Sergiler (Arşiv)

“Kuzey Tayland Dağ Kabileleri” Fotoğraf Sergisi

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir‘in “Kuzey Tayland Dağ Kabileleri” fotoğraf sergisi açıldı.

A.Beyhan Özdemir’in 2015-2018 yılları arasında Tayland-Myanmar-Laos sınırındaki dağ köylerinde çektiği fotoğraflar o bölgede yaşayan farklı kabilelerin günlük yaşamlarından ve portrelerinden oluşuyor. Sergide yer alan fotoğraflar Tayland’ın 6 büyük kabilesinin yaşamlarından kesitler sunuyor. Bu kabileler, en büyüğü Myanmar’dan gelmiş olan Karenler, Çin’in orta ve güneybatısındaki Yunnan bölgesinden gelen Lahular, Lisular, Akhalar, Hmonglar ve Yao kabilelerinden oluşuyor. Bu kabilelerin neredeyse tümü Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Mai, Mae Hong Song ve Chiang Rai kentlerinin çevresindeki dağların ve vadilerin bulunduğu, Myanmar ve Laos’a dek uzanan bölgede yaşıyorlar.

  • A BEYHAN OZDEMIR 1
  • A BEYHAN OZDEMIR 2
  • A BEYHAN OZDEMIR 3
  • A BEYHAN OZDEMIR 4
  • A BEYHAN OZDEMIR 5
  • A BEYHAN OZDEMIR 6
  • A BEYHAN OZDEMIR 7
  • A BEYHAN OZDEMIR 8
  • A BEYHAN OZDEMIR 9
  • A BEYHAN OZDEMIR 10

Altın Üçgen denilen bu bölgeye son 200 yıl içinde gelip yerleşen Kuzey Tayland dağ kabilelerinin günlük yaşamlarına içeriden bakan, yöresel ve çok renkli kıyafetlerini, geleneksel yaşam kültürlerini, özgün takı, makyaj ve aksesuarlarıyla çok farklı ritüellerini konu edinen fotoğraflar izleyicilere uzak bir kültür ve coğrafyadan ilginç görüntüler sunuyor.

Kuzey Tayland Dağ Kabileleri” Fotoğraf sergisi 23 Mart – 5 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Sanat Galerisi‘ndeki sergi Ankaralı fotoğrafseverlerin izlenimine açık olacak.

Doç.Dr. A.Beyhan ÖZDEMİR Kimdir?

1965 yılında Gaziantep’te doğdu. 1982-1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi DTCF Macar Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. 1986’da girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Sinema-TV Fotoğraf” Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldu.

1992’de DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Çağdaş Macar Sineması” konusundaki master teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1992 yılında TRT İzmir TV’sinde yardımcı yönetmen olarak çalıştı.

DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’ndeki Doktora çalışmasını 1996 yılında tamamladı. Fotoğrafın ortaya çıkışı, bir sanat olarak değerlendirilmesi ve günümüzde fotoğrafa müdahalenin teknik, ideolojik ve estetik boyutlarının incelendiği doktora teziyle “Bilim Doktoru” ünvanı aldı.

Bugüne kadar yurtiçinde ve yurtdışında 38 kişisel sergi açtı. Çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı, ulusal ve uluslararası toplantılarda konferanslar verdi. 60’tan fazla karma sergiye katıldı, dia gösterileri yaptı. 3 tanesi uluslararası olmak üzere toplam 20 ödül, çok sayıda sergileme aldı. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı.

40’a yakın ülke ve 300 civarında şehre fotoğraf yolculuğu yaptı. 2013-2015 yılları arasında TFSF Başkan Yardımcılığı yaptı. Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği (GAFSAD) ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyesidir.

Halen Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Başkanı ve DEÜ GSF Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Başa dön tuşu