Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

NASA’nın Yılın Fotoğrafçısı Ödülleri Yıldız Çekimlerini Sergiliyor

NASA, beşinci Yılın Fotoğrafçısı ödüllerinin kazananlarını açıkladı. Kazanan fotoğraflar, NASA’nın yetenekli fotoğrafçıları tarafından çekilen NASA insanlarını, yerlerini ve projelerini sergiliyor.

Bu yıl 12 fotoğraf ödül kazandı ve birincilik, ikincilik ve üçüncülük kazananlar dört kategoride seçildi: Belgeleme, portre, insanlar ve yerler.

Dokümantasyon

Belgeleme kategorisinde fotoğrafçı Eric Bordelon, Artemis I Lansman Öncesi fotoğrafıyla birincilik ödülünü aldı. Bordelon’un telefoto görüntüsü, Nikon Z7 ve 210 mm’de 150-600 mm telefoto lens ile çekildi. Fotoğraf, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch 39B’de bir mobil fırlatıcıda Orion uzay aracıyla birlikte NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini gösteriyor. Lansman öncesi fotoğraf 30 Ağustos 2022’de çekildi.

Fotoğrafçı Bill Ingalls, NASA astronotları Kjell Lindgren, Robert Hines, Jessica Watkins ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Samantha Cristoforetti ile birlikte Florida kıyılarına inmeye hazırlanan SpaceX Crew Dragon Freedom uzay aracının görüntüsüyle ikinci sırayı aldı.

Bridget Caswell’in NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’ndeki VIPER testi sırasında kayaların konumunu haritalandıran bir mühendis fotoğrafı, Dokümantasyon kategorisinde bronz madalya kazandı. VIPER gezicisinin bir test versiyonu, NASA’nın bu yılın sonlarında Ay’ın Güney kutbunda su bulma görevine hazırlanmasına yardımcı oluyor. Test gezgini, NASA’nın SLOPE laboratuvarında simüle edilmiş bir ay yüzeyinde gezinerek mühendislere kritik geri bildirim sağlıyor.

Portre

Fotoğrafçı Josh Valcarcel, NASA Johnson Uzay Merkezi fotoğraf stüdyosunda, NASA astronotu Bob “Farmer” Hines’ın Araç Dışı Hareketlilik Ünitesi (EMU) uzay giysisi içindeki fantastik portresiyle portre kategorisini kazandı.

Geçtiğimiz günlerde inanılmaz Artemis II mürettebat portrelerini tartışmak için Valcarcel ile bir röportaj yapıldı. Röportajda Valcarcel, Deniz Kuvvetleri’nde fotoğrafçı olarak eğitim, Artemis II mürettebat portrelerinin derinlemesine planlanması ve uygulanması ve NASA Bilimsel Fotoğrafçısı olmanın nasıl bir şey olduğu dahil olmak üzere fotoğraf geçmişini tartışıyor.

Fotoğrafçı Desiree Stover, NASA kalite mühendisi John Tota’nın portresiyle ikinci sırayı aldı. Tota, NASA’nın Elektro Manyetik Parazit (EMI) odasının içinde poz veriyor; burada Tota, Ocean Color Instrument (OCI) üzerine inşa edilen uçuş donanımının kalitesini sağlamak için çalışıyor. OCI, elektromanyetik spektrumun bölümleri üzerindeki ışığın özelliklerini ölçmek için kullanılacak gelişmiş bir optik spektrometredir ve önceki NASA uydu sensörlerinden daha kesin dalga boyu çözünürlüğü sağlayacaktır.

Valcarcel, NASA astronotu Loral O’Hara’nın saçından yaptığı portreyle de portre kategorisinde üçüncü oldu.

İnsanlar

“Portre” kategorisiyle karşılaştırıldığında, NASA’nın Yılın Fotoğrafçısı “insanlar” kategorisi, kesinlikle portre olmayan insanların resimlerini övüyor. Örneğin, Jordan Salkin’in Moog Hover Testi görüntüsü, Lewis Field’daki NASA Glenn Araştırma Merkezi’nde siste yürüyen yalnız bir kişiyi gösteriyor.

Bill Stafford’un ikinci sıradaki fotoğrafı, Arizona’da düzenlenen bir NASA JETT3 mühendislik gecesini gösteriyor. Bu, NASA’nın gelecekteki Artemis görevlerine hazırlık olarak yaptığı üçüncü simüle edilmiş ay yürüyüşüydü. Artemis III sırasında astronotlar, hiç kimsenin keşfetmediği bir bölge olan Ay’ın Güney Kutbu bölgesini ziyaret edecekler.

Valcarcel, bir NASA T-38 jetinin içinde bir Donanma pilotu ve NASA astronotu adayı Jack “Radio” Hathaway’in görüntüsüyle tekrar geri döndü. Bu görüntü, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında Artemis I’i fotoğraflama görevi sırasında çekildi.

Yerler

Ödüllerin tamamlanması, NASA’nın çeşitli astronot, araştırmacı ve mühendis ekibinin çalıştığı ortamları gösteren mükemmel görüntüleri tanıyan “yerler” kategorisidir.

Fotoğrafçı Jef Janis, Aero-Akustik Tahrik Laboratuvarı’nın (AAPL) akıllara durgunluk veren bir görüntüsüyle birinci oldu. Glenn Araştırma Merkezi’nde bulunan AAPL, aero-propulsion gürültü azaltma araştırması yürütmek için birinci sınıf bir tesistir.

Josh Valcarcel’in, Launch Pad 39B’deki Artemis I roketine kulak misafiri olarak uçan bir T-38 jet filosunu gösteren hava fotoğrafı, kategoride ikinci oldu. Görüntü, 23 Ağustos 2022’de aynı görev sırasında Valcarcel’in “insanlar” kategorisinde ikincilik kazanan görüntüsü olarak çekildi.

Valcarcel, NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ndeki Sistem Mühendisliği Simülatörü’ndeki maket kupol içinde sanal bir sınıra komuta eden, saç tokalı portre beğeni toplayan astronot Loral O’Hara’nın görüntüsüyle de üçüncü sırayı aldı.

Daha Büyük NASA Fotoğrafları

Pek çok yetenekli fotoğrafçı, NASA’daki astronotlar ve bilim adamlarıyla birlikte çalışıyor ve NASA’nın yürüttüğü önemli çalışmaların perde arkasını görmek her zaman harika.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.