Sergiler (Arşiv)

İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul

İstanbul Modern, Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen, duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in gözünden 1950’li yıllardan günümüze İstanbul’un değişimine ışık tutulan “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul” başlıklı sergi 17 Kasım’a kadar İstanbul Modern’de görülebilecek.

Küratörlüğünü İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü Yöneticisi Demet Yıldız’ın, danışmanlığını ise Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün’ün yaptığı “İki Arşiv, Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul”, sanatçının İstanbul Modern’deki ilk kişisel sergisi olma niteliğini taşıyor.

İstanbul Modern ile Ara Güler Müzesi’nin koleksiyon ve arşivinden hazırlanan sergi, İstanbul’un 1950’li yıllardan bugüne yaşadığı değişimi gözler önüne seriyor. Bu değişimin sonucunda ortaya çıkan kolektif belleğin oluşumda Ara Güler’in fotoğraflarının önemi vurgulanıyor.

araguler8

Sergide sanatçının farklı dönemlerde basılmış, her biri imzasını taşıyan çalışmaları yer alıyor. Yaklaşık 50 fotoğraftan oluşan sergide Modern Fotoğraf Koleksiyonu ve Ara Güler Müzesi arşivindeki çeşitli karanlık oda baskısı, obje ve efemera ile fotoğrafların çekildiği semt ve açıları gösteren haritalandırmalar da bulunuyor.

“Tarihi makinesiyle yazan” sanatçının çalışmaları aracılığıyla fotoğrafçının öznelliği ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi düşündürmeyi amaçlayan sergi ile hem Güler’in üretim pratiği hem de zihinlerdeki İstanbul bilincinin oluşmasındaki payı ziyaretçilere sunuluyor.

araguler55

Serginin 29 Mayıs’taki açılışında konuşma yapan İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Ara Güler’in 2004 yılında kurulan İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü’ne 52 fotoğraf bağışladığını söyledi. “Bir İstanbul âşığı olarak Ara Güler’in dolaştığı, kayda aldığı semtlerin değişen yüzünü sergideki haritalandırma ile izleyiciye sunuyoruz” diyen Eczacıbaşı, sözlerini “Bu haritalara bakarak hepimiz geçmişteki İstanbul’u yeniden hatırlayacağız” diye sonlandırdı.

aragulersergi3 688x1024

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.