Makaleler

iPhone ile Sualtı Fotoğrafları Çekebilir misiniz?

Çok uzun zaman önce, ıslak akıllı telefonları bir pirinç torbasına yapıştırarak ve en iyisini umarak canlandırmaya çalıştığımız çok uzun zaman önce görünmüyor. Artık çoğu modern akıllı telefon “suya dayanıklı”. İçlerine su girerse, geçmiş yıllarda olduğu gibi yok olmazlar. Yine de onları suya sokmamalıyız. Ama bunu çocuklara söylemeyi dene.

Geçenlerde arkadaşım Alex beni aradı, kızlarının iPhone’da çektikleri su altı çekimleri konusunda heyecanlıydı ve haklıydı, çekimler ve fotoğraflar inanılmazdı. Ama suya çıplak bir iPhone koyma fikri bana biraz korkutucu geldi. Birkaç yıl önce, şarj portundaki “su hasarı” nedeniyle iPhone’um şarj olmuyordu, bu yüzden hayatımı çalıştıran 1.000 dolarlık cihazımı uzun süre suya sokma konusunda dikkatli olurdum.

iPhone ile Sualtı Fotoğrafları Çekebilir misiniz?

Alex ve 13 yaşındaki kızı Zadie’nin böyle bir sıkıntısı yoktu, bu yüzden geçenlerde Zadie ile bu konu hakkında sohbet etmek için uğradım ve çekim yapması için ona eski telefonlarımdan birini verdim.

Sualtı fotoğrafçılığı “normalde çekemeyeceğiniz ama eğlenirken çekmek isteyeceğiniz türden fotoğrafları gösterir” diyor Zadie.

Sizi gökyüzünün genellikle her zaman mavi olduğu, bazen baloncukların olduğu ve her zaman rüya gibi olduğu bir yeraltı dünyasına götürür. Evet, çok eğlenceli.

Ancak iPhone’unuz Su Altında Güvenli mi?

Yağmurda iPhone ile video ve fotoğraf çekerken çok eğlendim ve çekimler harikayken LCD ekran tamamen tepkisiz hale geldi. Komutlarıma yanıt vermesi için kurutmak zorunda kaldım. Zadie, LCD ekranın suyu sevmediğini kabul etti ve bunu aşmak için, ekrandaki düğme yerine deklanşörü kapatmak için ses düğmesini kullandığını ve video için telefona girmeden önce başlattığını söyledi. Su.

Peki Zadie eski telefonumu yüzmeye götürdükten sonra ne oldu? Yeniden şarj etmeyi bıraktı mı? Ekran bozuldu mu? Herhangi bir sorun var mıydı? Hiçbiri.

Ancak Apple bunu onaylamıyor. Apple web sitesi, belirsiz bir şekilde telefonu içkiye almamamız gerektiğini söylüyor .

Sıvı hasarını önlemek için şunlardan kaçının:

  • iPhone’unuzla yüzmek veya banyo yapmak
  • iPhone’unuzu sauna veya buhar odasında kullanma
  • iPhone’unuzu kasıtlı olarak suya batırmak.
underwater photo 800x418 1

Samsung, en son Galaxy cihazlarıyla su altında kalma konusunda Apple’dan daha az iyimser ve IP68 derecesine sahip olduklarını söylüyor; bu, 1,5 metreden fazla olmamak üzere 30 dakikaya kadar su altında kalabilecekleri anlamına geliyor. iPhone’lar aynı dereceye sahip, sadece müşterilere farklı bir uyarı.

Zadie’nin su altı iPhone’dan harika sonuçlar aldığına şüphe yok. Ancak, çoğumuzun işlerimizi ve kişisel yaşamımızı yürütmek için kullandığı cihaz için bu kadar yüksek bir fiyata, hala potansiyel riskin buna değdiğini düşünmüyorum. Ancak bir çözümüm var.

Oğlum büyürken, su altında çekilebilen tek kullanımlık bir Kodak karton kamera için 20 dolardan fazla para harcardım ve sonra geliştirme için 20 dolar daha harcardım. Başka bir deyişle, her çekim 50 dolara mal oluyor. Video çekmediler ve kamera başına yalnızca 24 çekim hakkınız var.

underwater photography with an iphone 2 800x450 1

Neyse ki, hepimiz dijital çağda yaşıyoruz. Çıplak iPhone’unuzu suya koymak yerine birçok alternatif var.

Ucuza Sualtı Fotoğrafları Çekmek

Akıllı Telefon ile

Bir iPhone olması gerekiyorsa, belki de çocuklarınız veya eşiniz onunla en rahat olduğu için, 200 doların biraz üzerinde kullanılmış bir iPhone SE alır ve onu ıslak kameranız yapardım. İş yok, yalnızca Wi-Fi ve en ucuz iPhone’u alarak tek lensle iyi gidiyorsunuz çünkü zaten her şeyi geniş açıdan çekeceksiniz. Ucuz bir geç model için kullanılan Samsung Galaxy veya Google Pixel, 200 $ aralığında çok sayıda ve kolayca alınabilir.

Pahalı telefonu önemli şeyler için saklayın ve ikincil telefonu (kablosuz hizmeti yok, elbette, neden bunun için para ödüyorsunuz?) ıslak telefon olarak saklayın.

Su Geçirmez Kompakt Fotoğraf Makinesi Satın Alın

Ancak su altı fotoğrafçılığı konusunda ciddiyseniz ve kamerayı okyanuslara ve göllere götürüp birkaç metreden daha derine inmek istiyorsanız, daha güvenli ve daha güvenilir birçok gerçek su geçirmez kamera var. İyi kullanılmış bir GoPro Hero 8, 200 doların altında bir fiyata kolayca bulunabilir ve Panasonic hala su geçirmez bir nokta ve 200 doların altında bir fiyatla çekim yapar .

Su Geçirmez Kılıf Satın Alın

Son çare: iPhone için Hitcase gibi su geçirmez bir kılıf satın alın . Kasası hem “düşmeye dayanıklı” hem de 10 metreye kadar su geçirmezdir ve koruma ile onu potansiyel olarak okyanusa götürebilirsiniz. Ancak yine de iş/yaşam telefonumu masmavi denize koymaktan çekinirim ve bunu daha ucuz bir ikincil telefonla yapmayı tercih ederim.


Yazar hakkında: Jefferson Graham , Los Angeles’ta bir bölge yazarı/fotoğrafçısı ve seyahat fotoğrafçılığı akışlı TV dizisi Photowalks‘un sunucusudur . Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Bu yazı burada da yayınlandı .


Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.