Makaleler

Kışın Yaban Hayatı Fotoğraflamak İçin 9 İpucu

Çoğu fotoğrafçı, vahşi yaşam fotoğrafçılığının hoş koşullarda bile zorlayıcı olduğu konusunda hemfikirdir. OM SYSTEM Büyükelçisi ve Colorado merkezli fotoğrafçı Arthur Leforestier , ancak zorlu kış koşullarında vahşi yaşamı fotoğraflamanın getirdiği zorluklardan ve ödüllerden keyif alıyor. Soğuk kış aylarında vahşi hayvanların etkileyici görüntülerini yakalamak, dikkatli bir planlama ve yaratıcı fotoğrafçılık gerektiriyor ve Leforestier , kariyeri boyunca öğrendiklerini paylaşıyor.

Tam açıklama: Bu makale size OM SYSTEM tarafından hazırlanmıştır.

SanalSergi’nin OM SYSTEM OM-1 incelemesini okuyun .


Lefo olarak da bilinen Leforestier, kışın vahşi yaşamı fotoğraflamanın en zorlayıcı yönünün, açıkçası soğuk havalar olduğunu söylüyor. Kar yağdıktan sonra fotoğraf çekmeyi en sevdiği yerlerden biri olan Wyoming, genellikle -40 C dereceye kadar düşen sıcaklıklara sahiptir. Fotoğrafçı, ödülleri daha anlamlı hale getirdiğini söylediği için mücadeleyi takdir ediyor.

Lefo, “Dışarıda ancak çok fazla zaman geçirebilirsiniz ve 0-20 derece gibi o kadar soğuk olmadığında bile yine de bazı zorluklar ortaya çıkarıyor” diyor. “Yerde genellikle bol miktarda kar olduğu için, dışarıda hayvan ararken daha az manevra kabiliyeti oluyor. Kar sizi olmak istediğiniz yere varmaktan alıkoymuyorsa, en azından yavaşlatır.”

Kışın Yaban Hayatı Fotoğraflamak İçin 9 İpucu
Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 300mm F4 IS PRO lens. 300 mm, 1/800, f/4, ISO 640

“Benim için çok basit, çekici ve samimi görüntüler yaratma yeteneği, tüm acı ve rahatsızlıklara değiyor” diye devam ediyor. “Kar, hem yerde hem de havada inanılmaz bir elementtir. Size pek çok yaratıcı fırsat sunar ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olarak yazın gerçekten çalılık veya sonbaharda çıplak dallarla dolu olabilecek bir sahneyi yumuşatmanıza yardımcı olur. Bu minimalist manzara, daha güzel ve dinamik görüntülere yol açabilen hayvanla olan bağlantınıza odaklanmanızı sağlar. Kışın ortasında vahşi yaşamı fotoğraflamak gibisi yoktur. Ayıların dışında, vahşi yaşam gerçekten sonbaharın sonlarında ve kış aylarında daha aktif görünüyor. Benim için bu, ilgi uyandıran vahşi yaşam görüntüleri için en iyi zaman.”

Kamera Yönetimi

Kamera yönetimi, herhangi bir ortamda çekici vahşi yaşam görüntüleri yakalamak için önemlidir, ancak soğuk kış havalarında kritik öneme sahiptir. Fotoğraf makinesi teknolojisi ne kadar gelişmiş olursa olsun, fotoğrafçılar genellikle zorlu koşullarda donanımlarının sınırlarını göreceklerdir. Lefo , kar fırtınası benzeri koşullarda bile vahşi yaşamı fotoğraflamaya devam etmesi için OM SYSTEM OM-1 fotoğraf makinesinin gelişmiş hava koşullarına dayanıklılığına güveniyor.

Lefo, “OM-1 donmaya, toza ve suya karşı dayanıklıdır ve bu, kendimi sıklıkla içinde bulduğum aşırı soğuk hava ortamlarında sahip olması kesinlikle kritiktir,” diye açıklıyor. “Kışın dinamik vahşi yaşam görüntüleri yakalamak istiyorsanız, stres altında arızalanmayacak veya daha da kötüsü bozulmayacak bir kameranız olması gerekir. Hava koşullarına dayanıklı ve donmaya karşı dayanıklı olması, sensörü ve dahili bileşenleri donma nemine karşı korur, bu da sensör ve lens elemanının buğulanmasına neden olabilir. Çoğu fotoğrafçının bildiği gibi, kendinizi buğulanmış öğelerle karşı karşıya bulursanız, bunların temizlenmesi önemli miktarda zaman alabilir ve bu da bazı inanılmaz vahşi yaşam anlarını kaçırmanıza neden olabilir.”

Birçok fotoğrafçı, kendilerini soğuk kış havasında bulmadan önce bulundukları ortamı hesaba katmazlar. Lefo, kış vahşi yaşamını fotoğraflamaya başladığında yaptığı en yaygın hatalardan birinin, buğulu bir ön lens öğesiyle gelen bulanık görüntüleri yakalamak olduğunu açıklıyor.

Moran Winter JPG
Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 40-150mm F2.8 PRO lens. 70 mm, 1/640, f/4, ISO 200

“Sıklıkla, araba sürerken yolun kenarında, görünüşe göre fotoğrafını çekmemi bekleyen bir hayvan görüyordum” diye açıklıyor. “Hızla kenara çeker ve kameramı alırdım. Göz önünde bulundurmadığım şey, çok sıcak bir ortamdan bir lens alıyordum ve bir saniye içinde onu donma noktasının altında, hatta tek haneli bir ortama sokuyordum. OM-1’deki sensör ve iç mercek elemanı kapatılırken merceğin önü açıktır. Bu durumdan tamamen kaçınmak imkansız olsa da, ısıyı daha uzun süre yalıtmaya yardımcı olan parasoleyyi çıkarmanın, merceğin soğuk iklime daha çabuk alışmasına yardımcı olacağını keşfettim. Sadece bu küçük adımı yapmak, arabadan çıkar çıkmaz daha keskin görüntüler elde etmeme yardımcı oldu.”

Lefo, pil yönetiminin soğukta her zaman bir mücadele olduğunu söylüyor. Batarya ne olursa olsun, soğuk ortamlarda sıcak koşullarda olduğu kadar uzun süre dayanmayacaktır. Bununla mücadele etmenin en iyi yolunun basitçe hazırlıklı olmak olduğunu açıklıyor.

“Bir kış vahşi yaşam fotoğrafçılığı gezisine çıktığınızda, mümkün olduğu kadar çok pil getirin ve hepsinin tamamen dolu olduğundan emin olun. Ek olarak, cebimde her zaman yalıtımlı ve vücuduma mümkün olduğunca yakın, bu da onu sıcak tutmaya yardımcı olan bir pilim var. Bazen hayvanları aramaya çıkarken çantanızı geride bırakabilirsiniz. Aniden pilinizin kırmızı yandığını görürseniz, yeni bir pil almak için arabanıza koşmanız gerektiğinde beklediğiniz çekimi kaçırabilirsiniz.”

Silent Winter Spirit JPG
Yellowstone Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 272 mm, 1/5000, f/4.5, ISO 800

Lefo, “Benim için OM-1 pili, kariyerimde kullandığım en iyi pil,” diyor. “Aşırı soğuk ortamlarda bile tek pille kayda değer bir süre çekim yapabildiğimi görüyorum. Uzun pil ömrünün beni pek çok kez kurtardığını biliyorum, bu da en sevdiğim kış vahşi yaşam resimlerinden bazılarını çekmeme yardımcı oldu. Hangi kameraya sahip olursanız olun, karşılaşmalarınızın ne kadar süreceğini asla bilemeyeceğiniz için, kolayca erişebileceğiniz ve saatlerce yetecek kadar pilinizin olduğundan emin olmanız çok önemlidir.”

Konuyu Çalışmak İçin Zaman Ayırın

Lefo, iki tür vahşi yaşam fotoğrafçısı olduğunu söylüyor: metodik ve sprey ve dua. Bu yaklaşımlardan hiçbirinde yanlış bir şey olmadığını vurgulasa da, her zaman birine aşırı odaklanmamak önemlidir.

Ghost Of The Far North JPG
AlCan Otoyolu, Yukon, Kanada. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 500mm, 1/1000, f/5.6, ISO 500

Lefo, “Bir hayvan görür görmez tonlarca fotoğraf çekmeye başlama refleksimiz var, bu hem iyi hem de kötü olabilir,” diye açıklıyor. “Anın uzun sürmemesi ihtimaline karşı hayvanın garantili fotoğraflarını çekerken, çalışmanız gereken durum ve ışık hakkında hızlı bir fikir edinmek harika. Ancak birkaç deneme çekimi yaptıktan sonra kameramı bırakıp durumu yeniden değerlendireceğim. Hayvan nerede ve hayvana kıyasla ben neredeyim? Hayvanı düşünce sürecimin önüne koymaya çalışıyorum. En iyi vahşi yaşam görüntülerinin, hayvanların günlük alışkanlıklarını engellemeyen veya amaçlanan eylemlerini bozmayan etkileşimlerden geldiğine inanıyorum. Yani bir hayvan karşıdan karşıya geçmeye çalışıyorsa, ateş etmek için önüne geçmemeye dikkat ederim. Sadece geçmesine izin verdim ve niyetinin ne olduğunu görmek için bekledim.

The Days Are Golden JPG 2
Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 150 mm, 1/400, f/4.5, ISO 800

“Fotoğrafını çekmeyi planladığım hayvanlar hakkında bilgi edinmenin çok faydalı olduğunu keşfettim çünkü onların davranışlarını ve kalıplarını öğrendiğimde, istediğim kareyi elde etmek için nelere bakmam gerektiğini bilmeme yardımcı oluyor. Örneğin, geyikler havanın daha sıcak olduğu gündüz saatlerinde yatmayı severler, ancak günün daha soğuk saatlerinde aktif olma eğilimindedirler. Bu yüzden, 40 derecenin üzerindeyse, büyük olasılıkla geyik bulamayacağımı biliyorum, ancak öğleden sonra geç saatlerde veya sabah erken saatlerde yola çıkarsam, şansım çok daha yüksek olacaktır. Bazı vahşi yaşam fotoğrafçılığı gerçekten şans olsa da, hayvanların davranışlarını bilmek ve hareketlerini tahmin etmek de aynı derecede önemli.”

Kompozisyon

İyi kompozisyon, çoğu fotoğrafçının öğrendiği ilk şeydir, ama aynı zamanda sanatın gelip geçici, stresli durumlarda ustalaşması en zor yönlerinden biridir. Lefo, özellikle hayvan kameraya bakıyorsa, daha basit ve samimi olan dinamik görüntüler oluşturmaya yardımcı olacak şekilde, özellikle göz hizasında alçalmanızı önerir. Ayrıca, alçakta olmanın, fotoğrafçıya hafifçe aşağıdan bakan hayvanın daha rahat hissetmesine yardımcı olacağını da belirtiyor. Fotoğrafçı, özellikle etrafta başka insanlar varken ayakta duruyorsa, hayvanlar için rahatsız edici olabilir.

Silent Like The Snow JPG
Yellowstone Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 400 mm, 1/1000, f/5.6, ISO 800

Lefo, ilk deneme çekimlerinden sonra durumu analiz etmek için bir adım geri çekildiğinde, genellikle kompozisyonunu iyileştirmenin yollarını bulur. Özellikle beyaz ön plana bir renk dokunuşu ekleyebiliyorsa, ona daha temiz, daha dinamik bir arka plan sağlayan farklı bir açı arayacaktır.

Frosty Mornings In The Sage JPG 2
Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 220 mm, 1/400, f/4.5, ISO 800

“Uzaktaki kış dağları, sabahın erken saatlerinde genellikle mavi bir ton dokunuşuna sahip olur” diyor. “Öğleden sonraki altın saatte, arka planda daha fazla turuncu ton elde edeceğim ve bu da resimlerime biraz sıcaklık katacak. Kış fotoğrafçılığının en güzel yanı, hayvana odaklanmayı engelleyen çok sayıda dikkat dağıtıcı renk ve öğeye sahip olabilen sonbaharın aksine, bu rengi ekleyerek sahnenin sadeliğinden bir şey eksiltmiyorsunuz.”

Lefo, hayvanın arka plana olduğundan daha yakın olmanın yollarını arayacaktır. Bu genellikle telefoto zoom lenslerle gerçekleştirilebilir ve Lefo için bu, M.Zuiko ED 150-400mm F4.5 TC 1.25x IS PRO‘dur. Bu telefoto sıkıştırma, hayvanı izole etmesine ve canlı renklerle göz alıcı bir bokeh oluşturmasına yardımcı olabilir.

Görüntüleri Açığa Çıkarma

Kışın sağladığı çoğunlukla beyaz ortamlarda bile fotoğraflarınız için doğru pozlamayı elde etmek zor olabilir. Bunun nedeni çoğunlukla birçok hayvanın karanlık olması ve yaşadıkları kış dünyasının büyük kısmının çok parlak olmasıdır, bu da aşırı kontrasta yol açabilir. Lefo, bu kontrasttan kaçınmanın ilk yolunun gün ortasında, özellikle de güneşin en parlak olduğu açık havada çekim yapmamak olduğunu söylüyor. Kalın bir bulut örtüsünün veya hafif bir pusun oluşturabileceği daha yumuşak ışıklı günleri tercih ediyor. Ek olarak, kar yağan herhangi bir gün bulutlarla gelecek ve parlak kar ile karanlık hayvan arasındaki sarsıcı kontrastı sınırlamaya yardımcı olacaktır.

Little Winter Flame JPG
Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 356mm, 1/640, f/4.5, ISO 1600

Lefo, “İyi aydınlatılmış kış ortamlarında bile, sürekli olarak arka plan için mi yoksa konu için mi poz vereceğinize karar vereceksiniz” diyor. “Kar sahnelerinde çok minimalist vahşi yaşam için gidiyorsam, en iyi aşırı pozlama işleri buluyorum. Karla ilgili iyi olan şey, tamamen beyaz olmasıdır, bu nedenle, ona hafif bir ‘rüya gibi’ bir his vermek için son işlemede çevreyi bulanıklaştırmayı ve karıştırmayı kolaylaştırır. Bu, özellikle daha düşük bir açıdan fotoğraf çekerken geçerlidir, bu da size ön planınızda çok fazla beyaz kar sağlar, bu da ön plan ile arka planı sorunsuz bir şekilde birbirine karıştırmanıza yardımcı olur”

Cold Alone JPG
Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 400 mm, 1/1000, f/4.5, ISO 200

Kış vahşi yaşam fotoğrafçılığının basitliğine rağmen, Lefo her zaman hayvanı çevreleyen unsurların farkındadır. “Önemli olan hayvanın dışındaki ayrıntıları aklımda tutmayı seviyorum” diyor. “Sahnede önemli olan belirli ayrıntılar varsa, bunların çok az veya çok açığa çıkmasını istemiyorum. Genellikle, aşırı pozlamanın beyaz karı incitmeden hayvanlar ve ayrıntılar için en iyi sonucu verdiğini düşünüyorum. Yine de aşırı pozlama diye bir şey var, bu yüzden hassas bir denge.

Daha parlak olma eğiliminde olan günlerde az pozlama, görüntüdeki tüm ayrıntıları yakalamada daha etkili olabilir. Sert ışığı ortadan kaldırmaya ve gölgeleri vurgulamaya yardımcı olabilir. Doğru cevap yok. Fotoğrafın bir kısmı kusurludur, ancak yaban hayatıyla geçen anlar kısacık olduğundan kusurlu olmanın sorun olmadığını unutmamak önemlidir. Pozlamanızı çekimi kaçıracak kadar fazla düşünmeyin. Bu kusurlar genellikle düzenleme sırasında düzeltilebilir. Ancak son işlemede görüntüyle neler yapabileceğinize dair bir fikir sahibi olmak, fotoğrafınızı sahada nasıl sergileyeceğiniz konusunda yardımcı oluyor.”

Lefo, kış vahşi yaşam fotoğrafçılarının karşılaştığı parlak sahnelerin pozlanmasının kolay olsa da, pozlama üçgeninin yararlı olabilecek diğer kısımlarını unutmanın kolay olduğunu söylüyor.

Stealth Mode JPG
Yellowstone Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 459 mm, 1/2000, f/5.6, ISO 800

“Sürücüm olarak ISO’mu kullanıyorum. Enstantane hızı genellikle bir sorun değildir, çünkü sahneler karla çok parlaktır ve çoğu durumda karanlık bir orman ortamının derinliklerinde olmazsınız. Ancak enstantane hızımın hareketi yakalamak için her zaman yeterince hızlı olduğundan emin olmam gerektiğini kendime her zaman hatırlatırım, özellikle de hızlı gerçekleşirse. Pürüzsüz ipeksi bokeh sağlarken ani hareketlerde o deklanşör hızını hızlı tutmamı sağladığı için hızlı diyafram açıklığına sahip lensleri kullanmayı tercih ediyorum. M.Zuiko ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO’yu seviyorum.

Kış vahşi yaşam fotoğrafçılığı için tercih ettiğim lens. Bana hızlı f/4.5 diyafram açıklığında 300 mm ila 800 mm 35 mm eşdeğeri veriyor ve gerekirse f/5.6 diyafram açıklığında 1.000 mm eşdeğerine yakınlaştırabilirim. f/5.6’da bile gündüzleri son derece yüksek enstantane hızlarına ulaşabiliyorum, aynı zamanda güzel bokeh ile konuyu ön plan ve arka plandan gerçekten ayırır. Geniş odak aralığı, bir telefoto manzara çekiminden sadece birkaç saniye içinde bir hayvanın yüzüne yakın ve kişisel hale gelmeme olanak tanıyor. Ek olarak, tam odak aralığındaki düşük diyafram, hızlı bir deklanşör hızı kullanmamı sağlayarak keskin bir görüntü sağlıyor. Kış yaban hayatı için, benzer hız ve odak aralığı nitelikleri sağlayan kendi ‘git’ lensinizi bulmanın kritik olduğunu düşünüyorum.

Kışın vahşi yaşamı fotoğraflarken lens değiştirme ihtiyacını en aza indirmek istersiniz çünkü bu, fotoğrafı kaçırmanıza ve potansiyel olarak sensörünüzü sert unsurlara maruz bırakmanıza neden olabilir.” Geniş odak aralığı, bir telefoto manzara çekiminden sadece birkaç saniye içinde bir hayvanın yüzüne yakın ve kişisel hale gelmeme olanak tanıyor. Ek olarak, tam odak aralığındaki düşük diyafram, hızlı bir deklanşör hızı kullanmamı sağlayarak keskin bir görüntü sağlıyor. Kış yaban hayatı için, benzer hız ve odak aralığı nitelikleri sağlayan kendi ‘git’ lensinizi bulmanın kritik olduğunu düşünüyorum.

Kışın vahşi yaşamı fotoğraflarken lens değiştirme ihtiyacını en aza indirmek istersiniz çünkü bu, fotoğrafı kaçırmanıza ve potansiyel olarak sensörünüzü sert unsurlara maruz bırakmanıza neden olabilir.” Geniş odak aralığı, bir telefoto manzara çekiminden sadece birkaç saniye içinde bir hayvanın yüzüne yakın ve kişisel hale gelmeme olanak tanıyor. Ek olarak, tam odak aralığındaki düşük diyafram, hızlı bir deklanşör hızı kullanmamı sağlayarak keskin bir görüntü sağlıyor. Kış yaban hayatı için, benzer hız ve odak aralığı nitelikleri sağlayan kendi ‘git’ lensinizi bulmanın kritik olduğunu düşünüyorum. Kışın vahşi yaşamı fotoğraflarken lens değiştirme ihtiyacını en aza indirmek istersiniz çünkü bu, fotoğrafı kaçırmanıza ve potansiyel olarak sensörünüzü sert unsurlara maruz bırakmanıza neden olabilir.”

Kameranızın Dahili Akıllı Özelliklerini Kullanın

Manzara fotoğrafçılığıyla pek tanınmasa da, Lefo yavaşlamayı ve ziyaret ettiği güzel yerleri hayvanlar olmadan sergileyen fotoğraflar çekmeyi seviyor.

“Manzaralarımın çoğu aslında vahşi yaşam fotoğrafçılığı maceralarımda ortaya çıkıyor” diyor. “Sık sık kendimi hayvanların fotoğrafını çekerken buluyorum ve arkamı dönüp önümde güzel bir sahne görüyorum. Bu durumların çoğunda, onu yakalamak için özel bir düğme aracılığıyla hızla OM-1’in Yüksek Çözünürlüklü Çekim Moduna gireceğim.”

OM-1’in Yüksek Çözünürlüklü Çekim Modunda , kameranın sensörü çoklu pozlamalarda yarım piksel artışlarla kaydırılır ve daha sonra kamerada daha az gürültü, daha büyük dinamik aralık ve renk bilgisi ile tek bir yüksek çözünürlüklü görüntüde birleştirilir.

Lefo, “Yüksek Çözünürlüklü Çekim Modu, hareketin olmadığı sahnelerde en iyi şekilde çalışır, bu nedenle manzaralar idealdir,” diye açıklıyor. Ayrıca ağaçtaki baykuşlar gibi çok hareketsiz vahşi yaşamda Yüksek Çözünürlüklü Çekim Modunda fotoğraf çekebildim. İster manzara ister vahşi yaşam olsun, en sevdiğim fotoğrafların çoğu, o belirli sahneyi veya hayvanı aramadığım zamanlarda çekildi. Sadece açık fikirli olmak ve gözünüzün önünüzdeki şeye uyum sağlamasına izin vermek, bulamadığınız bir şey için hayal kırıklığına uğramaktan daha iyi sonuçlar verecektir. Bu yüksek çözünürlüklü görüntüleri bir an önce hızlı bir şekilde yakalayabilmek, fotoğrafçılığıma uyarlanabilirlik ve çeşitlilik katıyor. Uçup giden anlar manzaralar için de geçerli olabilir, bu nedenle bir dağdan düşen ışığı veya hızla hareket eden bulutların bir zirvenin etrafında dönme şeklini görürseniz, buna hazır olmanız önemlidir”

The Grand High Res
Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming. Ön Çözünürlük Fotoğrafı. M.Zuiko 40-150mm F2.8 PRO lens. 150mm, 1/640, f/5.6, ISO 800

Lefo’nun özel düğmelerinde Yüksek Çözünürlüklü Çekim Modu ayarlanmış olsa da, bu onun en çok kullandığı OM-1 Akıllı Özelliği değildir. Vahşi yaşam fotoğrafçılığına odaklanan çoğu OM Elçisi gibi o da kameranın Pro Capture özelliğini kullanıyor. “Pro Capture ile deklanşöre bile basmadan bir konuyu takip edebiliyorum” diye açıklıyor. “Hayvan hızla koşarken veya uçarken havalanırsa, tek yapmam gereken deklanşöre basmak. Bunu yapmak, hayvan takibimin son birkaç saniyesini ayrı ayrı RAW dosyaları olarak hafıza kartıma yazacak. Hareketi tahmin etme ve onu yakalayacak kadar hızlı olma konusunda eskisi kadar endişelenmem gerekmediği için bu, benim için standart seri çekim modunun yerini aldı. Odaklanmamı ve takibimi sürdürdüğüm sürece, o anın olmasını bekleyebilir ve olaydan sonra onu yakalayabilirim.”

Art Lefo Winter Wildlife Photography
Caribou-Targhee Ulusal Ormanı, Idaho. Profesyonel Çekim Modu. M.Zuiko 40-150mm F2.8 PRO lens. 150mm, 1/640, f/5.6, ISO 800

Pro Capture’da her birinin artıları ve eksileri olan iki ayarı vardır. Pro Capture 1 ile OM-1, sabit ölçüm ve otomatik odaklamaya kilitlenir, ancak şaşırtıcı bir şekilde saniyede 120 kare yakalar. Ancak Pro Capture 2, saniyede 50 kare yakalar, ancak otomatik odaklama konuyu takip eder ve ölçüm de sahneye göre ayarlanır.

Kış Yaban Hayatı Resimlerinizi Kırpma

Vahşi yaşam fotoğrafçılığında fotoğrafçılar, hem etik dışı hem de çok zor olduğu için yaban yaşamına yaklaşamamakla sınırlıdır. Lefo, kamera teknolojisinin bu modern çağında, fotoğrafçıların inanılmaz fotoğraflar çekmek için yakın olmalarına gerek olmadığını söylüyor. Çoğu zaman, telefoto lenslerin vahşi yaşamı dramatik bir şekilde izole etmek için çok daha iyi bir “görünüm” yarattığını açıklıyor.

“Gittiğim lens M.Zuiko ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO her zaman vahşi yaşamdan olabildiğince uzak durmamı sağlıyor, ama aynı zamanda onlarla yakınlaşmamı ve kişiselleşmemi sağlıyor; daha güzel ön planlar ve arka planlarla,” diyor Lefo. “Kırpma, özellikle kış aylarında öznenizden çoğu zaman uzakta olduğunuzda, vahşi yaşam fotoğrafçılığının önemli bir parçasıdır. Kompozisyon ve maksimum etki için kırpma, vahşi yaşamdan veya kendinizden ödün veriyormuşsunuz gibi hissetmeden güvenebileceğiniz harika bir araçtır.”

“Benim için PRO seviye M.Zuiko lenslerle birlikte OM-1, kariyerimde şimdiye kadar çektiğim en keskin görüntüleri üretiyor. Bu keskinlik, özellikle bu kadar büyük mesafelerden, daha ilgi çekici görüntüler oluşturmak için fotoğraflarımı farklı şekillerde kırpabilmemi sağlıyor. Tarlada olduğunuzda ve vahşi yaşam önünüzde hareket ederken, görüntü için en iyi kompozisyonu gerçekten düşünmek için her zaman vaktiniz olmaz, bu nedenle daha geniş kareler çekmekten ve düzenleme sırasında üzerinde çalışmaktan korkmayın. . Asırlık kural kompozisyon için de geçerlidir. Çok fazla olması çok az olmasından daha iyidir. Çok yaklaşırsanız ve bir hayvan hareket ederse ve vücudunun bir kısmı çerçeveden çıkarsa, o kısmı geri getiremezsiniz. Sonsuza dek gitti. Ancak biraz uzaklaştırırsanız, kadrajdaki tüm ayrıntıları aldığınızdan emin olabilir ve son işlemede geriye doğru çalışabilirsiniz.”

Comfort In Others No Crop JPG not OM1
Comfort In Others Crop JPG not OM1
Jackson, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 150 mm, 1/500, f/4.0, ISO 640

Lefo, bu yaklaşımın sosyal medya için de nasıl yararlı olabileceğini açıklıyor. “Orta çerçeve görüntülerinin Instagram’da geleneksel üçte bir kuralını kullanmaktan daha iyi sonuç verdiğini hepimiz biliyoruz. Aynı görüntüyü üçüncü bir kompozisyon kuralıyla tercih edersem, standart kompozisyon kurallarını kullanarak çekim yapabilirim, ancak aklımın bir köşesinde kare veya dikey, merkez ağırlıklı bir kırpmada belirli açıların nasıl görüneceğini de düşünüyorum. ”

“Benim için bu görüntülerin samimiyeti, son işlemede gerçekten hayat buluyor” diye açıklıyor. “Biraz düzenleme yaratıcılığıyla kusurlu kompozisyonlardan aklınıza gelmemiş olabilecek çok daha fazla görüntü oluşturabilirsiniz. Her şeyden önce anı yakalamaya odaklanın. Vahşi yaşam fotoğrafçılığının en önemli kısmı budur. Ve sonra kusurları nasıl kucaklayacağınızı öğrenin. Modern kameraların megapikselleri ve keskin görüntülerle yaratabileceklerinize şaşıracaksınız.”

Stabilizasyon

Belki de günümüzde vahşi yaşam fotoğrafçılarının sahip olduğu en büyük avantaj, çoğu modern kamera ve lenste yerleşik olan görüntü sabitlemenin gelişmesidir. Günümüzde fotoğrafçılar, keskin görüntüler yakalamaya devam ederken, son derece düşük deklanşör hızlarında elde fotoğraflar çekebilirler. Görüntü sabitleme çoğu elde çekim durumunda kullanılabilirken, vahşi yaşam fotoğrafçıları için hayati bir araçtır. Lefo için, OM-1’in 7 kademeli Görüntü Sabitleme özelliği ile go to lensinin birleşimi olan M.Zuiko ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO , ona sekiz kademeli etkileyici bir görüntü sabitleme sağlıyor. Düşük ışık koşullarında görüntü sabitleme bir zorunluluk olsa da, daha parlak kış vahşi yaşam fotoğrafçılığı ortamlarında da değerli bir araç olduğunu söylüyor.

The Sky Is Yours JPG 2
Caribou-Targhee Ulusal Ormanı, Idaho. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 400 mm, 1/4000, f/4.5, ISO 200

“Günlük kış vahşi yaşam fotoğrafçılığı setimle elde ettiğim görüntü sabitleme, tüm zamanların en sevdiğim fotoğraflarından bazılarını yakalamama yardımcı oldu. Görüntü sabitlemeyi düzgün kullanmıyorsanız, elinizde kamerayla koşan bir hayvanı izlerken, hızlı deklanşör hızında bile bulanık görüntüler elde etmeniz olağandır. Sahada ayrıca Instagram Reels için kullanmak üzere bir sürü video klip çekiyorum ve videoyu 800mm elde çekerken, ortaya çıkan çekim tamamen stabil. OM-1 Görüntü Sabitleme, özellikle soğuktan dolayı elimin titreyebileceği bu zorlu ortamlarda nasıl ilgi çekici içerikler ve keskin fotoğraflar oluşturabileceğim konusunda oyunu değiştirdi.”

Kış Yaban Hayatı Fotoğrafçılığına Etik Bir Yaklaşım Benimseyin

Lefo, sahada kış vahşi yaşam fotoğrafçılığı atölyelerine liderlik ederken, öğretmekten hoşlandığı ilk ve en önemli ders, vahşi yaşam fotoğrafçılığına etik bir yaklaşım benimsemenin önemidir.

Kar sayesinde kışın hayvanları izlemek için sonsuz fırsatlar sunduğunu söylüyor. Çevrenize aşina olmanın ve orada yaşayan hayvanlar hakkında samimi bir bilgi geliştirmenin yalnızca daha iyi fotoğraflar çekmenize yardımcı olmayacağını, aynı zamanda vahşi yaşamın zorlu kış aylarında hayatta kalmasına ve gelişmesine de yardımcı olacağını vurguluyor.

Lefo, “Yaz aylarında daha fazla vahşi yaşam fotoğrafçılığı şansı olsa da, kış daha samimi karşılaşmalar sağlayacak ve onları kalıplarını bozmadan etik bir şekilde nasıl bulacağınızı ve onlarla nasıl etkileşim kuracağınızı öğrenmek, bu karşılaşmaların daha anlamlı olmasına yardımcı olacaktır” diye açıklıyor Lefo.

Winter Knocks Softly JPG
Yellowstone Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 400 mm, 1/640, f/4.5, ISO 640

Kış vahşi yaşam fotoğrafçılığı meslektaşlarının birçoğunun diğerlerini de etik fotoğrafçılığın önemi konusunda eğittiğini belirtiyor. “Bunu yapıyoruz çünkü hayvanları önemsiyoruz ve işimizin başkalarının topraklarını korumaya yardımcı olması için bir ilham kaynağı olmasını istiyoruz. Günün sonunda, bu ortamlar onlara ait, bize değil, bu yüzden müdahale olmadan rutinlerine devam etmelerine izin verdiğimizden emin olmak önemlidir.

“Etik vahşi yaşam fotoğrafçılığı, hepimizin uğraşması gereken şey,” diye devam ediyor. “Kış, insanlar için bile zorlu bir dönem, ancak sıcak bir araba ve dönülecek bir ev ve yiyecek stoklamak için bakkalların rahatlığına sahibiz. Bu hayvanların böyle bir lüksü yok. Geyik ve geyik, otlayan yiyecek kaynaklarına erişmek için sürekli olarak daha düşük karlı alanlar arıyor. Bu sürekli hareket kalorileri ve yağ rezervlerini yakar, bu nedenle sert kış koşullarında yiyecek bulmak onlar için daha zor olabilir. Etçiller de yiyecek bulmakta zorlanabilirler, çünkü daha fazla av gizli kalacaktır.”

Northern Exposure JPG
AlCan Otoyolu, Yukon, Kanada. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 406mm, 1/2000, f/5.6, ISO 200

“Bu zorluklar nedeniyle kış aylarında bu hayvanlarda doğal sebeplerden önemli miktarda daha fazla can kaybı oluyor. Bu nedenle, fotoğrafçılar olarak onların doğal hareketlerini engellemememiz, herhangi bir engel eklemememiz veya doğal olmayan bir stres yaratmamamız zorunludur. Bir hayvanın doğal seyrini değiştirmesine neden olmak, kulağa pek olası gelmese de tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bir hayvanı olduğu gibi kışın normalde olduğu gibi fotoğraflamak, insan kaynaklı stres nedeniyle anormal davranan bir hayvandan çok daha samimi ve dinamik görüntüler verecektir. Hiçbir fotoğraf, bir hayvanın hayatını tehlikeye atabilecek doğal davranışını bozmaya değmez.”

Koşullara Hazırlanın

Kış vahşi yaşam fotoğrafçılığı herkes için olmayabilir ama Lefo, ilk denemeden sonra pes eden çoğu insanın hazırlıksız olduğunu söylüyor. Bir kişinin kişisel hazırlığının, kamera donanımının hazırlığı kadar önemli olduğunu belirtiyor.

Lefo, “Kışın çok üşüdüğümüz veya ıslandığımız ve ısınmak için içeri girmeye karar verdiğimiz anları hepimiz yaşadık” diyor. “Vahşi yaşamı takip edip fotoğraflayarak zamanınızı en üst düzeye çıkarmış olsaydınız kaç tane inanılmaz an fotoğraflanabilirdi? Kötü hava diye bir şey yoktur, sadece kötü teçhizat vardır. En sevdiğim kış yaban hayatı görüntülerinden bazıları, içinde bulunduğum en aşırı koşullardan geldi. Vücudum hava koşullarına ve zorluklara hazırlıklı olmasaydı, şu anda benim için çok önemli olan o anları kaçırabilirdim.”

Witnesses Of Wilderness JPG
Caribou-Targhee Ulusal Ormanı, Idaho. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 227 mm, 1/1250, f/4.5, ISO 1000

“Elbette bu giyim ile başlıyor” diye devam ediyor. “Yün içlik kış aylarında çok önemlidir ve her zaman su geçirmez dış giyime sahip olmak da bir o kadar önemlidir. Hepsi ıslaksa kaç kat giydiğiniz önemli değil. Sentetik yalıtım bana manevra kabiliyeti sağlıyor. Bir süre statik kalacağımı tahmin edersem, kalın bir ceket getireceğim. Donma, vücudunuzun geri kalanı üşümeden önce parmaklarınızı tutacağından eldivenler de önemlidir. Hiçbir şey bir kış fotoğrafçılığı gezisini donmuş parmaklardan daha hızlı bitiremez.”

PB160669 2 DeNoiseAI low light
Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming. M.Zuiko 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO lens. 378 mm, 1/640, f/4.5, ISO 640

Lefo, bir fotoğrafçının kendini hazırlaması için ihtiyaç duyduğu tek yolun giyim olmadığını açıklıyor. Zorlu kış koşullarında fotoğraf çekmenin yorucu olduğunu, bu nedenle iyi dinlenmenin, sıvı almanın ve beslenmenin önemli olduğunu söylüyor.

“Doğada olmaya gerçekten hazırsanız, bu mutlaka rahat edeceğiniz anlamına gelmez, ama aynı zamanda mutsuz olmayacağınız anlamına da gelir,” diye bitiriyor sözlerini. “Ve bu fark, inanılmaz vahşi yaşam fotoğraflarıyla sonuçlanabilir. İçinde bulunduğunuz kış vahşi yaşam çekimlerinin %100’ünü kaçırırsınız. Kışın elementlerde ne kadar çok zaman geçirirseniz, orada ne kadar fotojenik aktivite olduğunu fark edersiniz. Sizi tekrar tekrar geri çekmenin bir yolu var. Hayvanlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, onlara o kadar çok saygı duyar ve onlarla vakit geçirmeyi arzularsınız. İnsanlar harika bir kış yaban hayatı fotoğrafı çekmenin şans getirdiğini söylüyor. Olabilir ama peşinde olduğun fotoğrafları elde etmek için kendi şansını kendin yaratıyorsun. Ve portföyünüze eklemek için o ilk inanılmaz kış vahşi yaşam fotoğrafını aldığınızda,

Arthur Lefo’dan daha fazlası web sitesinde , Facebook’ta ve Instagram’da bulunabilir .


Tam açıklama: Bu makale size OM SYSTEM tarafından hazırlanmıştır.


Resim kredisi: Tüm fotoğraflar Arthur Lefo‘ya aittir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.