Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Natural Landscape Awards 2022

Şimdi ikinci yılında olan Natural Landscape Awards (Doğal Manzara Fotoğrafçılığı Ödülleri), minimum düzenlemeyle gerçekçi manzaraları kutluyor…

Amerikalı fotoğrafçı Brent Clark, 2. yıllık Natural Landscape Awards 2022’nin galibi oldu. Ödül, sunulan manzaraların insanların güvenebileceği manzaralar olmasını sağlayan minimum düzenlemeyle otantik, gerçekçi manzaraları kutlamak için oluşturuldu.

Brent Clark, farklı fotoğrafçı stillerini gösteren bir dizi fotoğrafla uluslararası jüri heyetini etkiledi. Çöldeki kum tepelerinin hipergerçekçi fotoğraflarından doğadaki desenlerin daha sanattan ilham alan yakın çekimlerine kadar. Cesur renk kullanımı ve ayrıntılara keskin bakışı onu en üst sıraya ve 5.000 $ nakit, bir Canon EOS R5‘ten oluşan büyük ödüle götürdü.(yeni sekmede açılır), bir kamera sırt çantası, bir tripod ve bir yıllık Nature fotoğrafçıları Ağı üyeliği. 

Yarışmayı kazanan Brent Clark, “Doğal Manzara Fotoğrafçılığı Ödülü’nün Yılın Doğal Manzara Fotoğrafçısı ödülünü almaktan onur duydum ve hayrete düştüm! Geçen yılki NLPA, girdiğim ilk fotoğraf yarışmasıydı çünkü çoğu yarışma, yaratmamayı tercih ettiğim bir görüntü stilini ve sahip olmadığım bir zihniyeti ödüllendiriyor gibi görünüyor.”

Natural Landscape Awards 2022
© Antonio Fernandez

Antonio Fernandez, doğadaki soyut desenlere odaklanan bir dizi fotoğrafla ikincilik ödülüne layık görüldü. Bu havadan çekimler, geniş nehir yollarını, karla kaplı ağaçları ve yerdeki mars gibi görünen alanları yakalayarak karamızın ve denizlerimizin güzelliğini yukarıdan gösteriyor. 

Üçüncülük, ağaçların yakın çekimlerinden ve doğada tekrar eden desenlerden bir seçki sunan Denver merkezli fotoğrafçı Alfredo Mora’nın oldu. Diğer kategori kazananları arasında, Romanya’daki Karpat Dağları boyunca yayılan bakir ormanları fotoğrafladığı için Yılın Projesi dalında Daniel Mirela ve çok farklı ama aynı derecede çarpıcı iki fotoğraf için Phillipp Jakesch ve Jim Lamont arasında bir beraberlik olan yılın fotoğrafı ödülü yer alıyor.

Daniel Mirlea
© Daniel Mirlea

Henüz ikinci yılında olmasına rağmen yarışmaya 55 ülkeden 10.700’ün üzerinde başvuru ve toplam 1.179 fotoğrafçı katıldı. Yarışmanın jürisi, şeffaflığı sağlamak için üzerinde anlaşmaya varılan bir değerlendirme sürecine bağlı kalan ABD, Avrupa ve Kanada’dan dünya standartlarında önde gelen sekiz fotoğrafçıdan oluşan bir seçkidir. 

Kazanan görsellerin tam listesini görmek, yarışmayı kimin değerlendirdiğini öğrenmek ve gelecek yıl nasıl katılabileceğinizi görmek için Natural Landscape Awards web sitesini ziyaret edin.

Jim Lamont
© Jim Lamont

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.