Sergiler (Arşiv)

Candida Höfer: Zaman, Yerler ve Mekânlar

Dirimart14 Kasım – 16 Aralık 2018 tarihleri arasında Candida Höfer’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Zaman, Mekan ve Yerler”  başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Dirimart’ın Nişantaşı ve Dolapdere mekânlarına yayılan sergi, sanatçının kariyerine damgasını vuran büyük ölçekli iç mekân fotoğraflarının yanı sıra, mimari detaylara odaklanan soyut fotoğrafları ile kariyerinin ilk yıllarında ürettiği Almanya’daki Türkler ve Türkiye’deki Türkler serilerinden fotoğrafları bir araya getiriyor. Geçmişte pek çok dünya şehrinde sergilenmiş olan bu seriler İstanbullu sanatseverlerle ilk defa buluşuyor.

Exhibition Detail Time Places and Spaces

Dirimart Dolapdere’de Höfer’in kırk yıl boyunca çektiği kütüphane, müze, sergi mekânı, bekleme salonu, konser salonu, banka arşiv odası gibi kamuya açık veya hususi binaların iç mekânlarına ait fotoğraflardan bir seçki görülebilir.Sanatçının tipik modernist kesinlik duygusunu ve ayrıntıcı tavrını yansıtan bu büyük boyutlu mekân temsillerinde coğrafi referanslar da önemli yer tutar. Her ne kadar bozulmamış ihtişamı yansıtan bu fotoğraflarda mekânların fiziksel varlığı ön planda olsa da sosyokültürel çağrışımlar ile mimari ve mekânın insan üzerindeki etkileri önem taşır. Bu etki ilginç bir şekilde çoğu zaman insan unsurunun fotoğrafa dahil edilmemesiyle yaratılır; yakalanması güç bir teknik mükemmeliyetin damgasını vurduğu bu yapıtlarda insan, varlığını, mekânın bilinmeyen yaratıcısı olarak hissettirir.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.