Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 World Press Photography Competition Bölge Kazananları

World Press Photo organizasyonu, 2022 yarışmasının kazananlarını açıkladı. Şimdi 65. yılında, yarışma kısa süre önce altı küresel bölgede dört kategoride kazananları ödüllendiren bölge tabanlı yeni bir modele geçti.

Bölgesel Model

World Press Photo organizasyonu, katılımcılar, hikayeler ve kazananlar arasında temsilde bir dengesizlik olduğunu tespit ettiğinden, 2022 yarışması için yeni bir bölgesel modele geçti. 2021’de, giriş yapanların yalnızca %7’si Güney Amerika’dan, %5’i Güneydoğu Asya ve Okyanusya’dan ve %3’ü Afrika’dan geldi. Organizasyon, bunun dünyadaki foto muhabirliği yeteneğini temsil etmediğini hissetti ve yöntemlerini bunu yansıtacak şekilde değiştirmeye çalıştı.

Organizasyon, “Yarışmalarımızda tarihsel olarak yeterince temsil edilmeyen bölgelerin temsilini iyileştirmek için, yarışmaya farklı bir açıdan bakmamız gerekiyordu – nasıl kurulduğunu ve nasıl değerlendirildiğini değiştirmemiz gerekiyordu” diye açıklıyor. . “Yarışma modeli, dünyayı yansıtan bir organizasyon olabilmemiz için çok sayıda sesin duyulabileceği ve hikayelerin görülebileceği bir platform sağlamalıdır.”

Bu nedenle 2022 yarışması bu yıl altı bölgeli bir sistem kullanıyor: Afrika, Asya, Avrupa, Kuzey ve Orta Amerika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya ve Okyanusya. Her bölgede, o bölgeden veya o bölgede aktif olarak çalışmakta olan profesyonellerden oluşan bölgesel bir jüri tarafından kategori başına bir seçim yapıldı. Bölgesel jüriler bir karar verdiğinde, küresel jüri 24 bölgesel kazanana ve bunlardan dört küresel kazanana karar verdi: Yılın Dünya Basın Fotoğrafı, Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Hikayesi, Dünya Basın Fotoğrafı Uzun Vadeli Proje Ödülü ve Dünya Basın Fotoğrafı Açık Format Ödülü. Bu küresel kazananlar 7 Nisan’da açıklanacak.

Yarışmanın her bölgesel kazananı, dünya çapındaki yıllık sergiye katılım, yıllık yıllığa dahil olma, World Press Photo web sitesinde yayın ve kişisel bir profil, World Press Photo platformlarında tanıtım, World Press Photo platformlarında tanıtım, yarışmaya bir davetiye olmak üzere 1.000 €’luk bir para ödülü alır. Kazananlar Programı ve fiziksel bir ödül.

2022 Bölgesel Yarışma Kazananları

World Press Photo Foundation’ın yönetici direktörü Joumana El Zein Khoury, bölgesel kazananların seçilmesiyle, değişikliklerin istenen etkiye sahip olduğunu söylüyor.

“Yeni bölgesel yarışmanın umduğumuz değişiklikleri nasıl oluşturduğunu görmek canlandırıcı. Dünyanın dört bir yanından foto muhabirliği ve belgesel fotoğrafçılığına farklı bakış açıları ve daha derin bir bağlantı sunacağına inandığımız değişiklikler.”

Aşağıda altı bölgenin hepsinden kazanan girişler bulunmaktadır.

Afrika

Tekler

2022 World Press Photography Competition Bölge Kazananları
Sudan Protestoları | Faiz Abubakr Mohamed, Sudan

Hikayeler

Bu dizi “Okula gitmekten korkuyor” başlıklı ve Sodiq Adelakun Adekola, Nijerya, Agence France-Presse tarafından çekildi.

World Press Photography Competition Bölge Kazananları
27 Şubat 2021’de Nijerya’nın kuzeybatısındaki Zamfara Eyaleti’ndeki bir köy olan Jangebe’de 300’den fazla kız öğrencinin kaçırılmasının ertesi günü, Hükümet Kız Ortaokulunda 2 kızı silahlı kişiler tarafından kaçırılan Humaira Mustapha, evinde ağlıyor. 26 Şubat’ta kuzeybatı Zamfara eyaletinde, Aralık ayından bu yana gerçekleşen üçüncü toplu öğrenci kaçırma olayıyla birlikte, 300’den fazla kız öğrenci gece yarısı silahlı kişiler tarafından yurtlardan kaçırıldı.
003 Africa Stories Sodiq Adelakun Adekola Agence France Presse
Bu fotoğraf, 27 Şubat 2021’de Nijerya’nın kuzeybatısındaki Zamfara Eyaletindeki bir köy olan Jangebe’de 300’den fazla kız öğrencinin silahlı kişiler tarafından kaçırılmasından bir gün sonra Devlet Kız Ortaokulunda terk edilmiş bir sınıfı gösteriyor. – 300’den fazla kız öğrenci kaçırıldı 26 Şubat’ta kuzeybatı Zamfara eyaletinde gece yarısı silahlı kişilerce yurtlarda, Aralık ayından bu yana bilinen üçüncü toplu öğrenci kaçırma olayı.
004 Africa Stories Sodiq Adelakun Adekola Agence France Presse
Bethel Baptist Lisesi’nin kaçırılan öğrencilerinin ebeveynlerinden Hassana Ayuba, Kaduna eyaletinin Chikun Yerel Yönetim Bölgesi’nde silahlı kişiler tarafından kaçırılan 140 öğrenci arasında bulunan 14 yaşındaki kızının (Judith) fotoğrafını gösteriyor, 15 Temmuz 2021’de kuzeybatı Nijerya. – Kızlar, yaklaşık üç hafta önce Bethel Baptist Lisesi’nden kaçırılan ve yurtlarına yapılan bir kaçırma baskınından sonra silahlı kişilerce ormana sürülen 100’den fazla Nijeryalı çocuktan sadece ikisi.

Nijerya’nın kuzeybatısındaki Kaduna eyaletindeki 5 Temmuz saldırısı, genç öğrencilerin yumuşak hedefinde hızlı fidye arayan çeteler tarafından bir okul veya kolejde yapılan en son toplu kaçırma olayıydı.

Karayolları boyunca, evlerden ve işyerlerinden fidye için yapılan silahlı adam kaçırma olayları artık Afrika’nın en kalabalık ülkesinde neredeyse günlük gazete manşetlerine çıkıyor.

Uzun Vadeli Projeler

Bu fotoğraf serisinin adı “Zebu Savaşı”dır ve fotoğrafçı Rijasolo, Madagaskar/Fransa, Riva Press tarafından çekilmiştir.

006 Africa Long Term Projects Rijasolo Riva Press
Şubat 2013 – Betroka, MADAGASCAR – Çavuş Stéphane, Antananarivo merkezli Müdahale Kuvvetleri Alayı’ndan (RFI) bir komando. Alayı, Betroka bölgesinde ve Andriry dağlarında, belirttiği gibi, “dahalo avlamak” için faaliyet gösteriyor. Tandroka Operasyonu, yetkililer tarafından zebu hırsızlığı ve kaçakçılığı olgusunu ortadan kaldırmak için Aralık 2012’de başlatılan geniş çaplı bir askeri operasyondu. Askerler, Uluslararası Af Örgütü tarafından baskınları sırasında köylülere kötü muamele ve işkence yapmakla hızla suçlandı.
007 Africa Long Term Projects Rijasolo Riva Press
HAZİRAN 2014 – AMBATOTSİVALA KÖYÜ, MADAGASKAR – Askeri “Arrêt Darbesi” operasyonundan jandarmalar, yetkililer tarafından dahalo köyü olarak kabul edilen Ambatotsivala köyüne ihtiyatlı bir şekilde sızdı. Mayıs 2014’te, bu köyün sakinleri, 4 km uzakta bulunan komşu Andranodambo köyüne saldırdı. Ertesi gün Ambatotsivala, ordunun desteğiyle Andranodambo sakinleri tarafından tamamen yok edildi. Askeri yetkililer tarafından dahalo olarak kabul edilen Ambatotsivala sakinleri daha sonra yakındaki dağlara kaçtı.
008 Africa Long Term Projects Rijasolo Riva Press
009 Africa Long Term Projects Rijasolo Riva Press
Haziran 2014 – AMBOASARY-SUD, MADAGASKAR – ETOSOA MIHARY (solda), 21 yaşında ve TSIRY TAMA (sağda), 30 yaşında, Ambatotsivala köyünün iki sakini, yetkililer tarafından Dahalo (zebus hırsızları) köyü olarak kabul edildi, Andranodambo sakinlerinden birinin öldürülmesi şüphesiyle jandarma tarafından tutuklandı. Mayıs 2014’te Ambatotsilava sakinleri, 4 km ötede bulunan komşu Andranodambo köyüne saldırdı. Ertesi gün, Amabatotsilava, ordunun desteğiyle Andranodambo sakinleri tarafından saldırıya uğradı.
013 Africa Long Term Projects Rijasolo Riva Press
Kasım 2020 – KÖY DE MATAVIAKOHO, Nord Menabe, Madagaskar – Jean Maximis NONON’un yatak odasında portresi, 45 yaşında, evli, 3 çocuk babası, aslen Antesaka etnik grubundan. NONON, askeri ve sivil yetkililer tarafından bölgedeki en tehlikeli dahalo şeflerinden biri olarak kabul ediliyor. NONON bir dahalo olarak kabul edilmeyi reddediyor. Menabe’nin güneyinden gelen ve kendisine düzenli olarak saldıran dahalolardan korunmak için köyünde silah bulundurmayı kendi ifadelerine göre meşrulaştırmaktadır. Yine de birçok tanıklık NONON’u zalim, kararlı ve acımasız bir karakter olarak tanımlıyor. Yerel köylüleri kendi otoritesine teslim eder ve ayni veya nakdi bir tür zorunlu vergi toplar. Böylece NONON’un, yaklaşık elli kilometrekarelik bir alana yayılan topraklarına dağılmış 26 “kamp”ı olacaktı; bu, bu alandaki gelişleri ve gidişleri, özellikle zebu konvoylarının yaylacılığını kontrol etmesine izin verecekti. Yaklaşık 2.000 baş sığıra sahip olduğu söyleniyor (sadece sahip olduğunu iddia ettiği 300 baş hayvanın aksine) ve büyük ölçekli zebu hırsızlığı operasyonlarını yürütmek için 200 adam toplayabiliyor. Dahalo mafya gibi işliyor. İki veya beş atışlık Baykal tipi tüfekler veya Kalaşnikof tipi savaş silahlarıyla ağır silahlarla donanmış olarak, dünyanın geri kalanından kopuk köylerdeki topluluklarda tamamen otarşi içinde yaşıyorlar ve düzenli olarak komşu köyleri gasp edip soyuyorlar. onlar. bağlılık. Tehdit altında kazanılan bu sadakat, “dahalo karşıtı” askeri operasyonlar yapılması durumunda yerel halkın sessizliğini satın almalarına izin veriyor. Bu zebu hırsızlığı uygulamasının, 90’lar/2000’lerde azar azar Kuzey’e göç eden güney Madagaskar etnik gruplarından (Antesaka, Antandroy, Sara, vb.) gelen bir gelenekten geldiği genel olarak kabul edilir.
012 Africa Long Term Projects Rijasolo Riva Press
Kasım 2020 – Bongolava platosu, Madagaskar – Louis KASAY ve 8 çobanı, 13 barea türü zebusuyla Bongolava platosunu geçiyor. Bongolava platosunun yükselişi, özellikle 900 metrelik bir düşüşü aşmak zorunda kalan zebuslar için, sonunda Merina etnik grubunun nüfusunun ağırlıklı olarak Grande’nin merkezinde yaşadığı Madagaskar’ın Hauts-Plateaux’una varması için zor ve uğraştırıcıdır. Ada. “Barea”, tarihsel olarak Hindistan’da ortaya çıkan yaygın zebuya kıyasla daha sağlam, daha heybetli ama aynı zamanda evcilleştirilmesi daha zor olduğu bilinen Madagaskar’ın endemik zebusudur. Zebu, Madagaskar kültüründe, özellikle kırsal alanlarda sembolik bir hayvandır. Bazen köylülerin toprağı sürmesine ve ekmesine yardımcı olan bir iş aracı, bazen de ataların anısını onurlandırmak için geleneksel bir tören sırasında kurban edilen kutsal bir hayvandır. Ama zebu en çok şehirde rağbet görüyor çünkü eti özellikle onu satın almaya gücü yeten restoranlar ve haneler tarafından rağbet görüyor.
011 Africa Long Term Projects Rijasolo Riva Press
Kasım 2020 – Çiftlik Andranovory, Madagaskar – Çobanları, onu evcilleştirip kontrol edebilmek için “barea” türünden vahşi bir zebuya ip bağladılar. Böylece, doğuya yaklaşık 10 gün yürüyüş mesafesinde, Madagaskar’daki Tsiroanomandidy’deki en büyük ikinci zebus pazarına ulaşmak için Antsalova’dan ayrılacak olan diğer zebuslarla bir konvoyun parçası olabilir. Orada, onu elde etmek için yaklaşık 2 milyon Ariary (440 Euro) ödemek zorunda kalacak en yüksek teklifi verene satılacak. Çoban, büyük bir sığır çiftliği için çalışır ve bazen patronlarıyla aynı aileden veya klandan olabilir. Çobanlık mesleği, batı Madagaskar’daki Melaky bölgesi gibi kırsal alanlarda ve çok fazla zebus üreten bölgelerde genç erkekler tarafından en çok uygulanan profesyonel faaliyetlerden biridir. Bu sürülere görev tarafından ödeme yapılır: yakalanan her vahşi barea için takıma 100.000 Ariary (20 avro) ödenir. “Barea”, tarihsel olarak Hindistan’da ortaya çıkan yaygın zebuya kıyasla daha sağlam, daha heybetli ama aynı zamanda evcilleştirilmesi daha zor olduğu bilinen Madagaskar’ın endemik zebusudur. Zebu, Madagaskar kültüründe, özellikle kırsal alanlarda sembolik bir hayvandır. Bazen köylülerin toprağı sürmesine ve ekmesine yardımcı olan bir iş aracı, bazen de ataların anısını onurlandırmak için geleneksel bir tören sırasında kurban edilen kutsal bir hayvandır. Ama zebu en çok şehirde rağbet görüyor çünkü eti özellikle onu satın almaya gücü yeten restoranlar ve haneler tarafından rağbet görüyor.
010 Africa Long Term Projects Rijasolo Riva Press
Haziran 2014 – AMBOASARY-SUD, MADAGASCAR – Amboasary-Sud’daki Andranodambo köyünden 1.200 evsiz mülteci için petrol ve pirinç dağıtımı. Bu dağıtım Devlet ve Madagaskar Kızılhaçı tarafından organize edilmektedir. Andranodambo köyü, 8 Mayıs 2014’te komşu Ambatotsivala köyünden gelen bir saldırının kurbanı oldu. Yaklaşık 2000 nüfuslu köy tamamen yıkıldı. Askeri yetkililer tarafından dahalo olarak kabul edilen Ambatotsivala sakinleri yakındaki dağlara kaçmıştı.

Open Format

Bu fotoğrafın başlığı Mısır’dan Rehab Eldalil tarafından “Yolu Kesilen Yabancının Özlemi”.

020 Africa Open Format Rehab Eldalil
Hajja Oum Mohamed’in (53) Gharba Vadisi’ndeki bahçesindeki işlemeli fotoğrafı. Ona göre nakış.

Asya

Tekler

Bu fotoğrafın adı “Gazze’deki Filistinli Çocuklar” ve Fatima Shbair, Filistin, Getty Images tarafından çekildi.

026 Asia Singles Fatima Shbair Getty Images
GAZZE ŞEHRİ, GAZZE – 25 MAYIS: Filistinli çocuklar, 25 Mayıs 2021’de Gazze Şehri, Gazze’de Beit Lahia Kuzey Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarıyla yıkılan evlerin kalıntıları arasında bir miting sırasında mum tutuyorlar.
Gazze sakinleri, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin devam ettiği anlaşılınca, hasar gören ve yıkılan evlerine geri döndü.
Ateşkes, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 250’den fazla Filistinliyi ve 13 İsrailliyi öldüren on bir gün süren çatışmalara son veriyor.
Çatışma, Doğu Kudüs’te artan gerilimler ve Mescid-i Aksa yerleşkesinde çıkan çatışmaların ardından 10 Mayıs’ta başladı.

Hikayeler

Bu dizinin adı “Kabil Sineması”dır ve Hollanda, Bram Janssen, The Associated Press tarafından çekilmiştir.

027 Asia Stories Bram Janssen The Associated Press
Ariana Sineması’nda sunucu olarak çalışan Gül Muhammed 4 Kasım 2021 Perşembe günü Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir fotoğraf için poz veriyor. Üç ay önce iktidarı ele geçiren Taliban, sinemaların faaliyetini durdurmasını emretti.(AP Photo/Bram) Janssen)
028 Asia Stories Bram Janssen The Associated Press
Asita Ferdous 10 Kasım 2021 Çarşamba günü Afganistan’ın Kabil kentindeki evinin içinde oturuyor. Ariana Sineması’nın direktörü ve Taliban kadın hükümet çalışanlarının işyerlerinden uzak durmalarını emrettiği için sinemaya girmesine izin verilmiyor. (AP Fotoğrafı/Bram Janssen)
029 Asia Stories Bram Janssen The Associated Press
Rahmatullah Ezati, 8 Kasım 2021 Pazartesi günü Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Ariana Sineması’nın makinist odasında bir film rulosu oynuyor. Sinema personeli, Taliban’ın emirlerine rağmen, sonunda ödeme alacaklarını umarak her gün iş başında görünüyor. çalışmayı durdurun. (AP Fotoğrafı/Bram Janssen)

Uzun Vadeli Projeler

Bu serinin adı “Sınırlar: İnsan-Kaplan Çatışması” ve Senthil Kumaran, Hindistan tarafından çekildi.

032 Asia Long Term Projects Senthil Kumaran
033 Asia Long Term Projects Senthil Kumaran
034 Asia Long Term Projects Senthil Kumaran
035 Asia Long Term Projects Senthil Kumaran
036 Asia Long Term Projects Senthil Kumaran
037 Asia Long Term Projects Senthil Kumaran

Open Format

Bu fotoğrafın adı “Mavi Olay”dır ve Japonya’da Kosuke Okahara tarafından çekilmiştir.

041 Asia Open Format Kosuke Okahara

Avrupa

Tekler

Bu fotoğrafın adı “Evia Island Wildfire”dır ve Bloomberg News için Yunanistan’dan Konstantinos Tsakalidis tarafından çekilmiştir.

049 Europe Singles Konstantinos Tsakalidis for Bloomberg News
81 yaşındaki Kritsiopi Panayiota, 8 Ağustos 2021’de Yunanistan’ın Evia adasındaki Gouves köyündeki evine orman yangını yaklaşırken tepki veriyor. Uzun bir sıcak hava dalgası döneminin ardından, Yunanistan’ın 30 yıldır gördüğü en sıcak hava, binlerce sakin Yunanistan’ın en büyük ikinci adasında çıkan yangınların ardından tekneyle tahliye edildi.

Hikayeler

Bu serinin adı “As Frozen Land Burns” ve Nanna Heitmann, Rusya/Almanya, Magnum Photos tarafından çekildi.

050 Europe Stories Nanna Heitmann Magnum Photos
051 Europe Stories Nanna Heitmann Magnum Photos
052 Europe Stories Nanna Heitmann Magnum Photos

Uzun Vadeli Projeler

Bu serinin adı “Ukrayna Krizi” ve Guillaume Herbaut, Fransa, Agence VU tarafından çekildi.

054 Europe Long Term Projects Guillaume Herbaut Agence VU
Ukrayna, Kotovsk, 19 Aralık 2013
Cheminots Parkı, Lenin heykeli 8-9 Aralık 2013 gecesi yıkıldı.
Guillaume Herbaut / Agence VU
055 Europe Long Term Projects Guillaume Herbaut Agence VU
Ukrayna, Kiev, 22 Ocak 2014 Hrushevskoho Caddesi. 21 Ocak’tan bu yana, kolluk kuvvetleri ve AB yanlısı protestocular arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Özel isyan karşıtı birimler, Berkout’lar kitlelere karşı silah kullanıyor. Günün sonunda, beş ölü ve yüzlerce yaralı sayıyorlar. Ukrayna, Kiev, 22 Ocak 2014 Hrushevskoho Caddesi. Güvenlik güçleri ile Avrupa yanlısı göstericiler arasında 21 Ocak’tan bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Özel isyan kontrol birimleri, Berkout’lar, kalabalığa karşı ateşli silahlar kullanıyor. Günün sonunda, beş ölü ve birkaç yüz yaralı vardı. Guillaume Herbaut / Agence VU
056 Europe Long Term Projects Guillaume Herbaut Agence VU
Ukrayna, Mariupol, 29 Eylül 2014 Kadınlar, Ukraynalı askerler için ekipman toplayan Novy Mariupol merkezinde keskin nişancılar için ghillie kamuflaj teçhizatı yapıyor. Ukrayna, Mariupol, 29 Eylül 2014 Kadınlar, Ukrayna askeri kuvvetleri için ekipman toplayan Novy Mariupol’un tesislerinde kamuflaj keskin nişancı teçhizatı hazırlıyor. Guillaume Herbaut / Agence VU

Open Format

“Veles Kitabı”, Jonas Bendiksen, Norveç tarafından manipüle edilmiş ve kısmen bilgisayarda oluşturulmuş bir dizi fotoğraftır.

060 Europe Open Format Jonas Bendiksen
-All the images in this series are manipulated and partially computer generated, with a completion date of February 2021- A local couple who make their lviing of running a fake news website (fictional caption). ‘The Book of Veles’ is a photographic exploration of the phenomena of fake news and synthetic information. The book was published in April 2021, appearing to be an ordinary documentary photo book about the town of Veles in North Macedonia. The town placed itself on the world map in 2016 as an epicenter for the production of fake news, when local youth set up hundreds of news websites that pretended to be American news portals. These sites, with names such as NewYorkTimesPolitics.com, spread to millions of people through Facebook and Twitter’s algorithms. While the goal of the sites’ creators was simply to earn money through banner ads, they could also have inadvertently have had a real impact on the election of Donald Trump. The book also weaves in a story about a mischievous pre-Christian pagan bear-god called Veles and the 1919 ‘discovery’ of a forged ‘ancient’ manuscript called the Book of Veles. After my book had been sold for half a year, had been shared on my social media channels and had even been screened at a photojournalism festival, I revealed (through a fake social media profile) that the whole photographic project itself was a forgery: All the people pictured in the book are in fact computer-generated 3D models which I posed and inserted into empty background tableaus from Veles. Many of the animals and important objects in the series were also non-camera-based renderings. The text in the book was written by an AI machine learning system called GPT-2. In essence, Book of Veles is a fake story about real people who made fake news. However, before I myself revealed the truth behind the project, nobody in the industry posed any questions about the material – on the contrary, it was well received and applauded as a traditional piece of

Kuzey ve Orta Amerika

Tekler

Bu fotoğraf The New York Times için Kanada, Amber Bracken tarafından “Kamloops Residential School” olarak adlandırılmıştır.

074 North and Central America Singles Amber Bracken for The New York Times
Otoyol boyunca kırmızı bir elbise, 19 Haziran 2021 Cumartesi günü British Columbia, Kamloops’taki Kamloops Yerli Halk Okulunda ölen çocukları ifade ediyor. Kırmızı elbiseler, orantısız sayıda kayıp ve öldürülen Yerli kadın ve kızı belirtmek için de kullanılıyor. The New York Times için Amber Bracken

Hikayeler

Bu dizinin adı “Amerika Birleşik Devletlerini Besleyen İnsanlar”dır ve İsmail Ferdous, Bangladeş, Agence VU tarafından çekilmiştir.

075 North and Central America Stories Ismail Ferdous Agence VU
Jose David, kız kardeşi Sara Haiar ile odasında oturuyor. Aslen Guatemalalı olan Jose, Sioux Falls, S.D.’de yaşıyor. son 20 yıldır. Nisan 2020’de COVID-19’a yakalanana kadar yaklaşık 15 yıl Smithfield Foods et paketleme tesisinde çalıştı. Yaklaşık 5 ay hastanede solunum cihazıyla kaldı. Eylül 2020 itibariyle, Jose hala bir oksijen deposu kullanıyor. Pandemi sırasında et paketleme endüstrisinde çalışan birçok ön saf çalışandan biridir. Mayıs ayında, Smithfield Foods tesisi, Güney Dakota’daki en büyük sıcak noktalardan biriydi. Kız kardeşi Sara, aynı et paketleme fabrikasında çalışıyordu ama işi bıraktı. Şimdi temizlikçi olarak çalışıyor. Sara, kardeşinin hasta olduğu süre boyunca Jose’ye baktı.
076 North and Central America Stories Ismail Ferdous Agence VU
Aye Sway, nüfusu Myanmar’da zulüm gören bir milliyet olan karen. Üç yıl önce Omaha, Nebraska’ya taşınmadan önce Tayland’daki bir mülteci kampında yaşıyordu. Lincoln’de bir tavuk işleme tesisinde çalışıyor. Pandemi döneminde, birçok arkadaşı Covid-19’dan ciddi şekilde hastalandığından fabrikada çalışmaktan korktu.

Uzun Vadeli Projeler

Bu dizinin adı “Sıfır Politik Yıl”dır ve Louie Palu, Kanada tarafından yapılmıştır.

079 North and Central America Long Term Projects Louie Palu
İki aktivist, Capitol Hill çevresindeki seyircilerin dikkatini çekmek için 17. yüzyılda veba zamanlarında doktorların taktığı gibi gagalı maskeler takıyor.
Mesajları: Aşı olmayı reddetmek COVID-19 pandemisini uzatacaktır.
Aynı gün, Temsilciler Meclisi’nin iki alt komitesi “Dezenformasyon Ulusu: Sosyal Medyanın Aşırılığı ve Yanlış Bilgiyi Teşvik Etmedeki Rolü” başlıklı ortak bir duruşma düzenledi.
080 North and Central America Long Term Projects Louie Palu
11 Eylül 2001 terör saldırılarını anmak için Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Demokratik Çoğunluk Lideri Steny Hoyer, diğer Meclis Demokratları ve yardımcıları Capitol’ün basamaklarında düzenlenen bir törene katıldılar.
İlk saldırının olduğu saat 8:46’da bir dakikalık saygı duruşunda bulundular ve ardından “Tanrı Amerika’yı Korusun” şarkısını söylediler.
Pandemi tırmandıkça, Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün terörist saldırılarda ölenden daha fazla insan öldü.
081 North and Central America Long Term Projects Louie Palu
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Yargıç Amy Coney Barrett’ın Yüksek Mahkeme’ye adaylığını açıkladı. Ön sıradaki konuklar arasında First Lady Melania Trump, Başkan Yardımcısı Pence, Tiffany Trump ve Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Mark Meadows yer aldı. Katılımcılardan bazıları daha sonra COVID-19 için pozitif test etti ve olay, virüs için süper yayıcı bir olay olarak bilinir hale geldi. Barrett’in 26 Eylül’deki adaylık olayından sonraki 12 gün içinde en az 37 koronavirüs vakası doğrulandı.
082 North and Central America Long Term Projects Louie Palu
Beyaz Saray yakınlarındaki Elips üzerinde bir ağaçta, köpekli iki adam “Amerika’yı Kurtar” mitingini izliyor. Trump ve müttefikleri, seçimin nasıl çalındığına dair yanlış iddiaları desteklediler. “Cehennem gibi savaşıyoruz. Trump, “Cehennem gibi savaşmazsanız, artık bir ülkeniz olmayacak” dedi. Bu sözler, destekçileri Capitol’e yürümeye teşvik etti ve daha sonra Temsilciler Meclisi Demokratları tarafından Trump’ın görevden alınması gerektiğine dair kanıt olarak gösterildi.
083 North and Central America Long Term Projects Louie Palu
Polis, polise saldırdıktan ve ofisleri tahrip ettikten sonra, bir Capitol koridorunda Trump yanlısı saldırganlarla cop ve lastik mermiler kullanarak savaştı.
Capitol kompleksi kilitlendi ve Başkan Yardımcısı Mike Pence de dahil olmak üzere seçilmiş yetkililer aceleyle tahliye edildi.
Protestocular, seçimi Trump’a götürebileceğine inandıkları Pence’i aradılar.
Seçim sayımına başkanlık eden Pence daha sonra protestocuların “demokrasinin koltuğuna saygısızlık ettiğini” söyledi.

Open Format

Bu fotoğrafın adı “Zamanın Çiçeği. Guerrero’nun Kızıl Dağı” ve Yael Martínez, Meksika tarafından çekildi.

087 North and Central America Open Format Yael Martínez
Abuelo-Estrella. Garza tepesinde bir yaşlı. Na savi halkı için, bilgelik ve toprak anamızla bağlantı içerdikleri için yaşlılara saygı duyulur. Her 31 Aralık’ta Na Savi yerli toplulukları, bir döngünün sonunu ve başlangıcını anan ritüelleri gerçekleştirmek için Cerro de la Garza’ya tırmanıyor. Guerrero Meksika 31 Aralık 2020’de.

Güney Amerika

Tekler

Bu fotoğraf “San Isidro Yerleşim Tahliyesi” başlıklı ve Kolombiya, Vladimir Encina tarafından çekildi.

097 South America Single Vladimir Encina

Hikayeler

Bu dizinin adı “The Promise” ve Irina Werning, Arjantin, Pulitzer Center tarafından.

098 South America Stories Irina Werning Pulitzer Center
Antonella, sanal dersleri için her zaman açık olan annesinin cep telefonuyla odasına yakınlaşıyor.
(Buenos Aires, Arjantin, Pandemi, teknolojiyi fırsat eşitliği için stratejik bir araç olarak yerleştirdi. Latin Amerika’da uzaktan öğrenme ve diğer eğitim teknolojilerinin herkes için erişilebilirliğini tehdit eden önemli bir dijital uçurum (internet erişimi, cihazlara erişim) var. .

Antonella hafta sonu Biyoloji dersi için arkadaşlarıyla zoom üzerinden çalışıyordu.
Bir grup projesi yapmak zorundaydı ve her öğrenci sırayla katılımı izleyen velilerle birlikte katılacaktı.
(Haziran 2021, Buenos Aires, Arjantin).
Antonella, ebeveynleri, kızlarının eğitimini güncel tutması ve diğer annelerle watsap aracılığıyla grup çalışmaları sanal buluşmalar düzenleme konusunda gerçekten takıntılı olduğu için çok şanslı.
Ablası küçük odayı onunla paylaşıyor ve oda çok küçük olduğu için sınıftayken yatağında kalıyor.
Carolina 23 yaşında ve anne ve babasının Antonella’nın sanal programını düzenlemesine yardımcı oluyor ve onun tüm derslere katılmasını ve grup projelerini okul arkadaşlarıyla birlikte yapmasını sağlıyor.

NOT: Portre, açık rıza ile ve deneğin annesiyle tam işbirliği içinde çekilmiştir.
Hem ebeveynler hem de denek, projenin doğası, amacı ve dağıtımı hakkında yeterince bilgilendirildi.
100 South America Stories Irina Werning Pulitzer Center
Antonella ders çalışırken uykusu gelir, genellikle yatakta çalışır.
Motivasyon eksikliği hissediyor.
“Sınıfta olmanın yerini hiçbir şey tutamaz” diyor.

Bu resimde, dil çalışırken esnediği anı yakaladım.
Kalkma motivasyonu olmadığı için bazen yataktan çalışıyor.

NOT: Portre, açık rıza ile ve deneğin annesiyle tam işbirliği içinde çekilmiştir.
Hem ebeveynler hem de denek, projenin doğası, amacı ve dağıtımı hakkında yeterince bilgilendirildi.
099 South America Stories Irina Werning Pulitzer Center
Antonella her gün çamaşır yıkamak ve güneşin tadını çıkarmak için terasına çıkıyor.
Rutinlerin, eğitimin, eğlencenin kesintiye uğramasının yanı sıra aile geliri ve sağlığıyla ilgili endişeler Antonella’yı korkmuş, endişeli ve geleceği için endişeli hissetmesine neden oluyor.

Antonella, ailenin yatağının üzerindeki siyah suni kürk battaniyeyi yıkadı.
Portresi için kürkün önünde poz veriyor ve bunu kutlamak için saçının fotoğrafını çekmemi istiyor çünkü bu çok anlamlı.

Hem ebeveynler hem de denek, projenin doğası, amacı ve dağıtımı hakkında yeterince bilgilendirildi.

Uzun Vadeli Projeler

Folha de São Paulo/Panos Pictures için Brezilya, Lalo de Almeida tarafından hazırlanan bu dizinin adı “Amazon Distopyası”.

102 South America Long Term Projects Lalo de Almeida for Folha de São Paulo Panos Pictures
Pirah√£ kızlar, Amazonas eyaletindeki Maici nehri kıyısındaki kamplarının yanında atıştırmalık ve gazoz bağışlarını almayı umarak Trans-Amazon karayolundan geçen sürücüleri izliyor.
Bu gizemli yerli kabile, yüzyıllar önce beyaz adamlarla ilk tanıştıklarında bildirilen alışkanlıkların bazılarını sürdürüyor ve Portekizce öğrenmeyi reddediyor.
L√°brea ve Marab√° şehirleri arasındaki otoyolun Amazon bölümü (2250 km, %10 asfalt), mevcut Amazon durumunu yansıtıyor.
Peyzaj, büyük ölçüde, korunan alanlar ve tomrukçular ve madencilerin tehdidi altındaki yerli rezervler ile serpiştirilmiş, yeterince kullanılmayan pastoral arazilerden oluşmaktadır.
Kurak mevsimde bitki örtüsünün yanması devam eder ve akbabalar dışında herhangi bir vahşi hayvan görmek nadirdir.
103 South America Long Term Projects Lalo de Almeida for Folha de São Paulo Panos Pictures
Belo Monte’nin Xingu Nehri, Brezilya’daki ana elektrik santrali inşaat sahasının havadan görünümü.
Xingu’daki suyun %80’den fazlası, doğal akışından saptırılarak, Panama Kanalı’nı inşa etmek için yapılanlarla karşılaştırılabilir, insan yapımı en büyük müdahalelerden biri haline geldi.
2015 yılında Amazon’daki en büyük hidroelektrik santralinin inşası ve işletilmesi için Xingu’nun barajı ve dolambaçlı yolu ile, bölgedeki su miktarı, hızı ve seviyesi artık nehrin doğal akışından değil, sudan kaynaklanmaktadır. Belo Monte’nin işletilmesinden sorumlu Norte Energia imtiyaz sahibi.
Şirket, tesisin kapılarından geçen ve birçok akarsu, kanal ve kaya çıkıntısı bulunan 140 km’lik bir nehir olan Volta Grande do Xingu’dan (Big Bend) aşağı inen suyun hacmini kontrol ediyor.
104 South America Long Term Projects Lalo de Almeida for Folha de São Paulo Panos Pictures
Mundurukus Kızılderilileri, Xingu Nehri üzerindeki Belo Monte Barajı’nın inşasını protesto ettikten sonra Altamira Havalimanı’nda uçağa binmek için sıraya girdi.
Mundurukus, hükümetin yeni hidroelektrik projeleri inşa etmeyi planladığı Tapaj√≥s Nehri’nin kıyısında yaşıyor.
Yerli halk, çevreciler ve sivil toplum kuruluşlarının karşı baskılarına rağmen Belo Monte projesi 2019 yılında inşa edildi ve tamamlandı.
105 South America Long Term Projects Lalo de Almeida for Folha de São Paulo Panos Pictures
Bir nehir çocuğu, Xingu Nehri kıyısında, Belo Monte barajının yakınında, Paratiz√£o topluluğunda köpeğiyle oynuyor.
Yer, yaklaşık 516 km2’lik bir alan olan, rezervuarın su basmasından sonra oluşan, kürdan benzeri büyük ölü ağaç parçalarıyla çevrilidir.
Çürüyen bitki örtüsü metan gazı salıyor ve sera etkisine karbondioksitten daha zararlı.
106 South America Long Term Projects Lalo de Almeida for Folha de São Paulo Panos Pictures
Başıboş köpekler, daha önce altın arayanlar tarafından çıkarılan ve yakında yalnızca Kanadalı madencilik şirketi Belo Sun tarafından keşfedilecek olan, neredeyse terk edilmiş Vila da Ressaca’da bir kasaplara bakıyor.
Belo Monte barajına sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunan proje, Brezilya’nın en büyük açık ocak altın madeni olacak.
Bu, hidroelektrik santralinin inşasından halihazırda çok etkilenen bir bölgeye yeni etkiler getirecektir.
107 South America Long Term Projects Lalo de Almeida for Folha de São Paulo Panos Pictures
ALTAMIRA, BREZİLYA.18/07/2020.
Pará’daki Trans-Amazon karayolu boyunca yer alan Altamira şehrinde yerel çiftçiler tarafından finanse edilen Başkan Bolsonaro’ya destek mesajı içeren bir reklam panosu.

Tarım ticareti, özellikle çevre korumanın kalkınmanın önünde bir engel olduğu konusunda aynı görüşü paylaşmaları nedeniyle, Başkan Bolsonaro’nun siyasi desteğinin ana direklerinden biridir.

Bu hükümet, Amazon bölgesindeki yağmacı sömürü modeline eşit olmasa da karşı ağırlık görevi gören çevresel yaptırım kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını zayıflattı.

Open Format

Bu fotoğraf “Blood is a Seed” adlı bir diziden, Buy Isadora Romero, Ekvador

112 South America Open Format Isadora Romero

Güneydoğu Asya ve Okyanusya

Tekler

Bu fotoğrafın adı “Slingshots” ve The New York Times için isimsiz olarak çekildi.

124 Southeast Asia and Oceania Singles Anonymous for The New York Times
Mart ayında güvenlik güçleriyle çatışan protestocular sapan ve diğer ev yapımı silahları kullanıyor. The Times’ın fotoğrafçısı, “Bu genç adamları, bir kuşu zar zor öldürebilecek sapanlara ve ev yapımı silahlara sahip bir orduyla karşı karşıya görüyorsunuz” dedi. “Özgürlükleri ve demokrasileri için savaşıyorlar.”

Hikayeler

Bu dizinin adı “Ormanları Ateşle Kurtarmak”tır ve National Geographic/Panos Pictures için Avustralya’dan Matthew Abbott tarafından çekilmiştir.

125 Southeast Asia and Oceania Stories Matthew Abbott for National Geographic Panos Pictures
On binlerce yıldır, Aborjin halkı – dünyadaki en eski sürekli kültür – manzarayı yönetmek ve kontrol dışı yangınları önlemek için ülkeyi stratejik olarak yakıyor. Islak mevsimin sonunda, bu öngörülen yanmanın gerçekleştiği bir zaman dilimi vardır. Nisan/Mayıs 2021’de West Arnhem Land’i ziyaret ettim ve öngörülen hava ve yer yakmalarına tanık oldum.
126 Southeast Asia and Oceania Stories Matthew Abbott for National Geographic Panos Pictures
On binlerce yıldır, Aborjin halkı – dünyadaki en eski sürekli kültür – manzarayı yönetmek ve kontrol dışı yangınları önlemek için ülkeyi stratejik olarak yakıyor. Islak mevsimin sonunda, bu öngörülen yanmanın gerçekleştiği bir zaman dilimi vardır. Nisan/Mayıs 2021’de West Arnhem Land’i ziyaret ettim ve öngörülen hava ve yer yakmalarına tanık oldum.
127 Southeast Asia and Oceania Stories Matthew Abbott for National Geographic Panos Pictures

Uzun Vadeli Projeler

Bu dizinin adı “Haze”dir ve Endonezya’da Abriansyah Liberto tarafından çekilmiştir.

129 Southeast Asia and Oceania Long Term Projects Abriansyah Liberto
130 Southeast Asia and Oceania Long Term Projects Abriansyah Liberto
131 Southeast Asia and Oceania Long Term Projects Abriansyah Liberto
132 Southeast Asia and Oceania Long Term Projects Abriansyah Liberto
133 Southeast Asia and Oceania Long Term Projects Abriansyah Liberto
134 Southeast Asia and Oceania Long Term Projects Abriansyah Liberto

Open Format

Bu fotoğraf Charinthorn Rachurutchata, Tayland’ın “The Will to Remember” başlıklı dizisinden.

140 Southeast Asia and Oceania Open Format Charinthorn Rachurutchata
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu