Fotozinler

FOTOZİN: Existence* – Okan PULAT

“Konu fotoğraf olduğunda basılı malzemeyi tercih edenlerdenseniz, fotozinler sizin için harika birer alternatif olabilirler.”

Yazı: Cenk ‘Mirat’ PEKCANATTI

Fotozin çok ciddi boyutta bir ‘takıntı’ ve bu takıntının, albümlerden çok daha demokratik bir şekilde aracısız bir fiziki tezahürü…

Yani bir yayıncı, galeri ya da bir diğer kontrolcü gücün baskısının yoğun olarak hissedildiği manipüle olabilir bir ticari yayından ziyade, fotoğrafçıyı izleyicisine doğrudan ulaştırmaya eğilimli bir yayın türü…

Amacıysa; son 10 yıldır bağımsız sanatçı yayıncılığının patlamasıyla açığa çıkan enerjiyi kullanıp, mevcut fotoğrafçılık pratiklerinin en ileri görüşlü ve provokatif alanlarından birisi için idiyososyal bir vitrin oluşturmak.

Fotozinler, geleneksel yayın biçimleri maliyetlerini karşılanmanın hayli güç olduğu bu dönemde, ‘lens tabanlı’ sanatçıların çalışmalarını ham ve deneysel bir yaklaşımla yayınlayabilecekleri kağıt tabanlı bir vasıta olarak karşımıza çıkıyorlar…

Ve günbegünde sayıları artıyor…

Bende fotozinlerin bu karşı konulmaz altın çağının şafağında,naçizaneköşemden göze batan örneklerini siz fotoğraf severlerle paylaşmayı planlıyorum ki bunların ilki; Okan PULAT’ın Existence’si…

okanpulat

Existence (Varoluş)
Okan PULAT
Düzenleme ve Dizilim: Okan Pulat
Baskı ve Tasarım: Fail Books
Indigo Print, 12 x 16 cm
İstanbul, Ekim 2017
-90 Kopya-

Bana, ‘Avuç içi kadar mutluluk yeter’ diyenlerdenseniz, Okan Pulat’ın ‘existance’ adlı fotozini sizi fotoğrafa doyuracak ve ziyadesiyle mutlu edecek.

existance’ı daha elinize aldığınız ilk saniyede farklı bir tecrübe yaşamak üzere olduğunuzu fark ediyorsunuz. Kapak tasarımı, birazdan bir fotoğrafçının iç dünyasına girmek üzere olduğunuzu keyifli bir tasarım ve üslupla haber ediyor. Oldukça minimal… Fakat azami seviyede metaforik…

Fotoğraflar tekil olarak genellikle çok güçlü, tonalite ve kompozisyon açısından dengeli ve başarılı… Daha zayıf duran kimi fotoğraflar ise kurgudaki bütünlüğü sağlamak amacıyla sanki yazında kullandığımız bağlaçlar gibi bir görev üstleniyorlar.

okanpulat

Tamamıyla reel ortam, organizma ve nesnelerin yer aldığı kompozisyonlar fotoğrafik yorum sebebiyle adeta metafizik bir durum ya da farklı boyuttanlık hissiyle insanı etkiliyor.

Hop oturup, hop kalktığımız şu çalkantılı sosyo-politik süreçte bu fotozin size taze bir soluk kazandıracak… kafanızı boşaltmanıza yardımcı olacak. Belki de sürekli olarak cebinizde taşıyıp, antidepresan niyetine her gerekli halde cebinizden çıkarılıp, defa defa bakılacak…

okanpulat

https://okanpulat.com/about/

Fotozin nedir?

Fotoğrafçıların izleyiciyi belli bir tema veya mesele hakkında bilgilendirmek, görsel bir hikaye anlatmak, yeni bir fikri sergilemek ve tanıtmak için ekseriyetle elyapımı olarak hazırladıkları basılı bir yayın türüdür.

İngilizce ‘photography’ ve ‘magazine’ kelimelerinin bir araya gelmesiyle türemiştir. Dilimizdeki anlam karşılığı: ’fotoğraf dergisi’dir.

Fotozinler az miktarda metin içerir, genellikle ciltsiz, çoğunlukla siyah-beyaz (maliyetten ötürü), muhtemelen bir lazer yazıcıda basılmış, sırtı ya ‘el dikişli’ ya da ‘zımbalanmış’ olur.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.