Makaleler

Fotoğrafta Tamamlayıcı Renkler

Fotoğraf, adından da anlaşılacağı gibi, ışıkla görüntü oluşturma işlemidir. Ancak yalnızca ışık kullanırsanız, görüntünün tamamı saf beyaz (veya başka bir renk) olacaktır. Dolayısıyla, istediğimizi yaratmak ve sergilemek için ışığın veya gölgelerin yokluğuna da ihtiyacımız var. Son görüntüyü oluşturan ışık ve gölgeler arasındaki etkileşimdir.

Benzer şekilde, kompozisyon tek başına iyi bir fotoğrafı harika yapmaz. Renkler ve bazen yokluğu (siyah beyaz görüntüler için) kompozisyonla birlikte son görüntüyü tamamlar.

Bir fotoğraftaki renkler, izleyicinin dikkatini çeken ilk şeydir ve görüntüyü oluşturabilir veya bozabilir. Sıkıcı bir günde dışarıda çekime giderseniz ve fazla renk olmuyorsa, izleyicinin kompozisyona daha fazla odaklanması ve dikkatinin dağılmaması için resmi siyah beyaz veya monokrom’a dönüştürmek iyi bir fikir olabilir. donuk renk eksikliğinden.

Bu nedenle renk teorisini kompozisyonun yanında öğrenmek önemlidir . Portreler, manzaralar veya başka herhangi bir kategori olsun, her türlü görüntü için çalışır. Fotoğrafçılar tarafından en yaygın olarak kullanılan renk şemalarından biri tamamlayıcı renk şemasıdır.

Bu makalede, tamamlayıcı renklerin neler olduğunu ve bir fotoğrafçı olarak izleyicilerinizin dikkatini çeken çekici renkli fotoğraflar çekmek için bu konsepti nasıl kullanabileceğinizi keşfedeceğiz.Renk Çarkına Giriş

Renk teorisi özünde çeşitli renklerin etkileşimidir ve bu etkileşim genellikle renk tekerleği olarak bilinen şeyle temsil edilir.

Fotoğrafta Tamamlayıcı Renkler

Renkleri ve birbirleriyle olan ilişkilerini tanımlamak için bir renk tekerleği kullanıyoruz. Renk tekerleğindeki renkler üç geniş kategoriye ayrılmıştır.

  1. Birincil Renkler . Kırmızı, Sarı ve Mavi. Renk çarkındaki diğer tüm renkler bu üç rengin karışımından elde edilebilir.
  2. İkincil Renkler . Menekşe, Turuncu ve Yeşil. Bu renkler, iki ana rengin eşit kısımlarının karıştırılmasıyla oluşturulur.
  3. Üçüncül Renkler . Mavi-Mor, Kırmızı-Mor, Kırmızı-Turuncu, Sarı-Turuncu, Sarı-Yeşil ve Mavi-Yeşil. Bu renkler, birincil ve ikincil rengin eşit parçalarının karıştırılmasıyla oluşturulur.

Renk tekerleğini görmek ve anlamak için en iyi kaynaklardan biri, etkileşimli bir renk tekerleği ve bir renk paleti oluşturucu sunan Adobe Color‘dır.

Tamamlayıcı Renkler

Renk Uyumları ve Şemaları

Renk çarkını anladıktan sonra çarktaki renk uyumlarına odaklanabiliriz . Renk uyumu, renk çarkındaki geometrik ilişkilere dayalı, estetik açıdan hoş ve uyumlu renk kombinasyonlarını ifade eder.

Kısaca çeşitli renk armonilerine bir göz atalım.

Tek renkli (Monochromatic). Renk tekerleğinde, rengin çeşitli ton değerlerini içeren tek bir ton. Işığa ve forma dikkat çeker ve görsel olarak uyumludur. Seçilen renk ruh halini etkiler. Çoğu zaman her zaman gerçek tek renkli değildir.

Fotografta Tamamlayici Renkler 002
Tek renkli (Monochromatic)

Benzer (Analogous). Renk çarkında yan yana duran bir grup renk. Bu renkler genellikle doğada bulunur ve uyumlu ve dingin hissettirebilir. Bunlar alacakaranlık sahneleri sırasında, mavi saat sırasında veya ağırlıklı olarak bir renk ailesi olan alanlarda (örn. ormanlar) oluşturulabilir.

Fotografta Tamamlayici Renkler 003
Benzer (Analogous)

Triadik : Renk çarkı etrafında eşit aralıklarla yerleştirilmiş üç renk grubu. Bu renk uyumu genellikle neşeli ve canlı bir ruh hali taşır.

Fotografta Tamamlayici Renkler 004
Triadik

Diyadik . Renk çarkında iki tonla ayrılan iki renk grubu. Bu tür bir kombinasyon, doğal ortamlarda kolayca bulunmadığı için genellikle sonradan işleme sırasında veya yapay ışıklar kullanılarak oluşturulur.

Fotografta Tamamlayici Renkler 005
Diyadik

Tamamlayıcı : Renk armonilerinin sonuncusu ve en sevileni tamamlayıcı renktir. Bu, renk tekerleğinde birbirinin tam karşısında yer alan renklerin bir kombinasyonudur.

Fotografta Tamamlayici Renkler 006
Tamamlayıcı

Bu makalede odaklandığımız bu tamamlayıcı renk şemasıdır. Bu, görüntüye canlılık ve enerji katan yüksek renk kontrastı kombinasyonudur. Özellikle arka plan kaotik ise görüntüdeki konunun ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Nesne zaten arka plandan ayrılıyorsa (arka planın bulanık olduğu durumlarda) daha kullanışlıdır ve renk kontrastı onu daha da belirgin hale getirir.

Tamamlayıcı Renklerin Gücü

Zıt renkler olarak da adlandırılan tamamlayıcı renkler hem doğada hem de yaratıcı dünyada yaygın olarak bulunabilir. Renklerin zıt doğası, iki rengin her biri için mümkün olan en güçlü kontrastı sağlar ve sonuç, bir cesurluk, ses yüksekliği ve enerji duygusudur.

Tamamlayıcı renklerin eşsiz doğası, antik çağlardan beri sanatta gözlemlenmiş ve kullanılmıştır. Usta ressamların eserlerinde sıklıkla görülebilirler.

SelbstPortrait VG2
Vincent van Gogh, 1889 tarihli ünlü otoportresinde turuncu saç ve sakalıyla keskin bir kontrast sağlamak için tamamlayıcı mavi rengini kullandı.

Tamamlayıcı renkler de Hollywood filmlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle turuncu ve deniz mavisi, gişe rekorları kıran filmlere “Hollywood görünümü” sağlamada her yerde bulunur.

transformers orange and teal
Transformers gibi Hollywood filmleri, modern film yapımcılarının sevdiği meşhur turuncu ve deniz mavisi kombinasyonunu sergiler.
Görsel: Paramount Pictures.

Sanatta ve fotoğrafçılıkta etkin bir şekilde kullanıldığında, izleyicinin dikkatini bir sahnedeki belirli bir konuya veya bölüme çekmek için tamamlayıcı renkler kullanılabilir.

Fotoğraflarda Tamamlayıcı Renk Örnekleri

complementary colors tree squirrel
Yeşil ve turuncunun tamamlayıcı kombinasyonu, doğada sıklıkla bulunan bir kombinasyondur.
Fotoğraf Joachim Dobler‘e aittir ve CC BY-ND 2.0 altında lisanslanmıştır.
woman in lavendar field
Lavanta tarlasında sarı bir elbise, tamamlayıcı renklerin keskin bir kontrastını sağlar. 123RF‘den fotoğraf.
amusement ride complementary colors
Bir eğlence parkı yolculuğunun çekiminde tamamlayıcı sarı/turuncu ve mavi/mor renkler.
Fotoğraf Stig Nygaard’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.
complementary colors in a portrait
Yaratıcı bir portreye tamamlayıcı aydınlatma eklemek için renkli jeller kullanabilirsiniz.
Fotoğraf Stephen Hanafin‘e aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.
complementary colors swimming pool
Kentsel ortamlar genellikle tasarımlarında tamamlayıcı renklere sahiptir.
Depositphotos’dan fotoğraf.
portrait complementary
Bir portrenin kıyafeti ve arka planındaki tamamlayıcı renkler.
Depositphotos’dan fotoğraf.

Tamamlayıcı Renklerle Fotoğraf Çekme

İşte fotoğrafçılığınızda tamamlayıcı renkleri kullanmak için bazı ipuçları.

1. Beyaz dengesini bir araç olarak kullanın . Renk kontrastlarını vurgulamanın veya eklemenin bir yolu, kamerada (JPEG çekiyorsanız) veya post prodüksiyonda (JPEG veya raw çekiyorsanız) belirli bir beyaz dengesi ayarı kullanmaktır. Beyaz dengesi seçimi (en azından ürün fotoğrafçılığı vb. gibi renksiz, doğru fotoğraflar için) tamamen yaratıcıdır. Tamamlayıcı renk şemalarına sahip sahneler veya nesneler için yaratıcı beyaz dengesi genellikle önemlidir.

white balance lighting
Yapay aydınlatmalı sahnelerde belirli bir beyaz dengesi seçmek, istediğiniz tamamlayıcı renkleri oluşturmanıza yardımcı olabilir.
Fotoğraf Carlos Ebert’e aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

2. Karışık aydınlatma ortamları arayın . Karışık aydınlatma durumlarında, genellikle tamamlayıcı renkler oluşturulur: örneğin, gün batımında, sahnenin ışıkla aydınlatılan kısımları, sahnenin gölgeli kısımlarından (esas olarak yukarıdaki mavi gökyüzünden yansıyan ışıkla aydınlanan ve bu nedenle daha sıcak görünür) daha sıcak görünecektir. nispeten soğuk). Gölgelerdeki mavi ışığı düzeltmek için beyaz dengesini “düzeltirseniz” tamamlayıcı renk düzeni bozulur. Doğal tamamlayıcı renklere sahip sahneler bulmaya çalışmalı

complementary colors in photography 7

Mavi saatte çekilen bu fotoğraf, mavi gökyüzü ile sarı yapay ışıklar arasındaki kontrastı gösteriyor. Binayı arka planda köprüden görsel olarak ayırmaya yardımcı olur. Tamamlayıcı renklerin en canlı tonları, en yüksek veya en çarpıcı kontrastı sağlar. Ancak yukarıdaki fotoğraftaki gibi estetik olarak her zaman isteyebileceğiniz şey bu değildir.

3. Vurgu rengi olarak renklerden birini kullanın . Bazen bu kadar yüksek kontrast istemezsiniz. Daha sonra görsel olarak enerjik bir fotoğraf ile canlı bir fotoğraf arasında denge kurmanız gerekir.

Daha dengeli, doğal bir görünüm için gidebilirsiniz. Tasarımı daha az bunaltıcı hale getirmek için bir veya iki rengin tonunu azaltın.

complementary colors in photography 11

Kırmızı jetler mavi gökyüzünde göze çarpıyor çünkü iki renk birbirini tamamlıyor ve güçlü bir kontrast oluşturuyor.

4. Arka planınız veya konunuz için tamamlayıcı renkler bulun veya tanıtın . Tamamlayıcı renkleri kolayca birleştirebileceğiniz kompozisyonlara dikkat etmelisiniz. İç mekandaysanız, bir kişiyse kıyafet rengine veya çektiğiniz bir nesneyse gerçek renge bağlı olarak nesnenizi tamamlayan arka planlar aramayı deneyin.

Sahnenize renkleri dahil etme becerisine sahip olduğunuzda, örneğin konunuzdaki kıyafeti seçebilmek, tamamlayıcı renkleri göz önünde bulundurmak, görüntünüze biraz “pop” eklemenin harika bir yolu olabilir.

5. Doğadayken gözlerinizi açık tutun . Doğada bulmak nispeten daha kolay olduğundan, tamamlayıcı renk kombinasyonları oluşturmak diğer kombinasyonlardan daha kolaydır. Dışarıda çekim yapıyorsanız, gün doğumu veya gün batımı gibi tamamlayıcı renkleri yakalamak için mükemmel bir fırsat sunan doğal olaylara dikkat etmelisiniz. Güneşin doğuşu ve batışı sırasında ufukta yol alırken değişen renklere ve turuncu ve pembeden maviye alacakaranlıkta değişen tonlara özellikle dikkat etmelisiniz.

6. Duyguları iletmek için tamamlayıcı renkler kullanın . Kullandığınız renk kombinasyonunu resimde aktarılan duyguya bağlamaya çalışmalısınız. Toplumsal nedenlerden veya kişisel deneyimlerden kaynaklanabilir, ancak belirli renkler insanlarda belirli şekillerde yankılanır. Bu, tamamlayıcı renk kombinasyonları ararken aklınızda bulundurmanız gereken bir şeydir.

Yaygın tamamlayıcı renk kombinasyonlarıyla ilişkili duygular şunlardır:

  • Kırmızı-Yeşil : Aşk, şifa, enerji, tazelik, enerji, büyüme, heyecan, yaşam.
  • Turuncu-Mavi : Başarı, güven, güven, barış, cesaret, sadakat, iyimser, özgürlük.
  • Sarı-Mor : Yaratıcılık, telif, mutluluk, lüks, sıcaklık, hırs, neşeli, maneviyat.

7. Bölünmüş tamamlayıcı renk şeması kullanın . Fotoğrafınızda tam olarak iki renk paletine sahip olmanız her zaman gerekli değildir. İsterseniz, ana renginizi seçeceğiniz bölünmüş bir tamamlayıcı şemaya gidebilir ve ardından bunu, renk tekerleğindeki tamamlayıcı rengin her iki tarafında doğrudan iki renkle birlikte kullanabilirsiniz.

split complementary color scheme 1
Bölünmüş tamamlayıcı renk şeması.

Karmaşık bir versiyon ve bir adım yukarı, iki tamamlayıcı çift kullandığınız dörtlü renk uyumu olacaktır.

tetradic color harmony
Dörtgen renk uyumu.

Mümkün olduğunda tamamlayıcı renk şemalarını düşünün. Renklerin zıtlıklarını yan yana getirerek renkli ve heyecan verici fotoğraflar oluşturabilirsiniz.


Görsel kaynak: Umberto Nicoletti’nin fotoğrafına dayalı başlık illüstrasyonu ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.