Haberler

Fujifilm GFX100 IR

Profesyonellere hitap eden Fujifilm GFX100 orta format fotoğraf makinesine özel sürüm geldi. Fujifilm GFX100 IR tanıtıldı.

Fotoğraf makinesi pazarının son yıllarda en çok ses getiren firmalarından olmayı başaran Fujifilm, profesyonel ürün gamını GFX 50S ve GFX 50R orta format aynasız fotoğraf makinesi modelleri sonrasında GFX100 ile büyütmüştü. Bu model direkt olarak en üst seviye profesyonellere hitap ediyor ve merkezinde tam 102 megapiksel çözünürlükte orta format CMOS sensör yer alıyordu. İşte bu modele bugün yeni bir versiyon geldi ve Fujifilm GFX100 IR tanıtıldı.

Bu yeni model direkt olarak çıplak gözle görülmeyen detayları ortaya çıkaran kızılötesi fotoğrafçılık için özel olarak hazırlanmış durumda. Evet fotoğraf dünyasında böyle bir alan da yer alıyor ve kızılötesi fotoğrafçılık bilimsel bazı çalışmalar yanında büyülü manzara fotoğrafları için de sık sık özel modifiye edilen kameralar ile kullanılıyor. Pixel kaydırma teknolojisi sayesinde tam 400 megapiksel fotoğraf verebildiği aktarılan GFX100 IR, çok spesifik bir kamera olmasına rağmen dikkat çekmeyi başarıyor.

Fujifilm’in en son ürün yazılımı güncellemesi , şirketin bu kamerayı uygun şekilde faturalandırması gibi özellikle arşivleme ve adli tıp çalışmaları için kullanışlı olan Pixel Shift Multi-Shot’a izin veriyor. Capture One ile uyumlu olması, görüntülerin bağlıyken ve aynı bakış açısıyla tekrar tekrar çekilebileceği anlamına gelir.

Aşağıda, normal bir görüntünün neyi ortaya çıkaracağına ve ardından kızılötesi çekimde ne görülebileceğine dair birkaç örnek verilmiştir:

Fujifilm GFX100 IR

Fujifilm GFX100 IR
Görüntü normal şekilde çekildi.
gfx100 ir news content IR2 600x800 1
Kızılötesi olarak yakalanan görüntü.
gfx100 ir news content REGULAR 600x800 1
Görüntü normal şekilde çekildi.
gfx100 ir news content IR1 600x800 1
Kızılötesi olarak yakalanan görüntü.

Farklı dalga boylarında görüntüler elde etmek için lensin önünde farklı IR filtreleri kullanılabilir ve bu da farklı ayrıntıları ortaya çıkarır. Uygun IR kesme filtresinin kullanılması, GFX100 IR’nin görünür spektrumdaki geleneksel renkli görüntülere normal olarak – yani standart GFX100 dijital kamera ile aynı şekilde – kullanılmasına izin verecektir.

GFX100 IR genel halka veya kişisel kullanım için sunulmayacak, bunun yerine yalnızca belirli Fujifilm yetkili satıcıları tarafından adli, bilimsel ve kültürel koruma uygulamalarında kullanılmak üzere sunulacaktır.

Fujifilm bir basın bülteninde “GFX100 IR satışları, kamera için özel kullanım koşullarını belirleyen bir GFX100 IR Kullanıcı Sözleşmesine tabi olacak” dedi.

GFX100 IR’nin şu anda 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor. Duyurunun bir parçası olarak herhangi bir fiyat listelenmemiş.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu