Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Hasselblad Masters 2023 fotoğraf yarışmasının kazananları

Hasselblad, Hasselblad Masters 2023 fotoğraf yarışmasının kategori kazananlarını açıkladı. Altı kategori; Manzara, Mimari, Portre, Sanat, Sokak ve 21 yaşın altındaki fotoğrafçılara yönelik bir kategori olan Proje//21’dir.

Katılmak için fotoğrafçılardan birleşik bir temaya ve görsel stile sahip üç fotoğraftan oluşan bir seri sunmaları istendi. Kazananlar, halk oylaması ve profesyonel bir büyük jürinin birleşimiyle fotoğraf yetenekleri, yaratıcılıkları ve tekniklerine göre değerlendirildi.

Kazananlar ‘Hasselblad Ustası’ unvanını alacak ve bir Hasselblad 100MP aynasız kamera, iki XCD serisi lens ve 5000 € tutarında yaratıcı fon alacak. Ayrıca Hasselblad ile ortak bir projeye katılabilecekler.

Hasselblad Masters 2023 fotoğraf yarışmasının kazananları
Hasselblad Masters 2023

Manzara: Weimin Chu (Çin)

Fotoğrafçının adı: Weimin Chu (Çin)

Fotoğraf serisinin adı: Tren Penceresinden Tibet Manzarası

Altyazı: Weimin Chu’nun görüntüleri, Çin’deki modern gelişmelerle bütünleşen geleneksel manzaraları yansıtıyor. Chu, çerçeve içinde çerçeve oluşturarak vagonun iç kısmını dışarıdaki manzaraya bağlayarak bizi fotoğrafçının yanında manzaralar ve zaman içinde yolculuğa davet ediyor.

Landscape Weimin Chu Tibetan Landscape from the Train Window 3
Hasselblad Masters 2023

Bu dizi çalışma Qinghai-Tibet Demiryolu ve Lalin Demiryolunun trenlerinde çekildi. Tren pencereleri sayesinde geleneksel doğa manzaraları ile dönemin sosyal manzara fotoğrafçılığı birleşiyor.

Trenle Tibet’e giderken Çinli fotoğrafçı Wang Fuchun’un “Trendeki Çinliler” ve Amerikalı fotoğrafçı Lee Friedlander’in “Arabayla Amerika” çalışmalarından ilham aldım ve büyük ölçekli trenleri kullanma fikri aklıma geldi. Çin’de ulaşım araçları.

Landscape Weimin Chu Tibetan Landscape from the Train Window 1
Hasselblad Masters 2023

Yol boyunca temsili yerlerde, tren pencerelerinden Çin’in çağdaş manzarasını gösterme fikri. Arabanın penceresinin dışında sadece şaşırtıcı Gobi, göller, karla kaplı dağlar değil, aynı zamanda yüksek gerilim elektrik kuleleri, kum geçirmez duvarlar, plato otoyolları vb. gibi çağdaş insan yapımı manzaralar da var.

Aynı zamanda bazı karakterleri veya nesneleri de trene alarak onların kimliklerini ve dönemin üslubunu dolaylı yöntemlerle ortaya koydum. Bu fotoğraflar, son birkaç yılda 30’dan fazla kez çektiğim yüzbinlerce tren penceresi fotoğrafı arasında en temsili olan üç fotoğraf.

Architecture RECOMMENDED Tiina Itkonen Home 3

Mimari: Tiina Itkonen (Finlandiya)

Fotoğrafçının adı: Tiina Itkonen (Finlandiya)

Fotoğraf serisinin adı: Ana Sayfa

Altyazı: Tiina Itkonen’in dizisi, Doğu ve Kuzey Batı Grönland’ın uzak bölgelerinde küçük ahşap evlerde yaşayan Eskimo avcılarının ve ailelerinin geleneksel yaşamlarını belgeliyor. Fotoğrafları zorlu koşullardaki dayanıklılığı ve yaratıcılığı örnekliyor.

Architecture Tiina Itkonen Home 1

Itkonen 1995’ten beri kutup manzaralarını ve insanlarını fotoğraflamak için düzenli olarak Grönland’a seyahat ediyor. Grönland’ın batı kıyısı boyunca köpek kızağı, balıkçı mavnası, yelkenli tekne, helikopter, küçük uçak, kargo gemisi ve petrol tankeri ile 1500 kilometreden fazla yol kat etti ve yol boyunca küçük köylerde vakit geçirerek Grönland halkını tanıdı.

Architecture Tiina Itkonen Home 2

Itkonen, 2017’den bu yana, geçimini sağlayan Eskimo avcılarının ve ailelerinin geleneksel yaşamını, iklim değişikliğinden nasıl etkilendiklerini anlamak için belgeliyor.

Portrait RECOMMENDED Panji Indra Permana Bicycle Street Sellers of Jakarta 3

Portre: Panji Indra Permana (Endonezya)

Fotoğrafçının adı: Panji Indra Permana (Endonezya)

Fotoğraf serisinin adı: Cakarta’nın Bisiklet Sokağı Satıcıları

Altyazı: Panji Indra Permana’nın, Endonezya’nın COVID-19 salgını sırasındaki bisiklet trendini belgeleyen ‘Bisikletçi Portresi’ projesi 2020’de başladı. Başlangıçta yaşam tarzı portrelerine odaklanan bu fotoğraf, geçimini sağlamak için bisiklete güvenenleri ve bisiklet satanları öne çıkarmak üzere gelişti. Tarihsel olarak Endonezya’da bisikletler, yetkililerin, aristokratların ve zengin tüccarların sahip olduğu bir ayrıcalık simgesiydi. Permana, çalışmaları aracılığıyla daha sağlıklı bir yaşam tarzını ve daha yeşil bir gezegeni teşvik ediyor.

Portrait Panji Indra Permana Bicycle Street Sellers of Jakarta 1

Bisikletler Endonezyalılar için açıkça yeni değil. Hollanda sömürge yönetimi altında Endonezya’nın hâlâ Hollanda Doğu Hint Adaları olarak adlandırılmasından bu yana takımadaların bir parçası olmuşlar. O zamanlar Hollanda Doğu Hint Adaları’nda bisiklet sahipliği sınırlıydı. Yalnızca sömürge yetkilileri, aristokratlar, misyonerler ve zengin tüccarlar gibi belirli grupların bisiklet sahibi olduğu görüldü. Bisiklet sahibi olmak yerel halk arasında prestijli bir unvandır.

COVİD-19 çoğumuza yeni bir hobi kazandırdı; bisiklete binmek. Dünyanın geri kalanından farklı olmayan Endonezya da aynı coşkulu eğilimi hissediyor. Bisikleti spor ya da eğlence amaçlı satın alan pek çok insan görüyoruz. Özellikle hafta sonları bisiklete binmek için bu kadar güzel giyinen birçok insanı görmek güzel.

Portrait Panji Indra Permana Bicycle Street Sellers of Jakarta 2

Bu olayları belgelemek, insanları bisikletleriyle çekmek için bir portre fotoğrafçılığı projesine başladım. 2020 yılında bir yaşam tarzı portresi projesi olarak başladı. Projenin adı The Cyclist Portrait.

Ama zaman geçtikçe insanların genelde gözden kaçırdığı bir şeyi görüyorum; o da ulaşım aracı olarak bisikletle geçimini sağlayan insanlar. Bu nedenle bu bisiklet satıcılarının fotoğraflarını da topluyorum. Daha sağlıklı bir yaşam ve daha sağlıklı bir gezegen için insanları bisiklete binmeye teşvik etmek istiyorum. Bu yüzden bu portreleri ararken tüm eşyalarımı taşımak için bisiklet kullanıyorum.

Art RECOMMENDED Jan Pypers Diorama 2

Sanat: Jan Pypers (Belçika)

Fotoğrafçının adı: Jan Pypers (Belçika)

Fotoğraf serisinin adı: Diorama

Altyazı: Jan Pypers’ın serisi, geleneksel diyoramalardan ve modern temsillerden ilham alarak insanların doğayla olan kayıp bağını araştırıyor. Pypers, gerçekliği gerçeküstücülükle harmanlayarak merak ve merak uyandıran görüntüler yaratıyor. Doğal dünyayla yeniden bağlantı kurmayı ve ona saygı duymayı teşvik eder.

Art Jan Pypers Diorama 3

Dizi, geleneksel diyoramalardan ve modern dijital temsillerden ilham alarak doğayla olan kaybolan bağımızı araştırıyor. Doğaya yeniden bağlanmayı ve saygıyı teşvik eder. Birkaç fotoğrafı birleştirmek için Photoshop’u kullandım. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine 3D ya da yapay zekayı değil, ölçekli modeller ve zorlanmış perspektif gibi eski film tekniklerini kullanıyorum.

Art Jan Pypers Diorama 1

Street RECOMMENDED Tom Pitts The Commute 3

Sokak: Tom Pitts (Birleşik Krallık)

Fotoğrafçının adı: Tom Pitts (Birleşik Krallık)

Fotoğraf serisinin adı: The Commute

Altyazı: Tom Pitts’in serisi, İngiltere’deki otobüs duraklarında fotoğraflanan, transit halindeki yabancıların dile getirilmemiş duygularını yakalıyor. Pitts, “Her gün insanların işe gidiş gelişleri sırasında yaşanan hikayeleri ve anları ve yanımızdan geçip giden altta yatan güzelliği yakalayıp paylaşmak istedim” diyor.

Street Tom Pitts The Commute 2

Bu çalışma, 2023 yılı boyunca memleketim Cheltenham’daki ve Londra’daki otobüs duraklarında çekildi. Her gün insanların işe gidiş gelişleri sırasında yaşanan hikayeleri, anları ve yanımızdan geçip giden altta yatan güzellikleri yakalayıp paylaşmak istedim.

Street Tom Pitts The Commute 1

Otobüste yağmura karşı izole bir figürün görünen hüznü ve yalnızlığı, uzun bir iş gününün sonunda belki de az önce yaşadıklarına tepki olarak başını tutan kadın ve son olarak ameliyatlı bir el ile gül taşıyan adam. Otobüs durağında kendisinden habersiz olan kadınlara bakan maske indirildi – çiçekler onun için miydi? Kaybettiği aşk.

Project 21 RECOMMENDED Efraim Baaijens Tiny Titans 1

Proje//21: Efraïm Baaijens (Hollanda)

Fotoğrafçının adı: Efraïm Baaijens (Hollanda)

Fotoğraf serisinin adı: Minik Titanlar

Altyazı: Efraïm Baaijens’in mikro görüntüleri, böcekler dünyasının olağanüstü güzelliğini ve ayrıntılarını yakalıyor. “Bu minik yüzlere hayret edelim ve ne kadar küçük olursa olsun tüm yaşam formlarına saygı duymayı unutmayalım. Böcekler ekosistemimiz için hayati öneme sahiptir, bitkileri tozlaştırır ve doğadaki dengeyi korur. Doğanın harikalarına tanık olmak için uzaklara gitmenize gerek yok; sadece dışarı çıkıp yakından bakın” diyor Baaijens.

Project 21 Efraim Baaijens Tiny Titans 3

Dünyamızın büyüsünü keşfedin. Bu böcek portreleri uzak diyarlardan gelmiş gibi görünebilir ama hepsi burada, benim şehrimde çekildi. Bu minik yüzlere hayret edelim ve ne kadar küçük olursa olsun tüm yaşam formlarına saygı duymayı unutmayalım. Böcekler ekosistemimiz için hayati öneme sahiptir, bitkileri tozlaştırır ve doğadaki dengeyi korur.

Project 21 Efraim Baaijens Tiny Titans 2

Doğanın harikalarına tanık olmak için uzaklara gitmenize gerek yok; sadece dışarı çıkıp yakından bakın. Böceklere saygı çevremizdeki dünyayla bağımızı zenginleştirir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.