Kılavuzlar

Kirlian Fotoğrafçılığı: Kendi Ekipmanınızı Oluşturmak

Kirlian fotoğrafçılığı, nedir? ve nasıl yapılır merak ediyorsanız bu yazı bu merakınızı giderebilir belki siz de bir kaç kare oluşturursunuz.


Kirlian Fotoğrafçılık nedir?

Kirlian fotoğrafçılığı, yüksek voltajlı, temaslı baskı fotoğrafçılığıdır.

Kirlian fotoğrafçılığı, adını 1939’da yüksek gerilim fotoğrafçılığı ile başlayan Semyon Davidovich Kirlian ve eşi Valentina’dan alıyor. Kirlian, eşiyle 30 yılı aşkın bir süredir ekipman geliştiriyor ve elektro-fotoğrafçılık eğitimi alıyor.

Kirlian’ın çalışması ilk olarak 1970 yılında Shelia Ostrander ve Lynn Schroeder’in “Demir Perdenin Arkasındaki Psişik Keşifler” başlıklı bir kitapla bu ülkede kamuoyuna duyuruldu. Kirlian işi o kadar iyi biliniyordu ki, yüksek voltajlı elektro-fotoğrafçılık alanına Kirlian Photography deniyor.

Kirlian, elektro-fotoğrafçılığı ilk okuyan kişi olmasa da. Elektro fotoğrafçılık alanı 1700’lerin sonlarına kadar izlenebilir. Bu sırada Georg Christoph Lictenberg, tozdan yapılan resimlerin statik elektrik ve elektrik kıvılcımlarının yarattığını kaydetti. Nicola Tesla (1880), ünlü Tesla bobinini kullanarak birçok korona deşarjını fotoğrafladı. 1900’lerin başında Rus araştırmacı Yakov Narkevich-Todka yaptığı elektro fotoğrafları sergiledi. Bi süre sonra, Dr. F.F. Tufts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Strong, elinin elektro-fotoğraflarını çekmek için bir Tesla bobini kullandı.

Kirlian Fotoğrafları Yapmak

İşlem basit. Sac film, deşarj veya film plakası adı verilen bir metal plakanın üzerine yerleştirilir. Fotoğrafı çekilecek nesne filmin üstüne yerleştirilir. Kirlian fotoğrafı çekilecek nesne cansız bir madeni para veya yaprak gibi ise, nesneye toprak zemin bağlanır. Aşağıdaki şekil 1’e bakın. Pozlama yapmak için plakaya anlık olarak yüksek voltaj uygulanır. Nesne ile tahliye plakası arasındaki korona boşalması içinden geçer ve filme kaydedilir. Film geliştirildiğinde, nesnenin Kirlian fotoğrafı var.

Kontak baskı işlemi olan Kirlian işlemi, kamera veya lens kullanımını gerektirmez. Bununla birlikte, deşarj plakası yerine şeffaf bir elektrot yerleştirildiğinde, standart bir kamera (bir ampul ayarlı) veya video kamera kullanmak mümkündür.

Kirlian Fotoğrafçılığı: Kendi Ekipmanınızı Oluşturmak
Şekil 1

Paranormal İddialar

Kirlian fotoğrafçılığına ilk olarak 1970’lerin başında Shelia Ostrander ve Lynn Schroeder’in “Demir Perdenin Arkasındaki Psişik Keşifler” adlı kitapla tanıştım. Kitapta ortaya çıkan Kirlian görüntüleri ile ilgili birçok paranormal iddiada bulunuldu. Örneğin, Kirlian fotoğrafının, hastalığın fiziksel belirtileri ortaya çıkmadan önce bitkilerde ve hayvanlarda hastalığı önceden haber verebileceği söylendi. Yıllar boyunca Kirlian fotoğrafçılığını denedim. Bu fenomenin “paranormal” kanıtı görmedim.

Gözlemlenebilir Kirlian olaylarının çoğunun açıklanacak herhangi bir paranormal veya biyo-plazma alanı gerektirmediği unutulmamalıdır. Örneğin, bir kişinin galvanik cilt direncindeki değişikliğin ölçülmesine dayanan bir yalan detektörü ile stres veya “yatma eylemi” kolayca tespit edilebilir. Bir Kirlian fotoğrafında stres, korona deşarjında ​​(aurada) bir değişiklik olarak da görülebilir, ancak bu değişiklik, herhangi bir metafizik özelliği uyandırmaya gerek kalmadan kişinin cilt direncindeki değişiklik ile kolayca açıklanabilir.

Hayalet Yaprak Deneyi

Gözlemlenen bir fenomen ve en şaşırtıcı iddia (bence) “hayalet yaprak” deneyi olarak biliniyor. Burada yaprağın küçük bir kısmı kesilir; yaprak daha sonra Kirlian fotoğrafçılığı kullanılarak fotoğraflandı. Vakaların küçük bir yüzdesinde, yaprağın kesilen kısmı fotoğrafta hayaletimsi bir görüntü olarak görünür. Yaprağın kesilen kısmının görünümü, Sovyet araştırmacılarının iddia ettiği gibi, eterik bir biyo-plazma gövdesinin kanıtıdır.

Birkaç Kirlian araştırmacısı, hayalet yaprak deneyini kendi laboratuvarlarında kopyaladıklarını iddia etseler de, en çok bildirilen başarılı sonuçlar (hayalet yaprak fotoğrafları) Sovyet araştırmacılarından alınmıştır. Hayalet yapraklar elde etmek için gerekli olan kesin deneysel parametreler (voltaj, frekans, vb.) Ya mevcut değil ya da benim için işe yaramadı.

İnternette Satılık Kirlian Fotoğraf Cihazları

Bugün internette satılan Kirlian cihazları var. Cihazlarını satmak için ortaya çıkan kirli fotoğraftaki korona deşarjının paranormal olduğu veya şirketin Kirlian araştırmacıları tarafından şifresi çözülebilecek bilgileri içerdiği iddia ediliyor. Bugüne kadar yaptığım tüm araştırmalar, korona deşarjının, paranormal çağrışıma gerek kalmadan ( biyo-plazma) faktörler. Nesnenin filme karşı basıncı, hava nemi, hava basıncı, voltaj, frekans ve maruz kalma süresi dahil olmak üzere ortaya çıkan Kirlian resmini etkileyen diğer bazı değişken faktörler.

Bu şirket aynı zamanda Kirlian cihazları ve bileşenleri satıyor, ancak cihazlarımızı satmaya çalışmak için “olağanüstü” iddialarda bulunmuyoruz. Cihazlarımız mükemmel Kirlian fotoğrafları yapmak için satılıyor. Cihazlarımızla araştırma yapmak isterse, o da iyi. Korona boşalmasının herhangi bir yorumunun, daha önce ana hatlarıyla belirtildiği gibi standart değişken fiziksel parametrelerden başka herhangi bir şeye bağlı olduğunu iddia etmediğimizi bilin.

Basit Bir Kirlian Fotoğrafçılık Cihazı Oluşturmak

Bu cihaz bir pil güç kaynağı, yüksek voltajlı ateşleme yuvası, bakır kaplı pano ve bir avuç bileşen kullanır.

Yapmakta olduğumuz Kirlian cihazı bir HV transformatörü kullanıyor. Pille çalışır, ancak bunun sizi yanlış bir güvenlik duygusuna kaptırmasına izin vermeyin. Kirlian cihazı, kötü bir şok sağlayabilen yüksek voltajlı darbeler üretir. Yine de pille çalışan olmanın bir avantajı taşınabilirliktir.

Ek olarak, Kirlian görüntülerini yakalamak için bir kişinin standart bir kamera (ampul ayarlı) kullanmasına izin veren şeffaf bir elektrot da yapacağız.

Şematik, Şekil 2’de gösterilmiştir. Şematiğin altında tamamlanmış bir devre görülmektedir. Bu basit bir manuel cihazdır. Çok az bileşen kullanır. Aynı zamanda çalışan daha basit bir cihaz bulmakta zorlanacaksınız. Prototip, * “x 10” x � “kalınlığında tek bir ahşap parçası üzerine inşa edilmiştir (fotoğrafa bakın) B1 ve B2 pilleri, 135 volt üretmek için seri olarak bağlanmış 67,5 voltluk fotoğraf (enstrüman) pilleridir.

Figure2
Şekil 2
Figure2 1

Fotoğraf pilleri yoksa, seri olarak 10 veya daha fazla 9 voltluk pili kablolamayı deneyebilirsiniz. Akıntı o kadar yoğun olmayacak ama işe yarayacak. Diğer bir seçenek de, bir voltaj dört katlayıcıya bağlı bir 120V / 24V düşürücü transformatörden çıkışı almaktır. Bir voltaj çoğaltıcıya (4x) bağlanan 24V (AC) çıkışı ile ünite, bu Kirlian cihazının güç kaynağı için kullanılabilecek yaklaşık 100 volt üretmelidir.

C1-C4 kapasitörleri Şekil 2’de gösterildiği gibi paralel olarak bağlanmıştır.

Transformatör T1, yüksek voltajlı bir otomatik transformatördür. Kendinden endüktif gibi otomatik, otomobil gibi değil. T1 transformatörünün içinden çıkan üç tel vardır: iki emaye tel ve merkezden bir yeşil yalıtılmış tel. Yeşil yalıtımlı tel, deşarj plakasına bağlanan yüksek voltajlı teldir. İki emaye tel, SW1 anahtarına bağlanan birincil tellerdir. Emaye tellerde polarite yoktur. Bu nedenle, anahtara hangi emaye telin, hangisinin kondansatörlere bağlı olduğu önemli değildir. Her iki durumda da devre düzgün çalışacaktır.

Figure3
Şekil 3

Mafsallı anahtar SW1, tek kutuplu çift atışlı “anlık” bir kontaktır. Anahtarın alt kısmında lehim telleri vardır, bkz. Şekil 3. Bu özel anahtar kilitlenmez veya ters konumda kalmaz. Yerleşik bir yay, anahtarı hemen orijinal konumuna getirir. Cihazı çalıştırmak için anahtarı açıp kapatın. Anahtar “açık” konumda olduğunda, HV trafosuna ve kapasitör bankasına giden bir akım yolunu kapatır.

Anahtar önemlidir ve maksimum fayda sağlamak için doğru şekilde kablolanmalıdır. Şemaya bakmak, anahtarın dinlenme durumunda nasıl göründüğünü gösterir. Dinlenme durumunda aküler devre ile bağlantısı kesilir. Bu, pillerin ömrünü korur. Ayrıca kapasitörlerin deşarj yolu kapalıdır. Bu, kondansatörlerde saklanan potansiyel bir şok tehlikesinin, şüphesiz bir deneyciye serbest bırakılmasını önler.

Anahtarı panoya monte etmek için metal bir pil klipsi (9 volt) kullanılır, parça listesine bakın. Klips, Şekil 3’te gösterildiği gibi bir U şekli oluşturmak üzere bükülür. Klipsin merkez deliği, SW1 anahtarına uyacak şekilde genişletilir. Klipsin her bir kulağına, iki ahşap vidası ile tahtaya sabitlemek için bir delik açılır. Anahtar klipse sabitlenir ve ardından montaj panele sabitlenir.

Aşağıda Kirlian cihazı ile çekilmiş bir fotoğraf örneği bulunmaktadır.

SampleKirlianPhoto

Poz Plakası

Poz (veya boşaltma) plakası, 4 “x 6” tek taraflı bakır kaplı levhadan yapılmıştır. T1 transformatöründen gelen yüksek voltajlı çıkış teli (yeşil) bakır kaplı levhanın köşesine lehimlenmiştir. Levhanın bakır tarafı yukarı bakacak şekilde yerleştirilir ve tahta levhaya yapıştırılır.

Yapıştırıcı kuruduktan sonra, boşaltma plakası yaklaşık .005 inç kalınlığında ince bir plastik örtü ile kaplanır. Plastik, her taraftan boşaltma plakasını geçerek en az 1 inç uzanmalıdır. Levha bantlanarak veya yapıştırılarak yerine sabitlenir.

Plastik tabakanın kalınlığı kritik değildir. Bu kalınlığın etrafında, nesnenin boşaltma plakası ile doğrudan temas etmesini engelleyecek herhangi bir şey. Levhalar birçok sanat ve çizim malzemesi mağazasından temin edilebilir. Plastik tabaka saydam veya opak olabilir, önemli değil.

Devreyi test etmek için, şematikte gösterilen A noktasına bir tel bağlayın ve diğer teli deşarj plakasından veya yüksek voltaj kablosunun yalıtılmamış ucundan yaklaşık ¼ “uzağa yerleştirin. Boşaltma plakasının üzerini kaplayan plastik levha olmamasına dikkat edin Test sırasında SW1 anahtarına her dokunduğunuzda, HV kablosundan boşaltma plakasına bir kıvılcım sıçraması görmelisiniz.

Devre düzgün şekilde kontrol edildiğinde, bileşenleri yapıştırıcı veya epoksi kullanarak panoya monte edin.

İzolasyon sağlamak için açıkta kalan kabloları plastik sprey ile kaplayın.

Boşaltma plakasını plastik örtü ile kapatın.

Kirlian Photography için kullanılan Sheet film

Siyah Beyaz Film

Kodalith 2556 Ortho film tipi 3, 4 “x 5” yaprak halinde bulunan yüksek kontrastlı bir S / B grafik sanatları filmidir. Bu film yeni başlayanlar için mükemmel çünkü kırmızı bir güvenlik ışığı kullanabilir ve tamamen karanlıkta çalışamazsınız. Bir emniyet ışığı hemen bulunamıyorsa, kırmızı bir LED, neon lamba kullanmayı deneyebilir veya loş bir 4 watt ampul üzerine kırmızı asetat plastiği sarabilirsiniz.

Yeni başlayanlara siyah beyaz orto filmle başlamalarını tavsiye ederim. Renkli tabaka filme göre daha az maliyetli ve çalışmak daha kolaydır. Ayrıca anında geri bildirim almak için filmi geliştirme fırsatınız da var. Renkli film çekmeye başlayan birinin, neyin kaydedildiğini görmek için filmin gelişmesini beklemesi gerekir.

BlackAndWhiteKirlian

S / B orto film geliştirmek kolaydır. Kimya hızlı çalışır ve basittir ve bağışlayıcıdır. Sadece iki kimyasala ihtiyacınız var; geliştirici ve tamirci. Genellikle bu iki adım arasında bir durma banyosu kullanılır, ancak kesinlikle gerekli değildir.

Siyah Beyaz (film veya baskılar) renkler kadar muhteşem değildir. Tüm adımları bir emniyet ışığı altında gözlemleyebilmekle elde edilen deneyim, renkli film ile tamamen karanlıkta çalışmak gerektiğinde paha biçilmezdir. Karanlıkta yüksek voltajlı bir güç kaynağı kullanmak oldukça göz korkutucu bir görev olabilir, bu nedenle en az maliyetli şekilde süreci tanımak en iyisidir.

Renkli Film – Gün Işığı veya Tungsten Dengesi

Renkli film, pozlamaların tamamen karanlıkta yapılmasını gerektirir. Tamamen karanlıkta çalışmak bir sorun olabilir. Bazen renkli filmi zifiri karanlıkta iki siyah opak kağıt tabakası arasına sıkıştırıyorum, sonra emniyet ışığını açıyorum. Pozlamamı yaptıktan sonra, güvenlik ışığını kapatıyorum ve filmi zifiri karanlıkta geliştirme için ışık geçirmez bir kutuya yerleştiriyorum.

Hem tungsten dengesi hem de gün ışığı filmi çarpıcı renkli saydamlar verir. Tungsten denge filmi genellikle sarı, portakal ve kırmızı renklerde renkler üretir. Gün ışığı filmi genellikle mavi ve yeşil renklerde renkler üretir.

Sheet Film Kullanarak Pozlama Yapma

Fotoğrafını çektiğiniz nesnenin topraklanıp topraklanmayacağını belirler.

red warning icon 23

Canlı bir özneyi (kişi, hayvan veya evcil hayvan) fotoğrafladığınız zaman, hiçbir koşulda öznenin topraklanmasına veya pozlama sırasında bir yere dokunmasına izin verilmemelidir. Zeminle temas halinde olmak kötü bir şoka neden olur. Ayrıca, kalp rahatsızlığı veya kalp pili olan herkes, bu Kirlian cihazını kullanarak fotoğraflarını çekmeden veya fotoğraflarının çekilmesine izin vermeden önce birinci basamak hekimlerine danışmalıdır.

Bozuk para, anahtar, yaprak vb. Cansız bir nesnenin fotoğrafını çekerken nesneye bir zemin bağlayın. Nesneyi topraklamak, daha güçlü bir korona deşarjı üretir. Soğuk su borusu gibi bir toprağa bir tel bağlayarak doğal bir toprak kullanabilirsiniz. Veya nesneye B noktasına (bkz. Şekil 2) bir kablo bağlayarak bir devre toprağı kullanabilirsiniz.

Figure4
Şekil 4

Şekil 4, bir pozlama yapmak için genel bakışı göstermektedir. Bazı durumlarda, nesnenin film ve deşarj plakası üzerinde düz durmasını sağlamak için nesnenin üstüne düz bir cam levha (veya plastik) yerleştirebilirsiniz.

İster siyah beyaz ister renkli filmle çalışıyor olun, film emülsiyonunu boşaltma plakasına yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Fotoğrafını çektiğiniz nesneyi filmin üzerine yerleştirin. Nesne cansız ise, ona bir topraklama teli bağlayın. SW1 anahtarına yaklaşık 10-20 kez hafifçe vurun. Düğmeye her dokunduğunuzda, nesne ile tahliye plakası arasında bir deşarj görmelisiniz. Filme kaydedilen şey bu. Uygun pozlama, deneme yanılma yoluyla belirlenir ve buna göre ayarlamalar yapılır.

Çoğu zaman kişi uygun pozlamayı belirlemek için S / B yaprak film kullanır ve ardından son çekim için renkli bir film tabakasına geçer. Siyah Beyaz Orto, kırmızı güvenli ışıkla çalışabilme ve kolay geliştirilme avantajlarına sahiptir.

Kirlian resimlerini kaydetmek için standart bir 35mm kamera veya video kamera kullanmak isterseniz bu mümkündür, ancak şeffaf bir elektrot yapmanız gerekir.

35 mm kamera, bir veya iki yakın çekim (makro) lensli tek lens refleks (SLR) tipi olmalıdır. Ek olarak, kameranın deklanşör hızlarında bir Bulb (B) ayarına sahip olması gerekir. B ayarı, obtüratör basılı tutulduğu sürece obtüratörü açık tutar.

Fotoğrafçılar tipik olarak, B pozlamaları yapmak için deklanşöre bağlı bir serbest bırakma kablosu kullanır. Çoğu kablo çıkışı, ilk basıldığında deklanşörü kapalı tutacak şekilde ayarlanabilir. Kablonun, fotoğrafçının kabloyu serbest bırakmak ve pozlama yapıldıktan sonra deklanşörün kapanmasını sağlamak için vurduğu bir serbest bırakma mekanizması vardır.

Şeffaf Boşaltma Plakası kullanan Kirlian Fotoğrafçılığı

KirlianCoin

Kirlian fotoğraflarını standart bir 35mm film kamerası, dijital kamera veya video kamera kullanarak çekmek için şeffaf bir boşaltma plakasının kullanılması gerekir.

Kirlian Fotoğraflarını şeffaf bir boşaltma plakası kullanarak çekmek için nesne bir tarafa, kamera diğer tarafa yerleştirilir. Yüksek voltaj şeffaf deşarj plakasına uygulanır ve kamera, nesnenin etrafındaki korona deşarjını yakalamak için şeffaf deşarjdan pozlama yapar, aşağıdaki şekil 5’e bakın.

Şeffaf bir tahliye plakası üç ana bileşenden yapılmıştır; bir tarafında şeffaf iletken bir kaplamaya (tipik olarak kalay oksit) sahip 4 “x 5” bir cam parçası, bkz. parça listesi, ince bakır levhadan veya ince tek taraflı bakır kaplı levhadan yapılmış bir halka elektrot ve .005 kalınlığında bir parça şeffaf plastikten. Şeffaf boşaltma plakalarımızın şeffaflığı yüzde 90’ı aşıyor.

Cam üzerindeki iletken kalay oksit kaplama hassastır. Kirlian fotoğrafçılığındaki yüksek voltajlar kaplamayı kolayca buharlaştırabilir. Bunun olmasını önlemek için inşaatta egzersiz yapılmalıdır. Kalay oksit kaplama ile HV kaynağı arasında sağlam bir elektrik bağlantısı yapılmazsa, bağlantı HV iletkeni ile kalay oksit kaplama arasında kıvılcım çıkararak işlemde kalay oksit kaplamayı buharlaştırır. Bu, elektrodu işe yaramaz hale getirir.

İkincisi, kalay oksit kaplamaya tek noktadan bağlantı aynı nedenden dolayı çalışmıyor. Bağlantının nokta kaynağı bir kıvılcım başlatır ve ardından kalay oksit kaplamayı buharlaştırmaya devam eder. İzlemesi biraz ilginç. Tek noktalı bağlantıdan başlayarak ve HV kaynağı mesafe boyunca kıvılcım (sıçrama) yapmayana kadar kalay oksidi buharlaştırmaya devam edin. Bu nedenle, bir teli doğrudan kalay okside lehimlemek işe yaramayacaktır.

Çözüm, tüm cam kenarlarında kalay oksit kaplama ile temas eden halka elektrot yapmaktır. Bu, geniş yüzey alanlı bir elektrottur. Halka elektrot ile kalay oksit cam elektrot arasında güçlü bir mekanik ve elektriksel bağlantı yapmak için iletken bir gümüş epoksi kullanılır.

Arrangement

Şeffaf Boşaltma Plakası Yapmak

Şeffaf Bir Elektrot Oluşturma

Daha önce belirtildiği gibi, şeffaf boşaltma plakası üç ana bileşenden yapılmıştır; bir tarafında şeffaf iletken kalay oksit kaplamalı 4 “x 5” bir cam parçası, 1/4 inç genişliğinde ve 2 mil kalınlığında ince yapışkan bakır folyodan yapılmış dikdörtgen halka elektrot ve iki .005 kalınlığında parça şeffaf plastik, aşağıdaki Şekil 5’de gösterildiği gibi.

CopperElectrode
Şekil 2

Küçük bir 4 “x 5” şeffaf elektrot yapmak için 4 “x 5” kalay oksit camı satın alın (Şekil 1). Bardağı aldığınızda dikkatli olun. Camın kenarları keskindir. Camın hangi tarafında iletken kalay oksit kaplama olduğunu görsel olarak söylemek imkansız olacaktır.

Bu nedenle, camın kalay oksit kaplama tarafını belirlemek için bir ohmmetreye ihtiyacınız vardır. Ucuz VOM’lar (volt-ohm-metre) yerel elektrik mağazasından temin edilebilir. VOM’u en düşük direnç ayarında OHMS’yi okuyacak şekilde ayarlayın. Şeffaf elektrot malzemesinin bir tarafı ile her iki probu da temas ettirin. İletken kaplamalı taraf, sayacı saptıracaktır, aşağıdaki şekle bakınız. Yukarıda gösterilen sayaç (Şekil 2) en düşük direnç ayarındadır ve inç başına 165 ohm’luk bir direnç göstermektedir.

Elektrot, ince yapışkan bakır folyodan yapılmıştır. Bu malzemeyi makasla kolayca kesebilirsiniz.

Bakır folyonun yapışması için iyi bir yüzeye sahip olmak için kalay oksit camı iyice temizleyerek başlayın. Cam üzerinde baskı veya tüy bırakmadığından emin olmak için montaj işlemi boyunca yüzeyi yeniden temizleyin.

Halka elektrodun dış boyutu kalay oksit cam ile aynı boyuttadır ve bir ucunda bir çıkıntı vardır. Bunu başarmak için, kalay oksit camın uzunluğuna ve genişliğine eşit iki adet 4 inç şerit ve iki adet 5 inçlik bakır folyo şeridi kesin. Yapışkan arkalığı çıkarın ve Şekil 3’te gösterildiği gibi, folyoyu camın iletken tarafının kenarı boyunca yerleştirin. Bir inçlik bir bakır folyoyu kesin ve camın sağ alt tarafına yapıştırın. Çıkıntı oluşturmak için fazla folyoyu ikiye katlayın, bkz.Şekil 4.

Devam etmeden önce tertibatı bir ohmmetre ile test edin. Halka elektrotun çıkıntısına bir probla ve diğeriyle kalay oksit kaplamaya dokunun. İyi iletkenlik göstermelisiniz (düşük direnç).

Ardından, çıkıntılı tırnağa yaklaşık 18 inç yüksek voltaj teli lehimleyin. Şekil 7’de gösterildiği gibi tel bakır çıkıntıya dik olarak yerleştirilmelidir. Teli, cama mümkün olduğunca yakın olacak şekilde lehimlemeye çalışın. Bu, işiniz bittiğinde şeffaf tahliye plakasını HV kaynağına bağlayacaktır.

Figure7

Şeffaf elektrodun iletken kaplaması hassas olduğu için onu korumamız gerekir. Yaklaşık .005 kalınlığında iki yaprak şeffaf plastik satın alın. Plastik tabakayı şeffaf elektrotun her tarafına 3/4 inç ekleyerek kesin.

Şekil 8’de gösterildiği gibi, şeffaf elektrotun kenarının etrafına, bakır folyonun üstüne ince bir şeffaf silikon yapıştırıcı parçası sürün. Plastiği iletken kalay oksit kaplamanın üstünde ortalayın (Şekil 9). Silikon sertleşirken düzeneği sıkı ve bir arada tutmak için şeffaf elektrot üzerine bir kitap veya düz bir nesne yerleştirin. Kürlenme süresi yaklaşık 12 – 24 saattir.


Silikon kuruduktan sonra, Şekil 10 ve 11’de gösterildiği gibi, camın kenarının etrafına bir silikon boncuk dolaştırarak ve ikinci plastik parçayı camın üstüne ortalayarak, camın karşı tarafında bu işlemi tekrarlayın. Silikon sertleşirken düzeneği sıkı ve bir arada tutmak için şeffaf elektrot üzerine bir nesne. 12-24 saat daha bekleyin.

Şimdi şeffaf elektrodu iki şeffaf plastik tabaka arasına sıkıştırmış olmalısınız. Ardından, silikon yapıştırıcı ile camın kenarından plastik tabakaların dış kenarına kadar olan boşluğu doldurun, bkz. Şekil 12. Montajı sıkı ve bir arada tutmak için silikon sertleşirken bir kitap veya düz bir nesneyi bir kez daha şeffaf elektrot üzerine yerleştirin . Devam etmeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Plastik tabakaları birbirine daha fazla sabitlemek için şeffaf elektrotun kenarları boyunca siyah elektrik bandı geçirerek şeffaf elektrotunuz için bir çerçeve oluşturun (bkz. Şekil 14).

İlk önce, bandı şeffaf elektrotun kenarlarından geçirin. Yandan çıkıntı yapan HV kablosunun bulunduğu kenara ulaştığınızda, bantta bir dilim kesmek için bir Exacto bıçağı kullanın, böylece bant boşluk bırakmadan elektroda sabitlenebilir. Şekil 14 – 18 bu süreci göstermektedir.

Figure14

Ardından, Şekil 19 ve 20’de gösterildiği gibi elektrotun kenarı ile bakır folyonun göründüğü yer arasındaki boşluğu kapatmak için her iki taraftaki camın etrafına sarın.

Bant iki amaca hizmet ediyor. İlk olarak, plastik tabakaların şeffaf elektroda sabitlenmesine yardımcı olur. İkincisi, ihtiyaç duyulan elektrot kenarı boyunca yalıtım sağlar. Ek bir yalıtım ölçüsü sağlamak için köşe kenarlarını çift bantlamak isteyebilirsiniz.

Şeffaf Boşaltma Plakası Kullanma

Şeffaf elektrot, şeffaf elektrota bağlanmak için harici bir HV kablosuna sahip olması koşuluyla, çeşitli Yüksek Voltajlı güç kaynakları ile kullanılabilir. HV’yi, yüksek voltajlı güç kaynağının teline veya bakır elektroduna bağlanan bir timsah klipsi teli kullanarak alıp şeffaf elektrotun çıkıntısına bağlarız. Tipik olarak kamera, çalışma yüzeyinin karşı tarafında bulunur. Elektrot şeffaf olduğu için, elektrottan sanki bir cam panelmiş gibi ateş edebilirsiniz.

Örnek olarak, işte bir yaprak çekme prosedürü. Bu örnekte, yaprak toprak potansiyelinde ve şeffaf elektrot HV potansiyelindedir. Kurulumu, nispeten hafif sıkı hale getirilebilecek bir odada yapın. Yaprak, siyah yansıtıcı olmayan, iletken olmayan bir yüzeye yerleştirilir. Bu, arka plan kontrastını iyileştirir. Şeffaf elektrot yaprağın üzerine yerleştirilir. Elektrotun üzerindeki ince plastik levha tarafı yaprak üzerine yerleştirilir. Yaprak, bir timsah klipsi teli kullanılarak toprağa bağlanır.

CopperElectrode

Kamera düzeneğin üzerine konumlandırılır (yukarıdaki Şekil). Kameradan görüntü yalnızca şeffaf elektrotun altındaki nesneyi göstermelidir. Bu, yakın bir lens (makro) ile gerçekleştirilir; 4+ adaptör veya ters çevirme halkası. Kamera nesneye manuel olarak odaklanmalıdır. Otomatik odaklamalı bir kamera kullanılıyorsa, onu manuel kullanıma ayarlayın.

Kameranın diyafram açıklığını (f-noktası) olabildiğince geniş açın (2.0 veya 2.4). Dijital kamera kullanıyorsanız, pozlamayı manuel olarak 10-20 saniyeye ayarlayın. Bir film kamerası kullanıyorsanız, uzun süreli pozlamalar yapmak için deklanşörü B (ampul) olarak ayarlayın. Deklanşör B konumundayken, deklanşörde basınç kaldığı sürece deklanşör açık kalır. Fotoğraf makinesine takılı bir deklanşör kablosunun kullanılması fotoğraf çekmeyi çok daha kolay hale getirecektir. Kamerada her türlü renkli filmi kullanabilirsiniz. ISO 1000 veya ISO 1600 gibi mevcut en hızlı filmi kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Oda ışıkları açıkken kamerayı nesneye manuel olarak odaklayın. Kamera odaklandıktan sonra tüm oda ışıklarını kapatın. Odanın içinde gezinmek için koyu kırmızı filtreli bir el feneri kullanın. Kameranın yanındayken el fenerini kapatın ve kablo serbest bırakma düğmesini kullanarak kameranın deklanşörünü açın. Şimdi yüksek voltajlı güç kaynağını açın. Yapmakta olduğunuz poz süresi boyunca hv güç kaynağını koruyun (10-20 saniye. Ardından kabloyu kullanarak deklanşörü serbest bırakın. Oda ışıklarını açın ve sonraki resminizi ayarlayın.

Manuel Kirlian Cihazı

Teknik, yukarıda belirtilene benzer. Oda ışıkları açıkken kamerayı nesneye manuel olarak odaklayın. Kamera odaklandıktan sonra tüm oda ışıklarını kapatın. Odanın içinde gezinmek için koyu kırmızı filtreli bir el feneri kullanın. Kameranın yanındayken el fenerini kapatın ve kablo serbest bırakma düğmesini kullanarak kameranın deklanşörünü açın. Şimdi manuel Kirlian Cihazı üzerindeki düğmeye basın. Film üzerinde güçlü bir görüntü oluşturmak için anahtara 50 ila 100 X basın. Ardından, kablo serbest bırakma düğmesini kullanarak deklanşörü bırakın. Oda ışıklarını açın ve sonraki resminizi ayarlayın.

Geçmek istediğim bir ipucu. 35 mm’lik bir film kamerası kullanıyorsanız, her bir film rulosunu birkaç geleneksel resimle başlatın. Bu, fotoğraf laboratuarının çerçeveleri makinede düzgün bir şekilde hizalamasını sağlar. Fotoğraf laboratuarına tüm kareleri basmasını söyleyin, parıldayan ana hatları ve korona deşarjlarını resim hataları olarak yorumlayıp basmayabilirler.

Burada fotoğraf çekmek için açıklanan aynı teknik, gerçek zamanlı Kirlian videosu çekmek için de kullanılabilir.

Fotoğrafını çektiğiniz nesneyi herhangi bir şekilde gerekçelendirebilirsiniz. Aşağıdaki topraklama şekilleri iki yöntemi göstermektedir. İlk resim, doğrudan nesneye bağlanmış topraklama kablosunu gösterir. Bu şekilde birçok kez çekim yaparken, topraklama kablosu fotoğrafta görünecektir. Fotoğraftaki teli çıkarmak için resimdeki ikinci yöntemi kullanıyorum, siyah kağıt arka planda küçük bir delik açıldı. Topraklama teli, fotoğrafı çekilen nesneye dokunmak için delikten geçirilir. Nesneyi topraklama kablosunun üstüne koymak, hoş bir siyah arka plan ve herhangi bir rahatsız edici kablo olmadan nesne için bir zemin sağlar. Ayrıca, çektiğiniz nesne siyah kağıt arka planın deliğinden plaka ile temas ettiği sürece tel yerine küçük bir topraklanmış bakır plaka da kullanabilirsiniz.

GroundMethod

Kirlian Fotoğraf Örnekleri

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.