Fotozinler

FOTOZİN: Hayret – NAZLI YILDIRIM

“Konu fotoğraf olduğunda basılı malzemeyi tercih edenlerdenseniz, fotozinler sizin için harika birer alternatif olabilirler.”

Yazı: Cenk ‘Mirat’ PEKCANATTI

Hayret
Nazlı YILDIRIM
Düzenleme ve Dizilim: Nazlı YILDIRIM
Baskı ve Tasarım: Bağımsız
Boyut: 15 cm x 21 cm
Ankara, Kış 2019
-100 Kopya-

– Buradaydım, Görmediniz… –

İlk kez fotoğrafla tanıştığım an,
kendimi bir kağıdın yüzünde gördüğüm andı.
Ve o anda ağzımda büyüyen sözcük ise “Hayret” oldu.
O gün bu gündür deklanşörün sırtını ağrıttım.

Eski bir soru gibi.
36 pozluk bir dünyanın yanlışına takılan şu fotoğraflar sizin.
Bende kalmışlardı.

Şimdi size geri veriyorum.”

Hayret2

Nazlı YILDIRIM, “Hayret” adını verdiği bu ilk fotozininin açılışını yukarıdaki samimi ifadelerle yapmış, içerikte daha fazla metne yer vermeyerek yolculuğuna fotoğraflarıyla devam etmiş.

Belirttiğim üzere “Hayret”, fotoğrafçı için bir ilk… bu nedenden ötürü az biraz hassas… hatta imtiyazlı bir biçimde ele alınmayı hak ediyor. Malum amiyane bir tabirle; “ilk elin günahı olmaz.”

Fotozin analog fotoğrafçılığın genlerini (gren)… yer yer negatif üzerindeki emülsiyon çiziklerini ve banyo lekelerini barındıran 38 adet siyah-beyaz fotoğraf içeriyor. Analog ile fotoğrafa başlamış biri olarak, bu durum bende nostaljik yolculuklara vesile oldu. Eminim analog fotoğrafa aşina olanlarınıza benzeri yolculuklar yaşatacaktır.

Hayret3

Baskı kalitesi, kapak tasarımı, seçki ve dizimi sebebiyle eleştirilecek yönleri az değil… fakat tüm bunlara rağmen tarzını oluşturmak, kişisel sesini bulmak arayışında olduğu aşikar fotoğrafçı enerjisini izleyiciye gayet net bir biçimde taşıyor. Kanaatimce zaten en önemlisi de bu enerji… Çünkü yukarıda bahsini ettiğim zaaflar daha doğru tercihlerle kolaylıkla düzeltilebilir, hatta anlatıma katkıda bulunacak şekilde geliştirilebilir de.

Şu sıralar ikinci çalışmasının içeriğine odaklanmış olan Nazlı YILDIRIM, “Hayret” özelindeki sorunsalların farkında ve yakın gelecekte bizi şaşırtma potansiyelini taşıyor. Benim tüm handikaplarına rağmen bu ilk fanzinini sizlere tanıtmamın amacıysa; kendisinin kısa zamanda büyük gelişme kat edeceğine olan inancımın kanıtı olarak bu fotozini kayda düşmek isteğim… Böylelikle nereden nereye gelindiğini hepimiz görebileceğiz.

Hayret4

Fotozin yapmayı düşünen herkesi, onlara ilham verecek ve dikkat etmeleri gereken hususları tecrübe edecekleri bu süreci, değişimi ve gelişimi takip etmeye davet ediyorum.

Instagram: @aylakçekirge
http://arsizsanat.com/author/nazli_yildirim

Fotozin nedir?

Fotoğrafçıların izleyiciyi belli bir tema veya mesele hakkında bilgilendirmek, görsel bir hikaye anlatmak, yeni bir fikri sergilemek ve tanıtmak için ekseriyetle elyapımı olarak hazırladıkları basılı bir yayın türüdür.

İngilizce ‘photography’ ve ‘magazine’ kelimelerinin bir araya gelmesiyle türemiştir. Dilimizdeki anlam karşılığı: ’fotoğraf dergisi’dir.

Fotozinler az miktarda metin içerir, genellikle ciltsiz, çoğunlukla siyah-beyaz (maliyetten ötürü), muhtemelen bir lazer yazıcıda basılmış, sırtı ya ‘el dikişli’ ya da ‘zımbalanmış’ olur.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.