Satın Alma Rehberi

İkinci El Fotoğraf Makinesi Almak Ya da Almamak?

Son zamanlarda, özel bir Facebook grubu üyelerine, ikinci el fotoğraf makinesi almak hakkında ne düşündüğünü sorduk. Yanıt% 70 ve karşı % 30 civarındaydı.

Bu olasılıklar o kadar da kötü değil. Ancak, paranız söz konusuyken, ikinci el fotoğraf makinesinin birkaç ay içinde veya 30 günlük garantinin 31. gününde (bu seçeneği alırsanız) bozulma riskini göz önünde bulundurmak ister misiniz?

Çöpe dönüşmeyen ikinci el fotoğraf makinesi alma şansınızı artırmak için… okumaya devam edin.

İkinci El Fotoğraf Makinesi Almak Ya da Almamak? İşte Bütün Mesele Bu!

Bilgili üyelerimizden biri, genel olarak ikinci el fotoğraf makinesi veya elektronik cihaz satın almaya gelince şu tavsiyeye sahiptir:

Eminim bir çok seçenek bulabilirsin. Ancak geçmişte bir elektronik şirketi için çalıştığım için tüm aileme HİÇBİR ZAMAN herhangi bir kullanılmış elektronik satın almadım.

Elektronik ürünlerin onarımı birçok kişinin düşündüğünden daha zordur. Düzgün çalışmadığına dair işaretler göstermeye başlamadan önce başlangıçta iyi çalışabilir.

Her biri kendi başına ama benim için şansa, zamana ya da paraya değmez.

En son ne zaman kilometreyi kontrol etmeden kullanılmış bir araba (hatta yenisini) satın aldınız? Bir arabanın kilometresi, beklenen ömrü hakkında ipucu sağlamadığından, muhtemelen hiçbir zaman.

Aynı nedenden ötürü, zor kazandığınız parayı ikinci el fotoğraf makinesi için harcamadan önce, onun ortalama ömrünü bilmek isteyeceksiniz. Paranızı teslim etmeden önce bilmek isteyeceğiniz başka şeyler de var.

Gözünüzün üzerinde olduğu ikinci el fotoğraf makinesini satın almadan önce bakmanız gereken şeylerin bir listesi ile devam edelim …

Fotoğraf Makinenizin Tahmini Ömrü Nedir?

Otomobilinizde olduğu gibi, bir kameranın kullanım ömrü de ne kadar kullanıldığına göre belirlenir. Bu durumda kaç tane fotoğraf çektiğiniz. Ancak, arabanızın aksine, kullanılmış bir kameranın görmesi (veya bulması) kolay bir (kilometre) sayacı yoktur.

Bunun yerine, onunla kaç fotoğraf çekildiğini keşfetmek için bir fotoğraf dosyasının Meta Verilerini incelemeniz gerekir. Bu veriler, deklanşör sayısı olarak bilinir.

Her fotoğraf çektiğinizde deklanşör perdesi açılır ve kapanır. Bir deklanşör, arabanızın motorundaki çeşitli parçalar gibi, çalışmayı durdurmadan önce bunu ancak birçok kez yapabilir.

Bu verileri çıkarmak söz konusu olduğunda, bazı kameralar için diğerlerine göre daha kolaydır. Aslında, belirli bir marka, bazı çemberlerden atlamanızı gerektirir. Bununla ilgili daha fazlası geliyor.

Kamera Deklanşör Sayısı Nedir?

Bir kamera deklanşör sayısı veya deklanşör çalıştırma, kaç fotoğrafın çekildiğinin bir kaydıdır. Bir dijital kamera + çalıştırma sayısı, otomatik + kilometreye benzer. Sayı ne kadar yüksek olursa hurdalığa o kadar yakın olur.

Kameranıza bağlı olarak, marka ve model, onun tahmini ömrünü belirleyecektir.

İkinci El Fotoğraf Makinesi Almak Veya Almamak?
Fotoğraf: Jonathan Borba | Bu yüzden kameralar için gerçek bir hurdalık bulamadım. Ama fikri anladınız.

Örneğin, 150K’ya kadar deklanşör çalıştırmalı bir Nikon D2 (2005) sahibim. Bunu, 200K deklanşör ömrüne sahip yeni Nikon Z6 ile karşılaştırın.

Kameranızın ortalama kullanım ömrünü bulmak için, kamera üreticisinin web sitesine (Nikon, Canon, Sony) bakmanız veya bir Google araması yapmanız gerekir.

Kameranızın Hareketlerini Kontrol Etme

Çektiğiniz her fotoğraf için, kameranızın ayarlarıyla ilgili bilgiler Meta Verilere dahil edilir, örneğin; yakalanan tarih ve saat, Bit Derinliği, Boyutlar, Renk Modu ve daha fazlası.

Buna ek olarak, diğer veriler Meta Verilerin Kamera Verileri (veya Exif) bölümünde saklanır. Bu, kullanılan deklanşör hızı, seçtiğiniz ISO, diyafram açıklığı, kullanılan lens ve (çok) daha fazlasını içerir.

İkinci El Fotoğraf Makinesi Almak Veya Almamak?

Bu verileri Lightroom, Adobe Camera Raw, Adobe Bridge (yukarıdaki resim) gibi yazılımlarda bulmak ve görmek kolaydır.

Ancak, harekete geçirmeler söz konusu olduğunda, biraz daha derine inmeniz gerekir ve bu verileri bulmak daha zordur. Bu, gerekli verileri çıkaracak ve görüntüleyecek özel bir yazılım kullanılmasını gerektirir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Nikon + Pentax

Yani, bir Nikon kullanıcısı mısınız? Ben de! Kendim söylersem akıllıca bir seçim.

Çekilen fotoğrafların sayısını çıkarmak için önce bir fotoğraf çekmeniz gerekir. Herhangi bir şeyin anlık görüntüsünü alın. Daha küçük bir dosya için, düz siyah veya beyaz bir duvarın fotoğrafını çekin. Ayrıca fotoğrafı işlememek de önemlidir.

Bu fotoğrafı çekip My Shutter Count‘a yükledim. Size tam olarak kaç resim çektiğinizi söyleyecektir.

Canon

Bazı nedenlerden dolayı, Canon deklanşör numaranızı bulmanızı zorlaştırıyor. Ayıklayıp ayıklayamayacaklarını görmek için camerashuttercount.com‘u deneyebilirsiniz.

Değilse, bilgi almak için DSLR’nizi Canon’a göndermeniz gerekebilir! Daha önce bahsettiğim “çember” var.

Sony

Sony kullanıcısı mısınız? Kaç fotoğraf çekildiğini öğrenmek için bu web sitesine göz atın. İşlenmemiş bir görüntü yüklediğinizden emin olun.

İkinci El Fotoğraf Makineniz Kullanım Ömrü Beklentisine Ulaştığında Çalışmayı Durdurur mu?

Unutmayın, kameranızın kullanım ömrü sabit değildir. Kameranız, (çoğu durumda) “deklanşör sayısı” nın üzerinden geçtiğinizde çalışmayı bırakmayacaktır. Er ya da geç ölebilir.

İkinci El Fotoğraf Makinesi Almak Veya Almamak?
Fotoğraf: Edu Carvalho | Yapabiliyorken hayatın ve kameranızın tadını çıkarın.

Diğer fotoğrafçılardan duyduğuma göre, önerilen çalıştırma sayısını aştıktan sonra da kameralarından daha fazla can alabilirler. Ne kadar değişir.

Bir noktada panjurunuzu yıpratırsanız, değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanın maliyetini kullanılmış başka bir fotoğraf makinesi satın almaya göre tartmanız gerekecek.

Dış Hasar Arayın

Kameralarda bariz ve o kadar da belirgin olmayan kusurlar var. Vücuttaki çukurlar ve çizikler dışında, biraz daha derine inmek isteyeceksiniz.

Vücudumuzun dışında gizlenen bir hasar olup olmadığını görmek için aramanız gereken birkaç ipucu.

Bir: Kameranın hayati bileşenlerini incelemek için gövde kapağını çıkarın; ayna, odaklama ekranı, lens yuvası kontağı vb.

Herhangi bir yerde kir, kir veya yağ var mı? Öyleyse, bu kötü bir işarettir! Büyük olasılıkla bir anlaşma bozucu.

İki: Bir fotoğraf çekin. Yine de herhangi bir görüntü değil. Buradaki amaç, sensörün çizilip çizilmediğini ve ne kadar kirli olduğunu keşfetmektir.

Beyaz bir duvar veya parlak bir gökyüzü bulun ve çekim yapın. Fotoğrafı yakınlaştırın ve görüntüde herhangi bir çizik olup olmadığına bakın (kısa veya uzun çizgiler). Eğer bulursan, geç!

Toz lekeleri daha yaygındır ve temizlenmesi daha kolaydır. Birkaç tane bulmak o kadar da alışılmadık bir şey değil.

Bununla birlikte, düzinelerce görürseniz, bu size kameranın sahibinin nasıl davrandığına dair bir fikir verecektir.

Üç: Sensörü kontrol ettikten sonra, odaklanma sorunu olup olmadığını anlamak için başka bir fotoğraf çekin.

Otomatik odaklama işlemi düzgün mü yoksa titrek mi? Kullanılmış kamera amaçladığınız odak noktasına odaklanabiliyor mu? Fotoğrafı çektikten sonra odaklandığınız alan odakta mı?

Değilse, bu geriye odaklanma olarak bilinen şeyin bir işareti olabilir. Bunu onarmak zordur ve bir kez daha geçmek isteyebilirsiniz.

Dört: Peki ya LCD ekran? Onu bozulmamış durumda tutan koruyucu bir kılıfı var mı? Aksi takdirde, bu, sahibinin DSLR’lerine nasıl davrandığının başka bir göstergesi olabilir.

Kullanılmış Kamera Ekipmanınızı Güvenilir Bir Satıcıdan mı veya Bireyden mi Satın Almak İster misiniz?

Güvenilir bir kaynağın arkanızda olacağını söylemeye gerek yok. 30 veya 90 günlük garanti veya para iade garantisi olabilir. Ya da mükemmel bir müşteri hizmeti olabilir. Veya üçü birden.

E-bay’da birçok kez ekipman alıp sattım. Daha fazla yok. Bana sorarsan çok kabataslak.

Ayrıca Adorama ve B&H gibi büyük “kutulardan” kullanılmış teçhizat satın aldım. Daha fazla yok. Fazla kişiliksiz. Satın aldığım şeyi görmeyi ve “hissetmeyi” tercih ederim.

Bu yüzden yerel olarak kullanılmış kamera ekipmanı satın almanızı tavsiye ederim. Üstün müşteri hizmetlerine sahip güler yüzlü personel ile daha çok ilgileniyorum ve bunun için biraz daha fazla ödeyeceğim. Bu benim kişisel tercihim.

İkinci El Fotoğraf Makinesi Almak Veya Almamak?
Fotoğraf: Musa

Benim için bazen yerel başka bir ülkede. En yakın kullanılmış kamera mağazası 4 saat uzaklıkta! Bununla birlikte, sınırı Michigan’a atarsam, en yakın olanı yaklaşık bir saat uzaklıktadır.

Bir kamera mağazasına gitmek için biraz daha (2 saat) seyahat etmek için can atıyor olmama rağmen, o kadar da önce keşfetmedim (aşağıdaki Camera Mall bilgilerine bakın).

Harika şeylerden başka bir şey duymadım ve sınırlar tekrar açıldıktan sonra kullanılmış ve yeni kamera donanımlarına bakmayı dört gözle bekliyorum (Pandemi, geçen 6 ay içinde sınırı geçerken).

Özel Bir Satıcıdan Satın Almak mı?

Özel bir satıcıdan tavsiye veya şahsen satın alır mıydım? Sadece o kişi sizin tarafınızdan biliniyorsa! En azından benim tavsiyem bu.

Kullanılmış malzemeleri eBay, Amazon, sınıflandırılmış reklamlar ve diğerleri gibi yerlerden satın almaya karar verirseniz, kamerayı “göremez” veya hissedemezsiniz. Yalnızca verilen fotoğraflara ve listedeki bilgilere göre gidebilirsiniz. Fotoğraflar ve liste öğeleri (açıklama) her zaman tüm hikayeyi anlatmaz.

Oh, ve onlar da Photoshoplanabilir. Bu olur mu? Olabilir. Belki değil. Şansı denemek ister misin? Senin paran.


Burada ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir ve SanalSergi.com tarafından savunulması zorunlu değildir.


Yazar Hakkında: Chris Parker, 1989’da ilk yarı profesyonel kamerasını aldı ve o zamandan beri çekim yapmayı bırakmadı. Birkaç yıl sonra Photoshop adlı bu yeni yazılımla tanıştı. İlk dijital kamerası Fuji S2’yi almaya karar verdiğinde 2001 yılına hızlı bir şekilde sarıldı. Bunu o yıl düğünleri çekmek için Mamiya’sıyla birlikte kullandı. Çok geçmeden filmden% 100 dijitale geçiş yaptı. 15 yıl boyunca 500’den fazla düğün çektikten sonra emekli oldu ve şimdi fotoğrafçılık ve düzenleme dersleri veriyor.

Samanyolu’nun bu tarafındaki en dost canlısı Facebook grubunda Chris’in 30 yıllık deneyimini paylaştığını görebilirsiniz. Ayrıca bilgilerini web sitesinde paylaşıyor. Oh, ve fotoğrafçılık ve düzenleme ile ilgili ek ipuçlarını paylaşacağı bir Youtube kanalı başlattı (çok yakında). Evet, onu Instagram ve Pinterest‘ten de takip edebilirsiniz. Ama şu anda onlarla o kadar aktif değil.

Bu makale burada da yayınlandı.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.