Hikayeler

Fotoğrafçı David Seidner Türü Belirleyen Bir Sanatçıydı

Merhum Amerikalı moda fotoğrafçısı David Seidner (1957-1999) hayatında etkili oldu, ancak çalışmaları ne yazık ki ölümünden bu yana geçen on yıllarda yeterince takdir edilmedi. New York City’deki Uluslararası Fotoğraf Merkezi ( ICP), Seidner’in “Fragments” adlı çalışmasının devam eden bir sergisiyle bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor.

David Seidner, Katı Türlere Bağlı Olmayan, Çığır Açan Bir Fotoğrafçıydı

“Fragments”, Seidner’in 1977’den 1999’a kadar, yani henüz 42 yaşındayken AIDS‘e bağlı bir hastalık nedeniyle öldüğü yıl olan güzel sanatlar fotoğrafları ve portrelerine ilişkin bir araştırmayı sergiliyor. Seidner kariyeri boyunca rutin olarak sanatsal sınırları zorladı ve kolay sınıflandırmaya meydan okudu. Evet portreler çekti, moda görselleri yarattı ama teknikleri ve yaratıcı yaklaşımı normların çok dışındaydı.

David Seidner Türü Belirleyen Bir Sanatçıydı
David Seidner, Otoportre , 1992. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi

Serginin adı, Seidner’in fotoğraf tekniklerinden biri olan parçalamadan geliyor; bu teknikte, çift pozlama ve yansıma yoluyla bir konuyu çerçevenin birçok parçasına bölüyor. Bu, analog çağda başarılması oldukça teknik bir güç gösterisiydi. Ancak dijital çağda bunu etkili bir şekilde yapmak da kolay değil.

04 Seidner Howell Alaia
David Seidner, Francine Howell, Azzedine Alaïa, 1986. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi
05 Seidner Lago Alaia
David Seidner, Betty Lago, Azzedine Alaïa, 1986. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi

Konuları çığır açan dansçılardan tanınmış sanatçılara kadar çeşitlilik gösteriyordu ve son projesi orkidelere odaklanan soyut bir natürmort fotoğraf serisiydi.

Kişisel çalışmalarının ötesinde, Harper’s Bazaar, Harper’s & Queen, The New York Times Magazine, Vanity Fair ve Vogue’un uluslararası basımları gibi dünyaca ünlü yayınlar için de üretken bir editoryal fotoğrafçıydı. Fotoğrafçı, aralarında Yves Saint Laurent’in de bulunduğu tasarımcılarla özel fotoğraf sözleşmeleri bile kazandı.

02 Seidner Rohart YSL
David Seidner, Anne Rohart, Yves Saint Laurent, 1983. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi
03 Seidner Chow Chanel
David Seidner, Tina Chow/Chanel, 1984. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi

ICP’nin Kıdemli Küratörü ve Sergiler ve Koleksiyonlar Direktörü Elisabeth Sherman, “Zamanının önde gelen moda tasarımcılarıyla birlikte ve onlar için fotoğraf çekmiş olmasına rağmen Seidner, nerede ortaya çıkarsa çıksın veya nasıl dağıtılırsa dağıtılsın iş yapan bir sanatçıydı” diyor.

Sherman, şunları söylüyor: “Seidner’ın çalışmalarının bu niteliği – hem zamansız olması hem de kendi sesinin özgünlüğünü ifade etmesi – başlangıçta beni ona çeken şeydi. ” “Aynı zamanda moda, editörlük, reklamcılık ve çağdaş sanat arasında çalışarak kariyerini yapma şeklinin, birçok fotoğrafçının yaşadığı ve çalıştığı gerçeğine uygun olduğunu düşünüyorum, ancak yakın zamana kadar bu çeşitli yönleri kabul edip kutlayabilmiş değillerdi. kariyerlerini ve birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını öğrenin. Bu bakımdan çok ileri görüşlüydü.”

08 Seidner Louise Bourgeois
David Seidner, Louise Bourgeois , 1992. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi
01 Seidner Lucinda Childs
David Seidner, Lucinda Childs , 1978. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi

David Seidner bir öncüydü ve çalışmalarının hak ettiği ilgiyi görmesinin üzerinden çok zaman geçti.

ICP, kuruluşa hediye edildiği 2001 yılından bu yana Seidner’ın arşivinin deposudur. Sherman, bugün, yeterli tarihsel mesafe sayesinde, insanların fotoğrafçının kariyeri boyunca ne kadar yenilikçi olduğunu daha iyi anlayacağına inanıyor.

Şu ana kadar ziyaretçiler onun haklı olduğunu kanıtladı.

Sherman şöyle açıklıyor: “Bence en tutarlı çıkarım, işin gücü ve kapsamı karşısında şaşkınlık ve hayranlık ile kariyerinin tamamını ilk kez bir arada görmenin dokunaklılığıdır.”

09 Seidner Jessye Norman
David Seidner, Jessye Norman, yak. 1995. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi
11 Seidner Orchid
David Seidner, Orkide , 1999. David Seidner Arşivi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi © Uluslararası Fotoğraf Merkezi

Seidner’ın çalışmaları hakkındaki kişisel görüşlerine gelince, Sherman, onun farklı fotoğraf türleri arasındaki sınırlara ilişkin “ilgisizliğinden” hoşlanıyor.

“Tutkularının sanatsal disiplinlerle harmanlanması onu bu kadar eşsiz ve kalıcı bir fotoğrafçı yapıyor.”

David Seidner’ın Çalışmaları Mayıs Ayına Kadar Sergide

“David Seidner: Parçalar, 1977-99”, 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında New York City’deki ICP’de 6 Mayıs 2024 tarihine kadar sergileniyor. Daha fazla bilgi edinmek ve gösteriyi izlemek için bilet almak için ICP’nin web sitesini ziyaret edin.


Görsel katkıları: Fotoğraflar David Seidner’e aittir ve Uluslararası Fotoğraf Merkezi tarafından sağlanmıştır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.