Ekipmanlar

Sinemada Rol Alan En Dikkat Çekici Film Kameraları

Bir filmdeki karakter fotoğraf çekmeye başladığında fotoğrafçılar heyecanlanır, ancak ekranda 35 mm’lik bir kamera göründüğünde film kullanıcısı Jason Kummerfeldt heyecana kapılır.

Kummerfeldt, YouTube kanalı grainydays‘de yakın zamanda yayınlanan bir videoda, gişe rekorları kıran filmlerde görülen analog kameraların dikkate değer örneklerini listeliyor.

Örümcek Adam (2002)

Peter Parker ünlü bir fotoğrafçıdır ve 2002’de Toby Maguire ve Kirsten Dunst’ın başrollerini paylaştığı Spider-Man filminde Parker, Canon logosu bantlanmış olmasına rağmen Canon F-1 ile görülüyor.

Sinemada Rol Alan En Dikkat Çekici Film Kameraları

Bu kameranın iki versiyonu var. 1971’de piyasaya sürülen orijinal F-1 ve 1981’de piyasaya sürülen yeni versiyon. Bunları birbirinden ayırmanın pek çok yolu var, çoğu da incelikli. Ancak en bariz olanı, Yeni F-1’in bir flaş yuvasına sahip olmasıdır. Canon F-1 o zamanın efsanesiydi ve düzenli olarak en çok önerilen kamera listelerinde yer alıyordu.

Walter Mitty’nin Gizli Hayatı (2013)

2013 yapımı Walter Mitty’nin Gizli Hayatı’nda , Sean Penn’in yer aldığı çirkin bir sahne, onu Nikon F3/T ile bir kar leoparına bakarken ama aslında fotoğrafı çekmeden gösteriyor.

Walter Mitty

Kummerfeldt, F3/T’nin özel üretim bir kamera olması nedeniyle “nadir” olduğunu belirtiyor; “T”, kamerayı daha hafif ve daha dayanıklı hale getirmesi beklenen titanyumu temsil ediyor.

Harry Potter ve Melez Prens (2009)

Pentax 69, altıncı Harry Potter filminde çok kısa bir süreliğine karşımıza çıkıyor. Kummerfeldt, bunun 120mm film çeken orta format bir kamera olan Pentax 6×7 olabileceğini belirtiyor.

HarryPotter

“Pentax 6×7’nin kendisi son derece saygı duyulan bir fotoğraf makinesi çünkü etkili bir şekilde [120mm] çekim yapabilen birkaç SLR fotoğraf makinesinden biri” diyor.

Asteroit Şehri (2023)

Geçtiğimiz yılın Wes Anderson filmi Asteroid City’de bir karakter, Kummerfeldt’in Kiev 4’ü olduğunu düşündüğü şeyi ortaya çıkarıyor. İşin komik yanı, filmin set tasarımcıları kamerayı uydurma bir marka olan “Muller Schmid” olarak adlandıracak şekilde yeniden isimlendirdiler.

AsteroidCity

YouTuber ayrıca bir karakterin daha sonra çıktısı alınan bir fotoğraf çekmesi ve ışıklandırmanın tamamen farklı olması durumunda filmde bir tutarsızlığa dikkat çekiyor. Yalnızca bir fotoğrafçının fark edebileceği şeyler.

Kayıp Dünya: Jurassic Park (1997)

1997 Jurassic Park filminde Vince Vaughan ve Julianne Moore, Kummerfeldt’in “şimdiye kadar yapılmış en iyi 35 mm kameralardan biri” dediği Nikon F5’i kullanırken görülüyor.

JurrasicPark

F5’in dijitalin gelmesinden hemen önce üretildiğini, dolayısıyla 1/8000 enstantane hızı ve matris ölçümü gibi filmli kameralarda nadiren görülen özelliklere sahip olduğuna dikkat çekiyor. Dinozorları çekiyorsanız F5’in kullanmak için harika bir kamera olduğunu ekliyor.

Kong: Kafatası Adası (2017)

2017’nin Kong filminde Brie Larson, Kummerfeldt’in “piyasadaki en iyi hissi veren kameralardan” biri olduğunu söylediği Leica M3‘ü kullanıyor.

Kong

“M3 ünlü çünkü Leica M serisinin ilki ve bu güne kadar varlığını sürdürüyor” diyor.

Şimdi Kıyamet (1979)

İkonik Vietnam Savaşı filmi Apocalypse Now’da , gerçek hayattaki bir fotoğrafçı olan Dennis Hopper, bir dizi analog kamera takarken görülüyor.

ApocalypseNow

Kummerfeldt hepsinin Nikon olduğuna inanıyor; muhtemelen Nikon F’ler çünkü bunlar Vietnam Savaşı’nı haber yapan foto muhabirlerinin başvurulacak kameralarıydı; Nikon F’nin bir kurşunu durdurduğu meşhur Don McCullin de dahil.

Oppenheimer (2023)

Yazın gişe rekorları kıran Oppenheimer, geniş format film üzerine çekim yapmasıyla ünlüydü , ancak filmin kendisinde Cillian Murphy’nin basın fotoğrafçılarıyla dolu kalabalık bir salonda yürüdüğü bir sahne var.

Oppenheimer1 1

Kummerfeldt, Graflex Speed ​​Graphic 4×5 ve Graflex Century Graphic 2×3 kullandıklarını düşünüyor.

Kummerfeldt’in film fotoğrafları için Instagram sayfasına göz atın.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.