Sergiler (Arşiv)

Osman Erel "Sessiz" Fotoğraf Sergisi

Yaşadığımız mekanlarda soluk aldığımız zamanların, varlığımıza kanıt olup olmadığının sağlamasının, bir yönüyle görmeye, bir yönüyle de işittiğimiz seslere bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette eksiklikler taşıyan bu önerme, salt fiziksel görme/işitme ekseninin dışında da, algımızı oluşturan ‘şey’lere dikkat yöneltmemizi zorunlu kılabilir. Dünyayı/yaşamı algılamak ve bir görsel imge üreticisi olarak anlamlandırmak; bu süreci de fotografik üretim yoluyla oluşturmak mümkün…

Günlük olağan karşılaşmaların, sıradan çakışmaların ötesine geçen fotoğrafçının öznel bakışıyla yeniden yorumladığı nesnel ortam, izleyene yeni bir gerçeklik önermesi sunar, fotoğrafçının zihinsel süreçlerinin ürünü olarak beliren fotoğraflar, izleyicinin zihninde yeniden anlam bulur.

“…şu incir ağacı, şu küçük yılan, pencere pervazında sessizce geleceğini bekleyen koza; bunların hepsi önemli işaretler…” diyen Goethe’nin çıkarsadığı anlam zincirini önemsediğini söyleyen Osman Erel’in, 1980’lerin sonlarında başlayıp yirmi yıl süre sonunda kesintiye uğrayan, sonra yeniden hayatına katılan, önce teknik yenilenmeye, sonra uzun soluklu kişisel dil geliştirmeye odaklanarak bugünlere taşıdığı fotoğrafçılığına; imgelere yeniden hayat veren işlerine tanık oluyoruz.

1945/İzmir doğumlu ve EÜ Fen Fakültesi mezunu olan Osman Erel’in, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nde başlayan fotoğrafçılık seyrinde, dernek yönetiminde görev almasının dışında; bazıları ödüllü fotoğrafları farklı karma sergilerde yer aldı ve ilk kişisel sergisini de bu süreçte gerçekleştirdi. Bir yılı aşan süredir katıldığı Çizgelikedi®/Fotoğrafta Kişisel Dil Geliştirme Programı’nın sonucunda da, ikinci kişisel sergisi “Sessiz” ortaya çıktı.

21 Ocak’ta açılan fotograf sergisi, 31 Mart’a değin pazar ve pazartesi dışında her gün 12.30-19.00 arası Çizgelikedi’de izlenebilecek.

Çizgelikedi® Görsel Kültür Merkezi
☎️ 0232.2471247, 0554.4157242
???? [email protected]
???? Gürsel Aksel Bulvarı No:43/B-C Güzelyalı,Konak İZMİR

osman erel sessiz afiş
#OsmanErel’in kişisel #fotoğraf sergisi “#Sessiz” 21 Ocak’ta saat 18.00’de #Çizgelikedi’de açılıyor, bekliyoruz!

(Görme engelli ziyaretçiler için isteğe bağlı olarak #betimleme yapılacaktır.)

#Sergi afişinin #betimlemesi:
Düz beyaz zeminli afişte, Çizgelikedi Amblemi ve siyah renkli Çizgelikedi® Görsel Kültür Merkezi yazısı yer alıyor.
( Çizgelikedi ambleminde, gülen, iri gözleri, kulakları, basık bir kurşun kalem biçiminde bir burnu, sağda ve solda üçer tel bıyığı olan, yüzünün sınırları olmayan kırmızı tonlarında çizilmiş bir kedi yüzü var.)

Amblemin altında kırmızı renkli bir çerçeve içine alınmış olarak #FotoğraftaKişiselDilGeliştirmeProgramı yazısı, bu yazının tam ortasında ise küçük bir fotoğraf makinası figürü bulunuyor.
Bu alanın altındaki boşlukta büyük siyah harflerle Osman Erel, altında, daha ince ve küçük puntolarla “#FotoğrafSergisi”, afiş fotoğrafının hemen üzerinde ince ve aralıklı harflerinin hafifçe gölgesi zemine düşen “Sessiz” yazısı yer almakta.
Dikey dikdörtgen afişin ortasında afiş fotoğrafı yatay olarak konumlanmış.
Fotoğrafın hemen altında sergi tarihleri olan 21 Ocak-31 Mart 2020 belirtilmiş.

afişin alt kısmında ise
“Çizgelikedi®Görsel Kültür Merkezi Galerisi
Gürsel Aksel Bulv. 43/B-C Güzelyalı-İzmir
www.cizgelikedi.com E-posta: [email protected]
facebook.com/cizgelikedi telefon: 247 1 247, instagram:@cizgelikedi
Serginin açık olduğu gün ve saatler: Pazar ve Pazartesi dışında, 12.30-19.00″

bilgileri yer alıyor.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.