Editoryal

Fotoğrafla ilgilendiğini bilmediğiniz tanıdığınız ünlüler

Fotoğrafla ilgilendiğini bilmediğiniz tanıdığınız ünlüler
Mark Ruffalo (solda), Lucy Liu (ortada) ve Ben Affleck de fotoğrafçı.

Herkes fotoğrafçıdır ve buna ünlüler de dahildir. Ancak bazı ünlüler fotoğrafçılıkla ciddi olarak ilgileniyorlar.

Fotoğrafçılığını diğerlerinden daha ciddiye alan, zanaatlarını geliştirmek için hem önemli miktarda zaman hem de para harcayan ünlülerin bir listesini burada bulabilirsiniz.

#1. Andy Serkis

Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki unutulmaz Gollum rolüyle tanınan film yapımcısı ve aktör Andy Serkis, aynı zamanda amatör bir fotoğrafçı.

Serkis, 2019 yılında Londra Mayfair’deki Leica Gallery’de bazı fotoğraflarından oluşan bir sergi açtı. “ Çünkü Orada” adını taşıyan sergide Serkis’in Everest Ana Kampı’na yaptığı yürüyüşte çektiği fotoğraflar yer aldı. Sergide, tırmanış sırasında karşılaştığı şerpaların portrelerinin yanı sıra, dağlara tırmanarak hayatını riske atan herkesin “cesaretini, azmini ve mizahını” öven görüntüler yer aldı.

#2. Ben Affleck

Halk onu en iyi aktör olarak tanıyor olsa da Ben Affleck liseden beri tutkulu bir fotoğrafçı. Affleck sürekli fotoğraf çekiyor ve kameralara ve lenslere o kadar hayran olduğunu ve bunun “çok ciddi bir bağımlılık” haline geldiğini söylüyor.

Affleck, büyük bir kamera meraklısı olduğu için düzenli olarak kendisiyle “dalga geçildiğini” söylüyor ve eşi Jennifer Lopez , yeni bir belgeselde şaka yollu kocasının fotoğrafçılık takıntısından bahsetti.

Affleck’in, koleksiyonu arasında eBay’den satın aldığı “inanılmaz” Canon K35’ler, bazı eski ARRI/FUJINON Alura Zoom’lar ve “1950’lerden kalma çılgın Rus lensleri” de dahil olmak üzere çok büyük bir vintage kamera lensleri koleksiyonunu topladığı bildiriliyor. .

#3. Benim Adım Earl’den Jason Lee

NBC’nin popüler komedi dizisi My Name Is Earl’deki rolüyle tanınan aktör Jason Lee , yakın zamanda fotoğrafçı Raymond Molinar ile birlikte Los Angeles’ta bir fotoğraf mağazası ve kamera mağazası açtı.

Hevesli bir fotoğrafçı olan Lee, 2000’li yılların başında düzenli olarak fotoğraf çekmeye başladı ve 2018’de A Plain View da dahil olmak üzere çok sayıda fotoğrafçılık kitabı yayınladı. 2002 yılında bir Leica M6 ve Mamiya RZ67 orta format fotoğraf makinesi satın alarak fotoğrafçılığa ilk adımını attı.

Lee uzun zamandır film fotoğrafçılığına odaklanmış durumda ve Los Angeles’taki yeni mağazasının ana odak noktası analog ekipmanlar.

#4. Frank Ocean

Grammy ödüllü şarkıcı Frank Ocean da bir film fotoğrafçılığı fanatiği. Ocean’ın analog fotoğrafçılığa olan tutkusu, Vogue’un onu 2019’daki Met Gala’nın kamera arkası görüntülerini Contax T3’üyle çekmesi için görevlendirmesine yol açtı.

Ayrıca Ocean’ın Leica M6 ve Fujifilm GA645Zi gibi farklı film kameralarıyla çekilmiş fotoğrafları da var.

Geçen yıl Ocean, 19 Ekim ile 22 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında çoğunlukla şarkıcının kendisi tarafından çekilen portre ve görsellerin retrospektifini içeren 48 sayfalık Mutations adlı fotoğraf kitabını yayınladı.

#5. Mark Ruffalo

Bu yılın başlarında popüler film Poor Things‘de rol alan aktör Mark Ruffalo , aynı zamanda son on yıldır aktif bir sokak fotoğrafçısı.

“Yaklaşık 10 yıldır ara ara sokak fotoğrafçılığı yapıyorum. İnsanları doğal bir şekilde yakalaması hoşuma gidiyor; İnsanlar üzerlerinde bir kamera olduğunu anladıklarında davranışlarını hemen değiştiriyorlar,” diyor Ruffalo The New York Times’a.

Ruffalo, birkaç yıl boyunca metro trenlerinde veya istasyonlarda çektiği sokak fotoğraflarının bir kısmını Instagram’daki 20 milyon takipçisiyle düzenli olarak paylaştı.

#6. Jessica Lange

Jessica Lange, iki kez Akademi Ödülü kazanan bir aktris olmadan önce, sanat eğitimi bursunu kazandıktan sonra Minnesota Üniversitesi’nde fotoğrafçılık eğitimi aldı.

Lange, 1990’larda eski oyun yazarı ve aktör ortağı Sam Shepherd’ın kendisine bir Leica fotoğraf makinesi hediye etmesiyle fotoğrafçılığa yeniden başladı. O zamandan bu yana aktif bir fotoğrafçı olarak çalıştı ve Highway 61 dahil olmak üzere birçok fotoğraf kitabı yayınladı.

Highway 61, Lange’nin Kuzey Minnesota’daki çocukluğundan bu yana defalarca seyahat ettiği hikayeli rotaya fotoğrafik bir saygı duruşu niteliğindeydi.

Lange, fotoğrafçılık hakkında şunları söylüyor: “Bu, film yapımcılığına harika bir karşı nokta çünkü bu özel, tek başına bir deneyim.”

“Yazmak ya da resim yapmak gibi; bu kendi başına yapabileceğin bir şey.

“Oyunculuk karşılıklı bağımlı bir sanattır ve oyuncunun kontrolü elinde değildir. Ve film yapımcılığı kesinlikle bir şeyin fotoğrafını çekme kararını şekillendirir. Işıklandırma, arka plan veya insanların varlığı, birinin duruşu açısından dramatik bir his uyandıran durumlar beni cezbediyor.”

#7. Brendan Fraser

Akademi Ödüllü Brendan Fraser da film fotoğrafçılığı konusunda tutkulu ve The Mummy gibi bir film için mekânda çekim yaparken çektiği görüntülerin sergilerini açtı.

Tech Radar’a göre Fraser, lo-fi fotoğrafçılığının büyük bir hayranı olduğundan , Scrubs TV şovunun setinde bir Polaroid, katlanabilir bir paket kamera ve bir Holga kamerayla görünecekti . Hatta Fraser’ın Collector’s Guide to Instant Cameras kitabında bir ithafı bile var.

#8. Gary Oldman

Batman , Leon ve Harry Potter filmlerindeki çalışmalarıyla tanınan aktör Gary Oldman da tutkulu bir fotoğrafçı. Oldman, filmlerinin perde arkasını ağırlıklı olarak siyah beyaz görüntülerle çekiyor. Ama aynı zamanda ıslak plaka fotoğrafçılığına da bayılıyor.

Aktör, fotoğraflarını 2012’de Almanya’nın Berlin kentinde ve 2016’da Doğu Londra’daki Flowers’ Gallery’de olmak üzere birkaç kez sergiledi. Oldman, Flowers Gallery’deki sergisi için sanatçı George Blacklock’un portrelerini tamamen Swing-lens Widelux F6B ile çekti.

#9. Cole Sprouse

Riverdale oyuncusu Cole Sprouse’un fotoğrafçılığa büyük bir ilgisi var. Sprouse, New York Üniversitesi’nde (NYU) zanaat dersleri aldı ve 2011 yılında kendi fotoğrafçılık web sitesini kurdu.

O zamandan beri Vogue , W Magazine gibi yayınların yanı sıra Primark ve Rabane için moda kampanyaları için çekimler yaptı.

Sprouse fotoğrafçılıkla ilgili olarak “Oyunculuk yapmasaydım bunu tam zamanlı olarak yapardım” diyor.

“Günümüzde bilgiyi sindirme biçimimizle birlikte fotoğrafçılığın, izleyiciye, yaptığınız bir gösteri veya buna benzer bir şey hakkında 10 dakikalık bir röportajdan biraz daha derine inen bir kendiniz anlayışını vermek için mükemmel bir yol haline geldiğini düşünüyorum. Bana mantıklı geldi.”

#10. Julian Lennon

John Lennon ve ilk eşi Cynthia’nın oğlu Julian Lennon, hayırsever, müzisyen ve fotoğrafçıdır. Aslında fotoğrafçılığı hayattaki en büyük tutkusu olarak görüyor.

Lennon , 2013’te The Guardian’a “Fotoğrafçılık beni en mutlu eden şey, buna hiç şüphe yok” dedi.

Lennon, çocukluğunda fotoğraf çekmekten her zaman keyif aldığını ve babası John’un 10 yaşındayken Polaroid SX-70 satın aldığını söylüyor. Ancak Lennon, üvey kardeşi Sean Lennon’ın 2007’deki turnesini çektikten sonra fotoğrafçılık konusunda ciddileştiğini söylüyor.

O zamandan beri Lennon, fotoğraflarından oluşan birçok sergi açtı. 2010’daki ilk sergisi “Zamansız”da Bono ve U2’nin bir kayıt stüdyosundaki portreleri ve Monako Prensesi Charlene’nin Prenses olarak taçlandırılmadan önceki anları yer alıyordu.

#11. Aaron Eckhart

The Dark Knight’ta Harvey Dent/Two-Face karakterini canlandıran aktör Aaron Eckhart da bir “fotoğrafçılık meraklısı” olduğunu itiraf ediyor.

“Buna takıntılıyım; tek yaptığım bu. Gerçekten düşündüğüm tek şey bu,” dedi Eckhart People’a fotoğrafa olan sevgisi hakkında.

“Ben aslında sadece bir fotoğraf meraklısıyım. Sadece ateş etmeyi seviyorum.”

Eckhart fotoğrafçılıkla ilk kez yakın arkadaşı ve model Molly Sims’in ürettiği bir mücevher markasının kampanyasını çekerken ilgilenmeye başladı. Ancak oyuncu dışarıda çekim yapmayı tercih ediyor.

“Stüdyoda düz moda fotoğrafçılığı; benim arzuladığım şey bu değil, anlıyor musun?” Eckhart diyor.

“Dışarıda, bir yerde olmayı, hikayeler uydurmayı seviyorum.”

#12. Lucy Liu

Charlie’nin Melekleri’nin yıldızı Lucy Liu, oyuncu olmasının yanı sıra fotoğrafçı ve görsel sanatçıdır.

16 yaşındayken karma teknik kolaj yapmaya başladı, fotoğrafçı ve ressam oldu. Liu, 1990’ların başından bu yana neredeyse her yıl bir galeri sergisi düzenledi ve 2019’da Singapur Ulusal Müzesi’nde bir sergi açtı.

2006 yılında Kanada’daki Emotion Picture Gallery’de açılan “Antenna” sergisinde boya ve çizimi fotoğraflara dahil etti.

#13. Nikki Sixx

Mötley Crüe’nin kurucu ortağı olarak bilinen müzisyen Nikki Sixx, aynı zamanda başarılı bir fotoğrafçı.

Sixx iyileşmekte olan bir bağımlı ama aynı zamanda kameraları tercih ettiği “yeni uyuşturucu” olarak adlandırdı. Artık her yere yanında bir kamera taşıyor.

Sixx 2011’de Rolling Stone’a “Kız arkadaşım bazen yataktayken kamerayı bırakmam gerektiğini söylüyor” dedi.

“Yanımda bir gitar var, yanımda bir kamera var ve bunu seviyorum.”

Sixx, turdaki yaşamının yanı sıra evsizlik ve uyuşturucu bağımlılığına odaklanan çalışmalarını sergiledi. Bu Acıtacak: Nikki Sixx’in Bozuk Objektifinden Müzik, Fotoğraf ve Yaşam adlı bir fotoğraf kitabı yayınladı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.