servis hizmeti verilip verilmeyeceğine göre seçiyoruz. Eğer sahada çalıştıramazsanız en harika teknoloji bile işe yaramaz.”

Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 005
Shotover teknisyeni Katie Vickers, kambur balinaları filme almak için floku çalıştırıyor.
(Disney/Paul Satchell için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 006
Görüntü Yönetmeni Rory McGuinness Raine Adası’nda dalış yapıyor.
(Disney/Paul Satchell için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 007
Kamera operatörü Jeffery Garriock, Kanada’daki Wapusk Ulusal Parkı’ndaki donmuş bir gölde çekim yapıyor.
(Disney/Henry Anderson-Elliott için National Geographic)

İnanılmaz Hayvan Yolculukları gibi bir dizi için fotoğrafçılar ve kameramanlar dünya çapında seyahat ediyor ve son derece zorlu, uzak bölgelerde haftalar ve aylar geçiriyor. Jeffries’in söylediği gibi, harika teknoloji, operasyonel değilse pek bir anlam ifade etmiyor; bu nedenle, sahada çalışan profesyoneller için pratik faktörler hakkında düşünmek ilginç.

Bir su altı fotoğrafçısı ve kameramanı olarak Jeffries, sabit kareler ve hareketli görüntüler konusunda oldukça fazla deneyime sahip. “Her iki disiplini de seviyorum ve şnorkelli yüzme veya dalış gibi, ikisi arasında kesinlikle örtüşmeler var” diyor.

Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 008
İnanılmaz Hayvan Yolculukları ekibi, kolonideki rockhopper penguenlerinin sürükleyici fotoğraflarını çekmek için bir kaydırıcı kullandı.
(Disney/Imogen Prince için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 009
Genç bir erkek kel kartal kıyı şeridinde otururken filme alınıyor.
(Disney/Maia Sherwood-Rogers için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 010
Bir grup kambur balina beslenmek için bir araya geliyor.
(Disney/Katie Vickers için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 011
Yumurtadan çıkan yeşil bir kaplumbağa okyanusa doğru yol alıyor.
(Disney/Emily Goldblatt için National Geographic)

“Bazen bir hayvanın videosunu çekmek bir seçenek olmayabilir ve hızlı bir fotoğraf, bilim adamlarına değerli bilgiler sağlayabilir. Ancak hareketle yalan söylemek çok daha zordur, çalınan anlar daha azdır. Ayrıca hareketin izleyiciyi bir yolculuğa yönlendirme eğiliminde olduğunu, fotoğrafın ise izleyiciyi kendi yolculuğunu inşa etmeye davet ettiğini görüyorum,” diye açıklıyor Jeffries.

Ayrıca video oluşturmanın, fotoğraftan farklı olan ekip yönüne de değiniyor. “Film yaratmanın ardındaki ekip yönünü de oldukça seviyorum. İnanılmaz Hayvan Yolculukları gibi bir dizinin hayata geçtiğini görmek gerçekten çok güzel bir şey ; bu, dünya çapında büyük bir insan topluluğunun yıllar süren çabası ve sevgisinin bir işbirliğidir.”

Jeffries tamiri kolay, güvenilir teçhizatın önemini vurgulasa da bu onun inanılmaz ekipmanlar kullanmadığı anlamına gelmiyor. Jeffries, “Ana aletim su altı muhafazasındaki bir RED Raptor” diye açıklıyor.

Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 012
Drone Operatörü Barny Trevelyan-Johnson, Masai Mara’da otlayan sürülerin fotoğrafını çekiyor.
(Disney/Charlie Luckock için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 013
Bir zebra anne yeni doğan yavrusuna göz kulak oluyor.
(Disney/Sally Thomson için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 014
Bir ova zebrası sürüsü, yanında bir antilopla birlikte, yıllık göçlerine bir anlığına ara veriyor.
(Disney/Holly Harrison için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 015
Bir fil ailesi, Tsavo Doğu Milli Parkı’nın kırmızı topraklarında yolculuk yapıyor.
Kuraklığın pençesine düşen bu insanlar, yiyecek ve su bulmak için gittikçe daha uzaklara gitmek zorunda kalıyorlar.
(Disney/Maia Sherwood-Rogers için National Geographic)

Ayrıca meslektaşlarının çok sayıda heyecan verici ekipman ve teknoloji kullandığını da belirtiyor. Örneğin, drone operatörü Connor Gallagher, hayvanları tespit etmek ve ekipteki diğer herkesin daha verimli olmasına yardımcı olmak için hava ekipmanlarını kullanıyor. Operatörler ayrıca izleyicilere birinci şahıs perspektifinden çekimler sunmak için kaplumbağalar ve köpekbalıkları gibi hayvanlar üzerinde özel etiketler kullandı. Kameraların sürekli minyatürleştirilmesinin İnanılmaz Hayvan Yolculukları gibi gösteriler için büyük faydaları var .

İklim değişikliği ve insanla ilgili diğer faaliyetler nedeniyle büyük tehdit altında olan okyanuslar da dahil olmak üzere suyun içinde ve çevresinde çok fazla zaman geçiren Jeffries, bugünlerde doğa hakkında iklim değişikliğine veya diğer konulara değinmeyen hikayeler anlatmanın zor olduğunu düşünüyor. koruma konuları.

Jeffries, “Bu görüntülerin bir kısmı üzücü olsa da bu konular hakkında konuşmak önemli çünkü bunlar gerçek, maalesef giderek yaygınlaşıyor ve ironik bir şekilde, daha fazla insan müdahalesi olmazsa türümüzün daha fazlasını kaybetmeye devam edeceğiz” dedi. açıklıyor.

Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 016
Dolaşmış bir kambur balina son anlarında yüzeyin altında dinleniyor.
(Disney/Kim Jeffries için National Geographic)

Maalesef insanın hayvanlar üzerindeki etkisini izlemek bazen yıkıcı olabiliyor. “Bana baktığında, birbirine dolanmış kamburun gözlerine bakarken hissettiğim yürek burkan acı hissini hiçbir zaman unutacağımı sanmıyorum. Derin bir üzüntü hissi ve zamanının sona erdiğini bildiği duygusu. Ed Lyman’ın liderliğindeki NOAA çözme ekibi, onu zaten mümkün olduğu kadar fazla ipten kurtararak daha rahat etmesini sağlamıştı, ancak çok fazla zaman geçmişti. Zordu. Hepimiz tutkulu hayvan ve doğa aşığı olduğumuz için buradayız, ancak bu nedenle okyanusta olup bitenler ve hayvanların orada gerçekte neyle karşı karşıya olduğu hakkındaki gerçeği göstermek de bizim sorumluluğumuzdur.

Artık bir doğa hikayesi anlatıp gerçeği göz ardı edemezsiniz ve etmemelisiniz,” diye açıklıyor Jeffries, diğer balinaların karışık balinayı desteklediğini ve o ölene kadar onunla birlikte kaldığını görmenin kendisine bir miktar teselli sağladığını ekliyor. Diğer balinaların gösterdiği bu şefkat anı, insanların harekete geçmesine ve okyanusa ne koydukları konusunda daha bilinçli olmalarına yardımcı olabilir, bu da gelecekteki balinaları böylesine korkunç bir kaderden kurtarabilir.

Bazen iyi bir haber de olabilir. Jeffries ayrıca alanda “tamamen farklı bir deneyim sağlayan” bir balina doğumuna tanık oldu.

“Yüzbaşı Lee James, drone kameramanımız Connor Gallagher tarafından onaylanan, yavaş hareket eden bir bilgisayar modülünü takip etmemizi önerdiğinde, bunun birkaç kolay geçiş olacağını düşünmüştüm. DP Didier ve benim önümüzdeki dört saat boyunca suda yüzeceğimizi, kambur balinanın doğuşunu filme alan tek iki dalgıç olacağımızı bilmiyordum,” diyor Jeffries.

“Erkeklerin doğum yapan dişiyi kovalaması ve birbirlerini engellemek için baloncuklar üflemesi gerçekten kaotik bir durumdu. Şans eseri, dalgıç kıyafetiyle geçirdiğimiz 30 uzun günün ardından iyi yağlanmış bir takım haline gelmiştik.”

Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 017
Görüntü Yönetmeni Didier Noirot iki kambur balinayı aşağıdan filme alıyor.
(Disney/Kim Jeffries için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 018
Yalnız bir bahar yavrusu nehirdeki bir kayanın üzerinde oturuyor.
(Disney/Rory Dormer için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 019
Antarktika orkalarındaki sarı renk, suyun derilerini dökemeyecek kadar soğuk olması nedeniyle oluşan alglerden kaynaklanmaktadır.
Bu orkaların tüy dökmek için tropikal sulara göç etmesi gerekiyor.
(Disney/Kenneth Perdigon için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 020
Kışlık paltosuyla bir kutup tilkisi.
(Disney/Dani Godwin için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 021
Avustralya’nın Raine Adası açıklarındaki suda gri bir resif köpekbalığı gizleniyor.
(Disney/Paul Satchell için National Geographic)
Nat Geonun Gorsel Gosterisi Inanilmaz Hayvan Yolculuklarinin Yapilisi 022
Kamera Operatörü Jimmy Cape, bir su altı teçhizatıyla Maui, HI açıklarındaki sularda.
(Disney/Ruth Davies için National Geographic)

“Saha direktörümüz Paul Satchell, Didier ve benim suda olmamızın, birden fazla kameranın, insansız hava aracı uçuşlarının tüm hareketli parçalarıyla hokkabazlık yaptı ve hatta o gün, dürüst olmak gerekirse artık oldukça sıkıldığım tuhaf düşük ışıklı kameramızla şansımız yaver gitti. sürekli yanımda taşımak ve kullanmamak, yeni doğan bebeğin ve yepyeni annenin gün batımından sonra bile çekim yapmamıza yardımcı oluyor.

Jeffries şunu ekliyor: “İki kez daire çizdiler ve bu yepyeni hayatın ne kadar kusursuz olduğunu hiçbir zaman unutmayacağım.”

Jeffries ve Incredible Animal Journeys ekibinin geri kalanı, yeni bir hayatın başlangıcına ve insan kirliliği nedeniyle kaybolan bir balinanın trajedisine tanık olmanın harikasının yanı sıra pek çok unutulmaz anlara da tanık oldu. Serinin tamamı artık Hulu ve Disney+’ta izlenebiliyor ve doğa ve yaban hayatı tutkunu herkesin mutlaka izlemesi gereken bir dizi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.