Teknoloji

Yeni Full Frame 49MP Sensör 120FPS’de 8K, 240FPS’de 4K Çekim Yapabilir

Sensörler, kamera endüstrisindeki ana savaş alanıdır ve Gpixel’in en son ürünü bu gerçeğin çok iyi farkında görünmektedir. Şirket, saniyede 120 kare hızında 8K’ya kadar çıkabilen 49 megapiksel, HDR, arkadan aydınlatmalı, yığılmış bir sensör yarattı.

Gpixel , 2012’den beri güvenlik ve endüstriyel uygulamalar alanı için sensörler üretiyor, ancak geçen yıl tüketici görüntüleme alanı için son derece umut verici görünen en az üç sensör üretti. Ağustos ayında şirket, saniyede 2.000 kareye kadar 4K video çekebileceğini iddia ettiği yeni bir küresel deklanşör 4/3 inç 10 megapiksel sensör geliştirdiğini söyledi . Eylül ayında, dünyanın en yüksek çözünürlüklü küresel deklanşör sensörü olarak faturalandırdığı şeyi piyasaya sürdü: 152 megapiksel .

Daha yakın zamanda, Gpixel yeni nesil sensör dediği şeyi duyurdu : özellikle fotoğrafçılık ve sinematografi için tasarlanmış tam çerçeve, arkadan aydınlatmalı (BSI), yığılmış sensör. Küresel bir deklanşör tasarımı olmasa da, yine de etkileyici görünen bir sensör.

Yeni Full Frame 49MP Sensör 120FPS'de 8K, 240FPS'de 4K Çekim Yapabilir

GCINE4349 , Gpixel’in amiral gemisi bir sensör ailesi olacağını söylediği ilk ürün ve 4,3 μm2 BSI pikselli 49 megapiksel (35,2 x 25,8 mm) tam çerçeve görüntü sensörüne sahip. Maksimum 8,192 x 6,000 piksel çözünürlüğe ve 8K çözünürlükte saniyede 120 kareye kadar maksimum kare hızıyla 8K veya ikili 4K’yı destekleyebilen çeşitli okuma modlarına ve ikili 4K çözünürlüklerde saniyede 240 kareye kadar, tümü bir 1.2 Gbps/kanalda 64 alt LVDS kanalı üzerinden 16 bit/piksele kadar piksel bit derinliği.

Gpixel, tam karede sensörün tam 8K DCI geniş ekran (8.192 piksel) sağladığını, ancak aynı zamanda 2.4:1 8K geniş veya kapsam biçimini, 8K açık geçidi ve çeşitli diğer yaratıcı görüntüleme biçimlerini desteklediğini söylüyor. 3:2 en boy oranındaki doğal 8K çözünürlük, film yapımcılarının bitmiş bir 6K veya 4K filme ideal şekilde uyacak şekilde aşırı örneklemeli çekim yapmalarına olanak tanır.

GCINE4349 PKG OUTLINE 20200609 scaled 1 800x401 1

“GCINE4349, iki gofret düzeyinde yığılmış BSI mimarisi kullanılarak geliştirildi. Üst katman, 525 nm’de %75’e kadar maksimum QE sağlayan 49M 4,3 um pikselli bir BSI piksel dizisinden oluşur. Alttaki dijital CMOS katmanı, her biri 16-bit ADC blokları ve SRAM bellek bloklarını içeren bir dizi çekirdek hücreden oluşur ve bunlar, kusursuz pozlama ile 4 adede kadar alt çerçeveyi toplamak ve depolamak için kullanılır ve piksel içi tam kuyu şarjı sağlar. 80 dB’lik dinamik bir aralık için 160k e-‘ye kadar,” diye açıklıyor Gpixel.

Mimari, Gpixel’in çeşitli aydınlatma koşullarında mükemmel görüntü kalitesi elde etmesini sağladığını söylediği iki HDR moduna izin veriyor. İlki, şirketin sensörün 110 dB dinamik aralığa ulaşmasına izin verdiğini söylediği tescilli bir “Değişken Eğim Yüksek Dinamik Aralık” yöntemidir (“olağanüstü yüksek” dediği şey). İkincisi, 87 dB’ye kadar dinamik aralığa ulaşan klasik bir çift kazançlı okumadır. Gpixel ayrıca, düşük gürültülü okuma ve özel bir deklanşör kontrolörü ile özel bir sabit kamera moduna sahiptir.

Gpixel’in GCINE4349’u, kağıt üzerinde, geliştirilecek daha etkileyici yüksek çözünürlüklü, düşük gürültülü sensörlerden biri gibi görünüyor, ancak şirketin ürününü kime satmayı planladığı belli değil. Sony ve Canon kendi sensörlerini üretiyor ve Nikon, kameralarındaki sensörleri üretmek için genellikle Sony ile birlikte çalışıyor. Yine de, umarım, Gpixel’in uzaya devam eden yatırımı, performansta sürekli kazanımlar ile sonuçlanacaktır ve belki de yeni nesil kameralara daha da etkileyici özellikler gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.