Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 Yılın Çevre Fotoğrafçısı yarışması

2022 Yılın Çevre Fotoğrafçısı yarışması, İran’daki Miankaleh Lagünü’nde kirlilik ve susuzluk nedeniyle ölen binlerce kuştan sadece birkaçının cesaret kırıcı bir fotoğrafına giden en büyük ödüllerle kazananlarını açıkladı.

Yılın Çevre Fotoğrafçısı yarışması 15. yılında ve dünyanın en ilham verici çevre fotoğrafçılığından bazılarını sergilemeyi amaçlıyor. Yarışmanın sponsorluğunu Chartered Institute of Water and Environment Management (CIWEM), WaterBear, Nikon ve Arup üstleniyor.

Yarışma altı ödülümüzü veriyor: Yılın Çevre Fotoğrafçısı, Yılın Genç Çevre Fotoğrafçısı – Nikon Ödülü, Geleceğin Vizyonu, Doğayı Kurtarmak, 1.5’i Yaşatmak ve Yarına Uyarlamak.

Geçtiğimiz yıl, kuruluşun fotoğraf seçiminde hesap verebilirliği ve şeffaflığı artırmak için eklendiğini söylediği yeni bir etik paneli de tanıtıldı.

“Kuşların Acı Ölümü” başlıklı yukarıdaki fotoğraf, Yılın Çevre Fotoğrafçısı ünvanını evine götüren fotoğrafçı Mehdi Mohebi Pour tarafından çekilmiştir. Demir’de telef olan binlerce kuştan sadece üçünü ve cesetleri toplayan çevre çalışanlarının hastalığın yayılmasını önlemek için gösterdiği çabayı tasvir ediyor.

İnsanlar ve vahşi yaşam arasındaki yaşamın döngüsel doğasını gerçeküstü tasvirinin yanı sıra, görsel olarak dikkat çekici bir fotoğraf oluşturmak için cesur ve zıt renkler kullanırken, gezegenimizi etkileyen gerçek çevresel sorunları aktarmanın güçlü kombinasyonu nedeniyle kazanan fotoğraf olarak seçildi. Yılın Çevre Fotoğrafçısı organizasyonu diyor.

“Bu prestijli ödülü dünyanın kazanması demek, çünkü iklimi fotoğraflamak ve neden olunan zararı sergilemek hayattaki en büyük önceliğim. Mehdi Mohebi Pour, kazandığı zafer hakkında, dünyanın dört bir yanındaki insanların kuşların ölümüyle ilgili bu üzücü olayı bilmesini istiyorum, çünkü yaşam tarzımızı yeniden gözden geçirip gezegenimize sahip çıkmazsak, bu yakında diğer ülkelerde de olacak” dedi. .

Aşağıda diğer beş kategoride kazanan fotoğraflar yer almaktadır:

Yılın Genç Çevre Fotoğrafçısı – Nikon Ödülü

2022 Yılın Çevre Fotoğrafçısı yarışması
Yeryüzündeki Güzel Ama Düşmanca Renkler, Fayz Khan, 2022

Gelecek Vizyonu

Vertical Farming Arie Basuki
Dikey Tarım, Arie Basuki, 2022

Doğayı Kurtarmak

Naturalia Chronicle of Contemporary Ruins Jonk Jimenez
Naturalia: Chronicle Of Contemporary Ruins, Jonathan “Jonk” Jimenez, 2021

1.5’i Canlı Tutmak

Chemical Explosion Subrata Dey
Kimyasal Patlama, Subrata Dey, 2022

Yarına Uyum Sağlamak

New Ways To The Future III Simone Tramonte
Geleceğe Giden Yeni Yollar (III), Simone Tramonte, 2021

Bunları ve kısa listeye giren tüm finalistleri görmek için Yılın Çevre Fotoğrafçısı web sitesini ziyaret edin .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.