fbpx
Sergiler (Arşiv)

‘Bellek Görevi: Gemi Enkazları’ Sergisi

İtalyan fotoğrafçı ve heykeltıraş Stefano Benazzo’nun fotoğraflarından oluşan ‘Bellek Görevi: Gemi Enkazları’ sergisi, Rahmi M. Koç Müzesi ziyaretçileriyle buluşuyor.

14 bin objeden oluşan koleksiyonuyla ulaşım, endüstri ve iletişim tarihinin efsanelerine gerçek boyutta objeler, fotoğraflar, posterler ve deneyim alanlarıyla ev sahipliği yapan Rahmi M. Koç Müzesi, ziyaretçilerini bu kez gemi enkazları hakkında fotografik bir araştırmaya davet ediyor.

Müze, 2019 yılını Yapı Kredi, Organik Group sponsorluğu ve İtalya Konsolosluğu desteği ile ödüllü İtalyan fotoğrafçı ve heykeltıraş Stefano Benazzo’nun ‘Bellek Görevi: Gemi Enkazları’ fotoğraf sergisiyle karşılıyor. Sergide gemi enkazı fotoğraflarıyla deniz insanlarının anıları yer alıyor.

‘Bellek Görevi: Gemi Enkazları’ Sergisi 2

“Bellek Görevi: Gemi Enkazları” sergisi, Rahmi M. Koç Müzesi’nde 31 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

İnsanların denizle imtihanının, cesaretlerinin ve korkularının anılarını fotoğraflarıyla anlatan Benazzo, “Batıklar yalnız, çaresiz ölür, nadiren umursanır. Bu nedenle onlara sempati ve saygı göstermenin önemine inanıyorum. Bugün doğanın bir parçası haline gelen batıklar aynı zamanda tarih kitaplarında yer almayan deniz insanlarının artık var olamayacak anılarının birer sembolü. Sert hava ve deniz bu enkazları yok etmeden önce gelecek nesiller için fotoğrafları çekip bir bellek oluşturuyorum” diyor.

‘Bellek Görevi: Gemi Enkazları’ Sergisi 3

Stefano Benazzo kimdir?

1949 doğumlu fotoğrafçı ve heykeltıraş Stefano Benazzo, diplomatik kariyeri boyunca Bonn, Washington ve Moskova’da görev aldı. Bulgaristan ve Belarus’ta İtalya Büyükelçisi olarak çalıştı.

50 yıla yakındır fotoğrafçılıkla uğraşan Benazzo, Güney Amerika, Karayipler, ABD, Afrika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki kıyılarda karaya oturmuş gemi ve gemi enkazlarını araştırıyor. 200’den fazla enkazı kadrajına sığdıran Benazzo, ayrıca heykelleri ve modelleri ile de birçok kişisel, toplu sergide ve özel koleksiyonlarda yer aldı.

Tüm bunların yanısıra, ‘Wrecks/Relitti’ ve ‘Duty of Memory: Wrecks in Greece’ adlı iki kitap yayınlayan Benazzo’nun, “La Naturalezza dell’Istante”; “In Itinere”;Omaggio alla Nave scuola Amerigo Vespucci”; “45 Anni di Arte – Ricerca di Materie e Forme”; “Cosa c’è dietro queste porte?”; “Tolleranza: Faro per la Fede e la Vita” isimli 6 sanat kataloğu bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.