Sergiler (Arşiv)

Az Daha Çoktur Fotoğraf Sergisi

Günümüzün bolluk ve tüketim dünyasında, sadeleşme isteğiyle az ile yetinme ya da ifade etmeye dair arayış, sanattan yaşam felsefesine kadar geniş bir alanda karşımıza çıkıyor.

“Az Daha Çoktur” sergisi de böylesi bir arayışın, anlatım derdinin bir yansıması. Bu anlatım biçimi düşünüldüğü gibi kolay değil. Çokça eleme, sadeleştirme, doğru seçimler gerektiriyor. Öğeleri en aza indirerek, kalabalıktan kaçınan güçlü görsel anlatımla minimalizme epey gönderme yapılıyor.

Öznel yorumdan kaçınan minimalist anlayışta yapıtın kendini ifade etmesi önemsenir. Mesaj verme kaygısı yoktur. Eser kendinden başka hiçbir şey anlatma derdinde değildir. Tarafsız bir zevkin yansıması gibidir. Çizgi, leke, renk, form ve tekrarların en yalın şekilde kullanılmasıyla bir şeyin özünü yansıtmak şeklinde özetlenebilir. Boşluklar önemlidir. Anlatım, gücünü boşluktan ve objelerin boşlukla ilişkisinden alır.

“Az Daha Çoktur” projesi katılımcıları bir yıl süresince İstanbul’un farklı semtleri, adalar, çağdaş sanat merkezleri ve şehir dışında çekimler yaptılar. Edindikleri bakış açısını kişisel çalışmalarıyla desteklediler. Farklı görme biçimleri üzerine fotoğraflar üzerinden düşünüldü, tartışıldı. Proje danışmanı değerli fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan’ın yönlendirmesi ve titizlikle oluşturduğu seçki ile son haline geldi. Şimdi de izleyicinin bakışıyla tamamlanmayı bekliyor.

Sergide Yer Alan Fotoğrafçılar: Melek Alpaslan, Emel Arısan Yöney, Nurhayat Baysal, Ayşe Birkardeşler Çankaya, Mete Çelebican, Dilek Elçiçek, Şebnem Ergezer, Pelin Genç, Müjgan Horozoğlu, Meltem İnanç, Hamiye Kalcıoğlu, Nuray Karanfil Şar, Serra Kemmer, Niso Maçoro, Turgut Okuş, Hilal Onaç, Recep Pehlivanlar, Tülin Safi, Tania Sisa, Şemsi Spencer, Nesrin Sürelli, Özlem Uçarkuş, Seda Welsh ve Semra Yazkan

Proje Danışmanı: Timurtaş Onan

Sergi, 28 Ocak – 14 Şubat 2020 tarihleri arasında Galeri Işık‘da gezilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.